• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?


 • Totali i votuesve
  20

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Tani, pa kaluar tek ekstremet "ekstremiste" te tipit 20 me 70 (pa rendesi gjinia), mund te ndalojme tek femra, e cila kur zgjedh partenerin kerkon ne te nje model. Nqs modeli patern ka qen i shkelqyeshem, patjeter qe femra do kerkoj dike qe i ngjan, por nqs modeli patern ka munguar, ose ka qen agresiv, ska dhuruar dashuri, s'eshte implikuar ne jeten familjare, atehere femra do kerkoj pikerisht ate qe i ka munguar.
I vetmi shpjegim "normal" qe mund te jepet ne keto raste ekstreme, eshte qe nje femer gjen mbeshtetje dhe siguri ne nje mashkull me ne mosh.

Nuk eshte se ndodh ky fenomen vetem me pleqt e pasur, ka dhe njerez normal, pa kush e di ca pasurie, qe kane keto lidhje "ekstreme".

Sido qe te jete puna, secili e di vete c'rruge zgjedh per te ndjekur ne jete, nqs ata jane te lumtur ashtu, e pranojne njeri-tjetrin, c'rendesi ka ca themi ne apo pjesa tjeter e botes? Secili jeton per vete, e lumturia njeriut nuk dmthn kenaqesia e botes.
 
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

kjo eshte dashuri e vertete :) ca ben leku lol

elisabetta-gregoraci-fisico.jpg
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Tani, pa kaluar tek ekstremet "ekstremiste" te tipit 20 me 70 (pa rendesi gjinia), mund te ndalojme tek femra, e cila kur zgjedh partenerin kerkon ne te nje model. Nqs modeli patern ka qen i shkelqyeshem, patjeter qe femra do kerkoj dike qe i ngjan, por nqs modeli patern ka munguar, ose ka qen agresiv, ska dhuruar dashuri, s'eshte implikuar ne jeten familjare, atehere femra do kerkoj pikerisht ate qe i ka munguar.
I vetmi shpjegim "normal" qe mund te jepet ne keto raste ekstreme, eshte qe nje femer gjen mbeshtetje dhe siguri ne nje mashkull me ne mosh.

Nuk eshte se ndodh ky fenomen vetem me pleqt e pasur, ka dhe njerez normal, pa kush e di ca pasurie, qe kane keto lidhje "ekstreme".

Sido qe te jete puna, secili e di vete c'rruge zgjedh per te ndjekur ne jete, nqs ata jane te lumtur ashtu, e pranojne njeri-tjetrin, c'rendesi ka ca themi ne apo pjesa tjeter e botes? Secili jeton per vete, e lumturia njeriut nuk dmthn kenaqesia e botes.

ثshtë interesante vetëm kjo fjalia yte e fundit.
Athua do kishin mbijetuarë shtazët, sikur të ndjeknin
këtë udhëzim?
Shpeshherë e kam pyetur veten "a thua jetojmë për vete?"
- Dhe përgjgiegja del se JO! Thjesht nëse rrerbelohemi
kundër rregullave të natyrës, ndëshkohemi apo më thjesht
do të zhdukeshim.

Sa i përket mendimit tim, derisa përshkak të verpimeve
të mia (në këtë jetë) nuk pëson ashkush, kam të drejtë
të bëjë ç'të dua. Pra, nuk duhet harruar se ne jemi kolektiv,
dhe çdo vepër e jona mund të ketë ndikim edhe në jetën
e etë tjerëve. Pra, nuk është thjesht "çfarë mendojnë të tjerët për mua?",
por "çfarë pësojnë të tjerët për shkak të veprimit tim?".
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

ثshtë interesante vetëm kjo fjalia yte e fundit.
Athua do kishin mbijetuarë shtazët, sikur të ndjeknin
këtë udhëzim?
Shpeshherë e kam pyetur veten "a thua jetojmë për vete?"
- Dhe përgjgiegja del se JO! Thjesht nëse rrerbelohemi
kundër rregullave të natyrës, ndëshkohemi apo më thjesht
do të zhdukeshim.

