• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

" Sindromi i Stokholmit"

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
“Sindromi i Stokholmit” eshte nje forme e depresionit nervor qe karakterizohet nga reagimi [kunderpergjigjia] ne menyre anomalike, e cila bazohet ne kunderveprimin e sistemit mendore te njeriut ne kushtet e perballimit te dhunes mes te ciles rrezikohet edhe jeta e tije.

Sindromi i Stokholmit eshte reagimi psikik ose mendore ne te kunderten me ate qe quhet e llogjikshme te kunderveproje dhe te kunder pergjigjet atehere kur eshte rene viktime e dhunes ose e pengemarrjes.

Ajo pasoje psikike qe karakterizohet me nje viktime, zakonisht nje i mbajtur peng dhe i keqtrajtuar ne vend qe te urreje dhe te denoje kriminelin dhe aktin e tije kriminal, i cili i ka ushtruar dhune psikike dhe fizike dhe e ka keqtrajtuar krijon simpati dhe dashuri per te.
Zakonisht" syndrome Stockholm' quhet kthesa psikologjike e pengjeve ndaj pengmarresve, atehere kur kriminelet pengemarres duke pare qe rrezikohet jeta e tyre kryejne disa veprimtari miresjellese [ne menyre hipokritike] ndaje pengjeve dhe keshtu fitojne simpatine e tyre. Reagimi psikik ne menyre anomalike ndaje krimineleve pengemaresve si dhe pershtatja e tyre me kushtet e dhunes e cila u eshte ushtrua viktimave quhet "Sindromi i Stokholmit"

Kjo diagnoze u zbulua ne Stokholm te Suedise ne vtin 1972 pas nje perpjekje per grabitje te nje banke nga disa kriminele grabites te cilet mbajten peng punonjesit e bankes per 6 dite me radhe dhe pas operacionit te policise qe u be arrestimi i tyre dhe clirimi i pengjeve ne gjygje pengjet [viktimat ne vend qe te deklaronin kunder krimineleve grabites dhe pengemarres deklaruan ne te kundert me simpati dhe dashuri ndaje tyre, ky reagim i tyre i beri shkencetaret kriminalist dhe psikologet ta qaujne diagnoze psikike me emrin" Syndrome Stockholm''

Ky reagim i tille ne menyre anomaike [jo normale] ndodhe edhe tek femijet e vegjel kur ushtrojme dhune ndaje tyre edhe kur nje komb eshte i pushtuar nga nje komb tjeter dhe mbahet i pushtuar per nje kohe te gjate, te pushtuarit fillojne e pershtaten me kushtet e pushtimit te skllaverise dhe pastaje ju behet refleks i pandare kjo ka ndodhur ne kohet e hershme./ FB
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Pe: " Sindromi i Stokholmit"

