• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Personazhet më të pamëshirshëm të historisë së njerëzimit?

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Cilët kanë qenë personazhet më të pamëshirshëm të historisë së njerëzimit?
CALحGULA (12-41).
Perandori romak.
Pohonte se ishte Jupiteri dhe dërgonte drejt vdekjes, torturonte arbitrarisht këdo, p.sh ata që ndërprisnin interpretimin e aktorit Mnester, dashnorin e tij. Për t’u tallur me senatin emëroi senator dhe konsull kalin e tij, Incitatus.


ATILA (395-453). Mbreti i hunëve.
Egërsia e tij i vurin nofkën “Kamzhiku i Zotit” Që nga Europa qendrore në Detin e Zi dhe nga Danubi në Balltik trupat e tij masakruan dhe plaçkitën varre dhe qytete.


GENGIS KAN (1162-1227).
Themelues i perandorisë mongole. Shfarosi popullata të tëra si 700 000 banorë të Mervit, Persi.
Ushtrisë së tij i atribuohet më shumë se 2 milionë vdekje.


VLAD TEPES (1431-1476).

Princi Vlad i Wallachia-s, në Rumani, mbi të cilin bazohet legjenda e kontit Drakula.
Tortura e tij vdekjeprurëse ishte të shkuarit e viktimave në hunj, por edhe tredhje, mbytje, gjymtime apo edhe nxjerrje sysh.


HENRI VIII (1491-1547).
Mbreti i Anglisë nga shtëpia Tudor. Provokoi ndarjen e kishës anglikane nga Roma, për t’u divorcuar nga Kathrin e Aragonit dhe për t’u martuar me Ana Bolenën. Dënoi me prerje koke 2 nga 6 gratë e tij si dhe një numër miqsh e armiqsh.


IVءNI I TMERRSHEM (1530-1584).
Cari i Rusisë (Ivلn IV). Thuhet se mizoria e tij vinte ngaqë ishte torturuar që fëmijë. Vrau të birin, mbyti me grushta të bijën shtatzanë, bëri që qentë e tij të shyenin dhe të hanin shefin e qeverisë së tij dhe mbolli terror mes nështetasve të tij.


LEPOLDI II (1835-1909).
Mbreti i Belgjikës. E ktheu Kongon në koloni private duke skllavëruar dhe shfrytëzuar të gjitha burimet si natyrore e njerëzore të vendit. Shkaktoi një genocid në një vend afrikan, ku vdiqën miliona njerëz.


HITLERI (1889-1945).
Udhëheqësi i Rajhut të Tretë.
Qeverisi Gjermaninë nga 1939-1945, shkaktoi Luftën e Dytë Botërore dhe Holokaustin e hebrenjve. Bilanci: 21 milionë të vdekur.


STALINI (1878-1953). Dikatori i Bashkimit Sovjetik.
Komunist që nga vitet 20, shfarosi miliona njerëz, vendosi një regjim politik pa liri qytetare, vrau desidentë dhe armiq politik si Leon Trockin.


BOKASSA (1921-1996).
Perandor i Republikës së Afrikës Qendrore. Thirrej “Gogoli i Diamanteve”, e bazoi mbretërimin e tij mbi tortura që përfshinin edhe kanibalizmin.


vazhdojn edhe ca tjere te papermendur.

B.A.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
as Kim Jong nuk qenka ketu... do na duhej ai neve ne Kosove ndoshta :) por skemi at fat, te na i hjek ata prej veriut :D
 
Top