• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rekordet Guinness

E3

Anëtar i Nderuar
Burri me 6 gishta ne secilen dore dhe 7 gishta ne secilen kembe

Quhet Haramb Ashok Kumthekar burri i cili mban numrin me te madh te gishtave ne bote. Gjithsej, gishta duarsh e kembesh, ai ka 26. Ai ka 12 gishta te duarve dhe 14 gishta te kembeve. Burri indian 22 vjecar, jeton ne Goa dhe shprehet qe eshte krenar per veten e tij.


Ai pranon qe nuk eshte gjithmone e thjeshte te bashkejetoje me gjithe ato gishta. "Neper dyqane nuk ka dorashka per 6 gishta, megjithate, une prape jam i lumtur sepse kam dicka qe te tjeret nuk e kane."

Megjithate, po ne te njejtin vend eshte dikush qe ka dicka me shume se Haramb-i.

Gjithmone ne Indi, jeton Devendra Harne, nje djale i cili sapo ka mbushur 13 vjec, i cili, edhe pse ne duar ka vetem nga 5 gishta, ka 12 gishta ne kemben e djathte, dhe 13 gishta ne kemben e majte. Devendra eshte nje Guinness i vertete.

Heramb, nga gjashte gishta qe ka ne secilen dore, mund te levize vetem pese prej tyre. "Miqte e mi tallen me mua, e ju duket sikur te isha ndonje alien, por mua nuk me behet vone." Heramb, i cili jeton me mamane e tij 49 vjecare, e konsideron te qenit ndryshe si nje dhunti dhe jo si nje mallkim.
•infoalb•
 

ERA_VL

missing you....
Titulli: Burri me 6 gishta ne secilen dore dhe 7 gishta ne secilen kembe

si nje gisht teper dhe nje gisht mangut nuk ka shume ndryshim...megjithate eshte me mire qe ti kesh nga 5 gishta...
 

3R1

rremujaxhije:P
Titulli: Burri me 6 gishta ne secilen dore dhe 7 gishta ne secilen kembe

varet se si lind njeriu....
edhe une kam lindur me prob fisike,po fale zotit,ekzistojne spitalet,dhe ishin gjera qe ndriqeshin....
gjths,jo shume interesante fotoja:p:p:p
 

Bianca SK

Anëtar i Nderuar
Titulli: Burri me 6 gishta ne secilen dore dhe 7 gishta ne secilen kembe

Te gjitha gjerat e cuditshme ne Indi ndodhin...
Sdq po lexoja se kjo eshte shkak i ushqimeve gjenetikisht te modifikuara.
 

E3

Anëtar i Nderuar
Cokollata me e larte ne bote

Ne Itali eshte ndertuar skulptura me e larte ne bote prej cokollate te bardhe ne formen e nje kambane.
Ka marre Guinness World Record ne Auronzo Cadore ne Belluno. Mjeshtri i cokollatave, Mirco Della Vecchia, ia ka dale te ndertoje skulpturen me te larte prej cokollate ne bote. Dhjete tonelate cokollate, te modeluar dhe skulpturuar jane parkuar ne nje rreth akulli ne Auronzo Cadore, ne formen e nje kopjeje te persosur te kembanave te San Marco-s ne Venecia. Dje, mbasdite, ne perfundim te Cioccolando Dolomiti 2010 u kerkua zyrtarisht kapja e rekordit te cokollates me te larte ne bote te te gjitha koherave, rekord qe me pare mbahej nga nje cokollatberes belg. Kopja e kambanes prej cokollate te bardhe 'Ariba' eshte e larte 7 metra e 96 centimetra. Ajo ka kapercyer rekordin e meparshem me 30 centimetra me shume.
•infoalb•
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rekordet Guinness

Theu rekordin botërorë me 1.501 pirsing
Amerikani nga Wymingu theu rekordin botëror në numrin e “pirsingut”, duke vendosur 1.501 gjilpëra në shpinë dhe këmbë, njoftojnë mediat amerikane.

Ed Burns theu në këtë mënyrë rekordin botëror i cili mbahej deri më tash me 304 pirsing dhe pritet të regjistrohet në Librin e Rekordeve Guinness.

Tërë këtë e bëri para publikut prej qindra adhuruesve në studion e tatuazheve “Dhimbja në shitje” në qytezën Gillette, njoftoi “Gillette News Record”.

