• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pëllumbat e mësojnë për 14 ditë

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Për atë që disa njerëz bëjnë shkollë me vite të tëra, pëllumbat e mësojnë për 14 ditë!


Në hulumtimin e Universitetit të Kalifornisë kanë marrë pjesë 16 pëllumba të cilët gjatë 14 ditëve kanë mësuar se si në xhirimet mikroskopike të dallojnë mostrat e indeve të cilat me biopsi janë marrë nga femrat të cilat kanë sëmundjen e kancerit të gjirit, përkatësisht nga ato cilat kanë qenë të shëndetshme.

Pas trajnimit fillestar ka pasuar testimi.


Pëllumbave njëkohësisht u janë treguar xhirimet, ndërkaq detyrë e tyre ka qenë të dallojnë cilat nga dy indet janë malinje. Kur janë testuar veç e veç sukses kanë treguar në 85 për qind të rasteve, sa është suksesi edhe kur e njëjta sëmundje në mënyrë identike (në bazë të xhirimit) i diagnostikojnë njerëzit. Nga ana tjetër, kur janë testuar në grupe nga katër pëllumba, të suksesshme kanë qenë 99 për qind të rasteve.


Njësoj mirë i kanë dalluar xhirimet mikroskopike si edhe ato mamografike të cilat janë shumë më vështirë “të lexohen”. Duke pasur parasysh që është konstatuar që pëllumbat mund të mbajnë në mend 1.800 fotografi apo së paku të dallojnë shprehjet e fytyrave të njerëzve me gjendje të ndryshme emocionale, rezultatet e hulumtimit pikërisht nuk janë aq befasuese. /Te/
 
Private conversations
Help Users
    Top