• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sa majmun kishte tufa ?

Hartini

Antarë i Respektuar
Ja nje problem klasike .
Kush e gjen i pari dhe ta shjegoje si e gjeti , ka detyren te postoje nje problem tjeter .


Nje kope me ca majmun po vraponte per ne lume .
Katrori i gjysmes se çerekut iku poshte nga maja e bregut ,
pjesa tjeter nje dyzine iku tutje ne lendine .
Pa na thoni djem e çupa
sa majmun kishte tufa .
 
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Ja nje problem klasike .
Kush e gjen i pari dhe ta shjegoje si e gjeti , ka detyren te postoje nje problem tjeter .


Nje kope me ca majmun po vraponte per ne lume .
Katrori i gjysmes se çerekut iku poshte nga maja e bregut ,
pjesa tjeter nje dyzine iku tutje ne lendine .
Pa na thoni djem e çupa
sa majmun kishte tufa .

Hartini na e thuaj vet me mire se nuk ja themi per matematik te tille :D
 

Kitty

Anëtar i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

pjesa tjeter (3/4) eshte 1 dyzine = 12
cereku = 1/4, pra i bie 4 sps 3/4 = 12 (me rregull treshi :p ). gjysma e cerekut eshte 2 kurse katrori i gjysmes se cerekut del 4.
kshuqe 12 + 4 = 16 majmune...
shpresoj mos ja kem futur kot e ta kem sqaruar tamam :D

Kitty , me thuaj pak si e gjete qe çereku qenka 4 dhe dhe qe 12 qenka 3 te katertat pasi problemi
thote , katrori i gjysmes se çerekut dhe imagjino pak gjusma e çerekut ne katror nuk eshte perhere çereku vet ,
megjithse ne rastin qe ti ke treguar ashtu del , pastaj pjesa tjeter 12 nuk eshte posaçerisht tre te katertat .
Problemi ka dy zgjidhje dhe ti me fat ke gjetur njeren , por argumentimi nuk eshte i drejte.
 
Last edited by a moderator:

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

pjesa tjeter (3/4) eshte 1 dyzine = 12
cereku = 1/4, pra i bie 4 sps 3/4 = 12 (me rregull treshi :p ). gjysma e cerekut eshte 2 kurse katrori i gjysmes se cerekut del 4.
kshuqe 12 + 4 = 16 majmune...
shpresoj mos ja kem futur kot e ta kem sqaruar tamam :D

.............
Vini re , vini re !!

Kitty , me thuaj pak si e gjete qe çereku qenka 4 dhe dhe qe 12 qenka 3 te katertat pasi problemi
thote , katrori i gjysmes se çerekut dhe imagjino pak gjusma e çerekut ne katror nuk eshte perhere çereku vet ,
megjithse ne rastin qe ti ke treguar ashtu del , pastaj pjesa tjeter 12 nuk eshte posaçerisht tre te katertat .
Problemi ka dy zgjidhje dhe ti me fat ke gjetur njeren , por argumentimi nuk eshte i drejte.

Me nje fjale i ke rene si qorri shenjes , me fal per shprehjen !
 

ShkodranNe

Dwell in possibility
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

X ->nr i majmuneve

X/4 cereku
X/8 gjysma cerekut
X^2/64 katrori i saj kjo eshte e barabarte me B

por X-12=B

Zgjidhim ekuacionin

X^2-64X+768=0

dalin dy zgjidhje 48 dhe 16
bejme proven dhe del qe eshte e sakte vetem 16

p.s Uroj te mos jem qerruar edhe une :p
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

X ->nr i majmuneve

X/4 cereku
X/8 gjysma cerekut
X^2/64 katrori i saj kjo eshte e barabarte me B

por X-12=B

Zgjidhim ekuacionin

X^2-64X+768=0

dalin dy zgjidhje 48 dhe 16
bejme proven dhe del qe eshte e sakte vetem 16

p.s Uroj te mos jem qerruar edhe une :p

Hiç fare sje qerruar . Bravo , shume bukur e zgjidhe , ja te te ve nje 10 te madhe sa nje çizme .

Tani ke rradhen te hedhesh nje , por jo shume te veshtire se na korit eee.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje familje kishte 12 anetare ne familje.
Keta 12 anetare hanin cdo dite nga 12 kile buke.
Burri hante 2 kile buke ne dite.
Gruaja 0.5 kg ne dite
Femija 0.250 kg ne dite.

Sa burra, sa gra dhe sa femije kishte familja?

Para ca viteve e kam vene kete detyre dhe ju qe e keni zgjidhur mos u lajmeroni.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Kur ndizet drita... erresira ku shkon ?
 

My Self

Born To Be Happy
Re: Sa majmun kishte tufa ?

