• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Paqendrueshmeria

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Nje njeri bipolar nuk eshte ne gjendje te qendroje koherent ne sjelljen e tij per faktin e vetem qe aftesia per te menaxhuar emocionet te con shpesh ne paqendrushmeri ;)
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Pse une Ku e kam permendur paqendrueshmerine ne lidhje me keto qe thua?


Pse une nuk kam thene te njejten gje?


Paqendrueshmerine tek njeriu deshe te thoje?
Eshte sjellje, eshte veprim por ndryshimi i nje sjelljeje, veprimi apo mendimi te cilat kundershtojne njera-tjetren ne te qinten e minutit duhet kuruar, quhet anomali. Lexo per paqendrueshmerine se ke materiale plot.


Kujt po i referohesh ktu sepse une fola per fenomenin jo per dike?


Lexome me vemendje, mos u shperqendro sepse po thua te njejtat gjera qe kam thene une por me ngjyra sipas mendjes tende.
Konçentracione plako.
Ajo qe nuk me pelqen eshte tendenca per te nenvleresuar tjetrin, pa e ditur qe ai qe ju flet ka njohuri te mjaftueshem per te dhene argumentin e tij.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Nje njeri bipolar nuk eshte ne gjendje te qendroje koherent ne sjelljen e tij per faktin e vetem qe aftesia per te menaxhuar emocionet te con shpesh ne paqendrushmeri ;)
Po mire nese do e shohim si do ti te gjitha te paqendrueshmeria futen
edhe skizofrenia , edhe depresioni, edhe cmenduria
kot i kane vene nja 700 emra per ti vecuar nga njera tjetra
se po ti lexosh kupton qe skane lidhje me njera tjetren fare
po hajt se kete menyre diskutimi ke ti , ti ke gjithnje te drejte :p
 

Frank

The S of all F.
Ajo qe nuk me pelqen eshte tendenca per te nenvleresuar tjetrin, pa e ditur qe ai qe ju flet ka njohuri te mjaftueshem per te dhene argumentin e tij.
Yeah!
Hap nje leksion tjeter se kte e mesuam. :D
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Ajo qe nuk me pelqen eshte tendenca per te nenvleresuar tjetrin, pa e ditur qe ai qe ju flet ka njohuri te mjaftueshem per te dhene argumentin e tij.
Po jepe pra , se deri tani thjesht kundershton ato qe themi ne , ose i perqafon
mendimin tend spo e lexoj askund , per fat te keq
 

Frank

The S of all F.
Gabimi juaj eshte qe ju e lidhni gjirhvka me virtualitetin
Ti e kap personalosht me hapesin e temes. Ndersa un po flas me a

Une nuk jap leksione, jap argumente ne baze te njohurise qe mund te kem ne kete fushe.
Une nuk jap leksione, jap vetem argumente ne baze te njohurise qe mund te kem ne kete fushe.
Kurse ti e kap personalisht me hapesin e temes.
Ça thu?
Po ku u kapa personalisht aman?
Une vetem fenomenin kam diskutuar.
Gjithsesi je ne rruge te mbare, po meson fjale te reja.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
hej seriozisht tani???

a mund ti riktheheni temes dhe ti lini gic mic?

@Ridexxx mendimi yt kush eshte ?
Sepse ne krye te temes vetem ke bere pyetje , mendim ske dhene askund
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Po mire nese do e shohim si do ti te gjitha te paqendrueshmeria futen
edhe skizofrenia , edhe depresioni, edhe cmenduria
kot i kane vene nja 700 emra per ti vecuar nga njera tjetra
se po ti lexosh kupton qe skane lidhje me njera tjetren fare
po hajt se kete menyre diskutimi ke ti , ti ke gjithnje te drejte :p
Jo nuk e thashe kam gjithnje te drejte, por anetarja ne fjale dhe simpatike @Marla me beri nje pyetje dhe une iu pergjigja pyetjes te saj ne lidhje A ndikon bipolariteti ?Kaq e thjeshte eshte
 

Frank

The S of all F.
@Ridexxx ja nje gjendje tjeter paqendrueshmerie.
Per 1 min ke ndryshuar plot 4 here nje koment.
Theksoj, nuk e ke redaktuar, e ke ndryshuar. lool
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Jo nuk e thashe kam gjithnje te drejte, por anetarja ne fjale dhe simpatike @Marla me beri nje pyetje dhe une iu pergjigja pyetjes te saj ne lidhje A ndikon bipolariteti ?.Kaq e thjeshte eshte
Dhe ne aq sa une kam lexuar , nuk kane lidhje njera me tjetren
pastaj nese duam ti lidhim i bejme nyje
nje diskutim kur hapet , hapet te diskutohet , te rrihen mendime , te debatohet me argumenta
por po e lame kshu , ti me cito mua e une te pergjigjem e te tjeret skane pune ne diskutim

ndjese po paskam hyre ne temen e gabuar
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Deri tani cfar po bej ?
Po debaton por asnje mendim spo jep

