• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Palester me "poetin" .

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Titulli: Palester me "poetin" .

Femra joshse duhet te jete tek fotoja "3" me te zeza,,tek 20-22% qe thote..:)))
Ate forme,synoni vajza,graa..femra..:)
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

1 Ushtrim per bicepsin (muskuli i brendshem i krahut)Gire e perqendruar ne pozicion te perkulur perpara, ne kembe.

1- Merni 1 gire dhe pozicionoheni ate ne toke duke vendosur krahun pingul me dyshemene,perkuluni perpara duhe hapur kembet dhe pa i perkulur keto te fundit, brryli te jete i orjentuar ne pozicion anesor (ky eshte pozicioni i fillimit)
2- Ngrini giren duke perthyer krahun, doren tjeter e mbeshtesim mbi kofshen perkatese. (nese punojme me krahun e majte, doren e djathte e mbeshtesim mbi kofshen e djathte)

 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

1 ushtrim per tricepsin (muskulin e pasem te krahut)


Triceps shtrire me bosht te ngushte.

1- Shtrihemi 180 grade ne stol, dhe ngreme boshtin e ngusht pingul me pozicionin tone. (ky do te jete pozicioni i fillimit)
2- Krahet i mbajme ne pozicion te palevizshem dhe perthyejme brylat e parakrahet duke ulur shtangen ne afersi te ballit.
3- Qendrojme ne pozicin me 0.5 sekonda dhe kthehemi ne pozicion fillestar duke ngritur shtanges siper (90grade me trupin e shtrire)

 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Palester me "poetin" .

Edhe kto ushtrimet e Nike Training Club jane shume te mira...

 

PrettyGirlRock

Infinite∞
Titulli: Palester me "poetin" .

Poet, rezultatet e palestres dhe vullneti jot flasin vete ne kg qe ke hequr?
keshtu vazhdo e sdo te njohim me fare pastaj ne ty. :p
 

Kila

VIP
Mosha
25
Vendndodhja
Sa ktu atje ..
Titulli: Palester me "poetin" .

Un pervec pak djet dhe ca ushtrimeve po perdor dhe kursen qe te mblidhen tulet se paten marr drejtim te paditur ....
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Palester me "poetin" .

Ajo e 2-ta dhe e 4-rta kane trup te mire......

Ps...dil per vrap tek Stadiumi Kila :D
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Palester me "poetin" .

Pse te dal deri te stadiumi kam pak livadhe ktej ,1 km paradite 1 km pastite bej vrap :D i bije 2 km bashke me kthimin .
Mendova qe jeton ne qytet!!! e moj neper male vrapi ka arritje me te shpejte :p
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

Dying urime per temen, po per grat shtatzane ca ushtrimesh sygjeron?
Bukur si teme
Faleminderit Ida :) , se pari mirese te shof !
Disa keshilla per shtatzenat :

1- te vazhdoje jeta normale me preokupimet e dites, pa sforcime fizike.
2-tre muajt e pare qe kane edhe probabilitetin me te larte per abort spontan duhet kujdes nga lodhjet e tepruara dhe ne ushqim.
3- mos te ngrihen pesha me shume se 5kg
4-te evitohen zgjatime dhe streaching (zgjatje muskulare) te cilat sjellin shkeputje te placentes
5- te punohet me elasticitetin e muskujve te mesit pasi nga pesha e fetusit deformohet shtylla kurizore ne drejtim te barkut.
6 - te perdoret masazh me vaj bajame per te shmangur strijet e lekures.
7-hecje
8-yoga
9-kurs kercimi latine salsa ose te ngjashme (pa sforcime)
10 - te kihet parasysh feritina (hekuri) pasi ne shtatzani behen anemi.
11-te perdoren ushqime me vlera ushqyese me omega3-6-9 , calcium, multivitamina, arra, bajame,
12-te kontrollohet pesha , mos te shtohet mbi 14 kg ne 40javet e shtatzanise

13-me pak fjale , jo palester, po hecje e lire, jo zgjatime dhe ngritje peshash, jo udhetime me avjon pas muajit te 6
 
Last edited:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Palester me "poetin" .

Koh me par cdo dit nga 1 ore kam ber ushtrim, njher ne palester meqe kam afer pastaj ne shpi..
por e kam len meqe kisha primar shkolle njher :alarm:tani kam dy dit se kam fillu me palester me vjen shum rende!aqe shum me dhembin muskujt sa mezi perkulem ne gjunje ..pra pytja ime per Poetin eshte ;Sa ore do me kshilloje ti si (specjalist ne ket drejtim) te bej ushtrime gjat dites.

Urime per temen.
 

Dying_Poet

Anëtar i Nderuar
Titulli: Palester me "poetin" .

Koh me par cdo dit nga 1 ore kam ber ushtrim, njher ne palester meqe kam afer pastaj ne shpi..
por e kam len meqe kisha primar shkolle njher :alarm:tani kam dy dit se kam fillu me palester me vjen shum rende!aqe shum me dhembin muskujt sa mezi perkulem ne gjunje ..pra pytja ime per Poetin eshte ;Sa ore do me kshilloje ti si (specjalist ne ket drejtim) te bej ushtrime gjat dites.

Urime per temen.
Arfenilla palestra nuk eshte nje obligim apo qellim, eshte nje stil jetese, ky eshte parimi im prej disa kohesh.
Persa i perket sasise te aktivitetit fizik: kjo varet nga objektivat qe vendos (deshiron te biesh ne peshe, apo te shtosh peshen muskulare), ne varesi te kohes qe ke ne dispozicion dhe ne varesi te ushqimit qe mer.
Per nje te mesme normale do te keshilloja 3 here ne jave palester 2 here kardio(vrap, biciklete, eliptikal, njera nga keto kuptohet dhe jo me shume se 20 minuta). Mos shko asnjehere pa ngrene ushqim minimalisht 2 ore perpara palestres
Mos tejkalo 3 ushtrime per cdo muskul (me 3 perseritje per ushtrim me 8 deri 10 here per cdo perseritje)
Mos bej me shume se dy grupe muskujsh ne dite, qe do te thote jo me shume se 6 ushtrime me nga 3 sete seicili. Bej me pesha minimale 2 jave te para , sa muskujt te pershtaten me ekuilibrin e acidit laktik, mos bej me orare te crregullta, kushtoi rendesi shplodhjeve midis diteve te palestres.
Kombino shpinen me bicepsin, gjoksin me tricepsin, supet me barkun ose kembet
Mos bej me shume se dy here ne jave kardio (vrap, biciklete etj) kerkohet avancim gradual i rezistences dhe mases muskulare.

Mos pusho me shume se 15 sekonda midis 3 seteve te nje ushtrimi dhe jo me shume se 1-2 minuta midis ushtrimeve.
Nese te dhemb in muskujt bej pushim deri ne rikuperim te plote dhe rifillo me pesha minimale per ti ritur me pas ne ditet ne vazhdim
 
Last edited:
Top