• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Politikania kurde përdhunohet dhe vritet me gur në mes të rrugës nga milicët turq.

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Turqia në asnjë periudhë të historisë së saj nuk ka kryer dhe nuk do të kryejë masakër civile. Sepse këtë nuk na e lejon as besimi, as kultura dhe as morali ynë. Shpifjet për 'masakër civile' janë materiali më i rëndësishëm për fushatën që kryhet kundër Turqisë.
Nëse doni të shikoni masakër civile, shikoni Afganistanin, Arakanin, Malësinë e Karabakut në Kaukaz apo Bosnjen në Ballkan. Nëse doni të shikoni masakër civile, kaloni para pasqyrës dhe shikoni gjakun e të pafajshmëve që janë lyer në duart tuaja vonë në shekullin e kaluar dhe në këtë shekull.
Nëse doni të shihni masakra civile, shikoni Qipron para ndërhyrjes së Turqisë, shikoni Palestinën pikërisht nën hundën tuaj, ku muslimanët vriten qellimisht nëpër rrug
Vajza ke ndonje info per genocidin Armen? Ik google se do shohesh 1 milion te therrur nga gjonturqit dhe turqia vazhdon edhe e injoron edhe sot e kesaj dite.
 

Endrra

VIP
Turqia në asnjë periudhë të historisë së saj nuk ka kryer dhe nuk do të kryejë masakër civile. Sepse këtë nuk na e lejon as besimi, as kultura dhe as morali ynë. Shpifjet për 'masakër civile' janë materiali më i rëndësishëm për fushatën që kryhet kundër Turqisë.
Nëse doni të shikoni masakër civile, shikoni Afganistanin, Arakanin, Malësinë e Karabakut në Kaukaz apo Bosnjen në Ballkan. Nëse doni të shikoni masakër civile, kaloni para pasqyrës dhe shikoni gjakun e të pafajshmëve që janë lyer në duart tuaja vonë në shekullin e kaluar dhe në këtë shekull.
Nëse doni të shihni masakra civile, shikoni Qipron para ndërhyrjes së Turqisë, shikoni Palestinën pikërisht nën hundën tuaj, ku muslimanët vriten qellimisht nëpër rrug
oj vaajze mbushi mendjen vetes,, se Turqia i helmon Kurdet me vite sistematikisht,, e jo se u dhimbsen per vllezer myslimane ,, su hy fare ne sy,, thjesht ai ari i Zi posht tokave kurde eshte boll i lakmueshem
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
oj vaajze mbushi mendjen vetes,, se Turqia i helmon Kurdet me vite sistematikisht,, e jo se u dhimbsen per vllezer myslimane ,, su hy fare ne sy,, thjesht ai ari i Zi posht tokave kurde eshte boll i lakmueshem
Interesant , nga i lexon ti kto , apo nga Arbana Xharra??
 

Endrra

VIP
Interesant , nga i lexon ti kto , apo nga Arbana Xharra??
une skam te bej fare me shqiperine ,,dhe kur eshte folur per konfliktet turqi e kurdistan ,, ti ske pa lind akoma. Por ka dokumentar te mjaftueshem ku jetoj , te cilat e shfaqin kete problem me vite, Kur shtetet europiane heshtin ,, keto gazeta te pavarura zbardhin te vertetat e dhimbshme
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
ja mendja jote eshte e mbushur me paranoja... nese sme ke pa ne keto tema do thote se skam qen ne forum. sa per sirianet po vriten si dhe kurdet nga vllezerit mysliman turq ,, pra kur vrasin njeri tjetrin. Nuk pritet gje persmarit nga ato vende,
Nuk ka asnje koment per asnje lufte ne rruzullin tokesore,, cdo femije sirian ,,, me dhimbset si ata afrikan apo vietnamez..indian apo pakistanez,,, jane femije e kane te drejte te jetojne ne paqe , Se di qe behet dallim mes viktimave Siriane apo ato ne nje cep tjeter te botes qe vdesin urije . Cdo lufte sbehet per fe po per ndikim ekonomik ,, e Nese jane shtetet e tjera fajtore ,,,jane sepse kokat e ketyre vendeve tradhtojne per para,
Asnjerit ne vendet islame si intereson ne te vertet feja...sepse me sa kam lexu Islami predikon paqen
Vetem kete fjalin tende te fundit po ta komentoj .
Eshte e vertet qe Islami predikon paqen dhe cdo veprim i nje individi app shteti qe therret te kunderten e kesaj cka therret islami nuk ka te beje asgje me islamin .
Nuk ke cte thuash ne keto lajmet ne keto vende . Ndoshta eshte sprove nga Zoti per ti per tia veshtesuar kuptimin e fese njerezve . Por , qendron edhe tjetra qe mbas ketyre krimeve-lufterave qendrojne shtetet te cilat sot e sundojne boten . Dhe interesat e tyre jane qe te shkaterrohen dobesohen shtetet dhe te bejne instrumente te ndryshme me nacionalitete si ajo e kurdistaneve arabeve ne pergjithesi .
 