[h=3]SINDROMA E STOKHOLMIT(stockholm syndrome)[/h]
Femra prostituta ne burgjet naziste.
Sindroma e Stokholmit eshte nje gjendje psikollogjike ne te cilen nje person viktime e nje sekuestri mund te provoje sentimente pozitive per vete sekuestruesin,ndonjehere mund te arrije edhe ne dashuri.vjen shpesh e cituar,ne situata te ngjashme si dhuna mbi grate,te vegjelit ose te mbijetuarit ne kampet e perqendrimit,ose burgje.kete thone ENCIKLOPEDITE. Megjithate sipas meje ekziston edhe nje forme tjeter ne formen e suxhestionit kolektiv nepermjet shkaterrimit te UNI-t apo venia e UNI-t ne funksion te PARTISE,pra UNI per te qartesuar gjerat nuk eshte egoizmi,krenaria e tepruar.lufta me vetmohim e propaganduar DUDUMI donte te thoshte sakrifikim sublim i UNI-t,pra partia mbi te gjitha,mbi UNI-n,familjen,FENE.TE gjitha keto per te kenaqur UNI-n e TIRANIT pra ngritjen ne KULT te nje individi te vetem DUDUMI,dhe arrin nje moment ne te cilin smund te kete vend per dy KULTE,o ZOTI o DUDUMI,tirani shembi vendet e kultit,dhe shume njerez e ndoqen pas te afashinuar nga kjo potere e kriminelit te popullit te tij qe kishte marre peng.ja pra nje terheqje qe shpjegohet me SINDROMEN e STOKHOLMIT mendoj se eshte celesi i kuptimit te drames shqipetare deri ne 1990.dhe problemet qe kemi trasheguar deri sot midis te tjerash.problemet sipas meje nuk jane vetem te nje demokracie te re por edhe te nje sindrome qe ka rrenje ne kulturen tone popullore fatekeqesisht.nje thenie e fort e thene nga nje person,ambasadorit DANEZ ne SHQIPERI sipas se ciles.Kush te rreh,te do.dhe ambasadori u shkul se qeshuri,kur e degjuam ne shtepi qeshem edhe ne me lot.apo ajo tjetra shume vulgare beji NENE-n te te quajne BABE. ne SHQIPERI,DUDUMI kur vdiq STALINI detyroi popullin e tij te ulej ne gjunje ne shenje rrespekti,kjo gje u be vetem tek ne,nga nje SHPELLAR.qe gjeja per te cilen arrinte te mburrej nuk ishte nje pjestar i familjes,po daja i tij qe ish hoxhe,dhe ky e donte aq shume sa edhe xhamite e kishat i mbylli.tani pse njeriu arrin ne nje sindrome te tille dhe kush mund te bjere viktime.sipas meje varet nga situatat,sa me ekstreme dhe intensive te jene ato aq me te predispozuar jane njerezit te jene viktima te kesaj gjendje psikollogjike.ky faktor ka te beje edhe me konceptimin e personit qe te ka ne dore si totalisht i rendesishem,dhe qe te arrihet ketu duhet te kete:
1)humbje te madhe shprese
2)thyerje personaliteti
3)shkaterrim i unit(pra EGOS,AUTOSTIMES)
e keni degjuar besoj ne popull,ja uli hunden e thene ne menyre te rendomte.ajo gje e then rendomte mbart nje drame ndoshta per dike,qe do te thote thyerje personaliteti.nese ne boten e lire ka shume variante shmangjeje, ne ambjente te mbyllura shtepi,kazerma ,burg etj,etj.mundesite jane te vogela ose shume te vogla.cili eshte motivi qe vuajtesi te admiroje,apo vleresoje pozitivisht pikerisht ate qe i ben keq.shume e thjeshte dhe controverse si ide.duke plotesuar deshirat e keqedashesit,mendohet ta besh ate me te bute.eshte e vertetuar se femijet e vegjel te keqtrajtuar,duan dhe i buzeqeshin pikerisht atyre personave qe i trajtojne jo mire.njerezit ne burgjet e egra komuniste apo naziste kane rene pre e kesaj sindrome.jane 3 lloj gjendjesh pak a shume.
1)gjendja e musulmanit(qe do te thote i gjunjezuar)shkaterrim i EGOS(UNI) ne kete gjendje arrihet me se shumti per 6 muaj.
2)identifikimi me AGRESORIN(kapot ne burg)shpesh ishin me te eger se vete policet,apo nazistet.
3)rezistenca
