• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Psikodiagnostika

braziljania

Anëtar i Nderuar
اka mund te konstatohet me anë te psikodiagnostikes, cilat metoda shfrytezohen, a bëhet me anë të ndonji aparati apo detektori etj.

Hermann Rorschach psikiater Zvicerian i lindur në vitin 1884 në Zurich (Cyrih) dhe vdiq me 1 Prill të vitit 1922 nga një semundje e zorres së verber.
Babai i Hermann Rorschach ishte një puntorë i cili mirrej me lyerjen e shtepive dhe ky filloj që edhe vetë të mirret me ketë.
Në shkollë e quanin me një emërë “Klex” që do të thotë “ brush e ngjyrosjes”.
Ne atë kohë fëmijët zvicerrian luanin shpesh me një leter dhe me një brushë ku përmes kësaj vizatonin një figurë si shembullë ndoj shpezë,pupla etj, gjë e cila e bëri ketë që të interesohet dhe të studjoj rrethë mentalitetit dhe mendimit të femiut.
Një kohë ky punoj edhe në Rusi , por pjesen me të madhe ne Zvicër.
Filloj të studijoj psikodiagnotistiken duke u bazuar në brushat e njgyrosjes që nga viti 1910 dhe më pas vazhdoj prapë në vitin 1919.
U bë edhe i vlersuar në botë me metodën e tij kontraverziale që thirrej testi i Rorschachit.
Kjo metodë përshkruhet në librin klasik të botuar në vitin 1921 (Psychodiagnotistik), por botimi i parë ishte vetëm një fiasko , dhe pas vdekjes së Rorschach u rritë interesimi për testet dhe librin dhe se libri u botua me mijëra herë pas kësaj .
Por të kalojmë më hollsishtë në sqarimin e pyetjes së juaj.

Psikodiagnotistika është = të ndajë, të dignotizojë për ata njerëz të cilët nuk kan kërkuar për ketë dhe të tillët janë vetëm deskriptiv të cilët nuk kan të bëjnë asgjë me patologji , por që janë analizuar si të tillë , dhe se kjo është një skenario me e komplikuar që unë do ta paramendoja.
Analiza Psikologjike janë t e bazuara në Psikodiagnotistiken si test psikologjik , në qeshtjet psikosociale, që kan edhe lidheshmeri më qeshtjet juridike dhe rastet e vlersimit juridik , do të thorë janë në vlersimin e kapacitetit personal të shendetit të njeriut,ose të padrejtesis së trajtimit të tij,ka raste që edhe të burgosurit , kriminelet , patjetër kalojnë ne një test të tillë ne menyrë që të kenë denimin , trajtimin dhe gjykimin e merituar në bazنt shendetsore psiqike .
Diagnozat e ndryshme të cilat edhe i etiketojnë fëmijët dhe të rriturit ne mënyrat e padrejta dhe ato të padeshuriruara janë të renda që ti bajnë ne veten e tyre, dhe ai i clili i largohet sigmatizimit të vegjelve , rekomandohet që të provojë një pershkrim produktiv dhe me ketë ta perdorë një diagnotistikstruktu rale e cila është një formë tradicionale e psikodiagnotistikes e cila nuk e patalogjizon ose nuk e fut në ndoj rangë pa pershkrim dhe pa e berë dallimin ne mes të individit me strukturat dimenzionale të ndryshme psiqike.

Psikodiagnotistika , në fjalë diagnotistikstruktu rale nuk është as patologjike ose e renditur në ketë rangë por thjeshtë një deskriptiv shkencorë, dhe ata të cilët e mesojnë një analizë të tillë dhe tekniken e pershkrimit të këtij , janë të rekomanduar që të mesojnë sa më shumë nga e kaluara e tyre dhe dhe prejardhjen e këtij historiati, sepse për të perdorur diagnotistiken strukturale ose trajtimin patologjik nuk është edhe keshillë e preferuar.
Një vendim ose shqyrtim duhet të bëhet çdo here para se një trajtim i një problemi psiqik të fillon trajtimin..
Kur kerkusi (pacenti që kërkon) është një i rritur i cili përmes një bisede të vendimit se çka dhe si do të bëhet ose trajtohet ky pacient pra ne një bisedë ku analizohen se cilat probleme i perjeton pacinenti , çka dhe sa kohë mundet ai që kërkon të i kushtoj zgjidhjes së problemit.
Psykodiagngotistika –të themi një vendim nga ana e një problemi psiqik vazhdon në mënyrën më të madhe sesa shqyrtimi psikologjik gjë në të cilën si objek janë fëmijët ose të rinjet për brengosje ose shqetesime ne jetën e tyre ne mesin shoqerorë dhe atë në përgjithësi..
Femijet ose te rinjet munden që shpesh nuk i perjetojnë problematikat e veta nga vetvetja , por është rrethi që i bënë këta që të mos jenë mirë, ose nga ana e asaj që të jenë të lidhur ne mbrendesin e vetë , të jenë të deprimuar, ose që të reagojnë në mënyrën agresive.
Një shqyrtim psikologjik në ketë rast ju ofron të rinjeve ose fëmijëve mundesin që të shprehen me ose pa fjalë.Kur të rriturit flasin, fëmijët lozin dhe më pas i shprehin ato veshtirësi që i perjetojnë në relacionet e veta.
Për femijë që nga mosha 3-12 vjeq më se mirti dhe më se shpeshti u përshtatet një metodë e quajtur Ericametoda si një metodë e shqyrtimit, ku fëmijët do të ndertojnë ose lozin në një të themi kuti të zallit (reres), dhe kjo më pas kompletohet edhe me instrumentet e tjera projektive duke e futur këtu edhe metodën kognitive që të merret diagnosa e vërtetë dhe e pershtatur.
BURIMI: Psikodiagnostika - Forumi Shqiptar
 
Top