• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Programimi neuro-linguistik (PNL)

1582928478213.jpeg

Programimi neuro-linguistik (PNL) përshkruan – në bazë të njohurive të teorisë së sistemeve moderne, gjuhësore, neurofisiologjise dhe psikologjisë – proceset thelbësore, të tilla si njerëz
* Vetën e tyre dhe të regjistrojnë mjedisin e tyre,
* Përpunimin e informacioneve në mënyrën e vet,
* Komunikimi me njëri-tjetrin,
* Mëso dhe ndrysho.
Njerëzit ndryshojnë në mënyrën e sjelljes, në situata të caktuara, për përvojën e vetë, e njerëzit e tjerë, marrëdhëniet, karriera e tyre dhe jetës në përgjithësi. Varësisht se si ne një situatë e perceptojnë (regjistrojmë) në çdo kohë të dhënë për veten dhe mjedisin tonë, se si ne mendojmë për momentin, çfarë besimi ne kemi, se si ndihemi dhe se si ne i vlerësojmë këto ndjenja mund të jetë një dhe e njëjta situatë si e këndshme apo e dobishme ose, si e vështirë dhe stresuese e jetës.
Kjo metodë bazohet në studimet dhe modelet e përceptimit të njeriut dhe të përpunimit të informacioneve të PNL-it dhe bën të qartë se cilët faktorë e kontrollojn përvojën tonë dhe si e kemi krijuar përvojën atë. Mbi këtë bazë, në dekadat e fundit është shumë e njohur në lidhje me origjinën e modeleve të veprimit.
Modelet e veprimit pragmatik të orientuar në metodën PNL janë përdorur për të përmirësuar komunikimin interpersonal dhe zhvillimin personal.
PNL është një disiplinë e fushës së shkencave të njohjes dhe të sjelljes, e cila është e angazhuar në mënyrë eksplicite dhe tërësisht në studimin e subjektivitetit njerëzor. Me ndihmën e metodave të PNL është hapur në të njëjtën kohë – ashtu edhe për individët dhe për grupet dhe organizatat e manaxhmentit – një metode shumë efektive dhe fleksibële për-qëllimet dhe ndryshimet me një zgjidhje të orientuar. Ashtu si çdo disiplinë tjetër shkencore është zhvilluar PNL duke përfshirë disiplina të ndryshme që parashihet si studimi i ri.
PNL siguron një vetëdije më të madhe në lidhje me proceset të kontrollimit të përvojave tuaja. Ato ndikojnë gjatë duke përdorur pjesën më të fuqishme të fiziologjisë tonë si ato pesë shqisave dhe aftësinë për të formuluar qëllimet personale dhe për të arritur ato, duke marrë parasysh faktorët e ndikimit.
Botën e zhvilluar në dekadat e fundit, njohuri lejon komunikues profesionale – pa marrë parasysh orientimin e përmbajtjes
Cështje e perspektivës
Nëse informoheni përmes literaturës në dispozicion dhe nëpërmjet diskutimeve me përdoruesit e PNL-it, ju do të gjeni përshkrime të ndryshme. Kjo ndryshueshmëri është për shkak të diversitetit të madh të mundsive. Në vijim PNL është ekzaminuar pra nga perspektiva të ndryshme.
PNL ka të bëjë me komunikimin
Një nga parimet e PNL është që ne komunikojm gjithë kohë me njëri tjetrin. Për pjesën më të madhe që e bëjmë këtë përmes gjuhës, por edhe me shprehjet tona të fytyrës, gjestet tona, zërin, tonin e zërit, etj, pra ajo që ne komunikojm dhe se si ne e bëjmë këtë? Është se ajo që ne duam të themi, edhe atë që e sheh personi tjetër?
PNL është rreth gjuhësorë
Duke përdorur gjuhën tonë se si flasim, tregojm drejtë për se drejti se si ne mendojmë dhe si të reagojnë. Procesi me të cilin ne e përkthejmë përvojën tonë në gjuhën, kërkon që ne të konsolidohemi përvojën tonë dhe të kundërtën. Ne jemi të detyruar për të përmbledhur në fjalë se si ne e përceptojmë botën. Këto vlera janë shpesh të humbura në krahasim me të dhënat tona të vlefshme.
PNL na ofron pyetje në teknikat dhe modelet që të na ndihmojë të komunikojmë me të tjerët dhe veten për të bërë atë se si ne dëshirojmë. PNL na mëson për të kuptuar se si ne mundemi të ndikojmë në përdorimin e gjuhës tonë nëpërmjet supozimeve implicite dhe themelore.
Edhe profesionistët reklamat, media, politikanë dhe grupe ideologjike të të gjitha llojeve përdorin një gjuhë të veçantë për të përcjellë mesazhet e tyre dhe për të mbjellur në ndjenjat e dëgjuesve të tyre. Nëpërmjet PNL në lidhje me njohuritë të efektit të gjuhës, ju mundeni të fitoni një vetëdije për ndikimet tuaja. Në këtë mënyrë PNL shërben si një lloj mbrojtjeje për shpirtin tuaj.
PNL ka të bëjë me kapacitetin mendor e emocional
PNL përshkruan në mënyrë shumë të saktë përceptimet dhe proceset mendore të cilat krijojnë realitetin tonë personal: Si e dimë se çfarë ne e dimë? Si ne bëjmë atë që bëjmë? Si të bëjmë atë, që ne mendojmë në momente të caktuara, të shqetësuar e kur jemi të lumtur ? Si është ajo që ne si diçka apo nuk e pëlqejnë? Si kemi mësuar një gjë të lehtë apo jo?
PNL na ofron me një udhëzim manual për të kuptuar me mirë se si funkcionon truri jonë – modeli i PNL bënë përvojën, se si ne e kodifikojmë (përshkruajm) përvojën tonë „. Në qoftë se ne e kuptojmë se si truri jonë bënë dallime, është më e lehtë për të ndryshuar diçka, për të mësuar gjëra të reja dhe për të komunikuar në mënyrë efektive.
PNL është studimi i përvojës subjektive
Çdo person ka stilin e vet të mendimit të botës, për t’iu përgjigjur dhe të mësojmë nga përvoja e tij. PNL shqyrton se si ne të bashkëveprojnë në filterin e regjistrimit, mendimeve, ndjenjave dhe veprimeve, për të krijuar shumë vetë përvojën tonë subjektive. Ajo ndihmon për të kuptuar se si një person lëviz në mjedisin e vet dhe se si ai shehë botën.
PNL në biznes dhe në ekonomi
Aftësitë themelore të PNL për të përmirësuar komunikimin interpersonal, duke krijuar marrëdhënie të besuar, si dhe sqarimin e qëllimeve duke përfshirë edhe kontekstin specifik të kushteve të qëndrueshmëris, mund të aplikohen direkt në botën e biznesit. Ata kanë qenë atje për shumë vite janë provuar shumë efektive dhe për këtë arsye janë të përfshira në repertuarin standard në ushtrimin e shumë korporatave. aftësi të veçanta që të na ndihmojë, që kanë të bëjnë me njerëz të cilët e perceptojnë botën ndryshme.
B.M
 
Last edited:

Comments

Top