• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sherimi i traumave me EMDR

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Kohet e fundit kam degjuar shpesh per EMDR (eye movement desensitization and reprocessing)
Kjo terapi që po zhvillohet shume kohet e fundit ka te beje me sherimin e traumave,ankthit,depresionit,post trauma etj me kete metode që është e perbere nga 8 faza.
Pacientit ne vend që ti fshihen kujtimet ( ne rast hipnoze psh) behet i mundur që truri te ambjentohet me ate kujtim negativ dhe te ristabilizohet.
Me ane te levizjes se syve sa nga njera ane ne tjetren dhe duke folur per problemin që ke mendohet që kjo levizje okulare ose një trokitje ritmike mbi dicka ose një tingull,ben që sensoret e trurit tone te mos fokusohen tek ajo gjeja negative por te stabilizohen.

Sdi sa e qarte jam dhe sdi nese keni info por është sikur truri nga njera ane te clirohet nga trauma ,nga ana tjeter te mos fokusohet...keshtu fillon ambjentimi,dhe pranimi i dickaje.
 
Top