• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shkencëtarët italianë zbulojnë proteina riparuese të ADN-së të qelizave kancerogjene: nuk do të ketë më kimioterapi

Boreas

Advanced
Kimioterapia është ende një nga armët më të efektshme për të luftuar kancerin , megjithatë, edhe pse drogat e përdorura janë bërë shumë më shumë tolerante se sa në të kaluarën, ” veprimit citotoksik i trajtimit ende mund të dëmtojë qelizat e shëndetshme (sidomos ato në përsëritje të shpejtë) Kjo demonstrohet nga humbja e flokëve, problemet gastrointestinale të tilla si të vjella dhe diarre, mbrojtje imunitare të zvogëluar dhe efekte të tjera anësore që lidhen zakonisht me këtë terapi anti-kancer, siç specifikohet në faqen e internetit të AIRC. Falë hulumtimit të ri të koordinuar nga shkencëtarët italianë, kimioterapia mund të bëhet një kujtim i largët për disa pacientë të prekur nga disa forma të përhapura të kancerit, të tilla si kanceri i gjirit, zorrës së trashë dhe vezoreve . Në fakt, studiuesit kanë zbuluar rolin e një proteine në mbrojtjen ndaj qelizave kancerogjene; frenimi i tij me ilaçe me një veprim të synuar mund të neutralizojë vetëm qelizat e sëmura.

Studiuesit në institutin kërkimor De Bellis në Castellana Grotte kanë gjetur një mënyrë për të bllokuar një proteinë riparuese të ADN-së në mënyrë që të vrasin qelizat e sëmura. Kërkimi, i udhëhequr nga Profesor Cristiano Simone dhe i mbështetur nga Fondacioni Airc, çoi në zbulimin e rolit të gjenit SMYD3 në neoplazmat. Sapo të zhvillohen barna frenuese, kimioterapia mund të shmanget në 10-15 përqind të kancerit të gjirit, zorrës së trashë, vezoreve dhe pankreasit.
Studimet nga ekipi i Simone kanë identifikuar në laborator rolin kryesor të një gjeni që prodhon një nga proteinat “punëtore” të përfshira në riparimin e ADN-së tonë: quhet SMYD3, është njohur për rreth dhjetë vjet siç zbulohet në doza masive në lloje të ndryshme të kancerit, por funksioni i tyre nuk dihej ende. Kjo terapi mund të zbatohet në grupe të konsiderueshme të kancerit të gjirit (15 përqind të rasteve), zorrës së trashë (11 përqind), vezoreve (15), pankreasit (10).


Business Mag
 

Hope

◕‿◕
Terapite genike jane ne zhvillim e siper ne boten e semundjeve dhe sidomos te kancerit, por eshte nje fushe aq e gjere sa do akoma shume vite te arrine ne rezultate konkrete dhe efikase.
Per momentin kimio dhe radio dhe kur mundet operacioni mbeten armen e vetme kundra kancerit.
 
Private conversations
Help Users
    Top