• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Psikiater i mire?

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Ahahahagah,per ca te zezen tende e don!?
 

MrCool

Lost
Cili eshte dallimi mes psikiatrit dhe psikologut?
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Cili eshte dallimi mes psikiatrit dhe psikologut?
Diferenca kryesore eshte qe psikiatri eshte mjek dhe mund te pershkruaje medikamente.
Psikologu se ben dot.

Psikologu te ndihmon me ane te pytjeve te dalesh ne krye te problemit qe ke psh..me pak fjale te jep nje tip diagnoze.

Psikiatri qe thame eshte mjek dhe merret me shume me neurologji..pra sjellet anormale te njerezve.

Nese do shpjegim cf shkolle bejne formimin etj..e gjej diku e ta them.
 

MrCool

Lost
Diferenca kryesore eshte qe psikiatri eshte mjek dhe mund te pershkruaje medikamente.
Psikologu se ben dot.

Psikologu te ndihmon me ane te pytjeve te dalesh ne krye te problemit qe ke psh..me pak fjale te jep nje tip diagnoze.

Psikiatri qe thame eshte mjek dhe merret me shume me neurologji..pra sjellet anormale te njerezve.

Nese do shpjegim cf shkolle bejne formimin etj..e gjej diku e ta them.
Nese mundesh, do ta dija per nder.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Nese mundesh, do ta dija per nder.
Gjeta dic sh interesante :
Psikologjia është studim shkencor i mendjes dhe sjelljes njerëzore. Psikologët studiojnë se si qeniet njerëzore mendojnë, sillen dhe ndihen në mjedise të ndryshme shoqërore. Pra ata janë ekspertë në sjelljen njerëzore.

Ndërsa psikiatria është një degë e mjekësisë, që merret me trajtimin e sëmundjeve mendore, shqetësimeve emocionale dhe sjelljet jonormale. Psikiatrit studiojnë anomalitë biologjike, neurologjike dhe biokimike, për të diagnostikuar sëmundjet mendore dhe për të përshkruar medikamentet për trajtimin e tyre.

Fushat e psikologjisë dhe psikiatrisë janë të dyja thelbësore në kërkimin dhe zhvillimin e trajtimeve për përmirësimin e mirëqenies mendore dhe emocionale të njerëzve. Të dy profesionet kanë një qëllim të përbashkët: të ndihmojnë njerëzit të udhëheqin jetë funksionale dhe të shëndetshme.

Dallimet ndërmjet psikiatërve dhe psikologëve

 • Psikiatrit trajtojnë çështje dhe probleme mendore përmes ilaçeve, ndërsa psikologët i trajtojnë ato me terapi.
Dallimi më i madh në mes tyre është në qasjen që ata marrin për trajtimin e problemeve/ sëmundjeve mendore.

Një psikiatër merret me trajtime mjekësore. Pasi të bëhet diagnoza, ata ndërtojnë një plan të kursit të trajtimit për pacientin, duke u fokusuar në menaxhimin e simptomave nëpërmjet përdorimit të medikamenteve dhe psikoterapisë.

Ndërsa psikologët kryesisht përdorin lloje të ndryshme të terapisë për të menaxhuar simptomat dhe për të ndihmuar pacientët e tyre të përballen me problemet e tyre. Ata mund të përdorin forma të terapive, siç janë: terapia psikologjike e sjelljes, terapia psikodinamike, terapia racionale e sjelljes, terapia humaniste etj. Gjithashtu ata janë të kualifikuar në kryerjen e testeve psikometrike, të cilat vlerësojnë gjendjen mendore, si dhe atributet për të përcaktuar rrjedhën e duhur të veprimit për pacientin.

Për shembull, nëse një person vuan nga depresioni, psikiatri do të përshkruaj medikamente kundër depresionit. Pas stabilizimit të pacientit, psikologu fillon terapinë për ta ndihmuar pacientin të menaxhojë mendimet dhe emocionet negative që i ka.