Vendosja e gjilpërave zgjati katër orë e 27 minuta. Gjatë këtij procesi Burns nuk lëshoi as edhe një zë. Pas thyerjes së rekordit, ai hoqi të gjitha gjilpërat përveç njërës në hundë. /Telegrafi/
 

Bambolita

Reborn!!!
Manuel Uribe: burri me i shendoshe ne bote u martua

Manuel eshte 35 vjec dhe vjen nga Monterrey.
U be i famshem per peshen e tij duke hyre edhe ne Guinness, si burri me i shendodh ne bote.
Pesha e tij ka qen 555 kg por ne keto 2 vjet ka humbur te pakten 181 kg.
Per te erdhi dita e marteses me Claudia Solaris, nje vajze e re me te cilen ka bashkjetuar per 4 vjet.
Ai arriti ne kish siper nje makine dhe nuk mundi te kercente me nusen, e cila i levizte vetem doren duke ndjekur ritmin e muzikes. 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rekordet Guinness

Tatiana Kozhevnikova, ngre 14 kile me muskujt e vagines

Ja edhe nje nga lajmet e pabesueshme. Gruaja me vaginen me te forte ne bote. Ajo quhet Tatiana Kozhevnikova dhe eshte 42 vjec.

Eshte e pabesueshme. Rusja arrin te ngreje deri ne 14 kile peshe vetem me muskujt vaginale. Gruaja ka hyre edhe ne librin e rekordeve Guinness.

Ajo po ve menjane ca para qe te mund te nise keshtu, kurse dhe mesime private. Ajo do tu mesoje edhe vajzave dhe grave te tjera qe deshirojne te stervisin dhe te kontrollojne muskujt e vagines.

Tatiana ka 15 vjet qe ushtron muskujt e vagines se saj, dhe arriti te ngrinte nje top prej xhami 14 kg.


infoal
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rekordet Guinness

Ja femra Guinness tatoo

Julia Gnuse quhet femra qe mban rekordin boteror me me shume tatuazhe ne trup.

Ajo ka pikturuar 95 % te trupit ku nje pjese e madhe e figurave jane personazhe filmash vizatimore dhe jungle scenes. Femra me origjine nga Kalifornia eshte bere gjilpere-dipendente pasi zbuloi se kishte nje semundje te rralle lekure, porfirian.

“Ne fillim pikturova kembet por me pas zbulova se kjo me bente mire dhe perfundova duke bere tatoo ne te gjithe trupin”, shprehet Julia, e cila nuk mund te ekspozohej ne diell sepse trupi i mbushej me flluska. Keshtu ajo arriti rekordin Guinness ne SHBA. “Me ne fund iu riktheva jetes normale”, thote ajo ndersa u buzeqesh gazetareve.

tch
 

con_uk

Anëtar i Nderuar
Familja qe thyen Rekord guinnes shanset Jane 17miljon me 1???!!

Kundrejt nje koficienti 17miljon me /1 Diego dhe Armani binjaket tre vjecar treguan motrat e tyre po binjake te lindura ne shkurt 2011 te cilat Kane po te njejten datelindje. Kjo eshte shume rast I vecante prinderit Tracey dhe davood Kane me shume shanc qe te fitojne llotarine qe eshte 14miljon me /1 ose shancet e rrufes per te rene ne nje vend dy here qe eshte 9miljon me /1. djemet Kane lindur me 27 shkurt 2008 kurse vajzat po me 27 shkurt 20011 ...........


marre nga notw.co.uk


 
Last edited by a moderator:

MasteR

I'm offline
Junrey zyrtarisht njeriu më i shkurtë në botëJurney Balawing festoi ditëlindjen e 18 dhe zyrtarisht u regjistrua në librin e rekordeve Guinness si njeriu më i shkurtë në botë. Këtë moment e festoi duke pirë birrë për herë të parë dhe atë nga kriko e cila është gati më e madhe se ai.

Djaloshi nga Filipinet është i gjatë gjithsej 55.9 centimetra dhe ia rrëmbeu titullin Khagendra Thapa Maga i gjatë 67 centimetra. “Jam shumë i emocionuar, ndoshta jam i shkurtë, por jam burrë i vërtetë. Për herë të parë e kam provuar birrën. Më pëlqen, por nuk guxoj të pi shumë. Tash vetëm e dua një grua të bukur, nuk ka rëndësi nëse është më e gjatë se unë”, tha Balawing, njoftojnë agjencitë e huaja të lajmeve.

