• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkembim mendimesh me Hyllin.

orakulli

Anëtar i Respektuar
Hyllin,nuk e kupton qe Adrian Vehbiu eshte një i pavlere per qarqet shkencore.Nuk mjafton vetëm qe të shkruash që te jesh i bindshëm.Duhet te dish dhe se si te mendosh perpara se te mesoh sit e shkruash.Kam venë re qe disa dine vetëm se si te shkruajne.Dhe,biles,shkruajne shumë bukur.Ndersa persa i perket se sa mendojne dhe se si mendojne eshte diçka tjeter.Ata kane zgjedhur rrugen me te kollajshme.Thjesht nuk mendojne fare.Kopjojne dogma te perseritura kushedi sa miliona here dhe fillojne ti thurin e ç’thurin si per here te pare.
Jane me mijëra libra librarive te botes qe edhe pse,pasi nuk i blen njeri,duan ti falin nuk pranon njeri ti marrë.Nuk e pranon njeri,sepse vetem dikush qe e lexon I pari nxjerr kometin ngado ku shkruan ose flet:”mu duk sikur e kisha lexuar dikur me parë atë liber”
Se dyti,sa per zberthim te thjeshte per çfare ai shkruan,ai nuk kupton dot dallimin me te thjeshte ne gjuhesi:Dallimin midis gjuhes se shkruar dhe te folur.Kjo parulle-dogme-argument “shqipja eshte shkruar vone” eshte njesoj si parullat e Enver Hoxhes “ta bejme fshatin si qytetin”..Dhe Adrian Vehbiu mban shume demtime psikologjike te ketij lloj.Nuk ka shume faj,sepse ne ate system eshte e’duk’uar per nje kohe te gjate.Llogjika e perdorur prej tij te çon ne konkluzionin e nje idioti: “meqenese eshte shkruar vone,perpara shkrimit ajo nuk ekzistone dhe per rjedhim populli shqiptar nuk fliste.Pasi u shkrua ajo i huazoi fjalet nga cila:Nga greqishtja e vjeter?E pranon kush kete idiotizem.Pse do te shkonte dy mije vjet pas?Apo nga latinishtja?Pranohet kjo?Po si e mesuan keto fjale keta shqiptar te shkrete pasi mesuan te shkruanin ne vitn 1444? Kjo duhet te çoje patjeter nje nje perfundim te tille qe;Keto fjale,per 500 vite, ndonje pushtues ja mesoj me zor gjithe popullit shqiptar.Me anë të kujt?Ndoshta me ane sistemit arsimor ne turqisht te sulltaneve osmane.
Hyllin pash zotin.اfare harxhon kohën me nivele dhe arsyetime të tilla.
Jane parimet elementare të llogjikes( te sterstjudjuara ne ditet e sotme) qe e hedhin poshte-lehte kete rruge te menduari.Dhe ..nga mjeshtrat e sotem(jo shqipater perseri) po shkruhet qe gjuha shqipe ka mundesi te madhe te kete qene burimi i pare per dy gjuhet e sipermendura,tashme te vdekura.Siç ka pasur dhe ka zera shkencore qe shkruajne qe ato te madhenjohura gjuhe;”nuk qene ndonjehere te folura”.Sic ka zera te tjere ,perseri jo shqiptare,qe dalin me perfundimin qe grekerit modern ta kerkojne Grekesine e Aleksanderit te madh tek ndonje tjeter dhe jo tek Aleksanderi i madh.Siç ka zera bashkphore qe…..
Siç hidhen pa aq thjesht posht perfundimet e tipi Meyer “shqipja ka vetem huazime per fjalet qe jane te ngjashme me gr.e vjeter ose latinishten ose vjen nga indE ne fjalet e tjera”
E dyta ,Adrian vehnbiu,mire qe nuk arrin te kete mendimin e tij,por nuk njeh aspak greqishten e vjeter dhe latinishten.Thjesht ai nuk ka sasine e nevojshme;jo vetem te fjalorit dhe gramatikes se tyre,por edhe ate pak me te nderlikuaren:Si ato gjuhe shprehnin nje mendim,urrejtje,e te tjera e te tjera….Per sa ai shkruan,kuptohet gjithashtu lehte qe nuk njeh as edhe italishten moderne dhe duhet te njohi shume pak anglishten e folur.
Por….une kam dyshim edhe per cilesine e njohjes se shqipes dhe nuk kam aspak dyshimin qe Adrian Vehnbiu ben pjese ne grupin e gjuhetareve qe permend Robert D’Angley:
“Shqipja si gjuhë është gjeniale dhe është për të ardhur keq, që shqiptarët e sotëm ende nuk kanë kuptuar rëndësinë e saj gjuhësore universale. Deri më tani asnjë prej tyre nuk ka ditur ta studjojë dhe ta thellojë siç meriton në këtë kuptim gjuhësor. Dijetarët shqiptarë gjithmonë kanë shkuar pas gjuhëtarëve perëndimorë dhe më në veçanti atyre që quhen albanologë. Ata madje kanë kaq shumë besim te këta, sa shpesh pranojnë pa menduar aspak gjithë mendimet që japin albanologët sido që të jenë.”