E cila nuk vjen keshtu pa pritur,duhet te kesh disa cilesi te domosdoshme.qe mund te jene edhe oposte(te kunderta)nga individi ne individ.ne nje emision te BLENDI FEVZIU-t pashe nje interviste te zotit LUBONJA per burgun fillova po qeshja,jo me situaten per te cilen fliste,sepse ne te njejten kohe ndjeja edhe dhimbje.e pra zoti LUBONJA njerezit me te predispozuar tu rezistonin LAGER-ve komunist ishin IDEALISTET,nacionalistet ketu duhet theksuar PATRIOTET,Pozitivistet dhe ndonje intelektual me integritet shume te larte moral.paradoksalisht ne burgjet komuniste,kush kishte prirje REVIZIONISTE do te thoshte flesibilitet karakterial mental,pra nje profil psikollogjik bashkepunues jo ne kuptimin bashkepunues me rregjimin por me nje sjellje me personalitet te thyer.pranim i situates shikimi vetem si i PASHPRESE.pse them qe ne kemi qene me SINDROMEN e STOKHOLMIT sepse kur vdiq DUDUMI,me mijera njerez qanin kjo ishte dicka jo normale?.kjo tregoi se dudumi kishte thyer me zjarr e hekur personalitetin e nje pjese te madhe por jo te gjithe SHQIPETAREVE.kete e them me sigurine me te plote.dhe pas 1990-es elemente te persekutuar kalojne ne kualicione me KOMUNISTET apo ne sherbim te komunisteve.kjo shpjegohet vetem nepermjet SINDROMES SE STOKHOLMIT.Nje dashurie diabolike ndermjet persekutorit dhe te persekutuarit.si mund te shpjegohet futja ne burg e babait te BAMIR TOPI-t dhe miqesia e tij me komuniste te ndryshem dhe darkerat me RAMIZ ALIA-ne.dashuria dhe admirimi per ideollogun komunist ISMAIL KADARE,Nese i referohemi skenarit te filmit TINGUJ LUFTE te shkruar nga i vellai FLAMUR TOPI flitet per dy violiniste te vegjel ku simpatia e autorit shkon ne krahe te kundert te klases se ciles ka perfaqesuar skenaristi asaj te pasur,pra ai identifikohet me klasen qe persekutoi dhe e zhveshi nga cdo gje,akti final i skenaristit eshte ofrimi i dinjitetit te skenaristit zhveshja prej tij.pra se do te flisnim per SINDROMEN e STOKHOLMIT ne rraste te vecanta merr edhe trajta trashegimie,specialisht po ti referohesh disa deshmive tek disa gazeta shqiptare mbi te jatin e tyre dhe bashkepunimin pikerisht me agresorin(dmth KOMUNISTET) . Thyerja e personalitetit vjen edhe ne organizatat MASONIKE.sipas se ciles UNI(AUTOSTIMA) i neneshtrohet nje te mire superiore.pra pikerisht personat qe thyejne UNIN tend.thyerje rezistence do te thote te livelosh masen ta zbutesh,ti imponohesh.keto veprime ne PARTI politike heqin cdo lloj demokracie te brendeshme.ne te njejten kohe individet e neneshtruar i kthen apo i modifikon karakterin zhvillohen simptoma te karakterit BORDERLINE si sadizmi, apo nonizmi ne kazerma,ne politike diktatura.mendoj se SINDROMA e STOKHOLMIT ne SHQIPERI eshte me e perhapur se cmendohet.teknika artificiale qe te cojne ne kete sindrome perdoren nga shume sherbime te fshehta gjithmone me objektiva preciz. / Alban Malko
 

Desa

Temet nosce
Staf në FV.AL
Vendndodhja
DK
Kjo diagnoze u zbulua ne Stokholm te Suedise ne vtin 1972 pas nje perpjekje per grabitje te nje banke nga disa kriminele grabites te cilet mbajten peng punonjesit e bankes per 6 dite me radhe dhe pas operacionit te policise qe u be arrestimi i tyre dhe clirimi i pengjeve ne gjygje pengjet [viktimat ne vend qe te deklaronin kunder krimineleve grabites dhe pengemarres deklaruan ne te kundert me simpati dhe dashuri ndaje tyre, ky reagim i tyre i beri shkencetaret kriminalist dhe psikologet ta qaujne diagnoze psikike me emrin" Syndrome Stockholm''
Ndodhi në vitin 1973 dhe zgjati nga 23-28 gusht.

p.s. sindromi është i familjarizuar me bride capture – praktikë e pranuar kulturore, ku një mashkull mund të detyrojë një femër të bëhet anëtare e familjes së tij- dhe tema të ngjajshme në antropologji kulturore.
 
Top