• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sa majmun kishte tufa ?

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Gjeni numrin qe mungon tek rrethi bosh.. mundesisht thoni dhe cikez llogjiken qe perdoret per ta gjetur:D

 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Gjeni numrin :D

a thua te ket mundesi qe tabela mos te jet ne rregull??

sepse logjika e saj esht kjo,,nurmat duhet ose ti mbledhesh nga posht siper,,ose ti zbresesh nga siper posht,,

dmth ne kte mynyre,,nese numri 23 esht ne kulm bashk me numrin 17,, numrat qe jan posht tyre,,
dmth ne cilen an qe ta mbeledh ta dal numri siper i sakt,,dhe posht tyre kemi 12 ,,11 dhe 6,, 11 esht ne mes,,po ta mbledhesh krahun majtas me numrin 11 qe esht numri ne mes,,,del numri 17 siper,,gjithashtu po ta mbledhesh edhe krahun djathtas me nurmin 11,,del 23 ne ate krah,, dhe keshtu vazhdon tabela edhe ne rrshtin tjeter posht qe jan 4 numra

3 9 2 dhe 4 ter,,deri ketu gjithshka shkon logjikshme,,por ne rreshtin e parafundit ku futet 7ta dhe dyshi nuk rrjedh me nje logjik e tille,,prandaj po mendoj se ka mundesi te jet tabela jo e sakt??
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Gjeni numrin

pra nese 11 duhet ta mbledhsh me 6-shten per te krijuar 17 ne kulm,,ose duhet ta mbledhesh me 12-ten per te krijuar 23 shin ne kulmin tjeter siper,,

7-tes duhet tja fuesh nje minus 6-shte per te dal njeshi ne kulmin posht,,dhe nje minus dysh per te dal 5 tek pikpyetja!

kurse rreshti i numrave ne mes pershtatet si lart si posht.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

hahahaha...sa qenke lodh o Albert.... hahaha... pergjigja eshte: 5

atehere gjeni kete te dyten tani pasi eshte me e lehte:p
399709_2882867227885_1146237097_33081588_1339758152_n.jpg
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Gjeni numrin qe mungon tek rrethi bosh.. mundesisht thoni dhe cikez llogjiken qe perdoret per ta gjetur:D


Soul, se ishte 5 kjo nuk do koment dhe logjike, por mua me intereson se si vijne numrat tjere deri te radha e trete nga poshte.

Shembull: Nga vije 2 - shi ne radhen e dyte?
Nga vije 3 ne radhen e trete? Poashtu nga vije 2 dhe 4 -shi ne radhen e trete?

Do ishte mire ta sqarojme?!

Edhe nga ana e siperme perseri ne funde humbe lidhjen?
 
Redaktimi i fundit:

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Mire eshte qe kesaj pyetje mos ti pergjigjen arkitektat :p
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

C'ben gjeli kurr ri me 1 kembe?

p.s fshataret duhet ta din, kush e gjen ka nje drek prej meje, ose leket ja coj me transfert.. fjal burrash

pergjigje e sakte do te ishte : Gjeli kur ri me nje kembe KRRUAN MORRAT...!
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Nje prift kishte nje raso(veshje prifterinjsh) me 44 xhepa...
Ne cilin prej xhepave e mbante prifti kreherin...?

Soul kesaj rradhe sja fute kot... E KE GJET... ulu 5-se
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Edhe kjo pyetje 3D eshte.. :)
rubik.JPG
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Erresira eshte mungesa e drites:D...jo po si te thuash: Kur del Dielli ku shkon i ftohti?:p

te lumte Soul, po kap noten 6-te... ulu 5-se prap :p
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

keni ndonje gje qe smund ta zgjidhni,,apo do beni lojra koti?? :p
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Ky ekuacioni eshte gabim: 101-102=1
Duke levizur nje prej numerave, bejeni ekuacionin qe te dali i sakte??
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Ky ekuacioni eshte gabim: 101-102=1
Duke levizur nje prej numerave, bejeni ekuacionin qe te dali i sakte??

nderrojme 102 me 1(dhe u ndryshojne shenjat:D)

101-(-1)=-(-102)
101+1=102
102=102

E kam gjet mi? qe te jap problemen tjeter una...hahaha
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

une po supozoj qe e gjeta te Sweety-it:p

atehere gjeni numrin?:D
407711_2883324479316_1146237097_33081906_825813093_n.jpg
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

nderrojme 102 me 1(dhe u ndryshojne shenjat:D)

101-(-1)=-(-102)
101+1=102
102=102

E kam gjet mi? qe te jap problemen tjeter una...hahaha

Nuk e ke gjetur jo....rregulli eshte qe vetem 1 numer mund te levizet dhe asgje tjeter. Pra s'mund ti ndryshosh apo ti levizesh simbolet matematike.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

A e B hypen mbi tra...
A-ja zbriti , B-ja ra...
kush mbeti permbi tra ....?
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Ky ekuacioni eshte gabim: 101-102=1
Duke levizur nje prej numerave, bejeni ekuacionin qe te dali i sakte??

