• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Studiuesi gjerman ka shokuar botën me atë çka ka zbuluar për shqiptarëtShekulli në mes të vitit 1750-1850 ishin vite të një diversiteti ortografik të mrekullueshëm në Shqipëri.

Në këtë periudhë, gjuha shqipe po shkruhej në gati dhjetë alfabete, një rekord ky për atë kohë dhe gjuhët evropiane.

Dhe këto alfabete ka vendosur që t’i studiojë e t’i sjellë në një libër studiuesi i shqipes, Robert Elsie.

“Edhe një libër tjetër që sapo botova, mbi alfabetet e shqipes. Rreth viteve 1750-1850 gjuha shqipe u shkrua në jo më pak se dhjetë alfabete të ndryshme. Sigurisht një rekord për një gjuhë evropiane! Ja i keni këtu” ka shkruar Elsie derisa ka prezantuar librin 117 faqësh “Albanian Alphabets – Borrowed and Invented”, shkruan KultPlus.

Libri prezanton këtë laramani gjuhësore, nga dokumentet më të hershme deri te fillimi i shekullit 20-të. Adaptimet kanë ndodhur nga alfabetet latine, greke, arabe dhe alfabeti cirilik, dhe çka është më e rëndësishme, edhe krijimi i një sistemi lokal i të shkruarit. Disa prej alfabeteve sot janë harruar madje edhe nga vetë shqiptarët.

Sipas librit, alfabetet në fjalë janë alfabeti i Gregorit në Durrës, alfabeti i Dhaskal Todhrit, i Jan Vellarës, i Naum Veqilharxhit, dhe më pas alfabetet më të vogla si ai i Papa Totasit, Vezo Bey dhe Konstantinit të Beratit.infoshqip
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Se kuptoj se si koha dhe padrejtesit,na kane degraduar ne rrenje keshtu,ne nje kohe kure rrenjet tona te lashtesise jane djep kulture ,lirie dhe mbartese te nje civilizimi ne ballkan e evrope.
Per mos te folur per situaten aktuale,ku asnje drite jeshile nuk shihet ne ripertritje dhe forcim degesh,perkundrazi nje lluc politike ketu e 30 vjet ka ven kryq zhvillimit ,dhe ecjes para.
 

sensuu

sweet
nese do kishim nje gjuhe te pasur shqipe, atehere sdo kishim nevoje e te huazonim fjale nga te tjeret....personalisht mendoj se shqipja eshte shume e varfer si gjuhe, vertet ka 36 shkronja, poor nuk i hyjne ne pune.
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar


Shekulli në mes të vitit 1750-1850 ishin vite të një diversiteti ortografik të mrekullueshëm në Shqipëri.

Në këtë periudhë, gjuha shqipe po shkruhej në gati dhjetë alfabete, një rekord ky për atë kohë dhe gjuhët evropiane.

Dhe këto alfabete ka vendosur që t’i studiojë e t’i sjellë në një libër studiuesi i shqipes, Robert Elsie.

“Edhe një libër tjetër që sapo botova, mbi alfabetet e shqipes. Rreth viteve 1750-1850 gjuha shqipe u shkrua në jo më pak se dhjetë alfabete të ndryshme. Sigurisht një rekord për një gjuhë evropiane! Ja i keni këtu” ka shkruar Elsie derisa ka prezantuar librin 117 faqësh “Albanian Alphabets – Borrowed and Invented”, shkruan KultPlus.

Libri prezanton këtë laramani gjuhësore, nga dokumentet më të hershme deri te fillimi i shekullit 20-të. Adaptimet kanë ndodhur nga alfabetet latine, greke, arabe dhe alfabeti cirilik, dhe çka është më e rëndësishme, edhe krijimi i një sistemi lokal i të shkruarit. Disa prej alfabeteve sot janë harruar madje edhe nga vetë shqiptarët.

Sipas librit, alfabetet në fjalë janë alfabeti i Gregorit në Durrës, alfabeti i Dhaskal Todhrit, i Jan Vellarës, i Naum Veqilharxhit, dhe më pas alfabetet më të vogla si ai i Papa Totasit, Vezo Bey dhe Konstantinit të Beratit.infoshqip

Kur del e verteta sheshit, nuk thone me fluturoi gomari...

-Une kam zbuluar vertetimin se alfabeti grek flitet Shqip, por cfare kane bere te prapet (?) e kane thene se prapthi...

