• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pse sëmuren fëmijët më shpesh në dimër? Ja sëmundjet më të shpeshta në këtë stinë

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои

Nga Daniela Bardhi

Disa viruse lulëzojnë madje përhapen më shumë në ajër më të freskët dhe të lagësht. Mukoza e hundëve bëhet më e thatë dhe ngjitëse gjatë muajve të ftohtë, gjë e cila të con në përhapjen dhe marrjen e viruseve.

Ja cilat janë sëmundjet që prekin më shumë fëmijët dhe jo vetëm gjatë dimrit:

RSV:
Virusi Sinikal i Frymëmarrjes është një infeksion i zakonshëm i frymëmarrjes që tek fëmijët poshtë moshës 2 vjeç shkakton bronkiolit.

Simptomat e sëmundjes janë:

 • Kollitje
 • Sekrecione të lëngshme të hundës
 • Ethe
 • Mbingarkesë në rrugët e sipërme të frymëmarrjes
 • Frymëmarrje e shpeshtë
Sipmtomat e kësaj sëmundje janë të lehta 1-2 ditët e para dhe përkeqësohen nga dita e 3-7.

GRIPI: është një virus respirator shumë ngjitës.

Simptomat më të zakonshme të gripit janë:

 • Kollitje
 • Sekrecione të hundës
 • Mbingarkesë virale
 • Dhimbje e muskujve të trupit
 • Temperaturë e lartë
 • Konjuktivit (sy të kuq dhelose të irrituar)
 • Të vjella dhe/ose diarre
FTOHJA: është infeksion viral që shoqërohet me simptoma të ngjashme me të gripit. Viruse të ndryshme shkaktojnë ftohje e cila mund të zgjasë 5-14 ditë.

Simptomat më të zakonshme janë:

 • sekrecione në hundë
 • – kollitje
 • – ethe
 • -mbingarkesë virale
 • – dhimbje fyti etj
Skuqja e fytit: është infeksion që prek zakonisht fëmijët e vegjël nga 6muajsh deri në 5 vjeç.

Simptomat më të zakonshme janë:

 • Dhimbje fyti
 • Vështirësi në gëlltitje
 • Ethe
 • Dhimbje stomaku
 • Dhimbje koke etj
Burimi: Children’s Health
 
Private conversations
Help Users
  Top