• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pse njerëzit nuk kanë buzëqeshur në fotografitë e shekujve të kaluar

Arfenilla

Themelues i Forumit
[IM
Në shumicën e fotografive të vjetra - ato të realizuara në shekullin e 19 dhe në fillim të shekullit të 20 - njerëzit nuk janë duke buzëqeshur. Kjo dukuri çoi në një besim popullor se njerëzit thjesht nuk kanë buzëqeshur në fotografitë e vjetra.
Kjo është fotografi e realizuar në një dasmë në vitin 1900.

Pra, pse njerëzit në fotografi të vjetra duken sikur kanë dëgjuar lajmin më të keq të jetës së tyre?

Megjithatë, fotografitë në atë kohë kanë qenë në bardh e zi, kjo i bën personat në këto fotografi të duken edhe me serioz.

1) Teknologjia e vjetër e ka bërë më të vështire të shihet në foto buzëqeshja e dikujt.

Një shpjegim tjetër për mungesën e buzëqeshjeve në fotografitë e vjetra, është se gjatë ekspozimit, njerëzit mendonin se do të dalë fotografia me mjegull andaj nuk lëviznin e as nuk buzëqeshnin.

Këto kamera ishin më të ngadalshme nga standardet e sotme, por jo aq të ngadalshme saqë ishte e pamundur të buzëqeshni.

2) Siç duket kjo fotografi është mjaft e rëndë.Me siguri kjo vajzë e vogël, nuk ka qenë kështu edhe në jetën e përditshme, por sidoqoftë, ajo pozoi shumë serioze.

3) Fotografi e hershme që duket si pasazh në pavdekësi
Ky person siç duket ka pozuar si Jezu Krishti. Në vitin 18960 në fotografitë e realizuara nuk shiheshin as sytë, fytyra e tij shfaq një pasazh të vdekjes

Sidoqoftë, edhe ky person nuk ka qeshur në këtë fotografi.

4) Ja si ka pozuar Mark Twain, një humorist profesionalKjo fotografi u realizua në fund të shekullit 19. Në atë kohë kultura ishte më e hapur, njerëzit filluan të tregojnë sado pak dashuri për njëri tjetrin, por, fotografitë ende nuk u dekoruan me buzëqeshje.

Por, atëherë pse u qeshur ky njeri?


Kjo fotografi është realizuar në vitin 1904. Kjo është nga koleksioni i imazheve të fotografit Berthold Laufer, nga një ekspeditë e tij në Kinë. /GazetaExpress
 
Top