Sa i përket mendimit tim, derisa përshkak të verpimeve
të mia (në këtë jetë) nuk pëson ashkush, kam të drejtë
të bëjë ç'të dua. Pra, nuk duhet harruar se ne jemi kolektiv,
dhe çdo vepër e jona mund të ketë ndikim edhe në jetën
e etë tjerëve.
Pra, nuk është thjesht "çfarë mendojnë të tjerët për mua?",
por "çfarë pësojnë të tjerët për shkak të veprimit tim?".
Ne radhe te pare je individ, pastaj je kolektiv. Kolektivi nuk eshte brenda shtepise tende, te dij se ca te gezon ty apo se ca te ben ty te vuash.
Kolektivi nuk te mban as me buke e as me pune.

Ne rastin konkret qe po flasim, per mardhenje-martesa me diference te madhe moshe, edhe ne rastin e me konkret, te pergjigjes komplete qe kam dhene, kam thene qe njeriu/femra mund te kete arsyje pse e zgjedh nje mashkull te tille (dhe kjo arsyje mos jene leket). E ketu e them perseri, njeriu jeton per vete, dashuron per vete, e jo per te tjeret.

Ca thua ti per kolektivitetin edhe per aksion-pasoja jam dakord ne momentin qe cfare bej une prek te tjeret, por ne kete rast nuk ka asnje lidhje.
Edhe sikur te jene lidhje per interes, besoj qe te 2 pjestaret e dine shume mire ne cfare kane hyre...
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Ne radhe te pare je individ, pastaj je kolektiv. Kolektivi nuk eshte brenda shtepise tende, te dij se ca te gezon ty apo se ca te ben ty te vuash.
Kolektivi nuk te mban as me buke e as me pune.

Ne rastin konkret qe po flasim, per mardhenje-martesa me diference te madhe moshe, edhe ne rastin e me konkret, te pergjigjes komplete qe kam dhene, kam thene qe njeriu/femra mund te kete arsyje pse e zgjedh nje mashkull te tille (dhe kjo arsyje mos jene leket). E ketu e them perseri, njeriu jeton per vete, dashuron per vete, e jo per te tjeret.

Ca thua ti per kolektivitetin edhe per aksion-pasoja jam dakord ne momentin qe cfare bej une prek te tjeret, por ne kete rast nuk ka asnje lidhje.
Edhe sikur te jene lidhje per interes, besoj qe te 2 pjestaret e dine shume mire ne cfare kane hyre...
ثshtë fakt se je individ, por në të njëjtën kohë je pjesë
e një hallke! Nuk ka ekzistencë pa qenë pjesë edhe e një pjese
(hierarkie) më të madhe. Ky është ligj i ekzistencës.

Edhe në këtë rast, psh. nëse rregulli natyror thot se njeriu
do të lind, zhvillohet, shtohet, kujdeset për të vegjëlit,
plaket dhe i jep lamtumirën kësaj jete.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

ثshtë fakt se je individ, por në të njëjtën kohë je pjesë
e një hallke! Nuk ka ekzistencë pa qenë pjesë edhe e një pjese
(hierarkie) më të madhe. Ky është ligj i ekzistencës.

Edhe në këtë rast, psh. nëse rregulli natyror thot se njeriu
do të lind, zhvillohet, shtohet, kujdeset për të vegjëlit,
plaket dhe i jep lamtumirën kësaj jete.
Po ti hym ligjit te jetes, nuk zbatohet perhere.
Jo cdo cift mund te kete femije, jo cdo njeri qe ka femije edhe i kujdes.

Per punen e lidhjes me diference moshe, e ri-perseris mund te kete dhe tjera arsyje pervec lekeve. Se ketu eshte e gjithe fillozofia kesaj teme, rri per leke, apo vertet ka ndjenja.
E prandaj them, nqs ai/ajo ka arsyje ta doj i lumte, e i vaft mbare.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Po ti hym ligjit te jetes, nuk zbatohet perhere.
Jo cdo cift mund te kete femije, jo cdo njeri qe ka femije edhe i kujdes.

Per punen e lidhjes me diference moshe, e ri-perseris mund te kete dhe tjera arsyje pervec lekeve. Se ketu eshte e gjithe fillozofia kesaj teme, rri per leke, apo vertet ka ndjenja.
E prandaj them, nqs ai/ajo ka arsyje ta doj i lumte, e i vaft mbare.
Po nejse, për ta shkurtuar dhe kuptuar
filozofinë e jetës, është më mirë të mësojmë
nga shtazët, sepse ne njerëzit shikojmë lumturinë,
se sa obligimet që na shtrohen përpara.
Motoja: Jeta është e imja, dhe bëj çfarë të dua!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska mos

Po nejse, për ta shkurtuar dhe kuptuar
filozofinë e jetës, është më mirë të mësojmë
nga shtazët, sepse ne njerëzit shikojmë lumturinë,
se sa obligimet që na shtrohen përpara.
Motoja: Jeta është e imja, dhe bëj çfarë të dua!
Besoj qe e kemi devijuar shume temen nga subjekti qe ka.

