Pse çiftet me diferencë të madhe në moshë kanë një marrëdhënie të shkëlqyer?

Pse çiftet me diferencë të madhe në moshë kanë një marrëdhënie të shkëlqyer?​

Në të gjithë botën, burrat mesatarisht janë më të mëdhenj në moshë se gratë e tyre. Por, sipas një studimi, këtu përfshihen edhe ata me një diferencë të konsiderueshme moshe.
Sipas “Bright Side”, psikologët kanë renditur disa arsye pse çiftet me diferencë të konsiderueshme në moshë kanë një marrëdhënie të suksesshme.

Nuk ka ndonjë problem të madh nëse një çift ka diferencë të madhe në moshë

Kur një çift i famshëm konfirmojnë lidhjen e tyre, por kanë një diferencë të madhe në moshë, publiku nis t’i paragjykojë. Kjo u provua nga një studim ku pjesëmarrësit analizuan çifte të ndryshme. Kur gruaja është më e madhe në një marrëdhënie, ajo zakonisht merr më shumë kritika, por ndryshe ndodh kur burri është më i madh.

Marrëdhënie që i kënaqin njerëzit

Gjëja më e rëndësishme për t’u marrë parasysh këtu është nëse njerëzit marrin atë që duan nga marrëdhëniet në të cilat janë. Sipas këtij studimi, burrat dhe gratë janë më të kënaqur me partnerët e rinj, të paktën, në fillim të marrëdhënies së tyre. Gjithashtu, specialistët pohojnë se gratë që takohen posaçërisht me burra të rinj ndihen më të sigurta në vetvete dhe më aktive.

Si mund ta dalloni nëse do të funksionojë kjo lloj marrëdhënieje

Përgjigja e saktë këtu do të jetë se secili çift është unik dhe nuk ka asnjë të vërtetë universale. Sidoqoftë, ende zbatohen disa rregulla: partneri dhe ju duhet të keni interesa të përbashkëta dhe njerëz mbështetës përreth jush. Është interesant fakti që disa studiues mendojnë se nuk është mosha aktuale ajo që ka rëndësi, por përkundrazi mosha juaj e perceptuar, kështu që kjo duhet të merret në konsideratë.

Çiftet e të njëjtit seks

Studimet sugjerojnë që në martesat homoseksuale, diferenca në moshë midis njerëzve është shpesh më e madhe në krahasim me ato heteroseksuale, edhe pse çiftet homoseksuale ndërmjet brezave përballen me më shumë kritika.Burimi / psikollogjia.
 
Është interesant fakti që disa studiues mendojnë se nuk është mosha aktuale ajo që ka rëndësi, por përkundrazi mosha juaj e perceptuar, kështu që kjo duhet të merret në konsideratë

hahahahahaha,ketu ka thene nje te vertet.
 
Ajo qe du me dit une eshte cili cift paska nje marrdhenie te shkelqyer. Se ka xhaja gjithe kto vite ne ket planet e nuk e paska pa ket cift :p
 
Ndoshta sepse duke pasur diference ne moshe kane edhe shoqeri te ndryshme, interesa te ndryshme?
Me nje fjale ndoshta sepse nuk rrine shume bashke?🤣😝
 
Kur isha e re. :p mendoja qe nje diferenc moshe mes mashkullit e femres deri ne 10 vjet nuk eshte shume.
biles ne pergjethsi dhe simpatit e mia atehere ishin gjithnje jashte rrethit te moshes sime,qe ne ate kohe me dukeshin si te papjekur, dhe aspak te afte per pergjegjsi ne jete. ahahahahah
Jeta me solli ne fakt te kunderten e kesaj qe besoja atehere,lidhja ime eshte me nje diferenc te vogel.
Sot S`do me pelqente te isha ne nje lidhje me diferenc moshe.
PSe? Sepse kur je ne afersi moshe c`do gje afersisht e perjeton me te njejten faze me partnerin,behet shoku yt si ne marrezi,si ne cmendurin e momentin si ne gjerat qe don e lufton,mbeshtetja eshte me kompakte.
Dhe ne fund te fundit pse te jesh perkrah nje mashkulli 10 vjet me i madh!?
jane shume. :p
 
@ZHIGO

Jo pra nese te dyt nuk jan profesor eshte e kote te genjejn opinionin se cdo gje po shkon vaj,prandaj thash nese njeri eshte memec ndryshe kurr nuk do gjejn nje gjuhe te perbashket.
Eshte dallim i madh klase.
 
Nuk e lexova pse, por ndoshta sepse mosha behet shkak qe njeri te marre drejtimin, dhe me i vogli/vogla ben perhere sic thote me i madhi. edhe kur ska perplasje normal mire do shkojne. Kur jemi moshatar bejme te dy si te mencem. pse une e jo ti, pse ti e jo une .

Se m'u kujtua 1 e njohur. Me tha mua njehere: "Asnjehere s'jam zene me te fejuarin".
Kishin nja 1 vit fejese keta.
- Shyqyr-ja ktheva saj.
Nderkohe me mendje: "Normal, si ti thuash-"po-po" per cdo gje, ta merr mendja qe nuk do ziheniiiiiiiiiiiii"....
 
Redaktimi i fundit:
Top