• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sa te rrezikuar jeni nga gjumi? Ja rezultatet shokuese

Desa

Temet nosce
Une gjithnje te ky gjumi jam.... dua te jem te ai REM ,po si?
Rregullimi i gjumit
Gjatësia dhe thellësia e gjumit rregullohen nga një ndërveprim midis faktorëve të ndryshëm. Faktorët më të rëndësishëm janë nevoja për gjumë (i ashtuquajturi faktori homeostatik), ritmi i përditshëm (faktori rrethanor) dhe zakonet ose faktorët e sjelljes.
Nevojat për gjumë dhe ritmi rrethanor përcaktohen nga kushtet biologjike në tru. Këto janë nën kontrollin e disa mekanizmave të ndërlikuar të ndërveprimit midis rajoneve të ndryshme më të thella të trurit, veçanërisht ato të trurit, talamusit dhe hipotalamusit. Këto rajone të trurit kanë gjithashtu një rëndësi të madhe për zgjimin, rregullimin e energjisë, etj.
Sidoqoftë, kohëzgjatja e gjumit nuk përcaktohet nga sa kohë ka kaluar që nga gjumi i fundit.

Faktori rrethi
Ritmi cirkadian përcaktohet kryesisht nga një rajon i vogël i trurit i quajtur bërthama suprachiasmatic (SCN) e vendosur në rajonin e trurit të hipotalamusit. Në të gjitha qelizat e trupit ekzistojnë molekula të trashëguara në masë (ADN) që kanë ritëm, por rregullimi i përgjithshëm bëhet në SCN.
Ritmi biologjik është rreth 24 orë. Sidoqoftë, ora biologjike rregullohet çdo ditë nën ndikimin e dritës pasi SCN merr sinjale nga sytë. SCN dërgon sinjale në rajone të tjera të hipotalamusit që rregullojnë zgjimin, rregullimin e temperaturës, hormonet, etj.
Për më tepër, një sistem sinjalizues i ndërlikuar për pinealin e korpusit lë melatonin 'hormon të errët', i cili është i përfshirë në rregullimin e ritmit cirkadian.
Sistemi i ritmit cirkadian mund të dalë nga faza, për shembull, gjatë gjumit të parregullt, qoftë për shkak të zakoneve të dobëta të gjumit, ekipeve ndërruese (puna me tre ndrime) ose ndërrimeve të zonës kohore - për shembull, kur udhëtoni nëpër zona kohore.
Koha e ditës së gjumit ndikon gjithashtu në gjumin e arritur. Për shembull, gjumi spontan do të jetë më gjatë natës në krahasim me fillimin përkatës të gjumit në mëngjes.

Nevoja për gjumë (faktori homeostatik)
Nevojat për gjumë ndërtohen ndërsa jeni zgjuar dhe gjumi bëhet më i thellë (valët e ngadalta delta) aq më gjatë është që nga koha kur keni fjetur për herë të fundit. Ndërveprimi midis nevojës për gjumë dhe ritmit cirkadian është thelbësor për mënyrën e rregullimit të gjumit.

Zakonet dhe faktorët e sjelljes
Sidoqoftë, zakonet dhe faktorët shoqërorë ndikojnë gjithashtu në mënyrën se si dhe kur fle. Gjumi nuk është i domosdoshëm kur jeni të lodhur. Në fakt, studimi tregon se dikush është më pak i lodhur në mbrëmje sesa më herët gjatë ditës, për shembull, në orët e vona të pasdites. Prapëseprapë, ju shkoni në shtrat pothuajse të njëjtën kohë çdo natë, sepse e dini se ju duhet një numër i caktuar i orëve të gjumit për të punuar ditën tjetër. Gjumi varet shumë nga zakone të tilla të ngurta.

Nevojat e gjumit dhe shëndeti
Një numër faktorësh të zakonshëm jetese ndikojnë negativisht në cilësinë e gjumit: kohëra të parregullta të gjumit, konsumi i alkoolit sidomos vonë natën, pirje duhani,mungesa er ushtrimeve fizike, mënyra stresuese e jetës si dhe marrja ditore e pilulave të gjumit. Disa sëmundje gjithashtu mund të shkaktojnë gjumë të dobët, të tilla si astma nate, apnea e gjumit, marrja e ilaçeve, marrja e alkoolit, etj.

p.s. me pak fjalë: iku stresorëve dhe durim se duhet kohë për të rregulluar gjumin.
 

Hope

◕‿◕
-Relaksohuni përpara se të shkoni në krevat.

-Mos hani ushqime të rënda përpara se të flini.

-Dëgjoni muzikë të qetë.

-Zgjohuni çdo ditë në të njëjtën orë, madje edhe në fundjava dhe ditë pushimi.


Epo keto keshilla i ndjek kur ke mundesi, se kollaj te thuash zgjohuni ne te njejten ore, nqs ti ke fjetur dy ore vetem qe te zgjohesh ne ate ore.....
Katastrof e kam gjumin ne kete moment......
 
Top