• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Revista Njujorkeze rendit vendet me te mira per t`u vizituar ne Shqiperi

Brigje magjepsëse, plazhe të mrekullueshëm, ushqim i mire dhe miqësor me kuletën, janë vetëm maja e ajsbergut kur nis të përshkruash këtë shtet të gjallë të Ballkanit.


Megjithëse ka filluar të jetë popullore ndër turistë, Shqipëria mbetet ende e pazbuluar. Padyshim që vija e gjatë bregdetare dhe atraksionet turistike janë arsye për ta vizituar Shqipërinë, por arsyeja më madhore për të ardhur në Shqipëri është për të zbuluar një vend plotësisht të panjohur, i mbështjellë me mister pas dekadash në izolim. Përgatituni të bini në dashuri më këtë vend, nga kryeqyteti i Tiranës tek brigjet e mrekullueshme me ujë kristal të jugut, në qytet antike, ekskursioni nëpër Shqipëri është një aventurë e vërtetë.

1.Tirana
Harrojeni Londrën, Parisin apo Romën. Për një qytet të pasur në kulturë, histori, dhe gastronomi, ende i pazbuluar nga masa, provoni Tiranën. Kryeqyteti i Shqipërisë, në gadishullin e Ballkanit, do të jetë destinacioni i ardhshëm i turistëve. Vorbulla e këtij destinacioni të gjallë është Blloku, lagja më e famshme në Tiranë. Zemra e qytetit është Sheshi Skënderbe me xhaminë, Statuja e Skënderbeut, dhe kulla e sahatit. Gjithashtu edhe BunkArt2, një muze i sapo hapur, është një ndër destinacionet që nuk duhet lënë pa vizituar në kryeqytet.

2.Berat
Pa njerëz mund t’i rezistojnë sharmit të qytetit të Beratit, të mbrojtur nga UNESCO. Zemra e këtij qyteti të bukur, Mangalem, është një qendër mbresëlënëse Otomane, me shtëpi tipike të bardha me dritare të vogla, i quajtur ndryshe dhe qyteti i Një Mijë Dritareve dhe me shumë xhami. Shqipëria është një qendër me shumicë myslimane, por shquhet për tolerancën fetare në rajon. Por pavarësisht se është një qendër e madhe turistike, Berati ka arritur të ruaj atmosferën e këndshme. Nëse dëshironi të mësoni më shumë për historinë e këtij qyteti të mrekullueshëm mos harroni të vizitoni Muzeumin Etnografik, i vendosur në një shtëpi të epokës osmane.

3.Gijrokastër
Vizitoni kështjellën e Gjirokastrës antike për të parë horizonte verbuese. Sapo të jesh këtu, do të kuptosh pse është faqja e trashëgimisë botërore të UNESKO-s. Një nga qytetet më të vjetra të Shqipërisë, emri i së cilës do të thotë Kalaja e Argjendtë, tregon qartë për bashkimin e kulturave shqiptare, greke dhe turke.

4.Riviera shqiptare
Duke ecur përgjatë vijës bregdetare të Shqipërisë do të thotë lëkundje e peizazheve të habitshme të mbushura me fshatra tradicionale, plazhe të arta të mbuluara nga ujërat e bruzta, kishat e vogla ortodokse dhe malet që rriten në mënyrë dramatike. Riviera Shqiptare është një zbulesë për shumë udhëtar, sepse këto janë ndër plazhet e fundit të paprekura të Europës. Eksplorimi i këtij bregu të mrekullueshëm, ku takohen detet Adriatik dhe Jon, është një domosdoshmëri.

Filloni udhëtimin tuaj nga qyteti i Vlorës (dy orë me makinë nga Tirana) dhe drejtohuni në gadishullin e Karaburunit dhe në ishullin e Sazanit. Kjo zonë dikur ishte bazë ushtarake, por sot është një Park Kombëtar dhe vendi më i mirë për t’u vizituar në Vlorë. Palasa është plazhi i parë i aksesueshëm në Rivierë pas negocimit të prejardhjes së jashtëzakonshme përmes Kalimit të Llogarasë. Për vizitat verbuese shkojnë në Dhërmiu është një nga plazhet më të famshme në Shqipëri . Jashtë sezonit të pikut, është shumë e qetë, dhe ndërsa muajt e verës tani janë shumë të zënë, plazhi është mjaft i gjatë për ata që kërkojnë një vend të qetë larg turmave (përfshirë plazhin e bukur të Drymades). Plazhi shtatë kilometra afër fshatit Borsh është më i madhi në Rivierën. Përkundër dimensioneve të saj, turizmi ka prekur mezi këtë zonë. Përkundrazi, Ksamili, një plazh i mrekullueshëm pranë Sarandës (kryeqyteti jozyrtar i Rivierës Shqiptare) është një qendër e madhe e turizmit dhe i mbushur me njerëz gjatë verës.

5. Parku Arkeologjik i Butrintit
Para se të largoheni nga Shqipëria duhet të kaloni disa orë në Parkun Arkeologjik të Butrintit. Është afër kufirit grek dhe më pak se një orë nga Saranda. Rrënojat e lashta të Butrintit janë në një mjedis fantastik natyror dhe nga një sërë periudhash, që përfshin 2,500 vjet. Ndonëse ishte e banuar shumë kohë më parë, grekët nga Korfuzi u vendosën në kodrën e Butrintit në shekullin e 6 para Krishtit. Brenda një shekulli vendi ishte bërë një qytet i fortifikuar tregtar. Prosperiteti i Butrintit vazhdoi gjatë periudhës romake dhe bizantinët e bënë atë një qendër kishtare.
acp.al
 
Promovimet vetem mire bejne, por imazhi jone do nja 50 vjet tjera te kthehet ne normal. Nuk ka precedent tjeter si Shqiperia sa i perket prishjes imazhit. Eshte hedh aq shume balte mbi Shqiperine sa vizitore te ndryshem kur vizitojne Shqiperine habiten nga vjen gjithe ky dezinformim, sepse realiteti qe shohin eshte komplet ndryshe.
E fundit fare ishte rasti i kapitenit te manchester united ku shpiku ne mikonos te greqise nje tentative grabitje te motres se tij nga shqiptar te cilet i kishin injektuar droge e bla bla.
1 jave ky lajm ka qene neper gjithe mediat boterore, ne fund doli qe ishte genjeshter, por qe ishte shume vone, imazhi u prish.

Nejse, shteti duhet te sponsorizoje promovimet non stop. Meqense ka lek per rruge 20M eur km hidhi 2-3 milion neper CNN Euronews e BBC dhe ndoshta rregullojme dicka, se per momentin po na vijne vetem turista kokekris si puna jone, bjellorus, polak, ukrainas, rus, rumun ..etj

Duhet me sjell dhe Skandinav, Gjermon e zvicerjon se ato kane lekun 😋
 
Tirana destinacion turistik?
Mire, ok, nuk jam kundra promovimit te cdo cepi te Shqiperise si destinacion turistik, pare ne kete kendveshtrim jam ok.
 
Private conversations
Help Users
    Top