• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Qelizat nervore dhe degëzimet e tyre

Qelizat nervore (neuronet) janë lloji më i rëndësishëm i qelizave në sistemin nervor. Qelizat nervore ndryshojnë nga qelizat e tjera për nga degëzimet/daljet e tyre të shumta (dendritet dhe aksonet) dhe duke specializuar në transmetimin dhe përpunimin e sinjaleve në formën e impulseve elektrike dhe kimike.

Qelizat nervore të trurit quhen neurone dhe përqendrohen në lëndën gri të trurit në korteksin cerebral (cerebrum). Ka akumulime të tjera të qelizave nervore në bërthamat e qelizave thellë në tru, që lidhin trurin me palcën kurrizore. Lënda e bardhë e trurit përbëhet vetëm nga degëzimet e gjata të qelizave nervore. Lënda e bardhë shtrihet nën korteksin cerebral në qendër të trurit dhe formon një rrjet të lidhjeve të qelizave nervore.

Pengesa e trurit të butë bazohet në një bashkëpunim midis enëve të vogla të gjakut dhe qelizave gliale. Pengesa, e cila përbëhet nga membranat yndyrore, siguron një kalim të papenguar për oksigjenin dhe lëndët ushqyese, por edhe substanca të tjera të tretshme në yndyrë, siç është alkooli. Pengesa e trurit të butë bllokon shumë substanca të tjera, duke mbrojtur kështu trurin nga ndikimet e dëmshme.


Degëzimet e qelizave nervore

Qelizat nervore (neuronet) vijnë në shumë madhësi dhe forma në varësi të vendndodhjes dhe funksioneve të tyre në tru. Qelizat nervore të gjitha përbëhen nga një trup qelizor, i cili përmban bërthamën e qelizës, si dhe përbërës të tjerë të rëndësishëm që janë të rëndësishëm për metabolizmin dhe mirëmbajtjen e qelizës. Neuronet kanë dy lloje të degëzimeve:
• Aksoni, i cili është një fill i vetëm nervor i gjatë - deri në një metër. Nga trupi i qelizës nervore, aksoni mund të udhëtojë me një shpejtësi prej 100 metrash në sekondë. e dyta përcjell një impuls nervor elektrik në shumë qeliza të tjera nervore. Aksoni zbrazet në një seri degësh që kanë zona kontakti (sinapsa) me qelizat e tjera nervore. Aksonet mbyllen nga membranat e dhjamit (në gjuhën teknike të quajtur qepalla myelin), të cilat veprojnë si material izolues dhe lejojnë impulset nervore të vazhdojnë më shpejt.
• Dendritet janë xhirime të shkurtra që dalin në një numër të madh nga trupi i qelizës nervore. Në të dy dendritët dhe në trupin e qelizës nervore, ka sinapsa të shumta ku merren impulse nga qelizat e tjera nervore.


Impulsi nervor

Nëse një qelizë nervore dërgon një impuls nervor elektrik, varet nga ndikimet e neuroneve të tjera, të cilat pjesërisht mund të rriten dhe pjesërisht të ulin tensionin në qelizën nervore. Nëse shuma e të gjitha impulseve nga qelizat e tjera nervore jep një ndryshim mjaft të madh të tensionit, fillohet impulsi nervor që dërgohet në akson tek neuronet e tjera. Menjëherë pas kësaj, voltazhi origjinal është rikthyer. Ky rikuperim është aq i shpejtë sa që një impuls i ri nervor mund të lëshohet pas disa milisekondave. Kështu, aksonet e nervave mund të ndezin impulset nervore të tyre qindra herë në sekondë. Proceset kimike që ndodhin në qelizat nervore kërkojnë energji të konsiderueshme. Proceset duhet të ruajnë pjesërisht tensionin e pushimit dhe pjesërisht të rivendosin tensionin e pushimit kur impulsi nervor është dërguar. Ky konsum i madh i energjisë reflektohet nga metabolizmi intensiv i trurit.

videnscenter.dk
 
Interesante madje e mahnitshme ta mendosh se si truri ka një kapacitet të tillë gati infinit me shpejtësi rrufeje, ja teksa mendoj keto Unë ndërkohë i shkruaj...

Më vjen ndërmend një fragment nga filmi
" Lucy " me Morgan Freeman dhe Scarlett Johansson...
Kur Morgan Freeman thotë ndër të tjera,

"... një neuron je gjallë. Dy neurone fillon lëvizja. Dhe me lëvizjen gjëra interesante nisin të ndodhin...."

Nice job Dr.Desa 😉
 
Interesante madje e mahnitshme ta mendosh se si truri ka një kapacitet të tillë gati infinit me shpejtësi rrufeje, ja teksa mendoj keto Unë ndërkohë i shkruaj...

Më vjen ndërmend një fragment nga filmi
" Lucy " me Morgan Freeman dhe Scarlett Johansson...
Kur Morgan Freeman thotë ndër të tjera,

"... një neuron je gjallë. Dy neurone fillon lëvizja. Dhe me lëvizjen gjëra interesante nisin të ndodhin...."

Nice job Dr.Desa 😉
Ah ma kujtove tani ta ri shoh 🤗
Sa shumë mundemi me përdorimin e vetëm 10% të kapacitetit të trurit.
Është e frikshme ta imagjinosh 100% përdorim.
 
@Desa ne cfare dege te mjekesise je?
Në bazë mjekësi e përgjithshme me subspeciale në: reumatologji, endokrinologji, neurologji dhe ortopedi kirurgjike. Për moment një devijim nga mjekësia tradicionale në antropologji medicinale/shëndetësore.
 
Ne perdorim tere trurin tone me te gjitha 100% qe sherben per kryerjen e funksioneve te ndryshme, tjetra eshte fanta shkence :)
 
Ne nuk e perdorim trurin tone ne maksimumin e kapaciteteve qe ai eshte i zoti te kryeje.
Funksionaliteti dhe kapacitetet e tij shkojne pertej mundesive tona fizike.
 
Po ti besohet shkencës, nuk përdoret 100% pra. Përndryshe nuk është tjetër përveç se një mendim pa bazë shkencore 🙂
 
Gjithmone me kan mahnitur shpjegimet shkencore ne lidhje me trutin tone.
Edhe pse jemi ne fillim te alfabetit te ti.
Ne e kemi te pamundur te njohim funksionimin neurotik te trurit tone.
Por mendoj qe kjo pjese shpejtesie e nderveprimit te pa llogaritshem ne te qinten e sekondes,sec me duket nje paralelizem i nje nderveprimi i ndonje pjese super te zhvilluar nga universi.
Uroj qe nje dite,brezat e ardhshem te kene mundesi me te madhe ne lidhje me njohjen e trurit tone.
Per momentin mund te themi qe eshte i magjishem .
 
Private conversations
Help Users
    Top