• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Lauri o te lutem boll, se njerin kryt e kap nga postimet tua....

Te lutem njih kufijte dhe boll më me keto postime anti-islame!

... je bo si samafor i kuq nonstop postime tilla sjell. Dije u bo mjaft, kuptoje....
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Pe: Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Besoj se stafi ka me çka të merret në këtë postim.
Askush nuk meriton ofendimet personale
përshkak të mospajtimit të mendimeve!
Kjo nuk është hera e parë që ky zotëri
shyfrytëzon luksin të ofendojë anëtarët!
Hajd Ricky, se jemi njohur po he :). Plus ngaqe perdoren perher ato fjale, njerezit jane mesuar nuk u duken ofendime! Eh aman.

Sa per temen:
Para disa ditesh pashe nje dokumentar nga Mehdi Hasan, nga keto sum up qe ben ky 2 minutshe. Ai fliste per nje rritje te gjitha feve. HIdhte poshte pretendimin se ateizmi eshte ne rritje. SIpas tij feja e krishtere ka rritje me se shumti ne Afrike dhe Lindje, ndersa Islami ne vendet perendimore. Njekohesisht dhe hinduizmi dhe budizmi ishin ne rritje.
Ja po e sjell po eshte ne anglisht
 
Last edited:

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Sepse eshte nje "fe" me baze muhamedin, profetin e satanait, i cili te lejon te gezosh jeten, te marresh sa gra te duash, te kurverosh me ke te duash, te vjedhesh sa te duash dhe mjafton nje larje kur vdes dhe mekatet t`u falkan. Njerezit kerkojne justifikim per mekatet e tyre dhe kete justifikim e gjejne per bukuri tek islami. Mashtrimi i djallit ka zene vend.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Kush je ti te vijsh te na tregosh genjeshtrat tua duke mbeshtetur Islamit si fe e paster që eshte.

ec mor shko ne udhen tende.

Sepse eshte nje "fe" me baze muhamedin, profetin e satanait, i cili te lejon te gezosh jeten, te marresh sa gra te duash, te kurverosh me ke te duash, te vjedhesh sa te duash dhe mjafton nje larje kur vdes dhe mekatet t`u falkan. Njerezit kerkojne justifikim per mekatet e tyre dhe kete justifikim e gjejne per bukuri tek islami. Mashtrimi i djallit ka zene vend.

Profeti Muhammed eshte njeriu me i mire i njerëzimit. Ai nuk ka fol asgje nga dija e tij, por vetem nga ajo qe eshte i urdheruar.


Kurvat i keni ju, edhe vjedhesit i keni ju.

Jo jo ne muslimanet nuk i kemi kurvat... ato i keni ju.


Sa per qe lahen kufomat, ani mbani shpresë kot se me at larje do ju lahen mekatet.

pika pika mbushet ujë, dhe uji i shumtë eshte mbytës dikur.


 
Last edited:

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Kush je ti te vijsh te na tregosh genjeshtrat tua duke mbeshtetur Islamit si fe e paster që eshte.

ec mor shko ne udhen tende.
Profeti Muhammed eshte njeriu me i mire i njerëzimit. Ai nuk ka fol asgje nga dija e tij, por vetem nga ajo qe eshte i urdheruar.


Kurvat i keni ju, edhe vjedhesit i keni ju.

Jo jo ne muslimanet nuk i kemi kurvat... ato i keni ju.


Sa per qe lahen kufomat, ani mbani shpresë kot se me at larje do ju lahen mekatet.

pika pika mbushet ujë, dhe uji i shumtë eshte mbytës dikur.


Une j`u pergjigja temes, fola sipas besimit tim, nuk kisha gje personale me njeri. Fola me fakte jo me pasion. Ajo qe i erdhi muhamedit ishte nga djalli, une flas per doktrinen qe lejon muslimanet te marrin aq gra sa duan, persa i perket larjes se kufomave, kjo eshte se ju besoni se lahen mekatet. Pra, eshte rruga e lehte e islamit qe ka nxitur perhapjen e tij. Pervec kesaj ISISI, kompromenton gjithca qe ju flisni ne mbrojtje te islamit.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Une j`u pergjigja temes, fola sipas besimit tim, nuk kisha gje personale me njeri. Fola me fakte jo me pasion. Ajo qe i erdhi muhamedit ishte nga djalli, une flas per doktrinen qe lejon muslimanet te marrin aq gra sa duan, persa i perket larjes se kufomave, kjo eshte se ju besoni se lahen mekatet. Pra, eshte rruga e lehte e islamit qe ka nxitur perhapjen e tij. Pervec kesaj ISISI, kompromenton gjithca qe ju flisni ne mbrojtje te islamit.
Profeti Solomon apo Sulejmani a.s., sa gra i kishte ? E Abrahami a.s., sa gra i kishte ? Pse e besoni dhe e pranoni poligamin e profeteve te tjere , e poligamin e Muhamedit a.s e mohoni ?
Zoti ju udhezofte ne cfare gjendje jeni , amin .
Ajo qe ke shkruar larte eshte nga djalli ! Sepse , djalli te shtyt te besh shkrime dhe vepra te shemtuara qe nxisin urrejtje dhe vllavrasje !
 
