• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Politikania kurde përdhunohet dhe vritet me gur në mes të rrugës nga milicët turq.

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Hi Soul,

TE lutem mos thuaj me per masakrat qe kane bere osmanllinjte se qe nga Lufta e fushkosoves e deri ne 1912 veten na kane therrur.
Ndoshat mund te shkembejme literature sebashku. Mund te perfitojme :)

sa per stadiumet e simbolet ca u ndalua?? se une isha ne stadium dhe me flamur ne krah
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Kur citova "qe na nderruan fene" e lidha me te qenurit Shqiptar dhe jo fetar. Mos i ngaterro gjerat.
Sa per akuzat hap librat e historise dhe gjen me dhjetera te tille te shkruar nga te huaj dhe shqiptar qe vertetojne qe asimilimi i fese islame ne kohen e perandorise ka qene i imponuar , sidomos ne 2-3 brezat e pare mbas pushtimit , pastaj brezat e 4te , te peste e kshu me rradhe duke qene te pafuqishem per te luftuar perandorine e pranuan si te mireqene fene islame , por jo se kishin deshire.

Otomanet per krishteret Shqiptar kane qene te njejte si urrejtja qe kemi ne per serbet sot. Eshte si me ardh serbet ne fshatin apo qytetin tend tani dhe tet thone te lutem konvertohu ne ortodokse? Normal qe ti sdo pranoje. Edhe ajo kohe ashu ka qene , ska pas lule as lutje , por ka pas lufte dhe kur je i pafuqishem do pranosh te perulesh , do pranosh te behesh dhe skllav , do pranosh dhe fene e tyre. Vetem tlutem na kurseni prrallat qe shqiptaret e perqafuan me deshire fene islame.
Thua brezi 3 dhe 4 e kan pranu se skan pas fuqi me kundershtu!? Ateher qendron pyetja pse akoma ka fe tjera ne ballkan, duheshin gjith musliman te jemi,sepse 500 vjet sjan pak e haron edhe fen e vjeter edhe traditen :) .
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Ndoshat mund te shkembejme literature sebashku. Mund te perfitojme :)

sa per stadiumet e simbolet ca u ndalua?? se une isha ne stadium dhe me flamur ne krah
Po jam i gatshem te shkembejme literature sa te duash ver e burimet. ;)
Flamuri po por te tjera simbole nuk u lejuan. Apo kishin hall se ju behej si ne Serbi... Jo per gje por nga toka jone Ismaili me Isen i shporren. ;)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Po jam i gatshem te shkembejme literature sa te duash ver e burimet. ;)
Flamuri po por te tjera simbole nuk u lejuan. Apo kishin hall se ju behej si ne Serbi... Jo per gje por nga toka jone Ismaili me Isen i shporren. ;)
Une nuk shkruaj asgje pa burime(pervec forumit normal). Lol Per kete te jesh i sigurt, kur te jem me me nge do ti coj

Sa per simbole? Si psh? Tiku nqs ka 1 shtet ne bote qe na respekton ata jane TURQIT. Une ne mos te gjitha shtetet e botes, 70% te tyre 1 perfaqsues i kam takuar keto 13 vite dhe kam pare shtete qe s'na dine as emrin, shtete qe na njohin nga filmi Taken, shtete qe na njohin si kriminela, dhe me aq sa une jam ne gjendje te gjykoj: Europa i nderuar te siguroj qe na sheh si mbeturine!

E dyta, Ehe, po i shporren me leje nga Porta e Larte. :)
 

Marakli^Krapit

Antarë i Respektuar
Kto që i qajn hallin kurdve ku ishin deri dje skam lexu deri msot në këtë forum tu hap njeri tem per masakrat që i ndodhin Palestinës, Afganistanit, Siris, Irakut etj etj
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Une nuk shkruaj asgje pa burime(pervec forumit normal). lol Per kete te jesh i sigurt, kur te jem me me nge do ti coj

Sa per simbole? Si psh? Tiku nqs ka 1 shtet ne bote qe na respekton ata jane TURQIT. Une ne mos te gjitha shtetet e botes, 70% te tyre 1 perfaqsues i kam takuar keto 13 vite dhe kam pare shtete qe s'na dine as emrin, shtete qe na njohin nga filmi Taken, shtete qe na njohin si kriminela, dhe me aq sa une jam ne gjendje te gjykoj: Europa i nderuar te siguroj qe na sheh si mbeturine!

