• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Lauri

Anunnak
A është e lejuar kravata në Islam?

Pergjigjet Hoxhe Omer Bajrami
A është e lejuar puna në bankë?

Pergjigjet Hoxhe Omer Bajrami

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

A ti tregoj burrit që kam pas dashnor dhe nuk jam Virgjine

Pergjigjet Dr.Shefqet Krasniqi ..mqs fal namasin, mos i trego askujt. Allahu na mbulofte...

 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

A ti tregoj burrit që kam pas dashnor dhe nuk jam Virgjine

Pergjigjet Dr.Shefqet Krasniqi ..mqs fal namasin, mos i trego askujt. Allahu na mbulofte...

hahahahahahahahaha kam qesh me shpirt,ky është i papare,Lauri mos sjell me vidio propagandistike ndaj ketij njeriu te BEKUAR.
..Mos i kallxoo kujtt askujttttttt ne kete dynjaaaaa -i thote .
E ka keshilluar shume mire se tashi ajo cti tregoj pas marteses.
Po ai e ka hallall mos me mesuar kurre,athua ka fjet me te e se ka dalluar .
Sa gjynah ajo e shkreta,athua e ke dashur moj cpo te intereson te pyesesh askend ,se nuk është dashuria mekat jo.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Dr Krasniqi është miku im me i mire ne te gjithe boten e hoxhallarve islam. është fenomenal.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

A lejohet shoqërimi me kunatin / kunatën?

Pergjigjet Hoxhe Omer Bajrami: Jo, sepse vellaj i burrit është shejtan (ne sostance te perdhunon)

 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

A i lejohet gruas te mesoje apo te flase ne kishe ?

Pergjigjet Bibla:

“Gruaja le të mësojë në heshtje dhe me çdo nënshtrim. Nuk e lejoj që gruaja të mësojë në kishë as të sundoj burrin, të rrijë në heshtje. Sepse së pari u krijua Adami dhe më pas Eva. Dhe nuk u gënjye Adami, por gruaja u gënjye dhe e shkeli urdhrin. ” (Letra e parë drejtuar Timoteut: 2: 10-12).

p.s: Sa per kuriozitet, sa nga femrat flasin ne kishe ?lool


Pyetja tjeter:

A konsiderohet vajza një barre e dhimbshme?

“Nëse e ke vajzën të padëgjueshme, shtoje rojën që të mos të bëjë përqeshje të armiqve, përrallë të qytetit e përbuzje të popullit e të të bëjë të humbasësh nderin para të gjithëve”. (Libri i Siracidit, 42: 11)

“Mbi vajzën kryeneçe forcoje mbikqyrjen, që të mos e shpërdorojë rastin e volitshëm. Ruaj se josh syri i pandershëm që të mos çuditesh nëse të shpie në faj”. (Libri i Siracidit, 26: 13-14)

Pyetja tjeter:

Si konsiderohet gruaja qe ka ciklin mujor ?

Pergjigjet Bibla: :D

“Gruaja që në krye të muajit vuan nga derdhja e gjakut, le të jetë shtatë ditë e papastër. Kushdo që ta prekë do të jetë i papastër deri në mbrëmje. Në çkado të bjerë ratë ose të rrijë ndenjur ajo gjatë kohës së ndarjes, do të jetë e papastër. Kush ta prekë shtrojën e saj, le t’i lajë petkat e veta dhe pasi të jetë larë edhe ai vetë, le të mbesi i papastër deri në mbrëmje. اdo ulëse mbi të cilën ajo të ketë ndenjur, kush ta prekë, le t’i lajë petkat e veta e le të lahet në ujë e do të jetë deri në mbrëmje i papastër. Dhe kushdo të prekë shtrojën e çkado që ka qenë mbi shtrojën e saj ose mbi çdo send mbi të cilin ajo ka ndenjur, le të jetë i papastër deri në mbrëmje”. (Levitiku, 15: 19-23)

Wooow, qenkan pergjigje interesante :lol:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Pse Allahu ka bërë që krishterët të jenë më të zhvilluar ?

Pergjigjet Dr Krasniqi:
është drejtesi e Zotit, ata po punojne dhe po ju jep. Ndersa ne, si po punojme ashtu i kemi edhe punet.
Por mos u merzitni, ata nuk do shkojne ne xhenet, ne po.

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

A rretullohet Toka?

Pergjigjet Hoxhe Ahmed Kalaja: Nuk është pyetje per hoxhallare, por per specialistet e kesaj fushe-shkenctaret. Jane shume gjera ne Kurani qe jane lene te pa sqaruara se nuk ka qene koha e duhur. Kurani ka folur per konceptin e njerzeve te 1400 vjetesh me pare..

 

LoSsT

VIP
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Interesante... Por kam pershtypjen se tema është e pa vlere sepse kush ka interes per pyetje te tilla mund ti gjeje vete ne search tek youtube, me mire do ishte, te beheshin pyetje e dikush te pergjigjej sipas asaj qe di, mbase edhe me ndonje prej ketyre videove ne pergjigje per te ilustruar mendimin e tij per nga ana fetare, apo egziston ajo teme; harrova.
 