Adrian Vehbiu!
Ti ke vetem nje urrejtje te verber per gjuhen shqipe dhe ne fakt per sa ytblajet ne shkrimet tuaja,për ç’do gjë shqipe.
Pershtypja qe I lini nje njeriu te arsimuar,qe lexon shumë dhe qe flet shume gjuhe eshte:Ju jeni nje i dështuar. Besoj se e dini kuptimin e mirefillte te njesise “deshtoj”.Sa per pak kujtese:perdoret edhe kur “gruaja nuk e lind te gjalle femijën e saj”.
Prandaj,per ti rene sa me shkurt,mos e lër’ë veten që pas vdekjes tende,emri yt të shuhet me emrat e njerezve te zakonshem, te ngelet vetem ne rasën,ose gurin e varrit per aq vite sa zakonsiht rrojne varrezat e nje vendi te huaj.
Shrkuaj diçka shkencore me vlerë edhe sikur ajo të jetë kunder gjuhes Shqipe.Mos u merr me biseda kafenesh dhe të mjaftohesh me aq pak mendim personal cinik plakaruq.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Shkembim mendimesh me Hyllin.

Shkrimi i mire eshte pasqyrim i te menduarit te shendetshem.
 

orakulli

Anëtar i Respektuar
Titulli: Shkembim mendimesh me Hyllin.

