• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Poezi Dashurie

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Screenshot_3.png
 

Hera

Βιβλίο φάγος
E kam mohuar


E kam mohuar, e kam perzen
e kam dashur , e kam urryer
me ka dhen dhimbje
me ke dhen emocione
te lendon e te sheron.

pse ky emocion nuk me lene te jetoj
pse pa te dot nuk jetoj
pse kur e urrej e kerkoj
pse te dua edhe kur veten e shkaterroj
pse un ndjenjen ta mohoj
dhe un vet shpirtin ta mallkoj

e shtyj e perplas me ze te lart i flas
po prap perball ajo syt i perplas
nuk te dua nuk te kerkoj
me kembgulje e mohoj
po prap kurr se harroj
ah dashuri sa shum per ty do maj zi.

je qorre e qesharake
je dinake e kurr su plake
per ty bejm lufta
per ty jetojm
per ty vuajm dhe veten shkaterroj me
a lum si ai qe ty te ka provuar
ah mjer si ai qe ty te ka provuar
se kurr per jet pa ty ska per te jetuar.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Do te jem ushtari qe do t'luftoje per dashurine tone
Do t'fluturojme s'bashku me larte se pellumbi
Do t'jem mburoje per ty cdohere dhe gjithmone
Sa te jem me ty, kurre nuk do t'humbi

Do t'i marr dhimbjet e tua sepse une nuk njoh dhimbje
Do t'jesh princeshe ne mbreterine e zemres sime
Atehere une do jem mbreti dhe kurre s'do ndahemi
Do t'jetojme se bashku deri sa te plakemiK.S


2/12/2020

10:00 PM
 
 • Like
Reactions: Ivy

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Thone qe koha eshte ilaci me i mire
Por une s'dua te sherohem
Thone se shpresa vdes e fundit
Por une po vdes para saj


Thone se pas hidherimit vjen gezimi
Por une s'dua te gezohem
Me lini te qete miqte e mi
Sepse dua te harrohem


K.S

2/24/2020

21:00 PM
 
 • Like
Reactions: Ivy

BjOnDi

Anëtar i Respektuar
 • Më vjen të nxjerr ty nga çdo varg.
  Të lë diku, nepër kujtime.
  Por ti ndriçon me shumë nga larg.
  Bëhesh diell për muzën time!

Më vjen të gris ty nga çdo letër
Ku je në prozë, a poezi,
Dua të bëj të jesh një tjetër.
E çuditërisht mbetesh po Ti!​
 

Bebw

Hilarious🌞
Staf në FV.AL
Dashuri e veshtire.

Ti ne kanape tani dremit
Ndofta gjumi ende s'te ka zene,
Abazhuri mbi qerpike ndrit
Libri nga gishtrinjte te ka rene.

Para teje ndal mendimi im:
Jemi dashuruar edhe share
Jemi ndare shpesh ne udhetim,
Por drejt njeri tjetrit kemi ngare.

Dhoma hesht e rruga larg gjemon
Ti sheh endrra kalteroshe shume
Une, ndonse pi dhe mogadon,
Mezi fle, se jam njeri pa gjume.

Te kam pasur enderr cast e ore,
Enderr te trishtuar dhe te mire
Po te jem vertete nje Pitagore
Ti je teorema me e veshtire....


Dritero Agolli
 

Ledia

❤ShKoDrAnE.4.eVeR ❤
Ti më ke besuar mua gjumin tënd,
Sapo tej syve, hyn në ëndërrime.
Nëse më ndjen aty, mos u tremb,
Jam truproja, e bëj detyrën time.

Ti më ke besuar dhe supet e bukur,
Kur cepi i çarçafit, i lë lakuriq.
Ti më ke besuar, gjunjët e përulur,
Të t’i fsheh se nata ka dhe sy të liq.

