• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Papa Françesku: Më mirë ateist, sesa katolik hipokrit

Lauri

Anunnak
Kritikat e Soulit ndaj meje ia pranoj !

Allahu thote ne Kuran :"kush vret një njeri është sikur te vritet krejt njerezimi".
Ti duhet te pranosh edhe kritikat e mia, qe ti o je mashtrus si shume mysliman te tjere, o po ben lojen e një idioti e po tall b....en me lexusin ketu.

Allahu ne suren 5:32, qe ti po e sjell si shembull perfekt kunder vrasjes se njeriut, nuk ju drejtohet myslimanve por hebrejve. çfarë ju meson ju myslimanve Allahu ta tregon një sure me poshte 5:33.
Hapi syte e lexo kuran para se te citosh Laurin qe e njeh islamin me mire se ti xhepat tuaj.

ps. Ti nuk je mysliman qe copton suren e kuranit, është mekat. Por ti e bere qe te mashtrosh lexusit, Allahu i fal mashtrusat kur behet fjale per hire te islamit. Kjo është filozofia islame

 
Last edited:
Ti duhet te pranosh edhe kritikat e mia, qe ti o je mashtrus si shume mysliman te tjere, o po ben lojen e një idioti e po tall b....en me lexusin ketu.

Allahu ne suren 5:32, qe ti po e sjell si shembull perfekt kunder vrasjes se njeriut, nuk ju drejtohet myslimanve por hebrejve. çfarë ju meson ju myslimanve Allahu ta tregon një sure me poshte 5:33.
Hapi syte e lexo kuran para se te citosh Laurin qe e njeh islamin me mire se ti xhepat tuaj.

ps. Ti nuk je mysliman qe copton suren e kuranit, është mekat. Por ti e bere qe te mashtrosh lexusit, Allahu i fal mashtrusat kur behet fjale per hire te islamit. Kjo është filozofia islame
Pikerisht per kete lloj dyfytyresie dhe hipokrizie e kam fjalen ne postimin tim me lart.
Keta shquhen edhe per autogola por nuk e pranojne.
Thone qe kur e bene autogolin ishin offside lol
 

Lauri

Anunnak
Por , perderisa Pali është autori kryesor i dy dhjatave te shkruara .
çfarë ka shkruar Sh-Pali dy Dhjatra???? Mi trego Dhjatrat e Sh. Palit.
 

ReSpEcT

Anëtar me përvoje.
Në Shqiperi, që pretendohet se kemi qene per 50 vite ateiste, feja ka vazhduar të ekzistoje, siç edhe e shpjegon Kallamata ne persiatjet e tij. Feja e kuptuar në terma tradicional, te feve te vjetra, u zevendesua nga një forme e re feje. Dogmatizmi socialist (komunist - jane e njejta gje!).

Pra, nuk është edhe aq çeshtja e fese, sa çeshtja e imponimit apo e diktatit dhe dogmatizimit.
Ne vende ku ka imponim, si ne vende me fe radikale siç jane sot ato islamiket lindore, apo siç jane imponimet e natyres ekonomike socialiste ne Korenë e Veriut apo ne vende të tjera diktatoriale, atje nuk ka zhvillim.

Pra zhvillimi vjen nga liria, jo nga ndalimi i fese. Të ndalosh fene, do të thote te veprosh me te njejten logjike si të besimtarit radikal që kerkon te imponoje pikepamjen e vet - pa kurrfarë argumenti - mbi pjesen tjeter te njerezve. Ky imponim është problemi themelor, jo ekzistenca, apo mosekzistenca e fese dhe ateizmit.
 

Lauri

Anunnak
Pikerisht per kete lloj dyfytyresie dhe hipokrizie e kam fjalen ne postimin tim me lart.
Keta shquhen edhe per autogola por nuk e pranojne.
Thone qe kur e bene autogolin ishin offside lol
është klasike mashtrimi ne filozofine islame, sidomos kur islami është nen trysnine e opinjonit publik. Njerzit ne perendim nuk thellohen me tej se çfarë ju serviret perapa syve, prandaj mashtrimi funksionon shpesh. (Por jo me gjithkend)
një gjuhe si kjo arabe, ka 4 fjale pikerisht se si te mashtrojne njerzit, si ujku me qime delesh.
Takiyya
Tawriya
Kitman
Muruna

Te gjithe e perdorin suren 5:32 neper manifestime "paqesore"

 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
The word soul is just made up by religion to keep a leash on their believers and because of the notion that souls make you a better person.
The only reason someone believe they have a soul is because they're scared that death is the complete cessation of existence....
Une Nuk besoj ne jeten pas vdekjes, besoj qe jam një thes me
Mish kocka Dhe organe ... Dhe kur te vdes that will be the end of it :p
Per me shum per shpirtin I'll get back to u when I die lol

Dhe një Gje meqe jemi ketu kush me shpjegon çfarë dmth "Je si shpirt"😜
Flm ne advance
Une skuptoj ne anglisht.
flm per sqarimin, tani një pytje tj

Dmth ti si person, si Daisy ke menduar ndonjehere qe jeta jote qenka kjo
: dmth
lind
rritu vepro
vdis
Aq i bie te jete gjithe kjo jete ?
Dmth ska një motiv..një qellim.
është e gjitha aq boshe?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
And Lauri strikes again :p.... Using a joke, but who cares... he goes on on his mission, and I go on on my way... :D