Por gjithsesi, aq kohe sa jemi te zotet e vetes, edhe vendosim per te!
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska

Besoj qe e kemi devijuar shume temen nga subjekti qe ka.

Por gjithsesi, aq kohe sa jemi te zotet e vetes, edhe vendosim per te!
Jo, jo , s'e kemi devijuar!
Si mund t'i japim përgjigje pyetjeve, kur
nuk e kemi kuptuar jetën?
Ky është problem jetësor!
Po nejse, po e cek edhe njëherë, se shumë çka
në këtë jetë sillet rreth të dejtave(të individit),
ndërsa harrohen obligimet, ndaj kolektivit (njerëzimit)!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe das

Jo, jo , s'e kemi devijuar!
Si mund t'i japim përgjigje pyetjeve, kur
nuk e kemi kuptuar jetën?
Ky është problem jetësor!
Po nejse, po e cek edhe njëherë, se shumë çka
në këtë jetë sillet rreth të dejtave(të individit),
ndërsa harrohen obligimet, ndaj kolektivit (njerëzimit)!
Po flet per obligime ndaj kolektivit.
Cilat jane obligimet? Te martosh vetem nje njeri qe ka maksim 5 vjet me shume apo me pak se ty?!
Nqs ti ben nje jete te regullt me nje individ qe eshte me ne mosh se ty, thyhen "ligjin" e kolektivitetit?

Ti si njeri, per ke jeton? Jeton per veten tende, apo per te tjeret?
Veprat e tua i ben ne ashtu menyre qe mos demtojne aske duke respektuar ligjet, ama nuk mund te pretendoj askush te te kerkoj te veprosh sipas tij, vetem se nuk i pelqen partneri jot.

E mund mos ndalemi vetem tek diferenca e moshes, vlen edhe raca, vlen dhe kombesia, e keshtu me radhe...
E keto e thyejne ligjin?

Gjithsesi, ti u kape vetem me nje fragment te pergjigjes time, i cili vlente per ate kontekst.
Nuk po them asesi qe me duket normale nje lidhje mes nje adoleshente me nje gjysh (apo e nje gjyshe me nje cunak), por ne raste te caktuara femra edhe mund te kerkoj nje mashkull me ne moshe ( e ketu flas per 10, 20 maksim). Ska asgje jashte ligjit, normes. Mund te krijojne jete bashk, familje, femije, etj.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet eshte qe

Po flet per obligime ndaj kolektivit.
Cilat jane obligimet? Te martosh vetem nje njeri qe ka maksim 5 vjet me shume apo me pak se ty?!
Nqs ti ben nje jete te regullt me nje individ qe eshte me ne mosh se ty, thyhen "ligjin" e kolektivitetit?

Ti si njeri, per ke jeton? Jeton per veten tende, apo per te tjeret?
Veprat e tua i ben ne ashtu menyre qe mos demtojne aske duke respektuar ligjet, ama nuk mund te pretendoj askush te te kerkoj te veprosh sipas tij, vetem se nuk i pelqen partneri jot.

E mund mos ndalemi vetem tek diferenca e moshes, vlen edhe raca, vlen dhe kombesia, e keshtu me radhe...
E keto e thyejne ligjin?

Gjithsesi, ti u kape vetem me nje fragment te pergjigjes time, i cili vlente per ate kontekst.
Nuk po them asesi qe me duket normale nje lidhje mes nje adoleshente me nje gjysh (apo e nje gjyshe me nje cunak), por ne raste te caktuara femra edhe mund te kerkoj nje mashkull me ne moshe ( e ketu flas per 10, 20 maksim). Ska asgje jashte ligjit, normes. Mund te krijojne jete bashk, familje, femije, etj.
Po si nuk thuan ligjin?
Nuk don shumë filozofi se me kend duhesh
të shumohesh: me një plak apo me një të ri?