E dyta, Ehe, po i shporren me leje nga Porta e Larte. :)
Hahaha Soul pls, Turqin na shohin si nje ish koloni dhe kaq, sa per Europen ata jane raciste me te keqinj se turqit sepse kete fare feje qe kemi katandis vetem prej tyre dhe Osmanllinjve e kemi.
Porta e larte kishte ik me pushime me kohe dhe gjonturqin nuk kishin kellqe te mbanin me Shqiperine plus qe AustroHungaria e kishte bere te qarte planin e saj per Shqiperi Etnike ne ballkan.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Kto që i qajn hallin kurdve ku ishin deri dje skam lexu deri msot në këtë forum tu hap njeri tem per masakrat që i ndodhin Palestinës, Afganistanit, Siris, Irakut etj etj
Hape dhe ec ja qajme hallin edhe atyre. ;)
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Me ka rene te takoj plot historiane Turq, dhe ne cdo bisede eshte theksuar: bashkqeverisja me Shqiperine, Rendesia qe Ballkani ka patur ne suksesin e perandorise. Ata sot e kesaj dite lexojne librat e Samiut, dhe jo si produkt kolonizimi. po nejse, varja se fundja ne jemi shtet dhe duhet me vleresu veten, pak rendesi ka si na shohin.

Gjendja jone sot nuk eshte prej osmanve jo, por prej shqiptareve, prej Enverit qe na dha te ham buke e uje, prej 'demokrateve' te sotem qe na morren edhe ujin, na e vune me orar. lol

Perandoria pati krejt Ballkanin, ama krahaso pak balkanin me Shqiperine. Krahaso pak bosnen qe mire e paska k=pushtu turku po e pushtoi e shkatarroi edhe serbi. a eshte me keq se ne valle!?

Sa per porten e larte,ndonese e demtuar, ajo sh mire mund ta refuzonte kerkesen,fundja cfare humbte?! Ama para se Ismaili te ngrente flamurin en vlore, eshte ngrit ne Tirane, dhe sipas disa letrave qe une kam lexuar prej arkivash, nder te tjera (s'me kujtohet emri kush ka mbajt fjalimin), thuhej: fatkeqesisht ne sot na duhet te ndahemi nga Porta e Larte...Shqiptaret (ndoshta jo 100%-ndoshta gjysma, akoma po kerkoj per kete pike) s'e kane dash ndarjen o Tik, se kishim rrezik nga te katerta anet. Ka qene marredhenie merr e jep. E sa per austrohungari na kenaqen ne kongres shtetet perendimore me ndarjen e tokes shqiptare. Na lane cyryk dhe e vuajme sot e kesaj dite.

Kaq per sot se mduhet te cohem.
Klm
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Me ka rene te takoj plot historiane Turq, dhe ne cdo bisede eshte theksuar: bashkqeverisja me Shqiperine, Rendesia qe Ballkani ka patur ne suksesin e perandorise. Ata sot e kesaj dite lexojne librat e Samiut, dhe jo si produkt kolonizimi. po nejse, varja se fundja ne jemi shtet dhe duhet me vleresu veten, pak rendesi ka si na shohin.

Gjendja jone sot nuk eshte prej osmanve jo, por prej shqiptareve, prej Enverit qe na dha te ham buke e uje, prej 'demokrateve' te sotem qe na morren edhe ujin, na e vune me orar. lol

Perandoria pati krejt Ballkanin, ama krahaso pak balkanin me Shqiperine. Krahaso pak bosnen qe mire e paska k=pushtu turku po e pushtoi e shkatarroi edhe serbi. a eshte me keq se ne valle!?

Sa per porten e larte,ndonese e demtuar, ajo sh mire mund ta refuzonte kerkesen,fundja cfare humbte?! Ama para se Ismaili te ngrente flamurin en vlore, eshte ngrit ne Tirane, dhe sipas disa letrave qe une kam lexuar prej arkivash, nder te tjera (s'me kujtohet emri kush ka mbajt fjalimin), thuhej: fatkeqesisht ne sot na duhet te ndahemi nga Porta e Larte...Shqiptaret (ndoshta jo 100%-ndoshta gjysma, akoma po kerkoj per kete pike) s'e kane dash ndarjen o Tik, se kishim rrezik nga te katerta anet. Ka qene marredhenie merr e jep. E sa per austrohungari na kenaqen ne kongres shtetet perendimore me ndarjen e tokes shqiptare. Na lane cyryk dhe e vuajme sot e kesaj dite.