Familja e Balawing është shumë krenare me të. Ata thonë se për ta është shumë e rëndësishme që emri i djalit të tyre u regjistrua në librin e rekordeve Guinness. Edhe pse është 18 vjeçar prindërit e Balawingut ende kujdesen për të si për një foshnje. Balawing nuk u rrit që prej moshës 1 vjeçare. Prindërit e tij nuk kishin para për ta dërguar tek mjeku. Sot ai mund të ecë vetëm me ndihmën e dikujt tjetër, por megjithatë është i lumtur që është njeriu më i shkurtë në botë. /Telegrafi/
 

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: Junrey zyrtarisht njeriu më i shkurtë në botë

Lol ky po qe do e kete ne terezi tani qe ka hyre dhe ne Guinness .
 

LoSsT

VIP
Pe: Junrey zyrtarisht njeriu më i shkurtë në botë

Si i bukri shejton qeka lol
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: Junrey zyrtarisht njeriu më i shkurtë në botëJurney Balawing festoi ditëlindjen e 18 dhe zyrtarisht u regjistrua në librin e rekordeve Guinness si njeriu më i shkurtë në botë. Këtë moment e festoi duke pirë birrë për herë të parë dhe atë nga kriko e cila është gati më e madhe se ai.

Djaloshi nga Filipinet është i gjatë gjithsej 55.9 centimetra dhe ia rrëmbeu titullin Khagendra Thapa Maga i gjatë 67 centimetra. “Jam shumë i emocionuar, ndoshta jam i shkurtë, por jam burrë i vërtetë. Për herë të parë e kam provuar birrën. Më pëlqen, por nuk guxoj të pi shumë. Tash vetëm e dua një grua të bukur, nuk ka rëndësi nëse është më e gjatë se unë”, tha Balawing, njoftojnë agjencitë e huaja të lajmeve.

Familja e Balawing është shumë krenare me të. Ata thonë se për ta është shumë e rëndësishme që emri i djalit të tyre u regjistrua në librin e rekordeve Guinness. Edhe pse është 18 vjeçar prindërit e Balawingut ende kujdesen për të si për një foshnje. Balawing nuk u rrit që prej moshës 1 vjeçare. Prindërit e tij nuk kishin para për ta dërguar tek mjeku. Sot ai mund të ecë vetëm me ndihmën e dikujt tjetër, por megjithatë është i lumtur që është njeriu më i shkurtë në botë. /Telegrafi/
Perpiqu tani gjej nje grua se ka filluar kerkimet ai tani LOL LOL LOL LOL LOL
 

E3

Anëtar i Nderuar
Pe: Rekordet Guinness

Motori më i gjatë në botëNë Angli është shpikur motori i cili mban plot 25 persona.

Vepra është e Colin Furze, me profesion hidraulik, dhe është realizuar duke përdorur dy pjesët një motori normal të bashkuara nga një pedanë e gjatë alumini.

Ky mjet ka hyrë në librin e rekordeve Guiness, pasi përshkoi 2 kilometra, si “dyrrotaku më i gjatë që ka bërë më shumë rrugë”. Më parë ky rekord mbahej nga një mjet i gjatë “vetëm” 14 metra.

Gjatë rrugës, “autobusi me 2 rrota” ka arritur shpehtësinë 60km/h, por krijuesi i tij u shpreh se ishte thuajse e pamundur të merrje kthesa me të.
tch
 

GLOOM

Catch me if you can...
Pe: Pishina me e madhe ne bote!

Shume e bukur,dukej si ishull me vete jo pishine..Do jete bukur sikur te organizosh ndonje dasem atje,shume magjepse...
 

ReNdEx

Interist Forever
Qeni veshë llaposh.....!!!!

Marr Nga Kuriozitete&Enigma Nga FaceBook.Com
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: Qeni veshë llaposh.....!!!!

Gjeja e pare qe ia kalon shqiptareve per nga veshet :p LOL LOL

Gjithsesi une ketij qeni i them llapush e jo llaposh LOL
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Pe: Rekordmenia e gjinjve me te medhenj natyrale

Sa mirë kjo ka të ardhme të garantuar . Vajza kur të shkoni në një farë moshe mos e harroni që mund të keni një të ardhme si kjo teta pasi do të ketë filluar të arrijë tokën gjoksi juaj LOL LOL
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Arriten te bejne,. 623 kafe në një orë, dy të rinj në rekordin Guinness
Arritën të bëjnë një kafe në çdo gjashtë sekonda, duke arritur totalin prej 623 filxhan në një orë.

