• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Politikania kurde përdhunohet dhe vritet me gur në mes të rrugës nga milicët turq.

Barnaba

Banned
Ju u paskeni shpallur lufte fakteve dhe logjikes se bashku. Meqenese Serbia dhe Greqia kane bere spastrim etnik ndaj shqiptareve, atehere sipas jush i bje qe Turqia paska qene e mire... Seriozisht nuk e kuptoni mungesen e logjikes ketu?

Genocidi dhe spastrimi etnik kunder Armeneve është FAKT!
Luftrat e parreshtura kunder rezistences arberore me ne krye Skenderbeun është FAKT.
Masakra e Manastirit, ku u ekzekutuan qindra shqiptar, është FAKT.
Shtypja kulturore - sidomos lufta kunder gjuhes shqipe - dhe shfrytezimi i gjithanshem gjate epokes osmane është FAKT.

çfarë njohurie dhe logjike paskeni ju keshtu qe n'a e prezantoni si shpetimtare perandorine osmane... Aq shume n'a donin sa cdo vit dergonin hordhi me nga te pakten 20'000 ushtar kunder Beselidhjes, shpesh-here duke i vene zjarrin edhe tokes bujqesore qe populli te dorezohej nga uria. Ne ishim pak a shume zoter te Greqise kur erdhen Turqit. Arvanitet ishin fuqia kryesore ushtarake ne Peloponez dhe Atike. Greqia e sotme veriperendimore (Epiri, Akarnania dhe pjese e Etolise) ishte thjesht Arberia Jugore; Thesalia dhe Maqedonia e Egjeut ishin etnikisht te perziera. E vemtja arsye pse humbem aq shume territore ndaj Greqise ishte se Turqit nuk lejonin kurrefare zhvillimi cka veshtiresonte perballjen tone me agresionin grek ne shek. 19-te dhe fillim-shek. 20-te.

Edhe serbet po i largonim gradualisht nga tokat shqiptare qe u pushtuan nga Stefan Dushani. Pas vdekjes se tij u krijuan principatat arberore nga Akarnania deri ne Dukagjin. Po mos te vinte turku, ka gjasa qe e njejta gje do ndodhte edhe ne Kosove dhe Maqedoni.

Mos u beni qesharak duke n'a dhene leksione per historiografine e periudhes se komunizmit kur ju e mesoni ate nga hoxhallaret e paguar nga ish-pushtuesit. Ajo u beri balle me sukses tezave manipuluese dhe tejet te rrezikshme te akademive te Serbise dhe Greqise... Zbuloi fakte dhe ndertoi argumente solide per autoktonine shqiptare (prejardhjen nga ilret), duke c'armatosur keshtu pikepamjet pseudo-historike te fashisteve serbo-greke. Ndersa hoxhallaret turkofil as qe meritojn pergjigje. Po n'a nxirrni hoxhallaret si historiane me te mire se K. Frasheri, Sh. Demiraj, P. Xhufi, E. Cabej, etj.
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
çfarë njohurie dhe logjike paskeni, thua !?

Nuk është logjike, është histori qe është fshehur nga komunizmi. Ate 3%, keni nevoje ta studijoni me teper. Hoxhallaret ne fakt kane lidhje me historine. Ktheju lidhjes se Prizrenit, refresh your memory.

Me flet per K.Frasheri?


Ai qe mendon si ky ne fillim te videos, per mua është jo komunist, por SLLAV, i paguar, qe ka shite fe dhe atdhe. Mos me sjell historiane qe serbet nuk i quan fajtore.

Lexo me shume, sepse me t'vertet me kete postim me bere te qeshem ne ora 1:37 te nates :D
 

Barnaba

Banned
çfarë njohurie dhe logjike paskeni, thua !?

Nuk është logjike, është histori qe është fshehur nga komunizmi. Ate 3%, keni nevoje ta studijoni me teper. Hoxhallaret ne fakt kane lidhje me historine. Ktheju lidhjes se Prizrenit, refresh your memory.

Me flet per K.Frasheri?


Ai qe mendon si ky ne fillim te videos, per mua është jo komunist, por SLLAV, i paguar, qe ka shite fe dhe atdhe. Mos me sjell historiane qe serbet nuk i quan fajtore.

