• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si i thone shqip?

Zana1

Braveheart
Per c'fare po kembengul une ?

Pra k'tu ku jam une... ti thuash nje Turku qe je Shqiptar.. nuk te njeh si te tille , por te thote direkt Arnaut, ku ndaj nesh e perdorin me perbuzje ne forme ofendimi, qe te dergon direkt ne kohen e pushtimit.

Kupton apo jo ? loool
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Per c'fare po kembengul une ?

Pra k'tu ku jam une... ti thuash nje Turku qe je Shqiptar.. nuk te njeh si te tille , por te thote direkt Arnaut, ku ndaj nesh e perdorin me perbuzje ne forme ofendimi, qe te dergon direkt ne kohen e pushtimit.

Kupton apo jo ? loool
O goce thuaji edhe ti anadollake, se meresh me turq injorant cte te them une . Ti thua trillon histori , si moj u trilloka historia!
jane fakte moj , arvanitasit ishin paraardhesit tane , ndihmuan ne formimin e shtetit Grek, greket e sot e mijra vite nuk duan ta pranojne qe arvanitasit ishin shqiptare.
Se ske ti argument ti mbyllesh gojen ca jevgjiterve te mongolise , ta ka fajin historia?
 

Zana1

Braveheart
Ta sqarova me lart se qysh i sqaroj une...por ty te jane qorruar syte . loool

Sic te thashe edhe ne postimin tjeter, qe ne realisht nga afer nuk kemi asnje ngjashmeri me Turqit si ne gjuhe edhe ne zakone e tradita.

Ndersa ne lidhje me fjalet e zakonet e ngelura, ka plot qe preferojne qe ti perdorin k'to fjale ne Turqisht sesa ne Shqip ... kjo ose per arsye te injorances ose sepse ashtu ju pelqen .
 

Aki

misfit
Ooo fight fight fight :p

Dy gjera do doja te shtoja:
1. E gjuha turke si shkruhet lexohet (pervec shkronkes ğ qe llogaritet si shkronje e heshtur dhe nuk lexohet)
2. Nga qe gjuha shqipe eshte gjuhe qe lexohet sic shkruhet atehere domosdoshmerisht qe emrat duhet te shqiperohen prandaj thone Noksvil, ose Nju Jork a ku e di, kete ma ka pohuar nje albanologe qe kam pyetur.

Tani mu kujtuan disa pyetje:
1. Kokoshkat qe ne disa gjuhe sllave dmth pula, ne Shqiperi perdoren si popcorn, ndersa nga katundi im me themi pufka, ka ndonje fjale tjeter kjo?
2. Ketej, kendej apo te dyja jane okej?
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Ta sqarova me lart se qysh i sqaroj une...por ty te jane qorruar syte . loool

Sic te thashe edhe ne postimin tjeter, qe ne realisht nga afer nuk kemi asnje ngjashmeri me Turqit si ne gjuhe edhe ne zakone e tradita.

Ndersa ne lidhje me fjalet e zakonet e ngelura, ka plot qe preferojne qe ti perdorin k'to fjale ne Turqisht sesa ne Shqip ... kjo ose per arsye te injorances ose sepse ashtu ju pelqen .
Moj goce kane qene 5 breza te pushtuar , si moj ti thuash injorance???
Nejse ...si te duash ti e leme , se ti ke mendjen tende ...hajt shnet


AKi kokoshka i themi.....e huazuar edhe kjo ee? lol
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Ooo fight fight fight :p

Dy gjera do doja te shtoja:
1. E gjuha turke si shkruhet lexohet (pervec shkronkes ğ qe llogaritet si shkronje e heshtur dhe nuk lexohet)
2. Nga qe gjuha shqipe eshte gjuhe qe lexohet sic shkruhet atehere domosdoshmerisht qe emrat duhet te shqiperohen prandaj thone Noksvil, ose Nju Jork a ku e di, kete ma ka pohuar nje albanologe qe kam pyetur.

