• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Qyteti i humbur i Machu Picchu’s

Arfenilla

Themelues i Forumit


Shumë arkeologë moderne, tani besojnë se Machu Picchu ka shërbyer si një pasuri mbretërore për princa dhe perandori. Të tjerët mendojnë se ky ishte vend fetar.
Dhjetëra hipoteza alternative kanë shërbyer vitet e fundit për njohurinë e Machu Picchu’s.

Studiuesit e shumtë e kanë quajtur atë si një burg, qendër tregtare, ose si një stacion për testimin e kulturave të reja.

Machu Picchu qëndron 2 mijë e 430 metra lartësi mbi detare, në mes të një pylli tropikal, në një ambient jashtëzakonisht të bukur. Ky ndoshta ishte krijimi më i mahnitshëm gjatë kohës së perandorisë Inca.

Në mes të një pylli tropikal malor në shpatet lindore të Andeve Perujane, muret dhe shkallët e Machu Picchu, përzihen në vendosjen e saj në natyrë.

Arkeologët kanë identifikuar disa sektorë të dallueshëm, e që së bashku përbëjnë një qytet, duke përfshirë një zonë bujqësore, një lagje rezidenciale ose edhe lagje mbretërore.

Strukturat më të dallueshme të Machu Picchu’s janë Tempulli i Diellit dhe guri Intihuatana, një shkëmb gjigant i skalitur, që mendohet të ketë qenë orë diellore apo kalendar
.


Si duket Machu Picchu sot?

Ajo gjendet në Trashëgiminë Botërore të UNESKO’s qe nga viti 1983, ku është caktuar një nga 7 mrekullirat e botës në vitin 2007.

Machu Picchu’ja është vendi më tërheqës për vizitorët në Peru, gjithashtu është vendi më i famshëm në tërë Amerikën e Jugut, e cila mirëpret mijëra njerëz në vit, shkruan History

 

Aki

misfit
Titulli: Qyteti i humbur i Machu Picchu’s

Tashi fotografite spaskan dalur por Makcu Pikcu eshte vertete vend mahnites qe duhet vizituar (ehh te enderroj ca :D)
 
Top