Endrra

VIP
Vetem kete fjalin tende te fundit po ta komentoj .
Eshte e vertet qe Islami predikon paqen dhe cdo veprim i nje individi app shteti qe therret te kunderten e kesaj cka therret islami nuk ka te beje asgje me islamin .
Nuk ke cte thuash ne keto lajmet ne keto vende . Ndoshta eshte sprove nga Zoti per ti per tia veshtesuar kuptimin e fese njerezve . Por , qendron edhe tjetra qe mbas ketyre krimeve-lufterave qendrojne shtetet te cilat sot e sundojne boten . Dhe interesat e tyre jane qe te shkaterrohen dobesohen shtetet dhe te bejne instrumente te ndryshme me nacionalitete si ajo e kurdistaneve arabeve ne pergjithesi .
he mo he si nuk u ra me u sprovu emiratet e bashkuara arabe ,,, por sja u ndje fare se cfare ndodh ne rajon.
Aman o Cen se sdo shpraz timen te te mbush tenden ,,Naten e mire
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Turqia në asnjë periudhë të historisë së saj nuk ka kryer dhe nuk do të kryejë masakër civile. Sepse këtë nuk na e lejon as besimi, as kultura dhe as morali ynë. Shpifjet për 'masakër civile' janë materiali më i rëndësishëm për fushatën që kryhet kundër Turqisë.
Nëse doni të shikoni masakër civile, shikoni Afganistanin, Arakanin, Malësinë e Karabakut në Kaukaz apo Bosnjen në Ballkan. Nëse doni të shikoni masakër civile, kaloni para pasqyrës dhe shikoni gjakun e të pafajshmëve që janë lyer në duart tuaja vonë në shekullin e kaluar dhe në këtë shekull.
Nëse doni të shihni masakra civile, shikoni Qipron para ndërhyrjes së Turqisë, shikoni Palestinën pikërisht nën hundën tuaj, ku muslimanët vriten qellimisht nëpër rrug
Po ne Arménie çfare ka bere !
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Nëse doni të shikoni masakër civile, kaloni para pasqyrës dhe shikoni gjakun e të pafajshmëve që janë lyer në duart tuaja vonë në shekullin e kaluar dhe në këtë shekull.
😂😂😂
Shtjelloje pak kete mendim te lutem... Cilat masakra paskemi bere ne shqiptaret, dhe nese gjen ndonje te lutem krahasoi pak me Genocidin turk ndaj armeneve.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
he mo he si nuk u ra me u sprovu emiratet e bashkuara arabe ,,, por sja u ndje fare se cfare ndodh ne rajon.
Aman o Cen se sdo shpraz timen te te mbush tenden ,,Naten e mire
Sprova eshte me veshtersi dhe me kenaqesi . Keta i kane bere per veti moti , te pa fete sot pasurit e arabeve i kontrollojne te pafete .Dallimi qendron se te tjeret nuk pajtuan ti qendruan duar bosh te pafeve .
he mo he si nuk u ra me u sprovu emiratet e bashkuara arabe ,,, por sja u ndje fare se cfare ndodh ne rajon.
Aman o Cen se sdo shpraz timen te te mbush tenden ,,Naten e mire