Kaq per sot se mduhet te vohem.
Klm
Ku e kemi pare kete bashkeqeverisje, ne cilen prej periudhave, Shqiperia u nda ne 4 vilajete, me cdo menyre te mundshme u shtyp dhe u shkaterrua, asnje gje nuk u ndertua per 500 vjet vec xhamive dhe medreseve asnje shkolle nuk u hap dhe gjuha u ndalua me ferman. Ka pas ca shqiptare qe kane ec para ne perandori por kjo ka qene merita e tyre dhe jo se jau ofroi osmanilliu. Sa per Samiun lexo vepren e tij "Shqiperia c'ka qene c’eshte dhe cdo behet" dhe ec se flasim ;)
Po te filloj me vecimin e trojeve tona qe ne traktatin e Shen Stefanit dhe cdo pakt qe u be me pas nen kurrizin e trojeve tona me indicien e Turqise, po te kujtoj tradhetaret e mbjelle nga turqia qe nga Haxhi Qamili e deri tek Esat Pasha qe u shiten per ca florinj e pak pushtet dhe bene c'eshte e mundur qe te ishin nen hyqmetin e baba sulltanit, etj etj etj etj.......
 
Last edited:
Ketu po na dalin shqiptare ata qe mbrojne turkun, kurse ne te tjeret qe i fusim si turkun, si amerikanin e si serbin ne nje thes mbrojme kinezet.
Shume interesante te shikosh se si anadollaket te vetmen gje qe u thone kundershtareve te tyre eshte-je serb , je grek, je kaur.
JO MOR JO JAM SHQIPTAR E BIR SHQIPTARI.
Poshte lufta, dhuna, masakrat, perdhunimet , padrejtesite kushdo qe ti beje, qofshin turkoshake apo mjekercjape greke , amerikanet e dreqit apo serbet e leshit.
Sa poshte duhet te bjere njeriu qe te justifikoje perdhunimin e nje femre.......
U bera pishman qe u riktheva pasi lexova postimet ne kete teme.
Ehe e di qe ishit mire pa mua por ju siguroj qe edhe une do jem shume me mire pa injorancen tuaj historiko-etnografike dhe mjerimin shpirteror qe ju ka pllakosur.
Rrofte liria e mendimit dhe e shprehjes, por nese kjo liri mendimi dhe shprehje perdoret per te justifikuar perdhunimin e nje femre atehere kjo bote ka marre fund.
Qofshi mire e befshi qejf.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Edhe SIKUR turqit te kene qene miqte tane me mire, pse ju frenon kjo gje nga kritika e luftes aktuale turko-kurde?! A thoni ju se gjithe perendimi, i cili i konsideron kurdet e Sirise si aleatet kryesor te NATO-s kunder ISIS-it, eshte gabim... dhe vetem Erdogani paska te drejt kur i sulmon sikur kurdet te ishin si ISIS-i. Eshte fare e thjesht per t'u kuptuar: rreziku i vertet qe i kanoset Turqise fashiste eshte klima politike qe do krijonte formimi i nje shteti kurd, sepse tremben se kurdet e Turqise mund te fillojn nje kryengritje te re.

Keto simpatite per periudhen osmane jane te tmerrshme... Periudhen e luftrave Skenderbegase e njihni?! 25 vjet rezistence, me beteja pothuajse cdo vit! Dhjetra mijera te rene ne betej. Njerez qe merreshin si skllever dhe shiteshin ne tregjet e mesdheut qysh ne shekullin e 14-te. Vrasje mizore ndaj sa e sa kapedaneve kryengrites; u kepusnin koken, sic ndodhi me Aliun e Janines, apo u copetonin trupin si arvanitasit Kladha ne Himare, thjesht pse luftonin per pavaresi... Po per masakren e Manastirit nuk keni dijeni? Eliminuan gjithe aristokracine ne Toskeri... Mos te flasim pastaj per qindra mijera shqiptar qe jane perdorur si mish per top, jenicer dhe nizame, ne beteja pa fund per interes te sulltanit, nga gadishulli i Krimese deri ne shkretetirat arabe.