Tani mu kujtuan disa pyetje:
1. Kokoshkat qe ne disa gjuhe sllave dmth pula, ne Shqiperi perdoren si popcorn, ndersa nga katundi im me themi pufka, ka ndonje fjale tjeter kjo?
2. Ketej, kendej apo te dyja jane okej?
germa C ne turqisht - shqiptohet XH
 

Aki

misfit
Kjo besoj pyetje retorike ishte :), po prap kjo e jona me tingellon me bukur, pufka :p

Shkronjat po, se te tille r kane alfabeyin:
C=xh
J=zh
Y=j
i pa pike eshte ë po dmth gjithandej njesoj lexohen
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Po po e di....prandaj thashe Tencere lexohet tenxhere :p
Pufka ketej quhen tjeter gje, po skane lidhje me kokoshkat.
 

dangerous

Moderatorë
P.O. kur thuan ...( Po e prek me dore, luaj me dore ) po fus gishtat, Po luaj me gishtat... nuk e perdor ti si shprehje pshm? ( se per mua eshte normale ) Loool

C’fare thuan ti ne k’te rast ..? ( P.O. masturbohem) ? Loool
... po mè çohen nervat e do ti bie me dorè tastaierit ., por kam cel ., mendova tè fus gishtin _ e tè nxjerr çfarè kam ngrenè por harrova se nuk kam ngrènè hèè pra mè mbetet ta trajtoj me ledhatim , perkedhelje e te loz me fjalè siç te plq.e ty po nuk te plq.futi e njè tè peshtyrè se vjen mè shpejt nervoziteti.

Nqs.di ti ndonje fjalè tjr.na trg.

Mastubieren - keshtu e njohim ne nè Shqiperi e ne gjuhen e popullit shko bjeri me dorè* kopukut qè eshtè ngritur e bo zhurmè., ose shko fut gishtin e nxirre çf.tè shqeteson ne stomak .
 

Zana1

Braveheart
Pak rendesi ka se qysh e njihni ju ne Shqiperi ( k'tu po flasim per fjalorin ) jo per ju.. lool ... perderisa frekuentoni e perdorni rregullisht fjale e gjuhe te huaj ne jeten e perditshme, ky fakt nuk do te thote qe ja keni idene gjuhes Shqipe, apo qe jeni te sakte.

Ps... Ti e shkruan gjuhen Shqipe me keq se pula, mezi te kuptoj . lool
 

ZoteriaJuaj

Anëtar i Nderuar
Kshu e quajne nje femije, jashte martese ne Albania ?

Kopil e dija... qe perdoret ne rastet kur dikush e han ne te tera anet, si dikush qe perfiton ... duke perdorur te tera rruget e menyrat , per te arritur ate qe don.
Po kopil/dobic
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Për debatet e zhvilluara në faqet e fundit... nuk flitet me hamendje dhe me dëshira, por me rregulla. Gjuha shqipe ka nje fjalor të cilit duhet t'i përmbahemi të gjithë. Vërtet që shqipja ka shumë fjalë të huaja, po kjo s'do të thotë që duhet të shtojmë të tjera pafundësisht, e t'i bëjmë të gjitha të huaja.

Gjuhësia është një shkencë më vete dhe çdo gjuhë ka veçantitë e saj. Ka shumë arsye pse krijohen fjalë të reja e pse lihen fjalë të huaja në fjalorë, por nuk është ky vendi për t'i diskutuar. Ajo që duhet të bëjmë, është t'i përmbahemi fjalorit, pa e kundërshtuar, se ai është rregullatori i një gjuhe.

Ne fjalorin shqip gjendet fjala gjinekolog, por jo ereksion dhe masturbim. Ata/ato që nuk bëjnë dot pa fjalën masturbim, le të vetëkënaqen me dorë, meqë e bëra/rëna me dorë është fjalë turpi. :p

Fjalori i fundit shqip i vitit 2006 ka rreth 50 mijë fjalë. ثshtë një libër të cilin çdokush që e quan veten shqiptar, duhet ta ketë në shtëpi. Por me sa shikoj, askush nuk e ka, vetëm fjalorë të huaj keni. Po të shkoni në libraritë e Tiranës, e gjeni me 2 mijë leke, sa 3-4 birra të pira te Blloku.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Ose kopil....
Ky eshte kuptimi i katërt i fjalës bastard, por që ka lidhje me gjuhën, gjendet këtu, tek kuptimi i dytë.

BASTARDOJ kal.

2. keq. E bëj të humbasë vetitë e mira, e
zvetënoj, e prish, e përdhos dhe e çorodit.
Bastardoi idenë (mendimin) e dikujt. Bastardoi
gjuhën
e prishi gjuhën, duke e mbushur me fjalë,
me shprehje e me ndërtime të huaja. Bastarduan
kulturën.
 

Zana1

Braveheart
Flm Artini ... kshu e nenkuptoja pak a shume edhe une. Po perse andej e perdorin per femijet e lindur jashte marteses ? Ke ndonje sqarim per k'te ?

Ndersa per temen ne teresi : Qysh i thone .. Humility ( English ) ne Shqip ?
 
Top