Last edited:

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Interesante... Por kam pershtypjen se tema është e pa vlere sepse kush ka interes per pyetje te tilla mund ti gjeje vete ne search tek youtube, me mire do ishte, te beheshin pyetje e dikush te pergjigjej sipas asaj qe di, mbase edhe me ndonje prej ketyre videove ne pergjigje per te ilustruar mendimin e tij per nga ana fetare, apo egziston ajo teme; harrova.
Lost edhe pse ne shumicen e rasteve pajtohem me mendimet ne tema te ndryshme .. ne ket rast jam apsulitisht kunder.. ne duhet te falenderojm Laurin per kujdesin se po tregon te na mbaj cdo here te inforumuar me ligjerat aq te dobishme :kapele:
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Ketu do mblidhen ata videot me te zgjedhurat dhe interesante, youtube është një hapsire e pafund.
Psh dikush do te dije se a mund te flej gjume me qorape apo jo?

Dr Krasniqi na ndihmon..;)

 

LoSsT

VIP
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Lost edhe pse ne shumicen e rasteve pajtohem me mendimet ne tema te ndryshme .. ne ket rast jam apsulitisht kunder.. ne duhet te falenderojm Laurin per kujdesin se po tregon te na mbaj cdo here te inforumuar me ligjerat aq te dobishme :kapele:
Prandaj shkruajta "Interesante" ne fillim, i lumt dora, Lol
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Prandaj shkruajta "Interesante" ne fillim, i lumt dora, Lol
Pse genjen? Ke shkruar Interesante dhe jo "Interesante".
Propozimet behen ne temen e moderatoreve dhe jo ne teme.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Pse genjen? Ke shkruar Interesante dhe jo "Interesante".
Propozimet behen ne temen e moderatoreve dhe jo ne teme.

hahahhahah e fort kjo haahha Lauri te lutem mos ndegjo çfarë thot lost! se ai nuk është mir keto dit se i ka ren dashuria ne koke lol ik ti sjell info dhe do keshe like ne cdo teme pak te duket :bravo:
 

LoSsT

VIP
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Kjo me thonjeza ishte per ti dhene vlere postimit tim te meparshem ne ate qe po diskutoja me arfen ku mbeshtes mendimin se te njejtat pyetje mund te zhvillohen edhe ne temen/temat perkatese tek nenforumi, karaktere shpirterore... Megjithate, pune te mbare e zell patc kurdohere :)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Te vritet, e pamundur te lirohet! Te vritet e pamundur, te lirohet!

një presje ka rendesi sa per jete apo per vdekje. Po hajt, degjim te kendshem..:)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Tema e bukur fare. Le te informohen edhe besimtaret e krishtere per ca ceshtje qe s'i dine. Do tpergjigjet youtube dhe google.

Pyetja e rradhes:

Me kend fillon mekati dhe nga kush ?

Bibla pergjigjet:

“Asnjë ligësi s’i afrohet kund ligësisë së një gruaje... Mëkati filloi me gruan dhe falë saj të gjithë duhet të vdesim.”(Sirahu,25:19,24)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

A ben ta shes njeriu vajzen e tij ?

Bibla pergjigjet:

“Njeriu mund ta shes vajzën e tij...” (Ekzodi 21:7)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Profeti ka thene: "A nuk është e vertete se deshmia e një gruaje është ekuivalente me gjysmen ate te një njeriu?".
Gruaja u pergjigj: "Po."
Profeti tha: "Arsyeja qendron ne mungesen e trurit te gruas."

(Sahih Al Bukhari, Hadith 3826)


Kuran 4:34
Burrat janë përgjegjës për gratë, ngase All-llahu ka graduar disa mbi disa të tjerët dhe ngase ata kanë shpenzuar nga pasuria e tyre. Prandaj, me atë që All-llahu i bëri të ruajtura, gratë e mira janë respektuese, janë besnike ndaj të fsheftës. E ato që keni dro kryelartësisë së tyre, këshilloni, madje largohuni nga shtrati, edhe rrahni , e nëse ju respektojnë, atëherë mos u sillni keq ndaj tyre. All-llahu është më i larti, më i madhi.4000 vjet me vone te atyre citateve tua.
 

Fly

Larguar
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

keni dhe 2 ndeshjet e fundit dhe me pas hapet merkato verore, mund te merni perforcime per skuadren dhe te hapni lufte per garen e radhes.

vet pyesni dhe vet pergjigjeni ju?
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Keto dy fotot e fundit qe ke ven tani siper, nuk kan ekzistuar asnjeher ne jeten reale, porse manipulim kompjuterik nga ana boterore ka ndodh sigurt kjo..
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Shkuarja ne det.