Për kend unë jetoj?
اfarë ta merr mendja, për`qejfet e mia, apo për atë që jam krijuarë?
 

Petrit101

Ta ka ta pu! ta kam me ti ba
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Nuk ofendohem pa problem e njoh vetem time ...flej rehat ne 2 jestek ,por sikur trutë e njerezve te ishin para ti do te merrje nje borxh per nje kapucino,me perjashtim te kesaj meqe don nje shembull konkret ,Michele Placido ka nusen e tij 37 vjece me te re dhe kane nje cun me duket.Ja dhe supozimi ne lidhje me temen.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e vertet

Po si nuk thuan ligjin?
Nuk don shumë filozofi se me kend duhesh
të shumohesh: me një plak apo me një të ri?

Për kend unë jetoj?
اfarë ta merr mendja, për`qejfet e mia, apo për atë që jam krijuarë?
Ca dmthn plak per ty? Une 20 vjece, ai 40? Ca ligji po thyejme?!
Prap po mi nxjer fjalet nga konteksti....
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Sa e ve

Ca dmthn plak per ty? Une 20 vjece, ai 40? Ca ligji po thyejme?!
Prap po mi nxjer fjalet nga konteksti....
Jo mor? 40 të duket ai plaku në fytyrë?
Të lutem! Nuk po marrë temën shaka,
por nuk jemi duke folur për dallimin 20:40,
por për dallime pakëz më të medha, që mund
të arësyetohen vëtëm për shkak të parasë
(të hollave) e jo krijimit të familjes apo diçka
të ngjajshme!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli

Jo mor? 40 të duket ai plaku në fytyrë?
Të lutem! Nuk po marrë temën shaka,
por nuk jemi duke folur për dallimin 20:40,
por për dallime pakëz më të medha, që mund
të arësyetohen vëtëm për shkak të parasë
(të hollave) e jo krijimit të familjes apo diçka
të ngjajshme!
Ricky, pikerisht ate te kam thene 3 postime vazhdimisht!
Qe une u ndalova ne rastin kur femra kerkon nje mashkull me ne moshe, se e lidh me imazhin e te atit (o ka munguar, o ka qen i dhunshem, etj).
Nuk po flisja asesi per keto mardhenje "ekstremiste", e kam cekur shume qart. Prandaj po te them qe po me nxjer nga konteksti.

E ne keto rastet me diferencen me te madhe tip 35-50 vjet diference, nqs nuk ka leke ne mes, duhet te kete nje arsyje pse nje femer pranon te rij ne ate mardhenje.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Per keshtu, me mirë te shkosh ne penzion te pergjithshëm martesor.

Edhe pak dite e vendos ne karrigen me rrota dhe e shtyen perpara, pasi pleqeria partnerit veq i ka arrit.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Tit

Ricky, pikerisht ate te kam thene 3 postime vazhdimisht!
Qe une u ndalova ne rastin kur femra kerkon nje mashkull me ne moshe, se e lidh me imazhin e te atit (o ka munguar, o ka qen i dhunshem, etj).
Nuk po flisja asesi per keto mardhenje "ekstremiste", e kam cekur shume qart. Prandaj po te them qe po me nxjer nga konteksti.

E ne keto rastet me diferencen me te madhe tip 35-50 vjet diference, nqs nuk ka leke ne mes, duhet te kete nje arsyje pse nje femer pranon te rij ne ate mardhenje.
Po në rregull moj, unë po kuptoj arësyet,
i kam parë ato dhe lexuar, dhe gjithashtu mund të arësyetojmë
edhe qindra veprime të ngjajshme si kjo, por assesi
nuk mund t'i pranojmë si të sakëta. Besoj më kupton edhe mua?

Unë mund t'i pranoj ato si pasoja psikologjike (si lloj sëmundje)
apo pasoja të diçkafit, por jo edhe diçka normale!
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli

Po në rregull moj, unë po kuptoj arësyet,
i kam parë ato dhe lexuar, dhe gjithashtu mund të arësyetojmë
edhe qindra veprime të ngjajshme si kjo, por assesi
nuk mund t'i pranojmë si të sakëta. Besoj më kupton edhe mua?

