• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si shpjegohet luhatja e madhe e valutave.

Hartini

Antarë i Respektuar
Ka ekonomista te forte ne forum?
Do doja te dija si ka mundesi qe para 10 ditesh euro ishte ne renje te lire para dollarit , kurse kete jave ajo po ben nje ngjitje spektakolare.
Ka ndonje arsye apo kemi te bejme thjesht me manipulime ekonomike te bera per qellime perfitimi ????
 

wheel

Antarë
Hartini, per tu pergjigjur pyetjes tende, eshte shume e thjesht, cdo valut qe kthehet ne nje valut tjeter, ne qendrat kryesore kur bejne "number crunching" llogarit zdo valut kthehet nje her ne USD pasi te kthehet ne valuten e duhur, ja te jap nje shembull qe ta kuptosh me mire:

Qendra kryesore, per te llogaritur cmimin e shitjes se Euros ne Pound fusin ne ekuacion dollarin amerikan... pra nga Euro kthehet ne USD and nga USD ne Pound. ( keto jan ato numera qe shifen ne bank e neper tabelat e shkembimit)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Si shpjegohet luhatja e madhe e valutave.

Ka ndonje arsye apo kemi te bejme thjesht me manipulime ekonomike te bera per qellime perfitimi ????

ja pergjigja, manipulime manipulime dhe vetem manipulime....... Leku 1 cope leter Superfuqi, qe mbizoterohet nga Mafia dhe Kriminelet ne krye te shtetit.....

Vetem fakti pse Europa kembenguli qe te behet 1 lek i pergjithshem, dhe rezultati qe ka dhene del konkluzioni i korrupsionit dhe Superfuqise....
 
Top