Cfar simpatie paska pasur per ne ajo perandori kur nuk lejonte hapjen e shkollave shqipe, dhe shkrimin e gjuhes sone?! Sa e sa here i eshte kerkuar nga patriotet tane ne shekullin e 19-te kjo gje dhe nuk lejohej. E dini ju qe po te lejoheshin keto dy kerkesa gjuha shqipe tani do flitej nga Bosnja deri ne Peloponez? Ne tokat shqiptare Stambolli lejonte vetem shkollat osmane dhe shkollat fetare (perfshi greke dhe sllave). Domethene ose do arsimoheshe me vlerat dhe pikepamjet e perandorise qe te mbante te pushtuar, ose do i faleshe arsimit te shkollave fetare greke dhe sllave qe benin propagand antishqiptare deri ne asimilim.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Teme e rrahur fort...debate te rrahura dhe perseritura
Thjesht nje pyetje - jetojne mbi 5000000 shqiptare ne turqi
Pse nuk njihen si komunitet apo pse ska nje shkolle shqipe?

Kaq doja me dit
Njeriu lexon e meson ate qe i intereson. Besoj se ty dhe ca te tjereve nuk u ka intetesuar te mesojne ate cfare duhet por vetem sistemin BrainwashedShkojme edhe me heret


 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
E para lover brainwashed nuk eshte e nevojshme pasi per te ofenduar nuk do ndonje zghuarsi te madhe.
E dyta ste njeh si komunitet fare , ashtu sic njeh Shqiperia , minoritetin grek , vlleh etj
Dhe e fundit kur them shkolle , jo lende me zgjedhje por shkolle per mesimin e gjuhes shqipe per te ruajtur traditen!

E kur nje grup "arnautesh" u ngriten , ministri turk nga foltorja e parlamentit tha - duan gjuhen e te drejta te ikin ne shqiperi.

Kto diskutime bashke i kemi bere sa skam as mall e as deshire....
Per ju historia eshte ajo qe ju meson erdoqeni, per ne eshte kjo qe studion i gjithe ballkani!
Se vetem shqiptaret mohojne per interesa te tilla historine e kombit....asnje vend ne bote!
Fene mbaje per vete, kombi eshte i te gjithve.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mvjen keq qe qenke ofenduar pasiqe per mua nuk eshte ashtu. Ndjej vec keqardhje qe shoh akoma pasojat e komunizmit edhe tek gjeneratat e reja.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Loverboy ku i shikon pasojat e komunizmit se ne tre postime e ke perseritur dy here? Per temen ke gje per te folur apo do pyesesh hoxhen e fshatit para se te flasesh.
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Je bo si radio iliria vlla...ndro kaseten noihere

Edhe sot nuk shoh noi tekst ndryshe apo akoma te komunizmi te ka ngel ora

Cuditerisht nuk solle nje variant apo liber te asaj historie moderne qe di ti, por bath bath po o kokerr

Mgjth melodi e degjuar po he....sill ato utube video e jemi ok
 

Monique

../\../\...................................
Staf në FV.AL
Loverboy ku i shikon pasojat e komunizmit se ne tre postime e ke perseritur dy here? Per temen ke gje per te folur apo do pyesesh hoxhen e fshatit para se te flasesh.
Po te hapesh arkiven vetem kte fjali ke dhe nja 700 milion hoxha neper video qe tregojne histori me baloza

Noten
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Po te hapesh arkiven vetem kte fjali ke dhe nja 700 milion hoxha neper video qe tregojne histori me baloza

Noten
Nuk me intereson personi por debati, ketyre u ka mbet ora tek hoxha i fshatit dhe nuk dalin dot nga kornizat qe i kane vene ose me sakte jane montuar.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
@Tiku burri flet njehere, ndaj nje search nforum tmjafton. Apo harrova je i ri dhe prifti i fshatit nuk tka mesu sa duhet.
 
qenka ber nami ...fshati digjet e .... krihet... europa mbron turqit e serbet sic e ka ber gjithmone ,,,gruaja e shkret iku ne menyre barbare ,,,dhe ne po qajme Turqine qe vete e kane fut ne Nato dhe do e fusin ne Eu ,,,
I lumt Turqise qe shfarose ke ti prishe interesat,,ne sishim te zot as me ta as me sllavt,,, keshtu i themi turkut vlla dhe ne 20 vjet ,, kososvaret do i thone Serbit vlla ---njesoj eshte :)
 
Last edited by a moderator:

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
@Tiku burri flet njehere, ndaj nje search nforum tmjafton. Apo harrova je i ri dhe prifti i fshatit nuk tka mesu sa duhet.
Ti nje gje nuk ke kuptuar qe mua nuk me intereson feja por kombi, kur te me kuptosh se cfare them atehere mund te flasim bashke.
Pyetja ime ishte e thjeshte,. Ke ndonje prononcim per temen sepse po te hysh ne Youtube duke qene edhe ekspert e sheh e videon. Kur te shohesh ato ec me trego perralla sa te duash.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
tru shplarja vazhdon ne rrangje te nivelit intelektual ,,,eshte e mjerueshme ,,por duhet ta pranojme :)
Pershendetje Enderra 😊
Cka ke bo ste kam lexu moti mendjen tende te ndriquar ☺