Unë mund t'i pranoj ato si pasoja psikologjike (si lloj sëmundje)
apo pasoja të diçkafit, por jo edhe diçka normale!
Nuk permenda asgjekundi "normale". Per ty, per mua mund mos jene normale, sepse ne se dim se ca ndjen ajo/ai, e pse ka vendosur kete.
E ketu dalim tek arsyjet qe si kupton kolektiviteti.
Se ka ajo pasoja psikollogjike, se ka probleme te tjere, ska shume rendesi, idea eshte qe nuk ishte lidhja per leke, e skishte as lidhje me moshen, por me njeriun, e ca ofron ai si njeri. ( e vazhdoj te perseris prap flas per nje diference te arsyeshme 20, max 25).
Gjeneratat ndryshojne, intereset ndryshojne, kerkesat ndryshojne, e sperputhen shume kollaj.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Tit

Nuk permenda asgjekundi "normale". Per ty, per mua mund mos jene normale, sepse ne se dim se ca ndjen ajo/ai, e pse ka vendosur kete.
E ketu dalim tek arsyjet qe si kupton kolektiviteti.
Se ka ajo pasoja psikollogjike, se ka probleme te tjere, ska shume rendesi, idea eshte qe nuk ishte lidhja per leke, e skishte as lidhje me moshen, por me njeriun, e ca ofron ai si njeri. ( e vazhdoj te perseris prap flas per nje diference te arsyeshme 20, max 25).
Gjeneratat ndryshojne, intereset ndryshojne, kerkesat ndryshojne, e sperputhen shume kollaj.
Po nejse, erdhëm në fund si duket.
Ti nuk the normale, por unë thash! A nuk duhet të kemi diçka normale?
Diçka të zakonshme?

E çfarë nuk kupton kolektiviteti, kur ti (nuk mendoj në ty personalisht) s'e kupton jetën, si dhe nevojat e kolektivitetit?

Sa për arësyet psikologjike, e kam thënë se ose ka probleme psikologjike
ose është e sëmure, përndryshe s'ka tjetër skjarim.


Sa i përket lekëve, nuk mund të më bind njeri s'e nuk është lidhur
me të për lek.

Nuk e dij a do të ishte lidhur kjo me këtë plakush, kur është krijuar dynjaja,
artëherë kur LEKU s'ka ekzistuar?
 
Last edited:
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Mosh ka,se kshu i bi me e mor tjetren me te ndrru panolinen:)
ose mund te besh nje kontrat te tipit:shko me ke te dush vetem ne dark te du ne shpi :)
 

ZHIGO

wish me well...
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

çër panoline thu ti mer dak ,

se ktyne moshave te treta , ska burrnesh qe ja bo bilbilin ti knoj haha .
 
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

o ZHIGO po pati lek ka edhe viagra lol,deri sa ti njeli ciper.ahhahaha kshu bohet vdekja me dinjitoze:p
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli

Po nejse, erdhëm në fund si duket.
Ti nuk the normale, por unë thash! A nuk duhet të kemi diçka normale?
Diçka të zakonshme?

E çfarë nuk kupton kolektiviteti, kur ti (nuk mendoj në ty personalisht) s'e kupton jetën, si dhe nevojat e kolektivitetit?

Sa për arësyet psikologjike, e kam thënë se ose ka probleme psikologjike
ose është e sëmure, përndryshe s'ka tjetër skjarim.


Sa i përket lekëve, nuk mund të më bind njeri s'e nuk është lidhur
me të për lek.

Nuk e dij a do të ishte lidhir kjo me këtë plakush, kur është krijuar dynjaja,
artëherë kur LEKU s'ka ekzistuar?
Kjo puna e psikologjise eshte e nderlikuar.
Femra (flas per femren, se jane me te prekura, por mund te shfaqet e tek meshkujt), mund te zhvillojne nje sjellje e cila te kompensoj ate qe skane pasur (sic thash me siper- imazhin e babajt) ose nje sjellje te "semure" ku vazhdojne te kerkojne ate qe kane pasur si shembull - psh nje partner autoritar, dominues ( nqs femra eshte e mesuar me nje imazh te tille, "ndergjegja" saj konsideron qe kjo eshte normale, edhe kete kerkon. Nuk eshte dicka e vetedijshme, shpesh here ato as e kuptojne qe kane kete tendence kur zgjedhin partnerin.) Tek meshkujt ndodh tjeter gje, si pasoj psikologjike lidhur me prindrit - mund te arij te "imitoj" babajn, nqs ky qen abuzues, apo di me une si. Ose thjesht mund te "luftoj" mos i ngjaj, e te jete e kunderta.
Njeriu i perballon ndryshe situatat me te cilat perballet, e prandaj dhe jemi ndryshe si konstrukt dhe veprime.

