• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Paqendrueshmeria

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
E kuptoni qe kjo teme ska lidhje me mua kur me etiketoni me fjale?
Jo me ty jo se sje ne lartesine qe mendon ose proreklamon
thjesht me siper ke thene ose e ke etiketuar veten si dikush qe ke njohuri dhe pritshmerite e mia ishin te lexoja dhe mesoja dicka me vlere apo peshe
nderkohe qe ti argumentet tona (se po flas per te gjithe pa te drejte) , i more sikur te drejtoheshin ty dhe kalove dritat e skenes tek vetja....por jo ne kuptoje....cdo gje e ben vete ti!
 

Frank

The S of all F.
Paqendrueshmeria dhe luhatjet e shpeshta te humorit shenje budallaliku me duken mua😝,por me duken normale se vuaj vete nga nje paquendrueshmeri ne momente kur ka te bej me buxhetin🤪🤣
Ate te buxhetit e vuajme te gjithe nga pak, ngushellohu. lool
 
 • Haha
Reactions: Ivy

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Paqendrueshmeria dhe luhatjet e shpeshta te humorit shenje budallaliku me duken mua😝,por me duken normale se vuaj vete nga nje paquendrueshmeri ne momente kur ka te bej me buxhetin🤪🤣
Ndoshta e ke ne kuptimin emocional. Buxhet-vuajtje-paqendrueshmeri psikologjike
 
 • Më pëlqen
Reactions: Ivy

DeliriumMind

Trokisni fort sepse nuk ndjej gje
Une kam shkruar ne rubriken psikologjia dhe referenca e ksaj nenkupton qarte per cfar behet fjale. Nuk po flasim per paqendrushmeri ne mesime apo paqendrushmeri ne dashuri. Fjala eshte per paqendrueshmeria te njeriu, sjellja tij dhe veprimet qe ben.

Paqendrueshmeria s'ka te beje thjesht me virtualitetin por si person ne pergjithsi. Ne virtualiet mund te jete i tille por ne realitet ndryshe. Si mund te jesh i bindur ti qe eshte i paqendrueshem dhe duhet te duhet te kurohet? Ku e dallon kete gje, ne shkronja apo ne tema?
Dakort karakteri por a mjafton karakteri per ta quajtur te paqendrushem dhe antipatik, nderkohe per te tjeret eshte pozitiv dhe simpatik ? Sepse shoqeria nuk je vetem ti X apo Y

E kam degjuar shpesh edhe ket " te kurohet "
Tani qe po mendohem mire ma ke thene njehere 😄 qe kam nevoj te kurohem.
Por un sdu te shpenzoj dhe vi ju caj sumcen knej nga fv lol
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Jo me ty jo se sje ne lartesine qe mendon ose proreklamon
thjesht me siper ke thene ose e ke etiketuar veten si dikush qe ke njohuri dhe pritshmerite e mia ishin te lexoja dhe mesoja dicka me vlere apo peshe
nderkohe qe ti argumentet tona (se po flas per te gjithe pa te drejte) , i more sikur te drejtoheshin ty dhe kalove dritat e skenes tek vetja....por jo ne kuptoje....cdo gje e ben vete ti!

Une e njoh veten dhe kam lartesine e duhur te kundershtoj, argumentoj dhe debatoj me kedo perball kshu qe pritshmerite e tua nuk me interesojne.
 

dangerous

Antarë i Respektuar
... çfarë hidhet dhe perdridhet


... çfarë tundet dhe shkundet ,

,,, do e quaja paqendrueshmeria

citat, kushrini i nardit.
 

Ridexxx

Antarë i Respektuar
Une prap kam nje problem me semantiken e fjaleve
- i paqendrueshem apo i paperqendruar? Sepse s'eshte e njejta gje
Une e kam shpjeguar shume qarte ne fillim te temes. Behet fjale per paqendrueshmerine te nje person.
E kuptova sa e paske kuptuar e ti temen..... nqs e ke shpjeguar ne hapje te temes e se kuptova, nqs ti e kupton konceptin mund te ma shpjegosh me fjale te tjera. Ose mer shembull nga postimi i NO ku eshte shprehur shume me qart e koherent.

Nejse flm per mundimin e e kohen e pergjigjes.
Ridexx i nderuar pergjigja ime nuk eshte nje atak ndaj teje si individ. Ishte nje pyetje me vend sipas llogjikes time qe mbase si kupton akoma tere finesat e gjuhes shqipe.
Pse te pyeta a jane 2 gjera te ndryshme apo ti i referohesh te njejtes gje?
Sepse per mua paqendrushmeria (sjelle INSTABILE ka te bej me pjesen psikollogjike te njeriut qe mund te kete X arsyje instabiliteti - duke filluar nga trauma ne feminije, mungese dashurie, trauma ne mardhenje me njerzit e tjere, karakter me i dobet ku te "fortit" gjejne kenaqesi ta shtypin, mani/ sjellje borderline, e mund te ta vazhdoj listen deri neser nqs je i interesuar).
Ndersa paperqendrushmeria eshte thjesht nje mungese perqendrimi qe me cik durim kultivohet dhe arihen progrese te shkelqyera.

Tu drejtova ty sepse ti e hape temen, duke qene se s'eshte nje teme copy/paste ma mori mendja qe e di per cfare flet dhe mund ta mbrosh si subjekt e mund te me sqarosh me gjate.
Te kam bere like ktu, ndoshta se ke pare .:p
 
Private conversations
Help Users
  Top