Ke te drejte ketu sot shtet musliman ne plotekuptimin e fjales nuk ekziston . Kurse, shtet te krishter ne kuptimin e fjales ekziston . E ti si e krishtere qe je merru me perdhunimet e motrave te tua nga ata qe ia mesojne kinse fene e Zotit ! Pastaj dil te perdhunimet e pjestareve te feve tjera nese ato kane ndodhe . Edhe po te ndodhine ato nuk po behen nga ata qe sduhet , sic jane klerit se fese se krishtere ne aq numer te madhe !
Per luftera , per pedhunime , per krime , per padrejtesi nuk e keni te drejten te folni ju te krishteret sepse vetem po te na shkoi mendja per hitlerin dhe luftrat e kryqezatave do te mjaftojke .
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
😂😂😂
Shtjelloje pak kete mendim te lutem... Cilat masakra paskemi bere ne shqiptaret, dhe nese gjen ndonje te lutem krahasoi pak me Genocidin turk ndaj armeneve.
Thaash dicka se shqiptaret kane bere masaker!? 🤔 lexoje mire komentin time :) .
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Urdhro ,,,une nuk perdor ne kete mase keto fjale se mjafton qe ndodh cdo dite ,,se cbejne fete secila per hesap te vet e kane ... une do pergjigjem vetem per vete, E kur me thua skam te drejte te flas ,,, me kap nje e qeshur , po kush je ti Zoti '? Nese nuk je Zoti ather hesht ,, spse une kam te drejte te flas mbi cdo fe ,, politok apo padrejtesi nese ashtu e ndjej , Ti ske te drejte te me thuash mua skam te drejte , Tani shko e meso shqip se e late name .. skuptoni fare e pretendoni te jeni te tille
Pikerisht ashtu duhet te jete , perderisa muslimanet nuk ia kalojne krimeve te nacionalisteve dhe klerikeve qe i ka bere bota e krishtere skeni te drejte ta ngrini gishtin , fjalen se ja cka po bejne muslimant !
Sic keni qene ne keto kriza shoqerore me shekuj edhe msulimanet jane po ne te njejat gjendje . Prandaj heshteni dhe luteni tia kalojme keto kriza sikur ju ne paqe shoqerore . Dhe luteni qe mos te behemi shkaktar te ktyre krizave si shtetet e juaja .
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Jane ketu ne forum nje grup anetaresh te cilet qendrojne ne hije, me dite, jave, ndoshta edhe me muaj. Mund t'kete inati me njeri-tjetrin por, kur eshte ne pyetje Islami, versulen te gjithe se bashku ne forum, ne teme, i bejne forcat bashke. DIkush ta thote ne sy, dikush me prapavije, por ajo cfare kuptohet dhe shihet nga aeroplani eshte mllefi dhe inati qe kane ndaj muslimaneve, e madje edhe ndaj shqiptareve te Kosoves. Flas nga pervoja ime qe kame ne kete forum :D

@Vajza, po vazhdove keshtu, do t'largojne nga posti i moderatorit :p - Do t'akuzohesh se po mban anen e nje komuniteti fetar lool.

Me dhimbsen sepse harxhojne energji, duke menduar se do t'me bejne nervoz, do t'me lendojne a ku ta di une cfare mendojne. Ndaj edhe disa ngelin me nje pale mendt

