• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Prifti qe tronditi boten: Ferri nuk ekziston, feja eshte nje biznes


Pothuajse të gjitha fetë e botës mbështeten në atë se Zoti ekziston, së bashku me parajsën dhe ferrin.

Sipas këtyre feve, jeta pas vdekjes ka të bëjë me ndëshkimin ose shpërblimin e njerëzve të cilët jetuan në këtë botë.

Por, një tjetër gjë e thotë një prift në një video në YouTube, i cili ishte bërë hit me deklaratën e tij, transmeton Gazeta Express.

Në video, prifti thotë: “Nuk mendoj se ekziston ferri. Pata besuar në jetën pas vdekjes, por nuk mendoj se ka të bëjë ndonjë gjë me shpërblimin ose ndëshkimin”.

“Feja është gjithmonë në biznesin e kontrollit dhe kjo është diçka që njerëzit në të vërtetë nuk e kuptojnë”, thotë ai.

“Nëse ke parajsën si një vend ku shpërblehesh për mirësinë tënde dhe ferri është një vend ku dënohesh për të këqijat tua, atëherë disi e ke kontrollin e popullsisë”, thotë prifti.

“Ata krijuan këtë vend të zjarrtë që në thelb frikësoi shumë njerëz përgjatë historisë së Krishterimit dhe është pjesë e taktikës së kontrollit”, shton ai.

Përderisa ai flet, i intervistuari e pyet me habi: “Prit një minutë. Po thua se ferri, ideja e një vendi nën tokë ose diku ku torturohesh në përjetësi është në fakt një shpikje e kishës?”.

Kjo ju konvenon thotë ai, pasi kisha nuk dëshiron që “njerëzit të rriten, sepse nuk mund t’i kontrollosh të rriturit”.

Pastaj intervistuesi e pyet: “اfarë mendon për teologjinë që është aktuale këto ditë në Amerikë, që thotë se duhet ta pranosh Jezusin si shpëtimtar në mënyrë që të shkosh në parajsë?”.

Ai përgjigjet: “اdo kishë që e njoh thotë se ne jemi kisha e vërtetë, se kanë Papën e pagabueshëm dhe Biblën e saktë. Ideja se e vërteta e Zotit mund të kufizohet në çfarëdo sistemi njerëzor, çfarëdo besimi, çfarëdo libri njerëzor është pothuajse përtej imagjinatës.

Për mua, Zoti nuk është i krishter, çifut ose një mysliman, hindu ose një budist, të gjitha këto janë sisteme njerëzore të cilat qeniet njerëzore i kanë krijuar për të na çuar në misterin e Zotit. Unë shkoj sipas traditës sime, por nuk besoj se tradita ime e definon Zotin”, thotë ai.

Shikojeni videon e plotë:
express
 
Last edited by a moderator:
Prift qe perdor llogjike ne ate qe thote nuk kam pare e as degjuar.
Ne ferr e ka vendin ky prifti lol
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Mendimi i tij eshte se nuk beson ne boten pas vdekjes,edhe pse i gabuar kuptohet..


Por me interesant eshte se disa mendojn se vertet nuk ka bot pas vdekjes.:: dhe ajo se me habit eshte,se si thon cdo here ne raste vdekje te X apo y njeriu . Pushoft ne paqe!?
 

sensuu

sweet
Nje kategori njerezish (qe kryejne krime te paimagjinueshme) meritojne vertet ferrin, keshtu do doja te ekzistonte.
Ndersa sa per fene, perderisa ka njerez qe luten ne ato vende dhe kjo ju ben mire, nuk e quaj biznes.Une kam menduar se feja eshte ajo qe ju rri prane me te varferve, te pashpreseve , nese nuk e ben kete mision atehere kot sa zene hapesire ne toke kishat e xhamiat.
 

ZoteriaJuaj

Titull i Veçantë
Mendimi i tij eshte se nuk beson ne boten pas vdekjes,edhe pse i gabuar kuptohet..


Por me interesant eshte se disa mendojn se vertet nuk ka bot pas vdekjes.:: dhe ajo se me habit eshte,se si thon cdo here ne raste vdekje te X apo y njeriu . Pushoft ne paqe!?
Qe te jete ai i gabuar atehere duhet te kete fakte qe ka bote mbas vdekjes.


Ti habitu me shume nga ata qe kembengulin qe ka bote pas vdekejes, flasin aq bindshem sikur keta te jene taksixhj e bejne rrugen perpara vdekjes dhe mbas vdekjes si Durres-Tirane.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Gjysme e dishpeujve qe predikojne fete,po tua fusesh ndergjegjen ne skanim as vete ata nuk besojne hahahaha.
Sa per priftin,drejt eshte shprehur,fete dihet qe jane damaj erresire .
 
Top