• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sa majmun kishte tufa ?

Hartini

Well known member
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

kete te portokalleve e paske sqaruar bukur Gafi , bravo , kurse ate te moshes se nxensit se di si e ke menduar 10 , por nuk eshte aq .
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Hartini
Ja nje llogjke .

Mesuesi ka ditlindjen dhe nxensi pasi i tregon moshen e vet , pyt mesuesin per te tijen . Une kam kater here me shume vite ngasa ke pasur ti kur une kam pasur moshen qe ke ti tani .
Une kam 40 vjeç . Po nxensi sa vjeç eshte ?
kjo ishte detyra.
ja zgjidhja ime:


4*x=40/ 4
x=10
 
Last edited:

gafi

Anëtar i Nderuar
Mosha
41
Vendndodhja
ne shtepi
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Bejeni me mendje kete veprimin poshte .
Numrin 30 pjestojeni me 1/2 dhe pastaj shojani 20 . Me thoni rezultatin qe ju del .
kisha pas deshire qe te na e sqarosh ne menyre matematike kete sepse une spo e kam te qarte me keto te dhena qe na i ke dhene me heret me zgjedh kete problem por nese keto te dhena qe i keni dhene si sqarim jane te sakta atehere une mendoj qe zgjidhaj eshte kjo:

30*1/2+20=
30/2+20=
15+20= 35

pra 35 e qe spo me duket e logjikshme nese mesuesi ka 40 vjet nxenesi ti kete 35 vjet.
 
Titulli: Sa majmun kishte tufa ?

Bejeni me mendje kete veprimin poshte .
Numrin 30 pjestojeni me 1/2 dhe pastaj shojani 20 . Me thoni rezultatin qe ju del .
nese pjestojme nuk na del fare llogarija Hartin

30:1/2+20=
30:0,5+20=
60+20=80


Na e shpjego te lutem
 
Top