Last edited:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Une j`u pergjigja temes, fola sipas besimit tim, nuk kisha gje personale me njeri. Fola me fakte jo me pasion. Ajo qe i erdhi muhamedit ishte nga djalli, une flas per doktrinen qe lejon muslimanet te marrin aq gra sa duan, persa i perket larjes se kufomave, kjo eshte se ju besoni se lahen mekatet. Pra, eshte rruga e lehte e islamit qe ka nxitur perhapjen e tij. Pervec kesaj ISISI, kompromenton gjithca qe ju flisni ne mbrojtje te islamit.

Ti ke fol me genjeshtra antiislame sikur gjith shoket tu mrena e jasht forumit. Nuk thash se eshte personale kjo, por e them:
MOS PREKNI NE FENث TONث ASNJث SE NUK DO DEL MIRث.... e shoh se fundi i durimit ka ardh tek shumica.

Sa per ate qe i eshte erdh Muhammedit ne besojm se ka qenë engjëll... dhe ska qene djall si e thoni ju..

Sa per at qe lejohet deri ne 4gra, normal lejohet, sepse prostitucioni eshte i ndaluar ne Islam, andaj ose nga nevoja kur gruja e pare smund ia plotesoj kushtet, oo nga rasti nese dashurohet ne femer tjeter, ndalohet me dal me shetit rrugeve me ke duash se ajo vajze moter mbesa e dikujt, sben ti humbet morali as mashkullit as femres, pra asnjeanë. Per at arsye lejohet deri ne 4 gra, mirepo e dijm se me mir e leht pergjegjësive eshte me mir me një. JU shumica e shtjelloni shpeshher ne kendveshtrim tjeter.


Me gjeresisht, keni Info te qarta rreth Islamit, kujt do i intereson, aty sakt te lexoje e ta kuptoje korrekt, jo sipas deshires apo fjaleve thashetheme...

personalisht nuk hyj per debate tilla mu kundershtu, mirepo mos flisni per fenë tone ate qe nuk dini.


Ju pershendes ne mirkuptim
 
Last edited:

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Profeti Solomon apo Sulejmani a.s., sa gra i kishte ? E Abrahami a.s., sa gra i kishte ? Pse e besoni dhe e pranoni poligamin e profeteve te tjere , e poligamin e Muhamedit a.s e mohoni ?
Zoti ju udhezofte ne cfare gjendje jeni , amin .
Une flas per doktrinen orthodhokse, qe nuk lejon jetesen poligame. Ne fakt shume njerez ne perendim jane kthyer ne islam sepse ky u lejon kurverine dhe imoralitetin, pra ne nje fare menyre duan te justifikohen per jeten qe bejne.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Une nuk di shume gjera per islamin, por ato qe kane dale hapur dhe qe i thoni edhe juve. P.sh., poligamine, d.m.th. haremin. Bashkejetesa me 4 gra sipas doktrines orthodhokse eshte legalizim i tradhetise bashkeshortore, pra imoralitet i legalizuar. Kjo u pelqen shume veteve prandaj kthehen ne islam.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?

Une flas per doktrinen orthodhokse, qe nuk lejon jetesen poligame. Ne fakt shume njerez ne perendim jane kthyer ne islam sepse ky u lejon kurverine dhe imoralitetin, pra ne nje fare menyre duan te justifikohen per jeten qe bejne.

Zoteri ke info gabim. Ne Islam ndalohet rreptesisht kurveria... Bile te mbytin sipas rregullave kur ben prostitucion. Se nuk te lejohet.


shko lexo informohu mir, se Islami eshte fe e paster, kurrsesi nuk i lejon gjerat e ndyta.
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe t

Zoteri ke info gabim. Ne Islam ndalohet rreptesisht kurveria... Bile te mbytin sipas rregullave kur ben prostitucion. Se nuk te lejohet.


shko lexo informohu mir, se Islami eshte fe e paster, kurrsesi nuk i lejon gjerat e ndyta.
Qe te jem me i qarte, poligamia eshte kurveri e legalizuar, por varet se si e kuptoni ju kete fjale, per kete jam dakord, ...
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe t

Pra per juve morali nuk ka vlere, kjo duket edhe ne jeten e perditshme tuajen
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhap

Qe te jem me i qarte, poligamia eshte kurveri e legalizuar, por varet se si e kuptoni ju kete fjale, per kete jam dakord, ...

normalisht per juve eshte kurveri, mirepo nuk eshte poligamia sikur kurverite qe behen kudo ne botë.