Shendet
 

Endrra

VIP
Pikerisht ashtu duhet te jete , perderisa muslimanet nuk ia kalojne krimeve te nacionalisteve dhe klerikeve qe i ka bere bota e krishtere skeni te drejte ta ngrini gishtin , fjalen ja cka po bejne muslimant ! Sic keni qene ne keto kriza shoqerore me shekuj edhe msulimanet jane po ne te njejat gjendje . Prandaj heshteni dhe luteni tia kalojme keto kriza sikur ju ne paqe shoqerore . Dhe luteni qe mos te behemi shkaktat te ktyre krizave si shtet e juaja .
po rri o Cen se ste pyet asnji nga ato shtete as europa dhe as turqiac qe sjane asnje fetare ,,, sa per katoliket dhe myslimanet ,,se dija qe e keqja u maska kush me shume e kush me pak ,,,dmth mire ben europa qe nuk perzihet ,,dmth edhe sirianet le te mbyten ne det se tek e fundit cduan ne europen e krishtere ,,, hajt mbaj kosheren se bletet te kane ik ,Dhe prap do flasim se smbush ti ,,, aahhah
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Sa lajm i trisht !!
Jan mostra te shemtuara ata qe kan bere kete akt dhe me te shemtuara ata qe e mbrojne apo e justifikojn .
Per mua hyrja e turqve focave ushtarake turke ne Siri eshte nje agresjon i pajustifikushem .
Kurdet e asaj zone ka vite qe luftojen qelbesirat islamike dhe tani qe i munden dhe po marrnin pak frym
sulmohen pabesisht nga te tjere islamist dhe tradhtohen nga Amerika .
Persa i perket debatit te temes nuk me çudit qe disa turq perkrahin agresonin ,por
me cudit fakti qe disa shqipe te Kosoves e perkrahin , kur ne princip duhet te jen ne anen e kurdve ,
Pasi kan nje historia te ngjashme por me mbeshtetjen e Amerikes arriten te fitonin lirin dhe
te bejn shtetin e tyre dymiljonsh , atehere pse kurdet dyzet miljon nuk paskan te drejte te ken shtetin e tyre !
Pse !!!!!!
 

Endrra

VIP
Sa lajm i trisht !!
Jan mostra te shemtuara ata qe kan bere kete akt dhe me te shemtuara ata qe e mbrojne apo e justifikojn .
Per mua hyrja e turqve focave ushtarake turke ne Siri eshte nje agresjon i pajustifikushem .
Kurdet e asaj zone ka vite qe luftojen qelbesirat islamike dhe tani qe i munden dhe po marrnin pak frym
sulmohen pabesisht nga te tjere islamist dhe tradhtohen nga Amerika .
Persa i perket debatit te temes nuk me çudit qe disa turq perkrahin agresonin ,por
me cudit fakti qe disa shqipe te Kosoves e perkrahin , kur ne princip duhet te jen ne anen e kurdve ,
Pasi kan nje historia te ngjashme por me mbeshtetjen e Amerikes arriten te fitonin lirin dhe
te Bénin shtetin e tyre dymiljonsh , atehere pse kurdet dyzet miljon nuk paskan te drejte te ken shtetin e tyre !
Pse !!!!!!
A jane Kurdet Mysliman ?
 

Endrra

VIP
Ka qe jan , por ka dhe qe nuk jan por seshte ne pyt je ajo , shtet te pavarur pse te mos ken kur dy fise ne kosove moren shtetin qe u takon !
jo kot nuk pyes une ,,se si ka mundesi qe shtei Turk u bije vellezerve te te njejtes fe ,, prap amerika i ka fajet ,,,
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Ka qe jan , por ka dhe qe nuk jan por seshte ne pyt je ajo , shtet te pavarur pse te mos ken kur dy fise ne kosove moren shtetin qe u takon !
Hmm kesi qendrime per Kosoven as nga nje shka smund ti gjesh !
Sepse , ata e kane kuptu fuqine tone si popull .
Me fal ke dicka te perbashket me Enver Hoxhen ?
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Un diskutoj me juve e nrml do drejtohem me ju , dmth secili te shohe me gjer per krimet e tjereve , e jo vetem mendja ju ka stakuar te turqet , shihni e me gjer ca ndodh ne bote.
Vajzeeee, kthehu ne planetin Toke... Lexo edhe nje here se cfar shkrove:

“Nëse doni të shikoni masakër civile, kaloni para pasqyrës dhe shikoni gjakun e të pafajshmëve që janë lyer në duart tuaja vonë në shekullin e kaluar dhe në këtë shekull.”