me jep nje postim ku ke thene se cfare mendon ti personalisht dhe jo duke i thene antareve ti ke te drejte , ti ske te drejte

mendim eshte ai qe shprehen nje pjese ketu dhe jo pyetje
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Dhe ne aq sa une kam lexuar , nuk kane lidhje njera me tjetren
pastaj nese duam ti lidhim i bejme nyje
nje diskutim kur hapet , hapet te diskutohet , te rrihen mendime , te debatohet me argumenta
por po e lame kshu , ti me cito mua e une te pergjigjem e te tjeret skane pune ne diskutim

ndjese po paskam hyre ne temen e gabuar

Ok je e lire te ndryshosh teme
 

Frank

The S of all F.
Me pelqen qe behesh aktiv por mundohu te jesh bindes ne ato qe shkruan dhe cilesor.

Shembull:
1 fjale qe peshon me mire se 1000 komente ne ajer.
:)
Kaq per paqendrueshmerine se kena e pune tjera.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Po debaton por asnje mendim spo jep

me jep nje postim ku ke thene se cfare mendon ti personalisht dhe jo duke i thene antareve ti ke te drejte , ti ske te drejte

mendim eshte ai qe shprehen nje pjese ketu dhe jo pyetje
Ky eshte mendimi yt
Po ti sme imponon dot mendimin tim
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Me pelqen qe behesh aktiv por mundohu te jesh bindes ne ato qe shkruan dhe cilesor.

Shembull:
1 fjale qe peshon me mire se 1000 komente ne ajer.
:)
Kaq per paqendrueshmerine se kena e pune tjera.
Ju po komentoni per mua , une komentoj per temen ;)
 

Frank

The S of all F.
Ju po komentoni per mua , une komentoj per temen ;)
E kupton sa qesharak behesh, kam gjithe mjesin qe komentoj vetem per fenomenin dhe ti prape thua me komenton mua.
Ti do qe te merrem me ty por edhe sikur te duash ti nuk te komentoj ty dhe personin tend por vetem ato dhe mbi ato qe shkruan, ik e kerkoje vemendjen gjetke se ke une se gjen po nuk e meritove.
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Paqendrueshmeri - i paqendrueshem

Cfar nuk kupton ?
Une e kam shpjeguar shume qarte ne fillim te temes. Behet fjale per paqendrueshmerine te nje person.
Ti a je ne gjendje te besh dallimin e fjaleve Paqendrueshmeria dhe Paperqendruar, nese se e ben dot dalimin ske si ta kuptosh
Lexoje dhe njehere me qetesi
Une kam shkruar ne rubriken psikologjia dhe referenca e ksaj nenkupton qarte per cfar behet fjale. Nuk po flasim per paqendrushmeri ne mesime apo paqendrushmeri ne dashuri. Fjala eshte per paqendrueshmeria te njeriu, sjellja tij dhe veprimet qe ben.

Paqendrueshmeria s'ka te beje thjesht me virtualitetin por si person ne pergjithsi. Ne virtualiet mund te jete i tille por ne realitet ndryshe. Si mund te jesh i bindur ti qe eshte i paqendrueshem dhe duhet te duhet te kurohet? Ku e dallon kete gje, ne shkronja apo ne tema?
Dakort karakteri por a mjafton karakteri per ta quajtur te paqendrushem dhe antipatik, nderkohe per te tjeret eshte pozitiv dhe simpatik ? Sepse shoqeria nuk je vetem ti X apo Y

E kam degjuar shpesh edhe ket " te kurohet "
Ky quhet sqarim per keqkuptimin qe mendove se dha tema (pra nuk eshte as mendim e as argument)
Nje njeri bipolar nuk eshte ne gjendje te qendroje koherent ne sjelljen e tij per faktin e vetem qe aftesia per te menaxhuar emocionet te con shpesh ne paqendrushmeri ;)
Ajo qe nuk me pelqen eshte tendenca per te nenvleresuar tjetrin, pa e ditur qe ai qe ju flet ka njohuri te mjaftueshem per te dhene argumentin e tij.
Dmth mu desh te lexoja keto dhe ato qe vijne pas , por asnje argument , mendim, ide mbi tematiken
hajde diskutim qe ben lool
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
[/QUOTE]
E kupton sa qesharak behesh, kam gjithe mjesin qe komentoj vetem per fenomenin dhe ti prape thua me komenton mua.
Ti do qe te merrem me ty por edhe sikur te duash ti nuk te komentoj ty dhe personin tend por vetem ato dhe mbi ato qe shkruan, ik e kerkoje vemendjen gjetke se ke une se gjen po nuk e meritove.
E kisha ne kuptimin ju po merreni me mua ndersa une me temen!
 

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Kurse une hyra me kenaqesi te lexoja se thashe do mesoja ndonje gje te re nga psikologjia nga eksperti..po si perhere mesova ato qe dija :p
 
Private conversations
Help Users
    Top