Poligamia lejohet kur ske zgjidhje tjeter.... ta sqarova siper rastet.


Me mir te ket mashkulli grua dyt e tret, se te shkoj cdo dite apo muaj e vit me femra tjera, duke nderru ato... Per neve muslimanet prostitucioni eshte vdekje, andaj ndalohet rreptesisht se edhe eshte ndytesi. Nuk mohoj as rastin, as ne disa femrave nuk na pelqen te na marr burri gru tjeter, disa slejojn fare.
 

ricky_ch

******
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?

Une flas per doktrinen orthodhokse, qe nuk lejon jetesen poligame. Ne fakt shume njerez ne perendim jane kthyer ne islam sepse ky u lejon kurverine dhe imoralitetin, pra ne nje fare menyre duan te justifikohen per jeten qe bejne.
Ore ty i mjerë,
çka din ti për Islamin?
Ti që s'din as të lexosh e shkruash mirë vjen e më krahason Islamin
me kurvërinë?

As në islam nuk lejohet kurvëria, përveç s e e ke grua me niqah! E që lejohet deri në
4 gra, për të cilat duhesh të kudesesh njësoj, nuk don të thotë kurvëri.
Në anën tjetër, jam i bindur shumë thellë ti që llomotit këtu që fenë tënde
as 1 % nuk e njeh!

Po na sjell dikund që feja yte e ndalon të kesh më shumë gra?
 

ilia spiro

Anëtar i ri
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe t

Ore ty i mjerë,
çka din ti për Islamin?
Ti që s'din as të lexosh e shkruash mirë vjen e më krahason Islamin
me kurvërinë?

As në islam nuk lejohet kurvëria, përveç s e e ke grua me niqah! E që lejohet deri në
4 gra, për të cilat duhesh të kudesesh njësoj, nuk don të thotë kurvëri.
Në anën tjetër, jam i bindur shumë thellë ti që llomotit këtu që fenë tënde
as 1 % nuk e njeh!

Po na sjell dikund që feja yte e ndalon të kesh më shumë gra?
po kjo teme per islamin eshte, (po me kujton librin "Te mjeret"), nga kjo qe the del e qarte , ju quani te ligjshme poligamine, pra jeni te armatosur me argumentin kuranor, ne nje kohe qe kjo lloj jetese per ne eshte kurveri. Jane 2 kuptime te ndryshme,..., ju ne kurveri jeni te kenaqur, ..vete po thua..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ka te drejte Jetesa. Islami eshte fe e paqes dhe dialogut.
Eshte fe e paster pasi Kurverimi ne islam denohet me vrasje me gur, nuk i bejne duart pis me gjak se gjuajne guret nga distanca.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?!

Ka te drejte Jetesa. Islami eshte fe e paqes dhe dialogut.
Eshte fe e paster pasi Kurverimi ne islam denohet me vrasje me gur, nuk i bejne duart pis me gjak se gjuajne guret nga distanca.
Faleminderit....Islami ka shum ligje, te gjitha jane rregulla, pasterti... dhe ti studjosh ato, te gjitha kontribojnë ne mireqenien e njeriut.


Disa rregulla ne Islam shumica edhpse janë te lindur musliman, largohen as nuk iu permbahen ligjeve te Islamit se thojn kjo e rande ajo e randë.
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Pse Islami u përhap dhe po përhapet edhe tani?

Une flas per doktrinen orthodhokse, qe nuk lejon jetesen poligame. Ne fakt shume njerez ne perendim jane kthyer ne islam sepse ky u lejon kurverine dhe imoralitetin, pra ne nje fare menyre duan te justifikohen per jeten qe bejne.
Sme ke dhane pergjigje te logjikeshme . Doktrina ortodokse , a e pranon poligamin Solomonit a.s ? Nese thua jo . Ti nuk i beson Bibles dhe Zotit te Bibles .Sepse , Zoti e ka lejuar kete martese dhe e ka permendur . Kurse, prifti yt apo doktrina juaj po e mohon Biblen -fjalen e Zotit ne kete rast ! Doktrina asnjhere smundet te jete me e larte dhe me e besueshme se fjala e Zotit apo jo ?
Juve ju genjejn Priftat e kesaj doktrine .

Kurveria si definohet ne Bibel ? Mardhenia jashtemartesore apo jo ? Islami lejon martesen dhe ndalon kurverin . Martesa eshte e kunderta e kurverise .

Edhe nje gje po ta theme , islamin kurre mos u mundo me e kuptu tek muslimanet qe i takon ne jeten tende private . Islamin kerkoje ne shkencen dhe burimin ku mesohet islami . Nese e beni kete , jam shume i sigurt qe do ta kuptosh si duhet islamin dheb pastaj do te jesh me i kujdeseshem ne fjalet e tua .
 
Top