• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Srebrenica 11.07.1995

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Srebrenica 11.07.1995 -20 vite më parë

Cdo vit ne korrik banoret nga Srebrenica perkujtojnë te vdekurit e tyre të maskarës 1995, ku 8`372 Civil burra dhe djem muslimanë jane vrarë nga serbet. Krim ky qe tronditi krejt boten ku edhe llogaritet nder me te keqijat me te pergjakshmet pas luftes se dyte boterore.

Disa nga familjaret shkojn ne kete muaj korrik dhe hapin varret e viktimave, por cte shohin vetem se eshtrat e tyre.
2011: u varrosen vazhdim 613 njerez- 2011: 613 vazhdim
- Mungojnë: 8`372
- Te gjetur: 6.598 ( me anë te DNA Test nga ICMP)


https://www.youtube.com/watch?t=131&v=jTh4u_aG06Y

https://www.youtube.com/watch?v=A4N7I_VoY_0

https://www.youtube.com/watch?v=3oViJw4xJ30

https://www.youtube.com/watch?v=3oViJw4xJ30

b.info
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
20 vjetori i masakrës së Srebrenicës


Dhjetëra mijëra njerëz u mblodhën sot në Srebrenicë në Bosnjë-Hercegovinë për të shënuar 20 vjetorin e masakrës më të rendë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore. Në ceremoninë përkujtimore morën pjesë udhëheqës nga mbarë bota.

Kufomat e 136 viktimave të indetifikuara kohët e fundit u varrosen përkrah më shumë se 6 mijë viktimave të gjenocidit në një qendër përkujtimore në dalje të qytetit boshnjak.

Shtepia e Bardhë publikoi një dekleratë të Presidentit Barack Obama ku ai shpeh solidaritetin me popullin boshnjak. Me 11 korrik, thuhet në dekleratë, ne u bashkohemi njerëzve të të gjitha besimeve dhe kombësive në përkujtimin e gjenocidit në Srebrenicë. Ne kujtojmë jetët e humbura të më shumë se 8 mijë viktimave dhe nderojmë kujtimin e tyre.

Dhjetëra udhëheqës të huaj morën pjesë në ceremoninë përkujtimore – përfshi ish presidentin amerikan Bill Clinton, ish sekretaren e shtetit Madeline Allbright, pricesha Anne e Britanisë dhe mbretëresha Noor e Jordanisë. Ish presidenti amerikan Bill Clinton tha se memoriali kushtuar viktimave është një sfidë për të gjithë.

“Mos e lini këtë monument kushtuar djemëve dhe burrave të pafajshëm që të jetë vetëm kujtim i tragjedisë. Duhet të jetë një vend i shenjtë ku të gjithë njerëzit këtu të vijnë dhe të orientohen drejt së ardhmes për këtë vend.”

Zoti Clinton tha se ai dhe delegatët e tjerë amerikanë ishin aty për të riafirmuar besimin e kahershëm tek populli, e ardhmja dhe liria e Bosnje-Hercegovinës.

“Ajo që bëra për Bosnjën dhe më vonë për Kosovën janë mes punëve më të rendësishme që kam bërë”.

Një turmë njerëzish hodhi shishe dhe gurë ndaj kryeministrit serb Aleksandër Vuçiç, gjithashtu i pranishëm në ceremoni, duke nënvizuar kështu thellësinë e zemërimit ndaj mohimit të vazhdueshëm të këtij krimi si gjenocid.

Inzko Valenti është përfaqësues i Bashkimit Evropian për Bosnjën.

“Kemi ardhur sot në Srebrenicë për të riafirmuar të vërtetën rreth asaj që ndodhi këtu sepse vetëm e vërteta mund të na çlirojë. Pajtimi mund të arrihet vetëm bazuar në të vërtetën.”

Me 11 korrik 1995, 20 vjet më parë, trupat serbe të Bosnjës morën nën kontroll Srebrenicën duke vrarë mijëra burra dhe djem mysliman.
zeriamrikes
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: 20 vjetori i masakrës së Srebrenicës

Eshte nje ngjarje qe me rrenqeth trupin, dhe me tmerron...por ka ndodhur, secilin vjet e kujtojm, secilin vjet e njejta ndjejn..ndjenj keqardhje...sa shume njerez te pafajshem...
 

ricky_ch

******
...duket se Charle Hebdo apo 11.09 ngall më shumë interesim
se masakra e Srebrenicës. Po kujt i plasi për boshnjakët,
kryesore nuk e kanë bërë "terroristët islamikë"!

Vetëm 10 postime që kur qenka hapur tema më 2015,
ndërsa në raste të tjera për 3 ditë mbushen dhjetra faqe
në FV....
 
Top