Hyllin,nuk e kupton që Adrian Vehbiu është një i pavlerë ndër qarqet shkencore.Nuk mjafton vetëm që të shkruash që të jesh i bindshëm.Duhet të dish dhe se si të mendosh përpara se të mësosh si të shkruash.Kam vënë re që disa dinë vetëm se si të shkruajnë.Dhe,biles,shkruajnë shumë bukur.Ndërsa përsa i përket se sa mendojnë dhe se si mendojnë nuk ka gjasa qe perdorin mendjen e vetë.Ne shume raste ata kane zgjedhur dhe zgjedhin rrugen me te kollajshme:Thjesht nuk mendojne fare.Kopjojne dogma te perseritura kushedi sa miliona here dhe fillojne ti thurin e ç’thurin si për herë të parë.Ata janë shumë të mirë në copy-pastë të mendimeve të tjerëve.Janë mendimtarë copy-pastë.
Janë me mijëra libra librarive të botës që edhe pse,pasi nuk i blen njeri,duan ti falin nuk po pranon njeri ti marrë.Nuk i pranon njeri,sepse vetëm dikush që i lexon i pari nxjerr komentin ngado në gazeta,rezista,TV ku shkruan ose flet:”mu duk sikur e kisha lexuar dikur me parë atë liber,ose “ishte pa ndonjë vlerë”.Eshte koha e demokracise.Nuk eshte më mesjete kur Galileo-n e dënonin sepse ishte ne kundershtim me Aristotelin mbi rumbullaksine dhe qendersine e planetit tone.Ne ate kohe kishte vetem nje kuptim mbi gjithesine nga Arsitoteli,nje liber qe jipte shpjegimin fetar mbi ndertimin e Tokës e qe quhet Bibël,nje mbret,nje pape..Ishe i detyruar te brohorisje per “ Një te shkruajturat e tyre”.Ishe I detyruar ti pelqeje ,ti pranoje,….Mua me duket sikur ky,Adrian Vehbiu vjen nga ajo bote e ndryshkur tashme.
Sa për zbërthim të thjeshtë për çfarë ai shkruan,ai habiterisht nuk kupton dot dallimin më të thjeshtë në diskutimin gjuhësor:Dallimin e madh midis gjuhës së shkruar dhe asaj te folur.Kjo parullë-dogme-argument “shqipja eshte shkruar vone” eshte njesoj si parullat e Enver Hoxhes “ta bejme fshatin si qytetin”..Ajo nuk ka as edhe me te voglen vlerë shkencore mbi gjuhen shqipe,origjinën e saj,zemren e saj..Dhe,mesa kuptoj,Adrian Vehbiu mban shume demtime psikologjike te ketij lloj.Nuk ka shume faj,sepse ne ate system eshte e’duk’uar per nje kohe te gjate.Llogjika e perdorur prej tij te çon ne konkluzionin e nje idioti: “meqenese eshte shkruar vone,perpara shkrimit ajo nuk ekzistone dhe per rjedhim populli shqiptar nuk fliste.Pasi u shkrua ajo i huazoi fjalet.
Nga cilet gjuhe I ka huazuar?:Nga greqishtja e vjeter?E pranon kush kete idiotizem.Pse do te shkonte dy mije vjet pas?Apo nga latinishtja?Pranohet kjo?Po si e mesuan keto fjale keta shqiptar te shkrete pasi mesuan te shkruanin ne vitn 1444? Kjo duhet te çoje patjeter nje nje perfundim te tille qe;Keto fjale,per 500 vite, ndonje pushtues ja mesoj me zor gjithe popullit shqiptar.Me anë të kujt?Ndoshta me ane sistemit arsimor ne turqisht te sulltaneve osmane.
Hyllin pash zotin.اfare harxhon kohën me nivele dhe arsyetime të tilla.
Jane parimet elementare të llogjikes( te sterstjudjuara ne ditet e sotme) qe e hedhin poshte-lehte kete rruge te menduari.Dhe ..nga mjeshtrat e sotem(jo shqipater perseri) po shkruhet qe gjuha shqipe ka mundesi te madhe te kete qene burimi i pare per dy gjuhet e sipermendura,tashme te vdekura.Siç ka pasur dhe ka zera shkencore qe shkruajne qe ato te madhenjohura gjuhe;”nuk kane qene ndonjehere te folura”.Sic ka zera te tjere ,perseri jo shqiptare,qe dalin me perfundimin qe grekerit modern ta kerkojne Grekesine e Aleksanderit te madh tek ndonje tjeter dhe jo tek Aleksanderi i madh,pamvaresisht qe I kane ngritur nje monument qe kushton 50 milione dollare.Siç ka zera qe gjuha universale eshte shume e veshtire per tu kuptuar ne nivelet e gjuhetareve te sotem.…..
Siç hidhen pa aq thjesht posht perfundimet e tipi Meyer “shqipja ka vetem huazime per fjalet qe jane te ngjashme me gr.e vjeter ose latinishten ose vjen nga indE ne fjalet e tjera”
Adrian Vehbiu,mire qe nuk arrin te kete mendimin e tij,por nuk njeh aspak mendimet e te tjereve si dhe vete “greqishten e vjeter” dhe latinishten.Thjesht ai nuk ka sasine e nevojshme;jo vetem te fjalorit dhe gramatikes se tyre,por edhe ate pak me te nderlikuaren:Si ato gjuhe shprehnin nje mendim,urrejtje,e te tjera e te tjera….Per sa ai shkruan,kuptohet gjithashtu lehte qe nuk njeh as edhe italishten moderne dhe duhet te njohi shume pak anglishten e folur.Kur flet mbi nje gjuhe duhet te kesh nje evidence dhe te vesh ne balance tezat e te gjitha kaheve,positive dhe negative.Ky lloj gjuhetari diskuton per gjuhen shqipe si I pamvarur ne pamje te pare,por duke e vendosur shume qarte veten ne nje grup te caktuar.Bile vendosur ne grupin me te keq:Ne grupin e tezave slave.Fjalia e pare e tyre:”Gjuha shqipe eshte nje kombinacion huazimesh ……”.Pa argumente,pa evidence faktesh,pa as me te voglen analize shkencore.Vetëm cfare ka shkruar nje shkencetar i paguar prej mbreterise serbe qe;”fjala këlysh e perdorur nga Homeri,e cila gjendet ne shqipem e sotme eshte nje rastesi..”
Por….une kam dyshim edhe per cilesine e njohjes se shqipes dhe nuk kam aspak dyshimin qe Adrian Vehnbiu ben pjese ne grupin e gjuhetareve qe permend Robert D’Angley:
“Shqipja si gjuhë është gjeniale dhe është për të ardhur keq, që shqiptarët e sotëm ende nuk kanë kuptuar rëndësinë e saj gjuhësore universale. Deri më tani asnjë prej tyre nuk ka ditur ta studjojë dhe ta thellojë siç meriton në këtë kuptim gjuhësor. Dijetarët shqiptarë gjithmonë kanë shkuar pas gjuhëtarëve perëndimorë dhe më në veçanti atyre që quhen albanologë. Ata madje kanë kaq shumë besim te këta, sa shpesh pranojnë pa menduar aspak gjithë mendimet që japin albanologët sido që të jenë.”

Adrian Vehbiu!
Ti ke vetem nje urrejtje te verber per gjuhen shqipe dhe ne fakt per sa ytblajet ne shkrimet tuaja,për ç’do gjë shqipe.
Pershtypja qe I lini nje njeriu te arsimuar,qe lexon shumë dhe shkruan pak dhe qe flet shume gjuhe eshte:Ju jeni nje i dështuar. Besoj se e dini kuptimin e mirefillte te njesise “deshtoj”.Sa per pak kujtese:perdoret edhe kur “gruaja nuk e lind te gjalle femijën e saj”.
Prandaj,per ti rene sa me shkurt,mos e lër’ë veten që pas vdekjes tende,emri yt të shuhet me emrat e njerezve te zakonshem, te ngelet vetem ne rasën,ose gurin e varrit per aq vite sa zakonsiht rrojne varrezat e nje vendi te huaj.
Shkruaj diçka shkencore me vlerë edhe sikur ajo të jetë kunder gjuhes Shqipe.Mos u merr me biseda kafenesh dhe të mjaftohesh me aq pak mendim personal cinik plakaruq.
 
Last edited:

Hyllin

Banned
Titulli: Shkembim mendimesh me Hyllin.

Orakulli se kisha vene re kete teme, edhe pse paska kaluar shume kohe.

Uroje te jesh mire.
 
Top