Smajlaj dridh Serbinë, bën shqiponjën midis Beogradit

legjenda

Tetova
Izmir Smajlaj është Kampioni i ri i Evropës në hedhje së gjati në salla të mbyllura

Atleti shqiptar, pas medaljes së Ballkanikut që siguroi në Beograd, arriti të merrte një sukses edhe më të madh në kryeqytetit e Serbisë, duke fituar medaljen e artë dhe treguar se ka një të ardhme të shkëlqyer për sportin shqiptar.

Smajlaj realizoi një hedhje të parë 7,81 metra, poshtë pritshmërisë dhe aftësive të tij. Atleti shqiptar tregoi potencialin e tij me hedhjen e dytë, ku realizoi gjatësinë 8,02 metra, një rekord i ri kombëtar, duke thyer atë që kishte vendosur vetëm pak ditë më parë.

Kjo hedhje i mundësoi atij që të zinte menjëherë vendin e dytë në klasifikimin e përgjithshëm, në ndjekje të suedezit Torneus që kishte realizuar 8,08 që në provën e parë.

Prova e tretë ishte një faull, ndërsa në të katërtën nuk realizoi një hedhje të plotë, duke rrëshqitur në vendin e tretë në klasifikimin e përgjithshëm, i kaluar edhe nga ukrainasi Nikiforov, shkruan Panorama.

Smajlaj kreu faull edhe në hedhjen e pestë, por rezistoi në vendin e tretë në klasifikim që i siguronte medaljen. Në hedhjen e fundit, pasi kishte sigurinë e të paktën vendit të tretë, Smajlaj dhuroi hedhjen perfektë, 8,8 metra, për të realizuar rekordin e ri kombëtar dhe për të marrë kreun e renditjes, kur mbetej vetëm suedezi Torneus në garë.

Ky i fundit nuk ia doli të realizonte një hedhje më të mirë dhe medalja e artë i shkoi pikërisht atletit shqiptar që u shpall Kampion i Evropës.

Bëje LIKE dhe merr lajmin e fundit nga Sporti:
1234_1488657957-7348014.jpg
foto_1488657852-8690079.jpg
http://www.gazetaexpress.com
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Ku din shqiptari te friksohet se...te lumt:respekte::respekte:
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
.......23 vjeqar nga Shkodra


i Shqiperisë doli pra :)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Themelues
Nuk eshte nga kosova!!!iiii me zhgenjeu. :murit:
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
haha ska mundesi, lexo ne eurosport.com
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
mua po me qeshet me shum kur po thoni shpesh: vella, e moter....... hahah Shqiperia e bashkume :D
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Atleti shqiptar shpallet kampion Europe, bën shqiponjën në Beograd

اmenden Serbët; atleti shqiptar shpallet kampion Europe, bën shqiponjën në Beograd .

755a2706f7817c9d7dbc160bc8d50ea.jpg?zoom=1.jpg

Atleti shqiptar Izmir Smajli ka triumfuar në Beograd duke u shpallur kampion Europe. Ai u rendit i pari në disiplinën kërcim së gjati.

Smajli me distancwn e arritur, 8.08 metra, theu edhe rekordin kombëtar. Smajlaj në hedhjen e parë kërceu 7,81 metra, megjithatë e rregulloi gjithçka me hedhjen e dytë, ku realizoi gjatësinë 8,08 metra, një rekord i ri kombëtar, duke thyer atë që kishte vendosur vetëm pak ditë më parë.

Kampionati Europian i sallave të mbyllura është duke u zhvilluar në Beograd. Ndërkohë, atletja Luiza Gega u rendit në vendin e pestë në garën e 1500 metrave.

b;.thealbanian.co.uk
 

Attachments

  • 755a2706f7817c9d7dbc160bc8d50ea.jpg?zoom=1.jpg
    755a2706f7817c9d7dbc160bc8d50ea.jpg?zoom=1.jpg
    18 KB · Shikime: 0
  • 755a2706f7817c9d7dbc160bc8d50ea.jpg?zoom=1.jpg
    755a2706f7817c9d7dbc160bc8d50ea.jpg?zoom=1.jpg
    18 KB · Shikime: 0
Redaktimi i fundit:

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Jo po qe ta dine Kosovaret qe ka Shqiptare po ka e Shqiptare :bravo:

Ps: Nevi bashkoji temat me ate te Legjendes qe e hapi dje! :)
 

AnGeLiC

VIP
V.I.P
Shko gjej gjetke te lozesh ti se si ha une kunjat e tua..! :p

Te pengon "stafeta" ?

Pertypu mire atehere se mos te ngec! lol
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
:kapele::kapele::kapele: Te lumt o kampion :kapele::kapele::kapele:
 

Soulmind

~She wanted the whole world or nothing~
Staf në FV.AL
Adm
Rrofte ky kampjonat te njiheshim me nje stortist si ky. S'kemi lene emer "kengetari me enca e noizi" pa njojtur e ata qe duhet vertet te nxirren neper TV-ra s'figurojne gjekundi.

Urime dhe Bravo Cunit! Epo, me qene shkodran te tana i ban :p
 
Top