Ky qe ke shkrujt ti nuk quhet ekuacion por barazim dhe ne rastin konkrat barazimi nuk eshte i vertet .
Tani ti do qe ta bejme barazimin e verete duke levizur nje shifer apo nje numer se po tua nderrojme vendet 101 me102 barazimi del i vertet ,
gje tjeter nuk shof aty qe mund te bejme lol.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Na falni per mosperdorimin e mire te Shqipes po une t'gjitha problemet matematikore ekuacione i quaj per shkurt lool
Dhe meqense ju s'do e gjenit kte pergjigjen per 100 vjet :p, po ja u jap pergjigjen: 101-10²=1.

Tani t'ju sjell nje tjeter problem, ishalla s'eshte aq i veshtire sa i pari:
Personi A ka nje shporte me 10 molle brenda. Ai ka 10 shoke te cilet duan nga nje molle. Personi A u jep secilit nga 1 molle. Pas ca minutash, secili prej shokeve ka 1 molle por prape se prape ka ngelur 1 molle ne shporte. Si eshte e mundur qe molla te kete ngelur ne shporte??
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Na falni per mosperdorimin e mire te Shqipes po une t'gjitha problemet matematikore ekuacione i quaj per shkurt lool
Dhe meqense ju s'do e gjenit kte pergjigjen per 100 vjet :p, po ja u jap pergjigjen: 101-10²=1.

Tani t'ju sjell nje tjeter problem, ishalla s'eshte aq i veshtire sa i pari:
Personi A ka nje shporte me 10 molle brenda. Ai ka 10 shoke te cilet duan nga nje molle. Personi A u jep secilit nga 1 molle. Pas ca minutash, secili prej shokeve ka 1 molle por prape se prape ka ngelur 1 molle ne shporte. Si eshte e mundur qe molla te kete ngelur ne shporte??

sjam e sigurt por mos valle ja jep njerit me gjith shporte?? kete me thote llogjika per momentin:)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Mjeku, ne vizitën tuaj të fundit, ju ka dhënë për përdorim pesë (5) pilula (hapa) që ju duhet ti përdorni çdo gjysmë ore. Sa orë ju duhen për të konsumuar pesë pilulat?
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

ok pyetja e radhes:)


p.s. kush e gjen ka radhen me postuar me pas
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Jan dy çezme, njera e mbush koven me uje per 3 ore tjetra per 6 ore, per sa ore e mbushin koven me uje ne qoftese hapen te dyja njeheresh ?
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Kush jam une??

Nqs veshtron nuk mund te me shikosh,
Nqs me shikon mua, nuk mund te shikosh asgje tjeter,
Mund te te bej te ecesh nqs nuk mundesh,
Disa here them te verteten,
e disa here genjej....
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Nje cune e nje goce jane ulur ne nje stol.
"Une jam cune" thote femija me floke te zesa.
"Une jam goce" thote femija me floke te verdha.

Nqs te pakten njeri prej tyre po genjen kush eshte kush?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

nje "cune" me floke te zeza? kjo genjen se cune nuk thuhet po cun? pra kjo e para me flok te zeza.
 

ergon

Λάθε βιώσας.
Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Kush jam une??

Nqs veshtron nuk mund te me shikosh,
Nqs me shikon mua, nuk mund te shikosh asgje tjeter,
Mund te te bej te ecesh nqs nuk mundesh,
Disa here them te verteten,
e disa here genjej....

endra.....
 

flowmaster

Anëtar i Nderuar
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

Si ta presim kekun?

Kemi nje kek te rrumbullakte edhe duam ta ndajme ne 8 pjese te barabarta por vetem me tre prerje.
Si eshte e mundur?

 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Pe: Sa majmun kishte tufa ?

120426-182035.jpg
Si ta presim kekun?

Kemi nje kek te rrumbullakte edhe duam ta ndajme ne 8 pjese te barabarta por vetem me tre prerje.
Si eshte e mundur?


Me falni per vonesen e vizatimit
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Sa here ju ngec ora ne te njejtin vend brenda 24oreve...:)
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Sa majmun kishte tufa ?

:(
Kur sjam une i beni kto lojra juve?... ncncnc:mah:nxef:
 
Top