 • Psikiatrit zakonisht merren me çrregullime apo probleme mendore, por për psikologët kjo është vetëm një nga degët.
Psikiatrit janë mjekë dhe kështu punojnë kryesisht në mjedise të kujdesit shëndetësor si spitale, klinika të shëndetit mendor ose edhe në ordinanca private. Brenda fushës së mjekësisë, specializimi i tyre është shëndeti mendor dhe puna e tyre ka të bëjë vetëm me atë. Ata më tej mund të specializohen në fushën e shëndetit mendor, duke përfshirë fusha të tilla si: psikiatria ligjore, psikiatria e fëmijëve dhe adoleshentëve, menaxhimi i dhimbjes, mjekësia e gjumit, mjekësia e sëmundjeve të trurit etj.

Në anën tjetër, pasi që psikologjia është studim i mendjes dhe i sjelljes njerëzore, mund të zbatohet pothuajse në të gjitha fushat, për sa i përket shëndetit mendor. Fjala “ psikologji” është një term që përfshin fusha të ndryshme të psikologjisë: si psikologjia klinike, psikologjia e këshillimit, psikologjia e fëmijëve, psikologjia kognitive, psikologjia industriale / organizative, psikologjia ligjore etj. Të diplomuarit e psikologjisë mund të zgjedhin të specializohen në secilën prej tyre, varësisht nga interesi që kanë.

 • Psikiatrit mund të përshkruajnë medikamente, psikologët nuk munden.
Psikiatrit janë mjekë dhe janë të pajisur ligjërisht për të përshkruar medikamente për pacientët. Shumë çrregullime të tilla si: skizofrenia, çrregullimi bipolar, çrregullimi obsesiv komplusiv (OCD), çrregullimi i hiperaktivitetit të deficitit të vëmendjes (ADHD) etj., u përgjigjen kryesisht mirë medikamenteve dhe trajtohen nëpërmjet tyre.

Megjithatë, psikologët nuk mund të përshkruajnë medikamente të tilla. Ata kryejnë teste psikologjike për diagnostikimin e pacientëve dhe trajtimin e tyre përmes terapisë. Në rastet kur medikamentet mund të jenë efektive, psikologët i referojnë pacientët te psikiatri.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Pra me pak fjale nje psikolog,mbi te gjitha me shkollat qe kane ne shqiperi ,jam gati ti bej une analize atyre. Sjane te afte per mua. Sepse jam shume koshiente per cdo gje timen.

Psikiatri me duhet keshtu ,nese une jam ne cep te gremines e shoh ate poshte dhe e pershendes me dore e i them : heyy si eshte atyy,te hidhem? :p
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Une jam edhe psikolog edhe psikiater. Titull i rralle por i mundur
 

Monique

Staf në FV.AL
Me kujtove nje gje tani e po qesh.

Ishte nje periudhe para shume vitesh , kur sdi as vete c'kisha ...por isha bere shume sensibil.
Dmth edhe shpirt te me thonin me iknin lotet curk.
Ok kisha kaluar ca periudha te veshtira , por nuk justifikohej gjithe ajo ndjeshmeri

Bera nje dynja me analiza, teroide , hormonale e ku di une...

Ne fund mjeku thote , asgje organike nuk ke , do te sugjeroja nje takim me nje neurolog!
Budallaqe , sa i nigjova emrin...u bera fil lol
sdi pse neurologun e lidha me cmendurine :eek::eek:
Qe nga ajo dite me iku ndjeshmeria e sme ka ardh akoma :p

Mendoj se cdo gje eshte teper psikologjike ....
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Me kujtove nje gje tani e po qesh.

Ishte nje periudhe para shume vitesh , kur sdi as vete c'kisha ...por isha bere shume sensibil.
Dmth edhe shpirt te me thonin me iknin lotet curk.
Ok kisha kaluar ca periudha te veshtira , por nuk justifikohej gjithe ajo ndjeshmeri

Bera nje dynja me analiza, teroide , hormonale e ku di une...