Ti më ke besuar, puthjet që më dhe,
Buzët dhe në gjumë të duket se puthin.
Ti më ke besuar, të të prek kur fle,
Të shoh në dihatja, të dallgëzon trupin.

Ti më ke besuar, mos të zgjoj së paku,
Po ta prisha gjumin, s’ta prish se dua.
Më thuaj si të bëj kur më zë meraku,
Kur ti gjumin tënd, ma besove mua!?
Sokrat habilaj
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Nga larg më vjen,
Nga larg,
Ky zëri yt i valë,
Dhe më ndez në gji një afsh edhe një mall.
E s'di se ku më dhemb,
E s'di se çfarë kam,
Madje as nuk e di në jam,
Apo nuk jam.

| Robert Shvarc |
08ca55e462c139bbc88f808790e74044.jpg
 

MrsA

Mr. A
Kënga e kandarit*

Grua po prishet kandari

S’është me ai i pari

Që qëndronte ditë e natë

Gati si barut i thatë

Që punonte dimër e verë

Pa u lodhur asnjëherë

Që ishte i lehtë si fletë

Që mbante kryet përpjetë

Që turrej si trim në ballë

Që kapte zoçkën të gjallë

Kërkon belushka të ngrohta

Shijon shalushka të plota

Dhe me to sa guduliset

Fillon çelet kapardiset

Buçkoset e i qesh nuri

Edhe merr pamje prej burri

Pastaj fillon nga zanati

Si e ka bërë dhe i jati

Dhe rrëshqet vrull si ngjalë

Drejt vendlindjes nga ka dalë

Tani s’e di se çka pësuar

Herë herë rri menduar

Gjuetinë e ka rralluar

Se tani kjo pune e pati

u mplaka, me la takati

Të qaj hallin, xhan o grua

nuk ke faj që s’fle me mua

të jap fjalën, të betohem

se nesër do vizitohem

Preje burro, bëje paçe

s’vjen rinia me ilaçe

Hiqmu qafe, nuk të dua

s’meriton të flesh me mua

Jam e re, më zien gjaku

s’më ngop nepsi i një plaku

Ti je plak, të gjithë e dinë

s’ndizet zjarri pa benzinë!
Çajupi
 

MrsA

Mr. A
Dashuria qe kam per ty

Dashuria qe kam per ty
Jam ne zor e jam ne hall,
O kur te shifemi te dy,
Do ti puth syte me mall.

Behari i pare kur te vije,
Nji tufe me lule moj do ta fal,
Do t'kendoj me dashuni,
Dore per dore me ty do te dal.

Kur te pashe dy syte e shkru,
Me dukesh si lulja e shtrenjte,
O si s'mendon nji here per mu,
Me harrove kaqi shpejt.


*Kenge popullore Elbasani
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
GJENDJE AROMATIKE

sa herë shihem në pasqyrë
pas meje shfaqet një grua e bukur

supet e mia janë kujtesa e duarve
të saj
ajo më prek dhe ndjehem aromatik
si të kem shkëmbyer vështrimin
me një manushaqe…
pastaj largohem duke bërë kujdes
të mos shkel lulet e vizatuara të pllakave….
©artangjyzelhasani
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Me fal
Te lutem me fal,
qe nga gjumi po te zgjoj,
Se ne kte cast vetmie
zemra ty po te kerkon.
Te lutem me fal,
qe ne endrrat e tua u futa,
Se vetem aty mund te te puth
dhe te te them te dua.
Te lutem me fal,
qe ne zemren tende u struka,
Dhe gjysmen e shpirtit tim,
te gjysma jote e futa.

web.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
PERQAFUAR

dremit nata në shtratin tim
aq lehtë
sa pa gjumë më lë…

sa herë që dua ta puth
ta prek
ajo bëhet mëngjes
dhe ngrihet
dhe ikën
bukur ngadalë…
nata është një grua që bën sikur fle…

©artangjyzelhasani
 

Bebw

Hilarious🌞
Staf në FV.AL
Dritëro Agolli - Vecse nje enderr

Ja keshtu, ti erdhe, ndenje, ike
Dhe sikur ketu nuk ishe kurre
S'erdhe si e dashur, por si mike
Thjesht si vizitore tek nje burre.