See you guys in hereafter! :p Bye!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
The word soul is just made up by religion to keep a leash on their believers and because of the notion that souls make you a better person.
The only reason someone believe they have a soul is because they're scared that death is the complete cessation of existence....
Une Nuk besoj ne jeten pas vdekjes, besoj qe jam një thes me
Mish kocka Dhe organe .
.. Dhe kur te vdes that will be the end of it :p
Per me shum per shpirtin I'll get back to u when I die lol

Dhe një Gje meqe jemi ketu kush me shpjegon çfarë dmth "Je si shpirt"😜
Flm ne advance
Come on. Do te thuash qe ti je një perberje e tera vetem fizike?!?!?! Seriously? Makine qe ha& leviz?! Wht abt feelings?! loti, gezimi, malli, ngushtimi gjoksit, Apo dhe ato është mishi qe i ndjen :p
 

ergon

Λάθε βιώσας.
Ne natyren e njeriut është frika se mos ngelen pa gje ne jete,te pa brojtur,te varfer dhe gjithe kjo frike i shtyn te mbledhin sa me shume.
Per te fituar kete frike perdorrin cdo lloj menyre te ndershme ose jo here here duke shkelur mbi kufoma.
Kjo ska te beje ne jane besimtar apo ateist.
është e vertet qe shumica ndoshta e besimtareve qe shkojne ne kishe qe i luten zotit tju shkoje jeta me mire kur dalin jashte nuk japin as edhe një kafshate buke vellait
Te besosh ska te beje nese do te besosh apo jo. ajo qe e percakton është nese mundesh nese ke forcen shpirterore te mohosh te kapshmen, te dukshem,materien, gjithcka perreth qe te shtyn te besh ate qe bejne shumica te arrish ne maje,te marresh ate kenaqsi momentale qe i ke te gjithe poshte, edhe pse kjo ne fund te ben te ndishesh bosh i vetem.
Pra ska te beje nese do,po nese mundesh te kuptosh se bota nuk mbaron ketu.
Tani nqs do te ishte me mire qe kete lufte me veten do ishte me mire ta japesh jashte kishes,jashte komunitetit besimtar apo te behesh ateist,secili mund te pergjigjet vete. Une mendoj se jo
Gjithsesi te besosh apo jo,te jetosh ne baze te asaj qe beson është plotesisht ceshtje personale.
 
Last edited:

Daisy

Anëtar i Respektuar
Come on. Do te thuash qe ti je një perberje e tera vetem fizike?!?!?! Seriously? Makine qe ha& leviz?! Wht abt feelings?! loti, gezimi, malli, ngushtimi gjoksit, Apo dhe ato është mishi qe i ndjen :p
Une I vura disa pika asaj qe thashë, qe do te thote! Vazhdon është teme e gjere ...
I accept the existence of love as an emotion along with all the others: hate, anger, envy, jealousy, lust, fear, greed, etc... per keto Ka evidence psh. When somebody says, “I’m in love with you”, they aren’t speaking of the existence of a physical thing, they are speaking of their internal state of mind....
Emotions along with the mind, stop happening when our brain dies, they start and end with our lives. That's what I meant SOUL


But anyway u think atheism is cancer, sado ta shpjegoj Une ti Nuk do me kuptosh:p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Une I vura disa pika asaj qe thashë, qe do te thote! Vazhdon është teme e gjere ...
I accept the existence of love as an emotion along with all the others: hate, anger, envy, jealousy, lust, fear, greed, etc... per keto Ka evidence psh. When somebody says, “I’m in love with you”, they aren’t speaking of the existence of a physical thing, they are speaking of their internal state of mind....
Emotions along with the mind, stop happening when our brain dies, they start and end with our lives. That's what I meant SOUL


But anyway u think atheism is cancer, sado ta shpjegoj Une ti Nuk do me kuptosh:p
haha! Te thuash per dicka cancer sdo te thote se nuk e kupton ;)
GJthss, pse cancer paskam thene??? është akoma me keq. Kanceri thjesht te merr jeten e kesaj bote, ndersa ateizmi te merr jete e te gjithe perjetesine, :p.
 

Lauri

Anunnak
Soul, ti nuk je ne terezi vajze. Ke probleme te forta.
 

Lauri

Anunnak
Por , perderisa Pali është autori kryesor i dy dhjatave te shkruara .
Sa kam lexu une per Biblat...
A ka mumdesi te me tregosh kush ta tha qe Sh-Pali është autor i dy biblave?
Edhe Loberboy e ka thene një budallallek te tille.
Sh-Pali ishte armiku n.1 i te krishterve dhe i vriste me gur ku i shihte, si paska shkruar Dhjatren e re ky?
Si paska shkruar shkruar dhjatren e vjeter Pali, kur ne te jane ngjarje 2000 vjecare para se Pali te ekzistonte.

Ps.me çfarë elemetesh me takon qe te merrem Lol.
 

Daisy

Anëtar i Respektuar
haha! Te thuash per dicka cancer sdo te thote se nuk e kupton ;)
GJthss, pse cancer paskam thene??? është akoma me keq. Kanceri thjesht te merr jeten e kesaj bote, ndersa ateizmi te merr jete e te gjithe perjetesine, :p.
Te asaj botes imagjinare U mean?
Te asaj le ta marin, te na kurseje kete aktualen se një kemi te keqen:p
 
Top