Ata janë dy baristët Gianni Cocco, 28-vjeç dhe Danilo Torres, 25-vjeç të cilët hynë në librin e rekordeve Guinnes për bërjen më të shpejt të kafesë.

Ky është rekordi i parë i arritur në një lloj të tillë. Gara është zhvilluar në Fieramilano, në ambientet e hotel Host, Milano dhe për të arritur këtë rekord ata janë trajnuar për rreth katër muaj.
B:gjuha shqipe
 
Last edited:

Snow Hristina

Anëtar i Nderuar
Pe: Rekordet Guinness

spanjolli David Calvo mban rekord Gines për shume herë më kur dikush ka zgjidhur kubike e Rubik.

Në këtë video ju mund të shihni djalin e ri duke zgjidhjen e kubike me një dorë, ndërsa me doren tjeter te loz edhe dy kube

David Calvo ka zgjidhur 185 herë brenda një ore kubike e Rubik!
 

E3

Anëtar i Nderuar
Pe: Rekordet Guinness

Rekord “Guinnes” me 1 milion kokrra kafejeNjë tjetër rekord Guinnes për Saimir Stratin: kësaj radhe për mozaikun më të madh në botë me kokrra kafeje. Rekordin e tij të gjashtë e konfirmoi përfaqesuesja e “World Records Guinnes”, e ardhur në Tiranë për rastin.

Ceremonia u zhvillua pasditen e së henes. Kënaqesi e dyfishtë për artistin Strati, i cili përpos rekordit në këtë kategori të vecante, është vlerësuar edhe për mesazhin domethenes qe mbart mozaiku i tij, atë të bashkimit të kontinenteve nga një pasion i përbashkët: kafeja.

“Gjatë të gjithë kohës, në këtë tentativë rekord, i kam dhënë shumë rëndësi subjektit të veprës, dashurisë dhe unitetit mes njerëzve. Jam i kënaqur pasi kam hapur një kategori të re në librin “Guiness”, një mozaik me kokra kafe, që s’ka patur kurrë më parë”, shprehet artisti Strati.

Durimi per kete sipermarrje krejtesisht te veçante, krijmtaria, mjeshteria dhe mesazhi pozitiv jane gershetuar se bashku tek ky mozaik, ku paraqiten perfaqesues nga te pesta kontinentet.

“Sot kisha nderin që të isha e pranishme në këtë rekord mahnitës të mozaikut. Një milion kokrra kafeje, e pabesueshme si qënia njerëzore mund të bëjë diçka të tillë. Për këtë duhen falenderuar edhe dy sponsorat që mundësuan rekordin, “Lori Caffe” dhe “Hotel Rogner”, thotë Seyda Subasi-Gemici, përfaqësuese e rekordeve “Guinness”.

Ne mozaik jane tre tonalitetet e kafese te perftuara nga kokrrat e papjekura, gjysem te pjekura dhe ato te pjekura fort. Thuhet se fantazia s’njeh kufi. E deshmoi me se miri kete Saimir Strati, per te gjashten here.

tch
 

ReNdEx

Interist Forever
Pe: Rekordet Guinness

Kastro në librin Gines: Kanë tentuar 638 herë ta vrasin !Fidel Kastro, i cili ka qenë presidenti i Kubës nga viti 1959 deri në vitin 2006, hyri në librin e rekordeve Gines si “personi ndaj të cilit janë kryer më shumë tentativa për vrasje”, plot 638 herë, publikoi portali zyrtar kubanez Kubadebate (Cubadebate.com).

“Lideri historik i revolucionit kubanez, Fidel Kastro, është personi ndaj të cilit janë kryer numri më i madh i tentativave për vrasje, thekson libri i rekordeve të Ginesit dhe arkivat e CIA-s, porositësit kryesor të atentateve”, shkruan portali.

Kubadebate pohon se deri në vitin 2006, kur Fidel Kastro dorëzoi pushtetin, “ka pasur 638 tentativa për vrasjen e tij, pothuajse të gjitha të udhëhequra nga CIA”.

