• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Shqipëria konkurente për çmimin e letërsisë europiane

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Shqipëria përzgjidhet për herë të parë si një ndër vendet që konkurojnë për çmimin e letërsisë europiane. Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri Ettore Sequi deklaroi se ky projekt ka si synim promovimin kulturor të vendeve europiane, pasi kultura është pararendëse e ekonomisë dhe politikës në rrugën drejt integrimit.“Për herë të parë Shqipëria është një ndër vendet që është përzgjedhur për cmimin europian të Letërsisë. Kjo është pjesë e politikë sonë për të promovuar kulturën e vendeve të Europës. Fondi për bashkëpunimin kulturor midis vendeve ku përfshihet edhe fondi për letërsinë 6 vitet e ardhshme është rreth 1.6 miliard euro. Ky konkurs për Shqipërinë është një mundësi për të treguar talente të reja në botën e letërsisë të cilët tashmë do të njihen edhe përtej kufijve. Në rrugën e Shqipërisë për në BE kultura do të jetë pararendëse e ekonomisë dhe politikës” ,-tha Sequi.

Kryetari i Shoqatës së botuesve Shqiptar Petrit Ymeri deklaroi se ende ekzistojnë një sërë problemesh dhe pikërisht për këtë duhet mbështetje.

Shkrimtarët që mund të marrin pjesë në këtë konkurs mund të paraqesin pranë jurisë 2 deri në katër libra të botuar të paktën në 3 apo 4 gjuhë të huaja. Fituesi zgjidhet nga juritë e vendeve përkatëse dhe më pas çmimi për letërsinë europiane shpallet në Frankffurt në panairin e librit.
 
Top