Mua, nga jashte, mund te me duket budallek te kem lidhje/mardhenje/familje me nje burre qe ka moshen e babajt tim. Sdo e kuptoja nje lidhje te tille.
Edhe mar rastin e lidhjes "normale"- ku burri ska leke me shume se norma (dmthn rogen dhe kaq, pa ekstra-shtesa). Ndaloj vetem tek rastet "reale"- ku ka lidhje me ndjenja (rastet "ekonomike" skam cti komentoj, kush do....shitet:)). Pra nqs nje femer e zgjedh (burrin pa shume leke), e zgjedh per arsyje ndjenje ( se ja thot zemra apo truri, se di...apo te 2 bashk).
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Tit

Kjo puna e psikologjise eshte e nderlikuar.
Femra (flas per femren, se jane me te prekura, por mund te shfaqet e tek meshkujt), mund te zhvillojne nje sjellje e cila te kompensoj ate qe skane pasur (sic thash me siper- imazhin e babajt) ose nje sjellje te "semure" ku vazhdojne te kerkojne ate qe kane pasur si shembull - psh nje partner autoritar, dominues ( nqs femra eshte e mesuar me nje imazh te tille, "ndergjegja" saj konsideron qe kjo eshte normale, edhe kete kerkon. Nuk eshte dicka e vetedijshme, shpesh here ato as e kuptojne qe kane kete tendence kur zgjedhin partnerin.) Tek meshkujt ndodh tjeter gje, si pasoj psikologjike lidhur me prindrit - mund te arij te "imitoj" babajn, nqs ky qen abuzues, apo di me une si. Ose thjesht mund te "luftoj" mos i ngjaj, e te jete e kunderta.
Njeriu i perballon ndryshe situatat me te cilat perballet, e prandaj dhe jemi ndryshe si konstrukt dhe veprime.


Mua, nga jashte, mund te me duket budallek te kem lidhje/mardhenje/familje me nje burre qe ka moshen e babajt tim. Sdo e kuptoja nje lidhje te tille.
Edhe mar rastin e lidhjes "normale"- ku burri ska leke me shume se norma (dmthn rogen dhe kaq, pa ekstra-shtesa). Ndaloj vetem tek rastet "reale"- ku ka lidhje me ndjenja (rastet "ekonomike" skam cti komentoj, kush do....shitet:)). Pra nqs nje femer e zgjedh (burrin pa shume leke), e zgjedh per arsyje ndjenje ( se ja thot zemra apo truri, se di...apo te 2 bashk).

Pajtohem me atë më lartë, mirrëpo ti me këtë
vetëm konfirmon se diçka me sjelljet e tyre
nuk është në rregull, çka don të thotë se ata dalin
jashta binarëve që ne jemi mësuarë të shohim.
Gjithashtu, ne mund të gjejmë edhe arësyet
edhe për sjelljet e pedofilëve, homove si dhe
edhe shumë veprimeve të tjera në përgjithësi,
por kjo nuk do të thotë se ne qëndrojmë dhe i pranojmë
ato si "normale", të zakonshme. Ne, kur ca gjëra i vërejmë
me kohë, ndërmarrim diçka , si psh. ndonjë lloj terapie
që këto anomali të shfaqura ti shmangim apo së paku
t'i zbusim.

Edhe tek zgjedhja e partnerit nuk do të duhej të jetë e kushtëzuar
nga situata finansiare, por se pikërisht në ujdinë fizike
të tyre, që mos të të pyesin në rrugë "a babai yt a?" :xhan1:
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli

Pajtohem me atë më lartë, mirrëpo ti me këtë
vetëm konfirmon se diçka me sjelljet e tyre
nuk është në rregull, çka don të thotë se ata dalin
jashta binarëve që ne jemi mësuarë të shohim.
Gjithashtu, ne mund të gjejmë edhe arësyet
edhe për sjelljet e pedofilëve, homove si dhe
edhe shumë veprimeve të tjera në përgjithësi,
por kjo nuk do të thotë se ne qëndrojmë dhe i pranojmë
ato si "normale", të zakonshme. Ne, kur ca gjëra i vërejmë
me kohë, ndërmarrim diçka , si psh. ndonjë lloj terapie
që këto anomali të shfaqura ti shmangim apo së paku
t'i zbusim.