“Për vrasjen u shfrytëzuan metoda të panumërta, por të gjitha ishin të pasuksesshme – snajpera, shpërthim në këpucë, helm në puro, mjet shpërthyes në topin e bejsbollit dhe shumë të tjera”, thekson portali kubanez.FaceBook.CoM
 
Last edited:

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Rekordet Guinness

Guiness, 72-vjeçari nga Nepali, burri më i shkurtër në botë

Chandra Bahadur Dangi shpallet njeriu më i shkurtër në botë. Ai është 72-vjecari nga Nepali dhe është i gjatë vetëm 56 centimetra. Chandra Bahadur hyri në librin e rekordeve, Guiness, si njeriu më i shkurtër në botë. Konfirmimi u bë ditën e sotme, më 26 shkurt. (er.cu/BalkanWeb)
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rekordet Guinness

Rekord i ri botëror në serf

Serfisti profesionist, Garret McNamara, është shndërruar në rekormbajtësin e Librit Guinness për dallgën më të lartë të “kalëruar” ndonjëherë, e lartë 23,7 metra.

Rekordi u regjistrua në muajin nëntor në bregdetin e Portugalisë, por u konfirmua nga ekspertët e “Guinness” gjatë të enjtes.

I certifikuar nga një panel ekspertësh, 44-vjeçari McNamara theu rekordin e mbajtur në vitin 2008 nga legjenda e serfit, Mike Parson, me më pak se 30 centimetra.Duke “vëllazuar” dallgët në Nazare, McNamara rrezikoi seriozisht jetën, kur një mur gjigant prej uji i erdhi përballë.

”Jam shumë i lumtur dhe mirënjohës që kam mundësinë të bëj atë që bëj. Rekordi botëror nuk do të thotë shumë për mua, por është shumë i rëndësishëm për qytetin e Nazaresë, Portugalinë, familjen dhe miqtë e mi atje”, deklaroi McNamara, gjatë dorëzimit të çmimit prestigjioz.
tch
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Rekordet Guinness

Rekordi më i ri Guinness (22.06.2012)

Legjenda e Formula 1 (F1) ,David Coulthard ka shkruar emrin e tij në Librin e Gunisit, duke kap topin e golfit me vetur duke iu falëmderuar Mercedes–Benz SLS AMG Roadster.

Coulthard arriti te kapë topin në lëvizje pas 275 m. nga vendi ku u nis vetura dhe u godit topi.

Për më shumë shiqoni Videon , ku është pranuar nga juria e Guinness World Records – më 22.o6.2012 dhe njihet zyrtarisht rekordi i fundit që ka ndodhur këto ditë në botë.

/KosovAlbaner.com

 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Pe: Rekordet Guinness

Rekord “Guinnes” me 1 milion kokrra kafejeNjë tjetër rekord Guinnes për Saimir Stratin: kësaj radhe për mozaikun më të madh në botë me kokrra kafeje. Rekordin e tij të gjashtë e konfirmoi përfaqesuesja e “World Records Guinnes”, e ardhur në Tiranë për rastin.

Ceremonia u zhvillua pasditen e së henes. Kënaqesi e dyfishtë për artistin Strati, i cili përpos rekordit në këtë kategori të vecante, është vlerësuar edhe për mesazhin domethenes qe mbart mozaiku i tij, atë të bashkimit të kontinenteve nga një pasion i përbashkët: kafeja.

“Gjatë të gjithë kohës, në këtë tentativë rekord, i kam dhënë shumë rëndësi subjektit të veprës, dashurisë dhe unitetit mes njerëzve. Jam i kënaqur pasi kam hapur një kategori të re në librin “Guiness”, një mozaik me kokra kafe, që s’ka patur kurrë më parë”, shprehet artisti Strati.

Durimi per kete sipermarrje krejtesisht te veçante, krijmtaria, mjeshteria dhe mesazhi pozitiv jane gershetuar se bashku tek ky mozaik, ku paraqiten perfaqesues nga te pesta kontinentet.

“Sot kisha nderin që të isha e pranishme në këtë rekord mahnitës të mozaikut. Një milion kokrra kafeje, e pabesueshme si qënia njerëzore mund të bëjë diçka të tillë. Për këtë duhen falenderuar edhe dy sponsorat që mundësuan rekordin, “Lori Caffe” dhe “Hotel Rogner”, thotë Seyda Subasi-Gemici, përfaqësuese e rekordeve “Guinness”.

Ne mozaik jane tre tonalitetet e kafese te perftuara nga kokrrat e papjekura, gjysem te pjekura dhe ato te pjekura fort. Thuhet se fantazia s’njeh kufi. E deshmoi me se miri kete Saimir Strati, per te gjashten here.

tch
Moskë, mozaiku i bërë me kokrra kafeje, rekord Guinness

Janë dashur dhjetë ditë për të kompletuar këtë mozaik të pabesueshëm të bërë më mijëra kokrra kafeje.
Vepra është realizuar nga një grup artistësh në një sipërfaqe të madhe rreth 10 metra katrorë, në Gorky Central Park, në Moskë.
Vepra shumë shpejt do të hyje në librin e rekordeve Guinness.
Burimi: ballkaniweb


mozaik me kokrra kafeje.jpg mozaik.jpg mozaik1.jpg mozaik2.jpg
 

Love

βeℓℓe â๓e
Hyn në Gines omleta më e madhe në botë

Në Ferreira do Zezere të Portugalisë është krijuar omleta më e madhe në botë, e cila ka zënë vend në librin e rekordeve Gines.