Per takimin, tjeter enderr kisha,
Tjeter doli,sic u ndodh ne bote
Enderrova ne kulm te trendafilta
Si nje vere a trendafil ne gote.

Dhe megjithate them faleminderit
Ti me dhe nje fluturim mbi nje enderr
Neper porten hapur prej ylberit
Dhe s'ka gje se endrra ishte zhgjenderr.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Nje here pata fatin me ta puthe ate dore
Le te jete kenga deshmitari jone lol
 

Marla

Rootless Tree!
Zgjodha të të dua në heshtje…

Sepse në heshtje nuk gjej asnjë pengesë,Zgjodha të të dua në vetmi…

Sepse në vetmi askush nuk të ka veç meje,Zgjodha të të adhuroj prej një farë largësie…

Sepse largësia më ruan nga dhimbja,Zgjedh të të puth përmes erës…

Sepse ajo është më e lehtë se buzët e mia,Zgjedh të të mbaj nëpër ëndrra…

Sepse atje ti je i pafundem.
 

Vvetoni

Larguar
Dua

Dua te jem shigjete
Te ta preki zemren
sikur me rakete

Te hy ne venat tua
Te behem si stende
Te vendosem bute e lehte

Te behem vampire
Te kafshoj ne qaf
Te behemi zombie te duhemi pa mase

Une e ti çdo here bashke
Te hame njerez, te pijme gjake
E te duhemi, shume e pa mase

Ja nje poezi shpejt e shpejt nstil te Harbinit.
 

Marla

Rootless Tree!
Dua

Dua te jem shigjete
Te ta preki zemren
sikur me rakete

Te hy ne venat tua
Te behem si stende
Te vendosem bute e lehte

Te behem vampire
Te kafshoj ne qaf
Te behemi zombie te duhemi pa mase

Une e ti çdo here bashke
Te hame njerez, te pijme gjake
E te duhemi, shume e pa mase

Ja nje poezi shpejt e shpejt nstil te Harbinit.
Hajd tani 1 poezi nstil te Marles :p
 

Marla

Rootless Tree!
Në qoftë se nuk di të duash,
Mëso të duash,
Patjetër përpiqu të duash
Çdo gjë që të sheh syri,
Çdo gjë që percepton,
Çdo gjë që mund të imagjinosh
Duaje, duaje,
Të duash mëso
Edhe çdo gjë që dëgjon,
Çdo gjë që ndodhet në këtë univers…
Asgjë të shëmtuar s’ka në këtë botë,
Asgjë, pale sa e rëndomtë të të duket,
Një insekt sa i vogël po as ai
i shëmtuar nuk është,
Një fije bar merre në dorë
Sa e brishtë a nuk e sheh?
Duaj lulet, gurët, retë,
Çdo gjë me formën, ngjyrën, kuptimin e saj,
Duaje, duaje,
Mëso të duash,
Përpiqu të duash,
Bota për dashurinë tënde është krijuar,
Më parë mëso dashurinë,
Shiko një vogëlush,
Sa i mrekullueshëm,
Mendo dhe ata që e sollën atë në jetë,
Sepse kjo botë është krijuar për dashuri,
Duaji njerëzit,
Ata për të mos qenë vetëm
Pranë teje të jenë
Për këtë, vërtetë për këtë,
Janë krijuar,
I gjithë universi
Me zinxhirë të dashurisë është lidhur,
Prandaj edhe ti,
Të japësh dashuri mëso!
Sepse dije, në shpirtin tënd,
Për të gjitha këto paska vend,
Mos harro,
Bota vetë trembet nga njerëzit
Pa dashuri,
Dhe nga frika,
Prej tyre largohet,
Apo më e keqja, ju bëhet armike,
Prej vetes i largon,
Duaje edhe vdekjen,
Mëso ta duash që të dish se ka një Përjetësi…