Edhe tek zgjedhja e partnerit nuk do të duhej të jetë e kushtëzuar
nga situata finansiare, por se pikërisht në ujdinë fizike
të tyre, që mos të të pyesin në rrugë "a babai yt a?" :xhan1:
Nuk e di a mund ti fusim ne nje kategori keto "nevojat" e disa femrave, me sjelljen pedofile, e ne fakt as pedofile me homosek suale sdo i lija bashk.
Secila ka nje baze tjeter, nje problem tjeter, pa u nderthurur. Se jane jashte asaj qe njohim ne si normale, po, per keto 2 te fundit.
Kjo e femrave, sdo e konsideroja edhe aq jashte normales, sepse nje femer qe kerkon nje mbeshtetje, sdo e kerkoj tek plaku 70 vjec, sepse ai s'eshte me (edhe aq) ne fuqi sa te mbaj hapin me te ne nje jete aktive, pra diferenca eshte diku aty tek 20, sic e permenda une.
(Mos keqkuptohem, se ka dhe raste njerzish qe kane preferenca per njerzit ne mosh, e kjo eshte e njohur si gernotofili, po ska te bej me temen).
Pra per keto femra, qe ne menyre te pavetedijshme kerkojne nje tip mashkulli, sbesoj qe jane shume jashte normes.

Per pedofilet sic behet dhe per kriminelet, mund te kerkohet nje arsyje e sjlljes tyre ne femijni, por jo qe ti arsyetoj/fali vepren, thjesht te kuptohet nga e ka pike-ikjen. Nuk eshte se gjendet perhere, e nuk eshte se e fal, njeriu duhet te dij te kontrolloj veten se prandaj ka tru.

Per homo****ualet, eshte komplet tjeter diskutim, e vertet se ka vendin ketu mqs ska asnje lidhje me subjektin, e mqs e kemi ster-diskutuar si teme.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Tit

Nuk e di a mund ti fusim ne nje kategori keto "nevojat" e disa femrave, me sjelljen pedofile, e ne fakt as pedofile me homosek suale sdo i lija bashk.
Secila ka nje baze tjeter, nje problem tjeter, pa u nderthurur. Se jane jashte asaj qe njohim ne si normale, po, per keto 2 te fundit.
Kjo e femrave, sdo e konsideroja edhe aq jashte normales, sepse nje femer qe kerkon nje mbeshtetje, sdo e kerkoj tek plaku 70 vjec, sepse ai s'eshte me (edhe aq) ne fuqi sa te mbaj hapin me te ne nje jete aktive, pra diferenca eshte diku aty tek 20, sic e permenda une.
(Mos keqkuptohem, se ka dhe raste njerzish qe kane preferenca per njerzit ne mosh, e kjo eshte e njohur si gernotofili, po ska te bej me temen).
Pra per keto femra, qe ne menyre te pavetedijshme kerkojne nje tip mashkulli, sbesoj qe jane shume jashte normes.

Per pedofilet sic behet dhe per kriminelet, mund te kerkohet nje arsyje e sjlljes tyre ne femijni, por jo qe ti arsyetoj/fali vepren, thjesht te kuptohet nga e ka pike-ikjen. Nuk eshte se gjendet perhere, e nuk eshte se e fal, njeriu duhet te dij te kontrolloj veten se prandaj ka tru.

Per homo****ualet, eshte komplet tjeter diskutim, e vertet se ka vendin ketu mqs ska asnje lidhje me subjektin, e mqs e kemi ster-diskutuar si teme.
Zina,

është shumë e kjartë se realisht nuk kemi edhe ku të bazohemi,
të kemi një pikë reference se cila diferencë në moshë do të ishte ideale
për martesë apo partneritet. Kjo, siç e ceke edhe më lartë varësisht nga
personi mund të kërkojë tipa të ndryshëm të mashkullit. Këtë e kuptoj shumë
mirë. اka nuk kuptoj është se çfarë dreqin kërkon një femër 20 vjeçe apo 30
nga një 70 a 80 vjeç, që si themi ne i ka shitë drunjtë?
Pra, normale e zëmë derisa ekziston një lloj përshtatje mes 2 partnerëve,
por jo një ekstremitet, që më shumë i përngjan një lloji të perverzitetit
se një lidhje normale.
Pra, krejt qëllimi i diskutimit është tek ky dallim, e jo 20 me 40, po edhe 50
do të ishte në rregull si dhe kërkimi i tipit të babit!


