• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si i thone shqip?

abstraction

Carpe Diem
rubber bands? Lol

eshte ne anglisht, po ne shqip si mund ti themi ? Mua sme kujtohet ne shqip , ndonjeri e di ? :qenis:
 
Last edited by a moderator:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Si quhet ne shqip..

gome shiriti keshtu diqka nese s'gaboj
 

Cyber_Spartacus

Homo Homini Lupus
Titulli: Si quhet ne shqip..

rrip lastik
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Si i thon shqip?

Mqs shume prej nesh jemi te ikur me kohe nga Shqiperia, kemi shume fjale qe si dime sakt...ose te cilat i "shqiperojme" nga gjuhet qe dime...
Mua me ndodh, dhe te di fjal e mos me vine ndermend...
Ne kete teme, mund te marim ndihme nga "mesuset" e gjuhes shqipe, duke i reprezentuar me foto, ose ne gjyhe tjeter fjalet qe duam ti dime shqip...

Psh, mua do me interesonte te dija se si i thoni shqip nje insekte qe jeton ne vendet ku ka uje, ne anglisht i thone DRAGONFLY, e tregon keshtu

 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si i thon shqip?

kur kam qene i vogel kapnim shpesh nga keto dhe atehere i thonim shpesh AEROPLANA
as si pilivese spo me duket kjo mua
sbesoj se kemi ndonje term per kete
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Si i thon shqip?

Pilivese i thone edhe Korcarce, ne ghuhe shkencore nuk e di.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Si i thon shqip?

Pilives quhet . DHe femrave kur jan te dopta i themi pilivese ne nga dr :p::p
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Si i thon shqip?

kur kam qene i vogel kapnim shpesh nga keto dhe atehere i thonim shpesh AEROPLANA
as si pilivese spo me duket kjo mua
sbesoj se kemi ndonje term per kete
ne te kundert nga ju evi ne u kemi pas thene helikoptera
pilivese ndoshta
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Si i thon shqip?

Po ketij si i thon shqip
ps : anglisht- peacock


ps2: flm per pivilesen- helikopter- aeroplan
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Si i thon shqip?

Si qenka Fazan ky ?
Ky ne shqip quhet Pallua.
 

E3

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si i thon shqip?

ne ketej ashtu i themi

eshte njesoj si te thuash torte po qe ne gjuhen e beratesve i thon dhe Tabosh
 

BeniT

Donatorë
Titulli: Si i thon shqip?

Dmthn per ju dy shpende te ndryshem quhen me te njejtin emer ?
Kerko pak per Fazan dhe shife diferencen .
 

Iron_Leon

شيطان בעל זבוב
Titulli: Si i thon shqip?

Pallua e di edhe une.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Si i thon shqip?

Pallua fazani eshte me ndryshe dhe se ngjasojne palua quhet.
 

Gazolina

Moskokecarese
Titulli: Si i thon shqip?

Drithera u thuhet me duket edhe pse ca kam degjuar ti thone ne gjuhen e huaj corn - flaks...pastaj se si behen dhe preferencat e shijes eshte tjeter gje.
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Si i thon shqip?

Sbesoj se ka emer skan eksistuar ne shqiperi, cereali i kam kerkuar ne dyqan dhe mi kan dhene prandaj mendoj cereali .

P.s Karamele e di qe i ke fiksim ti kto prandaj pyete :)):)
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Si i thon shqip?

Corn flakes eshte vetem nje lloj cereals, ka lloj lloj, ne pergjithesi doja ta dija une. Flm gazolina dhe angel (fiksim i kam, mengjes po e po, po edhe ne dark para gjumit me shijojne) :D
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Si i thon shqip?

Edhe une e dija qe i thonin drithera....
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Si i thon shqip?

si e quani kete frutin un mushmolle po ju ???
 
Top