Sa per temen kam nis vetes mos ti besoj , e lere mediave te fabrikura .
 
une
Pershendetje Enderra 😊
Cka ke bo ste kam lexu moti mendjen tende te ndriquar ☺

Sa per temen kam nis vetes mos ti besoj , e lere mediave te fabrikura .
ceni mendjen time sdo e shohesh vetem kur te te behet terr fare,,, po ska gje ,,se sic mohuam turqit tani ne shek e 21 do mohojme dhe Gjenocidin Serb ..jemi popull qe harrojme e shitemi kush na ble ma shtrenjt ,,jemi shumica pasardhesit e Hamzajt :)
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
une

ceni mendjen time sdo e shohesh vetem kur te te behet terr fare,,, po ska gje ,,se sic mohuam turqit tani ne shek e 21 do mohojme dhe Gjenocidin Serb ..jemi popull qe harrojme e shitemi kush na ble ma shtrenjt ,,jemi shumica pasardhesit e Hamzajt :)
Nejse sme duhet asgje mendja jote , por kur te pash ne kete teme mu kujtua Enderra qe kemi njohure ne forum ne tema te tilla .
Jemi populli me i lasht dhe e me puntor dhe me i ndershem ne keto troje .
Pavaresisht kush eshte kryesi i krimeve ska justifikim por Siria eshte teme ne vete dhe duhet marr me rezerv cdo lajm nga atje . Padrejtesia me e madhe ne bote ne keto vite ka ndodhe ne Siri dhe kurre Enderren se pash duke komentu per keto krime paraprake . Po lajmet me turq disi Enderra eshte e interesuar shume interesant .
 
Nejse sme duhet asgje mendja jote , por kur te pash ne kete teme mu kujtua Enderra qe kemi njohure ne forum ne tema te tilla .
Jemi populli me i lasht dhe e me puntor dhe me i ndershem ne keto troje .
Pavaresisht kush eshte kryesi i krimeve ska justifikim por Siria eshte teme ne vete dhe duhet marr me rezerv cdo lajm nga atje . Padrejtesia me e madhe ne bote ne keto vite ka ndodhe ne Siri dhe kurre Enderren se pash duke komentu per keto krime paraprake . Po lajmet me turq disi Enderra eshte e interesuar shume interesant .
ja mendja jote eshte e mbushur me paranoja... nese sme ke pa ne keto tema do thote se skam qen ne forum. sa per sirianet po vriten si dhe kurdet nga vllezerit mysliman turq ,, pra kur vrasin njeri tjetrin. Nuk pritet gje persmarit nga ato vende,
Nuk ka asnje koment per asnje lufte ne rruzullin tokesore,, cdo femije sirian ,,, me dhimbset si ata afrikan apo vietnamez..indian apo pakistanez,,, jane femije e kane te drejte te jetojne ne paqe , Se di qe behet dallim mes viktimave Siriane apo ato ne nje cep tjeter te botes qe vdesin urije . Cdo lufte sbehet per fe po per ndikim ekonomik ,, e Nese jane shtetet e tjera fajtore ,,,jane sepse kokat e ketyre vendeve tradhtojne per para,
Asnjerit ne vendet islame si intereson ne te vertet feja...sepse me sa kam lexu Islami predikon paqen
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Turqia në asnjë periudhë të historisë së saj nuk ka kryer dhe nuk do të kryejë masakër civile. Sepse këtë nuk na e lejon as besimi, as kultura dhe as morali ynë. Shpifjet për 'masakër civile' janë materiali më i rëndësishëm për fushatën që kryhet kundër Turqisë.
Nëse doni të shikoni masakër civile, shikoni Afganistanin, Arakanin, Malësinë e Karabakut në Kaukaz apo Bosnjen në Ballkan. Nëse doni të shikoni masakër civile, kaloni para pasqyrës dhe shikoni gjakun e të pafajshmëve që janë lyer në duart tuaja vonë në shekullin e kaluar dhe në këtë shekull.
Nëse doni të shihni masakra civile, shikoni Qipron para ndërhyrjes së Turqisë, shikoni Palestinën pikërisht nën hundën tuaj, ku muslimanët vriten qellimisht nëpër rrug
 
Top