Unë përmenda pedofilët dhe homot, vetëm sa për të ilustruar se gjithëçka
çfarë veprojmë ka një arësye, por që nuk mund t'i konsiderojmë normale.
Pra, nuk thash se mund t'i fusim në një thes me këto, nga se ato kanë edhe shkaqe të ndryshme.
Sidoqoftë, shpesheherë kahja e jetës sonë varet krejt, se çfarë fëmijërie kemi pasur.
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli

Zina,

është shumë e kjartë se realisht nuk kemi edhe ku të bazohemi,
të kemi një pikë reference se cila diferencë në moshë do të ishte ideale
për martesë apo partneritet. Kjo, siç e ceke edhe më lartë varësisht nga
personi mund të kërkojë tipa të ndryshëm të mashkullit. Këtë e kuptoj shumë
mirë. اka nuk kuptoj është se çfarë dreqin kërkon një femër 20 vjeçe apo 30
nga një 70 a 80 vjeç, që si themi ne i ka shitë drunjtë?
Pra, normale e zëmë derisa ekziston një lloj përshtatje mes 2 partnerëve,
por jo një ekstremitet, që më shumë i përngjan një lloji të perverzitetit
se një lidhje normale.
Pra, krejt qëllimi i diskutimit është tek ky dallim, e jo 20 me 40, po edhe 50
do të ishte në rregull si dhe kërkimi i tipit të babit!


Unë përmenda pedofilët dhe homot, vetëm sa për të ilustruar se gjithëçka
çfarë veprojmë ka një arësye, por që nuk mund t'i konsiderojmë normale.
Pra, nuk thash se mund t'i fusim në një thes me këto, nga se ato kanë edhe shkaqe të ndryshme.
Sidoqoftë, shpesheherë kahja e jetës sonë varet krejt, se çfarë fëmijërie kemi pasur.
Ne fakt, gjithe jeta jone adulte, eshte pasqyra femijnise, se nga aty e kemi bazen, nqs baza e nderteses tone s'eshte e fort, patjeter qe fillojne lekundjet me tej.

Se ca kerkon nje femer e re me nje 70-80 vj, nqs ska leke/interese ekonomike ne mes? O eshte gerontofile, ose ka nje arsyje qe mund te na e thone vetem ato qe jane "brenda" problemit.
 

ricky_ch

******
Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Titulli: Pe: Tit

Ne fakt, gjithe jeta jone adulte, eshte pasqyra femijnise, se nga aty e kemi bazen, nqs baza e nderteses tone s'eshte e fort, patjeter qe fillojne lekundjet me tej.

Se ca kerkon nje femer e re me nje 70-80 vj, nqs ska leke/interese ekonomike ne mes? O eshte gerontofile, ose ka nje arsyje qe mund te na e thone vetem ato qe jane "brenda" problemit.
Aha! Dmth. që nuk mund të flitet për ndonjë
lloj dashurie?
Për derisa unë kur shikoj edhe vetë rudhat e mia trishtohem,
si mund dikush tjetër nga ato të tërhiqet?


Sa për arësyet, në fakt ato mund të jenë vetëm justifikime,
mu sikurse unë për vete që mund të gjejë qindra arësyetime
për veprimet e mia!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Ricky,

ndoshta te martohet nje femer me nje mashkull deri 20 vite me i vjeter ai, padyshim qe ka dallim moshe, por perseri ndoshta mund tiu shkoj mir jeta. Por te martohet vajza me dikend mbi 20 vite e tej, apo psh. nje 35 vjeqare me nje 70 vjeqar, une skam mundesi te kuptoj kete asnjeher, ç`ështe kjo?

Mir e the edhe ti dikund, gjithqka mund te jetë kjo, por dashuri jo.

Pershendetje
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa e vertet eshte qe dashuria ska moshe?

Valla eksperta te ''dashnis'' jeni haahhaha :box::lool::nanana: Gjithe keto shkrime per dashuri , une ju kisha propozu qe te bohuni bashke dhe shpikeni nje teori te re per dashurin hahahah !:yeke:lol
 
Top