Rumi
 

Bebw

Hilarious🌞
Staf në FV.AL
@WxP do na qendisesh ndonje pizi 😝😂❤


Dashuri e veshtire

Kush e di në më ka parë ajo ndonjëherë kështu,
kush e di në më ka parë ndonjëherë njeri, kaq përtokë,
kaq të ftohtë në këtë kënd. Por era
kujtoi se unë isha gur
dhe trupin tim donte të shpërbënte.

Po të mundja të të takoja,
kushedi në do mund të takohemi ndonjëherë, unë do të di
të sqarohem me ty.

Por klubet e hapur dhe të mbyllur,
rrugët netëve dhe ditëve,
stacionet pa njerëz,
lagjet e tëra me banorët e tyre, dritat,
telefonat, hapat dhe ky kënd,
nuk dinë gjë, se ku je ti.

Dhe kur era kërkon të shkatërrojë
më kërkon te porta e shtëpisë tënde.

Unë ia përsëris edhe erës,
po qe se do mundem të të takoj,
po qe se ti më shfaqesh, unë do të di
të sqarohem me ty.


Luis Garcia Montero❤
 
 • Zemer
Reactions: WxP

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Parisi naten

Tri shkrepse të ndezura,
një nga një në errësirë...
E para për të parë
fytyrën tënde,
E dyta për të parë
sytë e tu,
E fundit për të parë
gojën tënde...
Dhe tërë nata për të mi kujtuar përsëri
duke të të shtrënguar në krahët e mi...!


| Jacques Prevert |
 

Harbin

Antarë i Respektuar
Te dua
Te dua aty ku u takuam
te dua aty ku u dashuruam
te dua aty ku fati na bashkoi
te dua aty ku shpresa tek ne jetoi

pa ty jeta ime ska kuptim
pa ty jeta ime eshte mallkim
pa ty shpirti im qan me lot
pa ty nuk jetoj dot

Pse u zume pse u u ndame
fjalen e fundit e dhame
valle ku shkoi gjith ajo dashuri
qe me aq gezim me flisje ti

Mbase per ty gjithcka ka mbaruar
edhe castet qe kishim kaluar
shume shpejt i harrove
dhe mua thelle ne zemer me lendove

E cme duhet jeta ime
kur eshte e mbushur me mallkime
si nje qiri une do te mbetem
kur e di qe per ty po tretem
 

Bebw

Hilarious🌞
Staf në FV.AL
Ja po e filloj une me nje te vjeter :p :lexim:
Të kam enderruar.

Mbi dritare nata derdh qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
një zemër te vetmuare mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadalë mbyllen...
një buzeqeshje e ëmbël
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy që shkelqejne atje lartë
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe sytë e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Të kam enderruar,"
një ze tingellon
dhe...
sërish heshtja mbreteron...
Boço sa e bukur qoo 😍
 
 • Zemer
Reactions: WxP

Bebw

Hilarious🌞
Staf në FV.AL
DESHIRA
Lerme t’i shoh plantacionet e trupit tend;
Jam bujk I vecante e si bujk me vjen mire:
Dy buzet, qershite me leng,
Ku hesht nje mall, nje psheretire.

Lerme t’i shoh plantacionet e trupit tend,
Te mbjellat aq te begata:
Dy kodrat e gjoksit qe te lene pa mend,
Luginen mahnitese mes kofsheve te bardha.

Lerme t’i shoh plantacionet e trupit tend:
Fushezen joshese nen kemishe,
Ne mesin e fushes cipez argjend
Gropken kerthize…
- poezi nga Dritero Agolli
 
Last edited:
 • Yumm
Reactions: WxP
Top