• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Si të lironi memorjen e iPajisjes suaj duke fshirë “cache”-t e aplikacioneve

N0

Ding Ding!
Për të gjithë ata që kanë një iPajisje 16GB, apo më keq akoma 8GB, mungesa e memorjes është një problem real. Dhe pjesa më e madhe e këtij problemi janë “cache”-t, skedat e përkohshme që aplikacionet ruajnë ndërkohë që ju i përdorni ato.

Edhe më parë unë kam shkruar një postim për zgjidhjen e këtij problemi, por ai nuk funksionon më në iOS 10 dhe 11, sepse Apple e ka integruar vetë në sistem këtë zgjidhje, dhe (gjoja) sa herë ka mungesë memorje cache-t fshihen automatikisht, por nga eksperienca ime nuk ka ndodhur kështu shumicën e rasteve.

“…dhe zgjidhja është?”
Pasi kreva disa hulumtime në internet për këtë çështje, zbulova një zgjidhje akoma më të mirë se sa ajo e para. Kësaj radhe, për të liruar hapësirë në iPajisjen tuaj do t’ju ndihmojë një aplikacion që quhet “Battery Doctor.”
Në pamje të parë “Battery Doctor” është një aplikacion i cili ofron asistencë në jetëgjatësinë e baterisë, por ka edhe një funksion tjetër të fshehur i cili është optimizimi i memorjes. Për ta “çliruar” atë, ju do t’ju duhet të prekni dy herë shpejt fushën bosh në faqen e parë të aplikacionit, ta mbyllni dhe ta hapni përsëri atë. Përsëriteni këtë deri sa në fund t’ju shfaqen opsionet e optimizimit të memorjes.

battery-doctor-boost-memory.png


Nga aty më pas mund të optimizoni memorjen dhe të fshini skedat e panevojshme (cache-t), si dhe të optimizoni gjithashtu edhe RAM-in.

A ka ndonjë mënyrë tjetër për t’i fshirë cache-t?
Po, ekziston edhe metoda tradicionale e cila fshin cache-t e një aplikacioni duke e fshirë dhe instaluar atë përsëri. Përgjithësisht kjo është shumë e bezdisshme dhe nuk parapëlqehet.

infomatriks.com
 
Top