• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Sqepi i tukanit

Indola

Adiafori otan prepei
Tutkani rritet ne Ameriken e Jugut dhe ne Ameriken Qendrore. Ai nuk eshte fluturues i zoti dhe leviz me teper duke u hedhur pupthi.
Zeri i disa lloj tukanesh ngjason me ate te bretkoces,por eshte me i larte.Ai mund ai mund te degjohet dhe 1km larg ne xhungel.
Gjithsesi,ajo qe i mahnit me shume shkencetaret eshte sqepi i tij.
Sqepi i disa tukaneve eshte gati sa gjysma e trupit.
Duket i rende po s'eshte ashtu.<<Siperfaqja perbehet nga keratina, po ai material qe kemi te thonjte dhe floket,shpjegon Mark-Andre Majersi,shkencetar ne fushen e studimit te materialeve,
-Ai perbehet nga shtresa te te shumta pllakezash te vockla gjashtekendore qe mbivendosen si tjegullat ne nje cati.>>
Ndertimi i sqepit te tukanit eshte krahasuar me strukturen e nje sfungjeri te forte.
Disa pjese te tij jane bosh,kurse disa te tjera perbehen nga boshte mbajtese dhe membrana.Rezultati eshte nje sqep i lehte,por me force te pabesueshme.
<<Duket sikur tukani ka njohuri te thellane inxhinierine mekanine>>,thote Majersi
Ndertimi i sqepit te tukanit ben te mundur qe te amortizohen goditjet e medha.Shkencetaret mendojne se sqepi mund te sherbeje si model per inxhinieret e industrise se avionave dhe te automjeteve.
Majersi thote: Panelet qe imitojne strukturen e sqepit te tukanit,mund t'i mbrojne me mire drejtuesit e mjeteve ne rast perplasjesh.

Marre nga: Ksipna
Perktheu: Kamia
Tukani.jpg
 
Last edited by a moderator:

Didi

C'est la vie.
Titulli: Sqepi i tukanit

Sa ngjyra të bukura ka sqepi.
 
Private conversations
Help Users
    Top