Pergjigjet: hoxha Irfan Salihu
. Shkuarja ne plazhe është imoralitet..

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Te behet 1 heshtje

Pergjigjet hoxha Irfan Salihu: një minut heshtje është haram.

 

Gerti2

Donatorë
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Pse Zoti ka inat kur i falesh nji Zoti tjeter?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

O Laur kam vec një sugjerim
Mnqs ti sjell vidiot ku ka pyetje dhe pergjgije është mire t'mos komentosh vete sic ta do qejfi. Lere vidion dhe ne e degjojme vete. Se pashe nja 2 vidio tani dhe interpretimi yt jep mesazh tjeter nga çfarë thone hoxhallaret perkates/ Leqe pergjigja e tyre është 20 fjali ti jep një gjys fjalie.. Keshtu qe meqenese je kaq i zellshem qe ne te marrim dituri vazhdimisht nga ana fetare, na lejo ta marrim ate sic serviret pa nderhyrjet e tua.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Njerez jemi e gabojme, cilat video te duken keq interpretuara?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Njerez jemi e gabojme, cilat video te duken keq interpretuara?
Po 2 pashe. Njera ishte mbi ate gruan qe kish qene me dikend para martese. dhe ti citon vec një gjysem fjale te hoxhes dhe thua: Mqs falesh mos i trego askujt. Une nqs sdo e degjoja vidion kuptoj se : sduhet te tregoj pasi une falem dhe ska gje, Lol. Kur ne realitet vidioja fliste: 1 se sa ka gabuar ajo, 2- qe njeriu duhet te pendohet sinqerisht, 3- Tani ajo i perket te shkuares dhe perderisa ajo brenda vetes është penduar, ska pse i kthehet një historie qe ka ndodh para shume vitesh, pa e njohur burrin me te cilin është martuar... Me pak fjale ai tha gati 100 fjali ti thua vec gjys fjalie, Lol

Vidio tjeter ishte per: Pse Allahu ka bërë që krishterët të jenë më të zhvilluar ? Menyra si e ke thene ti: është: mos u merzisni pse ato jane me te zhvilluar se ju keni xhenetin, Lol.. Ndersa ai ka shpjeguar pse ne(bota muslimane jane te prapambet, sesi kurani ka qene i njejti si sot, ama dhe para shume vitesh kur nxorri europen nga erresira, etj etj)..

Me pak, fjale, s'ka gje keto qe jane sjelle, ama vidiot tjera, per mendimin tim, ose skriptoje te gjithen vidion(qe do t'marre kohe) ose lere ashtu dhe ne e degjojme. Se sa per dijeni une vec nga kurioziteti i pashe se me beri pershtypje kur e lexova: Heu thash si paskan thene keshtu?? AMa kur e degjova te githen pashe qe konteksti ishte sh me i gjere nga ajo cka nenvizon ti.. :D... Jo se ka ndonje gje kjo qe ben, s'ka fare, ti brenda rregullave je, ama perderisa qellimi është te marrim dije sa me shume, ateher le ta marrim ate ashtu sic e servir tjetri...
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

është ajo qe e thote qe ne fillim i lutem Allahut.... Dhe Krasniqi i thote ne min 2.19 "..kjo tash ka kaluar, pendohu Allahut dhe mos i tregoi askujt...!!
Pra ajo ishte prkatikante ne besim (koha e kaluar), Krasniqi i thote pendohu allahut(koha e prezente) dhe mos i trego askujt..(koha e ardhshme).
Rizultati: falu- pendohu Allahut, dhe mos i trego askujt. Mqs ajo keto gjera i kish bere edhe me pare(falej dhe ishte penduar), si rezultat i ngeli te mos i tregoj askujt sepse falej. [Allahu e mbulofte sekretin e saje ndaj burrit]

Ndersa e dyta: " pse Allahu ndimon te krishteret me zhvillim.." Ta thote Krasniqi qe ne min e 1°: atyre po ju jep ne kete dynja, por nuk do ju jape parrajsen. Ne te kunderten myslimanve jua garanton.
Pra ju (mysliman) besoni ne Kuran dhe Allah, rrini te pa zhvilluar ne kete dynja se do keni një vend te sigurte ne Parrajse. Kete po te thote Krasniqi.


Nqs ti do interpretime te tjera është puna jote. Per mua ai keshtu po thote, dhe keshtu i formulava pytje pergjigje ne sostance pa e zgjat.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Une e kuptova ndryshe prandaj thash, lere vidion te jape mesazhin e vet e leri te tjeret te marrin ashtu sipas konceptimeve te tyre. Une e thashë sugjerim tim. Nuk je dakort? Ska gje fare. PUne te mbare!
:)
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Pyetje dhe pergjigje te karakterit fetar.

Sa duhet të jet i shkurt fustani tek gratë

Pergjigjet hoxha Sadullah Bajrami:.........le te shkarravitet neper toke se nuk behet pis, toka është antibekter.

 
Top