• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Rrjeti

arnelal

Antarë i ri
Titulli: Rrjeti

Si fillim te duhet nje program per menaxhimin e rrjetit te cilin duhet ta instalosh te pc qendror apo server.Tek ky pc server,do te instalosh programin per server.ndersa te kompiuterat e tjere (supozojme pc1,pc2,etj)duhet te insalosh programin caffe(pjese e programit menaxhues te internetit).Me pas,duhet qe te progrmit menaxhues sever ti vendosesh parametrat nder te cilat jane dhe IP e kompiuterave.Pasi i ke vendosur me radhe IP per pc1,pc2,pc3 etj duhet ti shtosh ne listen e kompiuterave qe njef programi i kompiuterit tend,pra duhet ti besh add. Nuk e di nese kerkoje kete por shife nje here ishlla te hyj ne pune.Nese kerkon gje tjeter flasim.Arneli
 

toni07

Anëtar i ri
Titulli: Rrjeti

Ne nje PC duhet me pas dy kartela te rrjetit (Local conection 1 dhe Local conection 2)
Ne Local conection 1 e lidhim kablon e internetit a ne Local conection 2 e lidhim PC tjeter ose switchin nese duam me teper kompjutora ne rrjet.
Wan miniportin (PPPOE) e bajm shared ne Local conection 2, pasi Local conection 1 e kemi internetin.

IP per Local conection 1 :192.168.0.1, 255.255.255.0, 192.168.0.1
IP per Local conection 2 :192.168.10.1, 255.255.255.0, 192.168.0.1
Funksionon 100%
 
Private conversations
Help Users
    Top