Ta them une nje :p ?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje familje kishte 12 anetare ne familje.
Keta 12 anetare hanin cdo dite nga 12 kile buke.
Burri hante 2 kile buke ne dite.
Gruaja 0.5 kg ne dite
Femija 0.250 kg ne dite.

Sa burra, sa gra dhe sa femije kishte familja?

Para ca viteve e kam vene kete detyre dhe ju qe e keni zgjidhur mos u lajmeroni.
1 burr
1 grua
10 femije
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje familje kishte 12 anetare ne familje.
Keta 12 anetare hanin cdo dite nga 12 kile buke.
Burri hante 2 kile buke ne dite.
Gruaja 0.5 kg ne dite
Femija 0.250 kg ne dite.
Sa burra, sa gra dhe sa femije kishte familja?

Para ca viteve e kam vene kete detyre dhe ju qe e keni zgjidhur mos u lajmeroni.

5 B x 2 kg = 10
1 G x 0.5 kg = 0.5
6 F x 0.25 kg =1.5

por pergjigjia sesht kjo pasi ti ke then vet qe burrI, gruajA pra i ke specifikuar keta jane nga 1 ;)
 

My Self

Born To Be Happy
Re: Sa majmun kishte tufa ?

1 veze zien per 5 min, po 5 veze per sa min zien ?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Re: Sa majmun kishte tufa ?

1 veze zien per 5 min, po 5 veze per sa min zien ?

Them se me pare duhet specifikuar lloji i vezes, pule, pate, rose apo pul deti, duhet mar parasysh spesori( trashesia) e levozhges se vezes, gjithashtu specifikoni edhe vendin ku do te zihen vezet, ne maj te malit nuk ziejn as per 27 minuta... :)

Sot bera experimentin me 2 veze dhe me doli ky perfundim,
1- Nese raporti volumor veze/uje=1/2.5 vezet ziejne per 2.7 minuta ne temperaturen 100 grad.

Vezet teorikisht sipas problemit ziejne per 5 minuta ne temperature konstante kuptohet.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nena e Nites kishte kater femije. Ata ishin: Prilli, Maji, Qershori dhe ???????. Si quhej femija i katert?

 1. Marsi
 2. Korriku
 3. Prilli 2 (ngase femija i par ishte binjak)
 4. (Shkruaje nese mendoni se eshte dikush tjeter)

Zgjidhja?
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje prift kishte nje raso(veshje prifterinjsh) me 44 xhepa...
Ne cilin prej xhepave e mbante prifti kreherin...?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Titulli: Re: Sa majmun kishte tufa ?

Them se me pare duhet specifikuar lloji i vezes, pule, pate, rose apo pul deti, duhet mar parasysh spesori( trashesia) e levozhges se vezes, gjithashtu specifikoni edhe vendin ku do te zihen vezet, ne maj te malit nuk ziejn as per 27 minuta... :)

Sot bera experimentin me 2 veze dhe me doli ky perfundim,
1- Nese raporti volumor veze/uje=1/2.5 vezet ziejne per 2.7 minuta ne temperaturen 100 grad.

Vezet teorikisht sipas problemit ziejne per 5 minuta ne temperature konstante kuptohet.

Po ajo thote 1 veze per 5 minuta, si ka mundesi qe 5 veze te ziejne me shpejt se 1 veze e vetme?!?!?!...

Une them 5 minuta:p
Kush e ka gjet mi myself?:D
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Kur ndizet drita... erresira ku shkon ?

Erresira eshte mungesa e drites:D...jo po si te thuash: Kur del Dielli ku shkon i ftohti?:p


pyetja tjeter:D eshte sh e lehte:)

Pse bie shiu?!........
 
Redaktimi i fundit:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

1. Figura e mëposhtme është e paplotësuar. Gjithashtu njëra nga nëndarjet e figurës (A,B,C,D) e plotëson atë. Cila?
untitled.JPG
a) A
b) B
c) C
d) D
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrash
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrash

Po cfar pune ben tjeter gjeli, pervecse te kendoje.
 

My Self

Born To Be Happy
Re: Sa majmun kishte tufa ?

Ne nje peme ishin 7 zogj. Me 1 gure vrasim nje zog. Sa zogj kane mbetur ?
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrashKur gjeli rrin me nje kam dhe i sillet pules , i kerkon te ulet pules dhe pula ulet pastaj bejne dashuri .
 

Endrra

VIP
Staf në FV.AL
Pe: Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrash


Mos ndoshta merret me spastrimin e mbeturinave qe mbesin nga tretja e ushqimit.

Ja kam harru fjalen shqip :D ahaahahahah
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Cka vjen pas Marsit?
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

ta them un nje??

Nje her nje guzhunjer u be miljoner,,vetem sepse mori nje shofer qe kishte tre pastagjer ne telefon,,tashi ti nese sdin anglisht,,te kujt ishin paret fillimisht??:p
 
Top