Lexo me shume, sepse me t'vertet me kete postim me bere te qeshem ne ora 1:37 te nates :D
Ku e ke Kristo Frasherin ne ate video?!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Edhe pse ngaterrova Kristo Frasherin me Frasher Demaj, hic mos ke dert, se as ky nuk shpeton nga shpifjet dhe deformimet qe ka bere ;)
Mos harro se ishte po ky Kristo ai qe ne vitin 1962 botoi te falsifikuar deklaraten e Pavaresise. Te tillet si ky, është turp te flasin per historine, te cilet shkruan historine para vitit 1990, ngriten lart Xhaxhin Enver. Nuk ka mbete historia ne Kriston dhe Pellumbin. Pellumb Xhufi, Kristo Frasheri, nuk është rastesi qe te njejtit kane kerkuar rivleresimin e figures se Enver Hoxhes. Te tillet historiane akoma s'kane denuar krimet e Enver Hoxhes gjate diktatures se tij, diktature e stilit Stalinist. Me trego çfarë mesoni per xhaxhin Enver ne shkollen fillore ?
 

Barnaba

Banned
Edhe pse ngaterrova Kristo Frasherin me Frasher Demaj, hic mos ke dert, se as ky nuk shpeton nga shpifjet dhe deformimet qe ka bere ;)
Mos harro se ishte po ky Kristo ai qe ne vitin 1962 botoi te falsifikuar deklaraten e Pavaresise. Te tillet si ky, është turp te flasin per historine, te cilet shkruan historine para vitit 1990, ngriten lart Xhaxhin Enver. Nuk ka mbete historia ne Kriston dhe Pellumbin. Pellumb Xhufi, Kristo Frasheri, nuk është rastesi qe te njejtit kane kerkuar rivleresimin e figures se Enver Hoxhes. Te tillet historiane akoma s'kane denuar krimet e Enver Hoxhes gjate diktatures se tij, diktature e stilit Stalinist. Me trego çfarë mesoni per xhaxhin Enver ne shkollen fillore ?
S'e kam idene fare per kete ceshtjen e deklarates se pavaresise qe po permend.

As per marredheniet midis Enverit dhe Kristos nuk di te shprehem. Por di te them se Enveri ka qene shume afer per t'a ekzekutuar Kriston gjate luftes antifashiste, ndaj s'ma merr mendja se ka qene shume servil. Edhe me E. Cabejn nuk i ka pasur mire punet Enveri; por nuk e vrau/burgosi, ndoshta sepse Cabej gezonte shume respekt si gjuhetar dhe akademik brilant. Une Frasherin e gjykoj ne baze te 3 librave te tij qe kam lexuar, jo ne baze te aludimeve. Dhe ne ato libra është shume bindes ne replikat qe ben me akademiket grek dhe sllav. Madje Frasheri TURPERON edhe historiane britanik si N.G.L. Hammond, te cilet i vinin ne ndihme akademise greke gjate luftes se ftohte.

Hoxhallaret trushpelare turkofil qenkan historiane me te sakte se akademiket e Tiranes... KULMI!
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mire, kur s'ja ke idene, do t'thote se nuk ke lexuar mjaftueshem. Dhe njeriu qe nuk ka lexuar sa duhet, ne mungese te fakteve, i jap temes kahje tjeter, si ju ne kete rast qe 4-5 postime permendi vetem hoxhallaret. Kaq është niveli juaj i diskutimit, ju flm per pjesemarrjen ne debat, naten e mire ;) :D
 

Barnaba

Banned
Mire, kur s'ja ke idene, do t'thote se nuk ke lexuar mjaftueshem. Dhe njeriu qe nuk ka lexuar sa duhet, ne mungese te fakteve, i jap temes kahje tjeter, si ju ne kete rast qe 4-5 postime permendi vetem hoxhallaret. Kaq është niveli juaj i diskutimit, ju flm per pjesemarrjen ne debat, naten e mire ;) :D
Sipas teje fakti qe s'kam njohuri per akuzen e manipulimit te deklarates se pavaresise do te thote se keto njohurite e tjera, pra opinioni i bazuar ne 3 librat e Frasherit qe kam lexuar, plus edhe nja 30-40 libra te tjere me autor te huaj qe i japin te drejt Frasherit, nuk paskan vlere... Keto nuk mjaftokan qe une te njoh aftesite e Frasherit ...
 
Last edited:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Per ty ka vlere cfaredo artikulli, i cilitdo "Historian" qe flet kunder P.Osmane, apo Islamit ne Shqiperi. Nuk nevojitet me shume te te lexoje dikush, me ca pergjigje/citime qe ke bere, e kupton thjeshte njeriu se vuani nga Islamofobia & turkofobia, e qe me fjale tjera une e quaj trushplare kete sistem, ndaj shpesh here e citoj se pasojat e komunizmit i vuani edhe sot e kesaj dite.

p.s.

Sa per info, Deklaraten origjinale te shpalljes se Pavaresise se Shqiperise, akoma nuk e keni. Aq shume llomotitin akoma ata qe deformuan historine shqiptare saqe e kane lene menjane fare kerkimin e ketij dokumenti te madh e me vlere.
 
Top