• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sozitë e shkrimtarit Heminguej. Konkurs në 120-vjetorin e lindjes

Hera

Dum Spiro Spero
Sozitë e shkrimtarit Heminguej. Konkurs në 120-vjetorin e lindjes

Në barin “Sloppy Joe’s”, në Key West, në Florida, çdo vit mbahet konkursi i sozive të Ernest Heminguejt.

Edhe këtë vit, që shënon 120 vjetorin e lindjes së autorit të, “Plaku dhe Deti” dhe kryeveprave të tjera, eventi ka tërhequr qindra persona. Mjekra të bardha, veshje peshkatarësh ose bluzë leshi gri, ashtu si Heminguej shfaqet në shumë prej portreteve të tij të famshme; pjesëmarrësit kanë ardhur nga e gjithë bota për të kaluar një ditë në një nga vendet më të dashura të shkrimtarit.
Ndërsa një juri e përbërë nga ish konkurrentë, ka shpallur fituesin; këtë vit, çmimi i parë i ka shkuar Jeo Maxey, 68 vjeç, ish bankier në Tenesi.
“Unë i adhuroj librat e tij, ishte një shkrimtar i madh dhe vetëm qenia pjesë e historisë së Heminguejit, është e pabesueshme’, – tha fituesi.
Festimet e ditëve të Heminguejt, këtë vit, koinciduan me atë që do të ishte ditëlindja e 120 e shkrimtarit.


Top Channel
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
ZËRI I SHIUT

Po ti cili je? pyeta shiun që zbriste ëmbël,
Dhe, çudi të thuhet, m’u përgjigj, e përkthej si vijon:
jam Poema e Tokës, tha zëri i shiut,
përjetë ngrihem e pakuptueshme nga vendi e deti i
padepërtueshëm,
lart drejt qiellit, nga ku, në formë fluturake
ndryshuar tërësisht, por ende e njëjta,
zbres për të lag toka të thara skeletike,
shpërfaqjet e pafundme të pluhurit të botës,
dhe atë në to, që pa mua do të ish vetëm farë, latente,e palindur;
dhe përherë, ditë e natë, i kthej jetë, vetë origjinës sime,
e bëj të pastër, e qendis;
(Sepse kënga, e dalë nga vendi i saj i lindjes,
pas plotësimit, bredharake,
i intereson asaj ose jo,
kthehet në kohë me dashuri.)

Përktheu: Faslli Haliti
 
Top