Po e perseris pyetjen: cilat masakra kemi bere ‘ne’?
 

Jetmira

..........
Nuk dua ti hyj fese pasi nuk me intereson ajo pjese.
Me vjen keq qe ne ditet e sotshme femra vritet,perdhunohet e asnje nuk thote asgje.
Eshte per te ardhur keq qe feja i ka verbuar njerezit dhe nuk po shohin mire.
Moj budallacka qe mbroni turkun/serbin/grekun/gjermanin qe dhunojne nje femer,neser mund te jeni ju ne vend te saj.
E kuptoni sesa posht jemi ne qe dhunohemi,vritemi,masakrohemi e askush nuk flet.
E tmerrshme,e tmerrshme e tmerrshme.
 

Ajodreqia

Antarë i Respektuar
A e dini historin e skender beut qe ka shku turki pse ka ka shku qa ka ndodh me ta
Keni ngju historin ama keni ngju gabim kisha dasht me jav tregu ama osht e kot per do njerz
Veq diqka femra num dhunohet veq nga muslimant ose nga turku po nga njerzit pa moral qe skan fe hani pak ma mir e kuptoni ma mir
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
A e dini historin e skender beut qe ka shku turki pse ka ka shku qa ka ndodh me ta
Keni ngju historin ama keni ngju gabim kisha dasht me jav tregu ama osht e kot per do njerz
Veq diqka femra num dhunohet veq nga muslimant ose nga turku po nga njerzit pa moral qe skan fe hani pak ma mir e kuptoni ma mir
Turku e quan rebel dhe mosmirenjohes. Ti i beson atij versioni?
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Ama ashtu asht turku s eka marr me myt e ka marr me shkollu me ba ushtar trim ky ka trathtu
Zemra, ate idene se turqit n'a mesonin neve trimerine harroje, se e vetmja arsye pse n'a pushtuan ishte per faktin se kishin shume me shume ushtar. As per taktikat e luftes s'na mesonin dot, se arberit/shqiptaret ishin kalores te shkelqyer qysh ne kohen e bizantit (para se te vinte turku). Ne shekullin e 15-te mercenaret shqiptar ne Europe, te njohur si stradiot, ishin ndoshta ushtaret me te afte ne gjithe kontinentin. Po keshtu eshte kur e mesoni historine nga qarqe te financuara nga turku dhe nga arabet...
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Me kujdes fjalorin!
Mos kaloni ne ofendime personale.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Po qe se toleren ata qe ja nisen normal me ndershkon , pa merak
Nuk tolerohet asnjeri per ofendime. Nqs je i afte beje pa to diskutimin e nuk eshte nevoje nderhyrja ime fare.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Prej arkivave te vulosura eshte vertetuar se administrata e Abdul Hamidit te II, i posedon ne arkiven e Turqise, 53 milion dokumente. Pra, vetem pjesa e Abdul Hamidit II.
Shteti i Turqise deri me tani ka lejuar te shihen/studijohen vetem 3%.

Pra 3% eshte mesuar per P.Osmane. Ju qe keni mesuar histori te komunisteve, mund t'na tregoni vetem per pazarin e kafsheve.
P.Osmane ishte qe korri suksese prej Stambollit deri ne veriun e Polonise, nga Stambolli deri ne jugun e Jemenit etj etj.

Vetem 3% dine ata qe studiojne, po cfare dine te tjeret qe s'kane studijuar ?

Me dobesimin e Perandorise Osmane, e dini shume mire si filluan serbet te marrin tokat shqiptare. Vetem Beogradi kishte 275 xhamia. As Kosova deri ne vitin 1999 s'ka pasur xhamia ne teresi, aq sa ka pasur vetem Beogradi atekohe ne vitin 1878. Shqiptare ishin ata, deri ne ate vit flisnin shqip. Ne Selanik flisnin shqip. Kush ishte pushtuese atekohe?