Ne fund mjeku thote , asgje organike nuk ke , do te sugjeroja nje takim me nje neurolog!
Budallaqe , sa i nigjova emrin...u bera fil lol
sdi pse neurologun e lidha me cmendurine :eek::eek:
Qe nga ajo dite me iku ndjeshmeria e sme ka ardh akoma :p

Mendoj se cdo gje eshte teper psikologjike ....
Oaaa oaaa ika per lesh une ... :s
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Me kujtove nje gje tani e po qesh.

Ishte nje periudhe para shume vitesh , kur sdi as vete c'kisha ...por isha bere shume sensibil.
Dmth edhe shpirt te me thonin me iknin lotet curk.
Ok kisha kaluar ca periudha te veshtira , por nuk justifikohej gjithe ajo ndjeshmeri

Bera nje dynja me analiza, teroide , hormonale e ku di une...

Ne fund mjeku thote , asgje organike nuk ke , do te sugjeroja nje takim me nje neurolog!
Budallaqe , sa i nigjova emrin...u bera fil lol
sdi pse neurologun e lidha me cmendurine :eek::eek:
Qe nga ajo dite me iku ndjeshmeria e sme ka ardh akoma :p

Mendoj se cdo gje eshte teper psikologjike ....
Sapo e thashe.
Por une i di limitet e mia,kufijte e mi,ndaj pyeta. Flm per keshillen.

Kam idene se e jotja ka te beje me depresionin. Mendo nje depo uji. Nje depo uji plot e perplot e mbushur. Qofshin pak pika apo nje shi i rrembyeshem..prap do derdhet
Ia dhe ashtu depresioni,kushedi sa je fryre ti qe te arrish ne ate gjendje. Por gjithmone depresioni gje e mire...sepse kundravepron ndaj stresit. Nese ti je ne stres atehere e ke keq punen :)
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Ca ndryshimi ka stresi me depresionin?
Njesoj mduken
Gjithsesi mire qe egzistojne lotet me u shfry ...
 

Monique

Staf në FV.AL
Sapo e thashe.
Por une i di limitet e mia,kufijte e mi,ndaj pyeta. Flm per keshillen.

Kam idene se e jotja ka te beje me depresionin. Mendo nje depo uji. Nje depo uji plot e perplot e mbushur. Qofshin pak pika apo nje shi i rrembyeshem..prap do derdhet
Ia dhe ashtu depresioni,kushedi sa je fryre ti qe te arrish ne ate gjendje. Por gjithmone depresioni gje e mire...sepse kundravepron ndaj stresit. Nese ti je ne stres atehere e ke keq punen :)
ka disa forma depresioni e stresi eshte nje nder to sigurisht.
mgjth kur ndihem e mbushur sic thua ti , merrem cik me autosugjestion...forcen e gjej gjithnje tek vetja
Stres sot te shkakton edhe rutina...por mjaft te dish te ndryshosh kursin e gjerave :)
 

Didi

C'est la vie.
Eshte nje thenie “Do macja te pi uthull”, ja dhe puna juaj. Flisni kot pa lidhje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ca ndryshimi ka stresi me depresionin?
Njesoj mduken
Gjithsesi mire qe egzistojne lotet me u shfry ...
Kur ke stres, mund edhe te mos e kuptosh, stres i brendshem me nje fare menyre, ta zeme stresi para se tfutesh ne provim, stresi se si do ta menagjosh nje situate te caktuar.
Ndersa depresioni kur bjen ne gremine dhe nuk pranon as doren dikush te ta zgjas dhe tdalesh nga aty lool
 

