• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme, që nga Jezu Krishti e deri te Henri II

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Skënderbeu mes personaliteteve më të famshme, që nga Jezu Krishti e deri te Henri II i Francës



Nga Aurenc Bebja

Francë, 26 Dhjetor 2017

Në faqen n° 196, të librit me titull “La Seconde partie du Promptuaire des medalles des plus renommees personnes commençant à la nativité de notre Sauveur Jesus Christ & continuant iusques au Treschrestien Roy de France Henri. II. du nom, à present eureusement regnant. – Pjesa e dytë e përmbledhjeve të medaljeve të njerëzve më të famshëm duke filluar që prej lindjes së Shpëtimtarit tonë Jezu Krishtit dhe duke vazhduar deri te mbreti i krishterë i Francës, Henri II, që tashmë fatmirësisht mbretëron”, të autorit dhe botuesit francez, Guillaume Rouillé, gjejmë një medalje dhe shkrim të veçantë, dedikuar heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

Blogeri Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, sjell në vijim këto informacione për lexuesin shqiptar:



“Skënderbeu (i quajtur kështu nga turqit, pasi u bë synet, sepse më parë quhej Gjergj Kastrioti) u dha peng nga babai i tij, mbret i Epirit dhe Shqipërisë, vende të njohura më parë si Maqedonia, Muratit, perandorit të shtatë të turqve, i cili pasi eksperimentoj aftësinë e tij gjatë përshleshjeve, e bën atë shefin e tij të ushtrisë kundër hungarezëve, të cilëve Skenderbeu u dorëzua, për fat të keq të turqve. Për më tepër, detyroi Bashën, sekretarin e turqve, që t’u shkruajë drejtuesëve të Krujës, që ai është dërguar nga vetë Murati për të drejtuar qytetin e lartpërmendur. Kështu e mori në drejtim vendin e tij…Murati u nis për Epir me një fuqi të madhe, duke e mbajtur Krujën të rrethuar pa sukses për disa muaj, vdiq nga trishtimi.”

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania
 

Zana1

Braveheart
Artikull i komplikuar dhe jo i qarte/mjaftueshem ... asgje nuk merret vesh , kuptova ... vetem qe qenka ne liste me Jezu Krishtin e Henryn e dyte ....e qe qenka dhene peng nga babai i tij ?! :confused:
 

Aver

VIP
Me sa e di une nuk iu dorezua hungarezeve, por nuk u ndesh fare me ta. E ktheu rrugen dhe vazhdoi per Kruje.

Mund te jem gabim.
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
e bukur si identifikojne synetllekun me fen islame, si te krishteret qe kan pagezimin. Me pak fjale njeri te mbyt tjetri ta pret :cool1:
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Nuk eshte per t'u besuar asgje nga keto "zbulimet" e reja per figurat e medha.
Historine tone e njohim e s'ka nevoje te na e tregojne e mesojne te huajt
Te huajt bejne mire te merren me historine e tyre.
 
Last edited:

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

po normal e quajten Skender beu... sepse ky prej moshes se vogel ka shku ne Turqi, atje u rrit u shkollu etj.

Prej moshes 18 ka qene zakon si i ngritur mentalisht dhe ushtarakisht te iu jipet emer nderi Beu.... i njejti rast eshte edhe te ky.



se qenka ber synet... tani e degjova, po normal se ka qene tu jetu ne Turqi....

pffff le se do behet nami.... sa njerezit jan ber synet deri tash, dhe direkt drejtimin e kundert e kan zgjedh.



 
Top