Ne asnjehere nuk mesuam se P.Osmane i kushtezoi fuqite e medha qe me largimin e saj nga trojet shqiptare, Shqiperia ta fitoje Pavaresine.
Ne asnjehere nuk mesuam se ne kushtetuten e Turqise eshte nje nen, qe ai i cili i shpall lufte Shqiperise, i ka shpalle lufte Turqise.
Kjo eshte pra historia e Xhaxhit Enver, historia e komunisteve. Ishin fuqite e medha ato qe copetuan trojet shqiptare, evropa tinxare me fjale tjera.

Serbia brenda 100 viteve, 4 here ka bere spastrim etnik, qe serbet e quajne "Etnicko cishcenje". Brenda 100 viteve, kane mbytur me mijera shqiptare. Shtate qyteti ne veri te Serbise jane te Kosoves. Ne kurre nuk mesuam asnjehere se Prokuplja eshte qytet i shqiptar, as Nishi, as Krushevaci. Pyeti femijet sot ku jane keto qytete nuk i dine. Ata dine ku eshte Durresi dhe Ulcini vetem. Ne histori ka mbetur vetem molla kuqe pertej Nishit, asgje me shume. 700 fshatra shqiptare jane debuar nga ato qytete. Po Cameria, 800 mije banore, me 8mije km katrore, pak me e vogel se Kosova. Po Janina ?
29 xhamia kishte, perafersisht sa Prizreni. Sot rinia nuk e dine ku eshte Cameria, shumica prej tyre.

Osmanet ishin 500 vite ne troje shqiptare. Po t'kishte bere pastrim etnik, dhune etj, s'do t'kishte pasur asnje shqipar sot.

Me fjale tjera, ne jemi shqiptare, te cilet e pranuam Islamin me deshire. Neve si popull na ngjajne vetem disa popuj per nga pranimi i Islamit. Si psh populli i Malajzise, populli i Indonezise, popujt e Afrikes se Mesme etj.
Sikur e mesuam Darvinizmin gabim, e kemi mesuar gabim edhe pranimin e Islamit. Po ta kishin pranur Islamin me dhune shqiptaret, ata EVLIJATE e pare ne Ballkan, do t'ishin bullgaret. Sepse Islami nga ata erdhi, aty pari kaluan se pari turqit. Pastaj para nesh do t'ishin maqedonet. Ne e pranuam Islamin ne shekullin e 8-te, diku afer 800 vite pas Jezusit, 200 e ca viteve pas vdekjes se Muhammedit a.s., nga tregtaret qe ishin musliman, ne Zar, Dubrovnik, ne Vlore, Tivar, ne Durres etj etj.
Nga keto limane detare, edhe ne si shqiptare kemi dergu atje dicka nga kultura jone, si pash ne qytetin e Tarabulusit (Tripolit te Libise), ne qytetin e Jafes, Bejrutit, Iskenderise etj.
Ishim popull qe nga vetedija e larte qe kishim, per ta kuptuar fjalen e urte dhe te drejte, pranuan edhe Islamin. Pra Islami daton me heret tek ne, para turqve.
Do ta mesoni edhe ju ne te ardhmen, dashamir dhe simpatizues te Komunizmit ;)
 

Hera

Βιβλίο φάγος
Nuk jam as politikane as fetare .....por kur ka vrasje kudo te ndodhet ai vend apo cfare do lloj feje te kete do jem me mendje afer dhe po te me ngel ze do therras fort larg femive ...nenave ...baballarve
..motrave...vellezerve te pafajshem ....fatkeqesia e tyre eshte se fuqite e medha te cilat jane nje perberje fesh ska dallim kane bere marveshje qe ajo vater lufte te mos ndaloje dhe pse ka 8 vjet qe nuk resht ....ju lutem mos ngrini zerin per fete por grini zerin te pushojë ajo lufte dhe te mos humbin jeten njerez te pafajshem
 
Top