MrCool

Lost
Kur ke stres, mund edhe te mos e kuptosh, stres i brendshem me nje fare menyre, ta zeme stresi para se tfutesh ne provim, stresi se si do ta menagjosh nje situate te caktuar.
Ndersa depresioni kur bjen ne gremine dhe nuk pranon as doren dikush te ta zgjas dhe tdalesh nga aty lool
Me kete lool-in ne fund e llive po hajt mo
 

Passion

Banned
Kur ke stres, mund edhe te mos e kuptosh, stres i brendshem me nje fare menyre, ta zeme stresi para se tfutesh ne provim, stresi se si do ta menagjosh nje situate te caktuar.
Ndersa depresioni kur bjen ne gremine dhe nuk pranon as doren dikush te ta zgjas dhe tdalesh nga aty lool
Ku ka rreze dielli mjaftueshem s'ka depresion .

:D

Nje birre me kriko na pret. :)
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Eshte nje thenie “Do macja te pi uthull”, ja dhe puna juaj. Flisni kot pa lidhje.
Te gjesh momentin e duhur per te thene fjalen e duhur,eshte pune e veshtire dhe per steriotipa si puna jote. Por ska gje. Te gjitheve 5-minutshin e lavdise.
 

Didi

C'est la vie.
Ok ateher fol ti meqense ne flasim pa lidhje :) , ndoshta na tregon dicka me lidhje.

Ai qe do informohet, nqs do te kete njohuri. Si puna jote qe thua stresi dhe depresioni njesoj me duken.

Te doje ta dije vertet do e kishe kerkuar, por duket qe nuk te intereson.
 

Monique

Staf në FV.AL
Kur ke stres, mund edhe te mos e kuptosh, stres i brendshem me nje fare menyre, ta zeme stresi para se tfutesh ne provim, stresi se si do ta menagjosh nje situate te caktuar.
Ndersa depresioni kur bjen ne gremine dhe nuk pranon as doren dikush te ta zgjas dhe tdalesh nga aty lool
Psh po te kap nje rast ,edhe pse do vij @Didi te ma hedhi poshte

Ndonjehere me ndodh te kem aritmi ose takikardi dhe kjo vjen si shkak i ndonje gjendje te akumuluar.
Dmth kalon nje problem, apo disa dhe me pas pasi kalon situata dhe vemendja nga problemi, fillojne keto shqetesimet e tjera.
Duke qene se nga zemra skam asgje , mjeku (kardialogu) me rekomandoi te pija gjysem kokrre xanax dhe sa me shume levizje ne natyre.
Realisht une i kam fobi ilacet dhe bera vetem ecjen, shtova daljet me shoqerine, fillova te merresha me gjera te cilat me jepnin kenaqesi dhe situata filloi te permisohej.
Nuk kisha me tension (10/9) dhe as rrahje te crregullta ...
Doktori me tha qe edhe stresi eshte nje forme e depresionit....tani une finance kam mbaru me thene te drejten :p
 

Didi

C'est la vie.
Te gjesh momentin e duhur per te thene fjalen e duhur,eshte pune e veshtire dhe per steriotipa si puna jote. Por ska gje. Te gjitheve 5-minutshin e lavdise.

Ti balt mund te hedhesh sa te duash mbi mua, por sme ben pis. Kete e di shume mire, sic di mire qe as qe e vras mendjen e skerkoj lavderime sidomos ne nje forum.

Gjithsesi te keshilloj te besh dicka, che sei peggiorata tanto, vai da uno psicologo e poi dallo psichiatra ; )
 

Vajza

💕
Staf në FV.AL
Ai qe do informohet, nqs do te kete njohuri. Si puna jote qe thua stresi dhe depresioni njesoj me duken.

Te doje ta dije vertet do e kishe kerkuar, por duket qe nuk te intereson.
Shoh qe ske lidhje fare me at qe thua por perkundrazi te duket vetja superiore dhe e shkathet per tu duk te tjeret.
Por dicka edi ai qe nuk i ka perjetuar kurr ja flet keshtu si puna jote.
 
Top