Ajo është gatuar me 130 mijë vezë, nga 10 mijë banorët e zonës, në distriktin e Santarem. Omleta më e madhe në botë peshon plot 5 ton.
Burimi: realitetisot
 

Tuana

Nada é por acaso!
Titulli: Rekordet Guinness

Disa prej rekordeve Guinness

Pjesë e librit të Rekordeve Guinness 2013 do të jenë edhe këta personazhe, të cilët me veçantitë e tyre arrijnë të thyejnë çdo rekord të mbajtur deri më tani.ثshtë një ndër librat më të shitur në mbarë botën dhe me publikimin në më shumë se 22 gjuhë në rreth 100 vende, libri i Rekordeve Guinnes 2013, i cili është shpërndarë në 2.7 milionë kopje, të cilat presin të mbërrijnë në duart e të gjithë kureshtarëve.

Në listën e personazheve me veçorinë e saj renditet 52-vjeçarja nga Gjermania, Bettina Dorfman, tepër e apasionuar pas kukullave “Barbie”, e cila ka koleksionuar rreth 15.000 kukulla që nga viti 1993, raporton noa.al.

Për vitin 2013, pjesë e rekordeve Guinness është edhe mashkulli me muskujt më të fortë.

24-vjeçari Moustafa Ismail, gjatë 10 viteve të fundit të jetë së tij i është përkushtuar në mënyrë të veçantë formimit trupor, duke u klasifikuar si njeriu me muskujt më të fortë.

Për të arritur këtë rezultat, ai është stërvitur dy herë në ditë duke ngritur pesha tepër të rënda dhe pohon se konsumon më shumë mishin e pulës sesa spinaqin që e urren.

Pjesë e këtij libri janë kafshët me veçoritë e tyre të rralla, mes të cilave renditet edhe kali 9-vjeçar, më i madh që ndodhet në Amerikë, kau më i vjetër si dhe qeni me këmbët më të gjata.

Gjithashtu në rekordet Guinness ndodhet edhe sportistja më e fuqishme, britanikja Sharran Alexander.

Stilisti Kazuhiro Watanabe, është pjesë e rekordeve botërore për cullufen më të gjatë, ku pjesën e përparme të flokëve e mban në këtë model me ndihmëne e xhelit.

Gjejmë në këtë libër edhe dy delet më të shpejta nga ferma në High Wycombe, Buckinghamshire, por edhe sanduiçin më të madh që kemi parë ndonjëherë, i cili është shitur në اikago./koha/

 

cent

...Lontano
Titulli: Rekordet Guinness

Vesh njëkohësisht 302 palë mbathje
Një burrë anglez ka arritur të veshë 302 palë mbathje duke thyer rekordin botëror për më shumë mbathje të veshura në të njëjtën kohë.

Gary Craig, i cili e quan veten “Njeriu-Brekë”, vitin e kaluar hyri në librin e rekordeve Guiness me 211 palë mbathje, por në shkurt të këtij viti amerikania Janine Keblish ia mori rekordin me 252 palë mbathje të veshura.

Kështu që 53-vjeçari të dielën vendosi të rimerrte atë që i takonte duke kaluar kufirin e numrit 300.

“Prova shkoi shumë mirë. Jam i vetmi person në botë që ka thyer dy rekorde të tilla sepse mendoj se jam i vetmi aq i çmendur sa për ta provuar këtë gjë dy herë. Shkova deri në 302 sepse dua që personi tjetër që do të tentojë të më thyejë rekordin ta ketë shumë të vështirë”, deklaroi Craig, siç publikon ‘Daily Mail’.


“ثshtë shumë e vështirë të veshësh kaq shumë mbathje sepse ato peshojnë”, shtoi 53-vjeçari, i cili ka filmuar gjithçka dhe videon e ka dërguar tek komisioni i rekordeve Guiness. Tashmë ai pret vetëm konfirmimin e rekordit të ri që vendosi të dielën.

/tch
 
Top