• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Starton misioni i dytë indian në Hënë

Frank

Kansas City Shuffle.
uy-1-696x371.jpg


Misioni indian në Hënë, i quajtur ”Chandrayaan-2” do të niset më 15 korrik, njoftoi Agjencia Hapësinore e Indisë.
Projekti është misioni i dytë në Hënë i gjigantit të Azisë Jugore, i cili vendosi një sondë në orbitën e Hënës në misionin ”Chandrayaan-1”, rreth 11 vite më parë.
Ky mision i ri, i cili u shkëput nga Toka në Sriharikota (Andra Pradesh, jug), ka për qëllim të vendosë një robot të lëvizshëm në sipërfaqen e Hënës, në afërsi të Polit të Jugut.
Sapo të ulet në sipërfaqe, roveri do të kryejë hulumtime shkencore.
Nëse misioni do të ecë në përputhje me parashikimet, India do të renditet shteti i katërt, pas ish-Bashkimit Sovjetik, SHBA-së dhe Kinës që ia del me sukses të ulë lehtësisht një aparat në Hënë, rreth 384 000 kilometra larg nga Toka.

ATA
 
Top