Alfa | afl A ...A flas ("AAA" flas)
Vita | ati V ...at i V (ati i shkronjes """V""")
Gama | ama G ...ama G (e ema e shkronjes "G")
Dhelta | atle DH ...ati i/e Dh (ati i/e " shkronjes "Dh")
Epsilon | nolisp E ...ne lirshem "EEE" (lirshmerisht "E")
Zita | ati Z ...ati i Z (ati i shkronjes """Z""")
Ita | at I ...ati i I (ati i shkronjes """I""")
Thita | ati Th ...ati i Th (ati i shkronjes """Th""")
Jota | ato J ...at i/e J (ati i/e shkronjes """J""")
Kapa | apa K ...p...apa K (papa "K", baba i shkronjes "K", ati i shkronjes "K")
Lamdha | adhma L ...adh/at ma "L" (ati dhe ama e shkronjes """L""")
Mi | i M ...i M (...i...shkronjes..."""M""", ati i shkronjes """M""")
Ni | i N ...i N (...i...shkronjes..."""N""", ati i shkronjes """N""")
Ksi | i KS (...i...shkronjes..."""Ks""", ati i shkronjes """Ks""")
Omikron | norkim O ...nork im O (...njerka ime """O""")
Pi | i P ...i P (...i shkronjes..."""P""", ati i shkronjes """P""")
Ro | o R ...oshte R
Sigma | amgi S ...a miku i SSSkenderbeut ( ashte miku i shkronjes """S""")
Taf | fa T ...father, pater, ba-ater / baba T (...ati i shkronjes """T""")
Ypsilon | nolisp Y ...ne lirshmperisht "YYY" (...lirshem "YYY")
Fi | i F ...i shkronjes "F" (ati i shkronjes """F""")
Hi | i H ...i shkronjes "H" (ati i shkronjes """H""")
Psi | i Ps ...i shkronjes "Ps" (ati i shkronjes """Ps""")
Omega | agem O ...aga im "O" (.............qysh e tham njerken mo qysh e tham njerken??? ...qysh e tham agen mo qysh e tham agen??? """""""""""""O""""""""""""").

E moret veshe mo shqiptare, atin, emen, njerken dhe agen e njerit prej ALFABETEVE SHQIPTARE


?

-Origjina e njerezimit eshte Shqiptare dhe pik.
 

Monique

Staf në FV.AL
Ne Korce u zbulua nje varr qe daton 2600 vite para eres sone....para krishtit i bie.
Kshuqe te shohim c"te verteta do dalin e cfare na eshte mohuar e vjedhur nder shekuj
 

Eugeneral

Anëtar i Respektuar
Se kuptoj se si koha dhe padrejtesit,na kane degraduar ne rrenje keshtu,ne nje kohe kure rrenjet tona te lashtesise jane djep kulture ,lirie dhe mbartese te nje civilizimi ne ballkan e evrope.
Per mos te folur per situaten aktuale,ku asnje drite jeshile nuk shihet ne ripertritje dhe forcim degesh,perkundrazi nje lluc politike ketu e 30 vjet ka ven kryq zhvillimit ,dhe ecjes para.
Pema indo-europiane ka rrenje gjuhen Shqipe dhe jo vetem ajo, sipas lashtesise qe trashegon gjuha Shqipe i bie qe shqiptaret te udheheqin boten, prandaj na duan te prapambetur qe mos t'ja arrijme kurre, na mbajne si nje liber ne bibloteke asgje me shume!
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Kur del e verteta sheshit, nuk thone me fluturoi gomari...

-Une kam zbuluar vertetimin se alfabeti grek flitet Shqip, por cfare kane bere te prapet (?) e kane thene se prapthi...

Alfa | afl A ...A flas ("AAA" flas)
Vita | ati V ...at i V (ati i shkronjes """V""")
Gama | ama G ...ama G (e ema e shkronjes "G")
Dhelta | atle DH ...ati i/e Dh (ati i/e " shkronjes "Dh")
Epsilon | nolisp E ...ne lirshem "EEE" (lirshmerisht "E")
Zita | ati Z ...ati i Z (ati i shkronjes """Z""")
Ita | at I ...ati i I (ati i shkronjes """I""")
Thita | ati Th ...ati i Th (ati i shkronjes """Th""")
Jota | ato J ...at i/e J (ati i/e shkronjes """J""")
Kapa | apa K ...p...apa K (papa "K", baba i shkronjes "K", ati i shkronjes "K")
Lamdha | adhma L ...adh/at ma "L" (ati dhe ama e shkronjes """L""")
Mi | i M ...i M (...i...shkronjes..."""M""", ati i shkronjes """M""")
Ni | i N ...i N (...i...shkronjes..."""N""", ati i shkronjes """N""")
Ksi | i KS (...i...shkronjes..."""Ks""", ati i shkronjes """Ks""")
Omikron | norkim O ...nork im O (...njerka ime """O""")
Pi | i P ...i P (...i shkronjes..."""P""", ati i shkronjes """P""")
Ro | o R ...oshte R
Sigma | amgi S ...a miku i SSSkenderbeut ( ashte miku i shkronjes """S""")
Taf | fa T ...father, pater, ba-ater / baba T (...ati i shkronjes """T""")
Ypsilon | nolisp Y ...ne lirshmperisht "YYY" (...lirshem "YYY")
Fi | i F ...i shkronjes "F" (ati i shkronjes """F""")
Hi | i H ...i shkronjes "H" (ati i shkronjes """H""")
Psi | i Ps ...i shkronjes "Ps" (ati i shkronjes """Ps""")
Omega | agem O ...aga im "O" (.............qysh e tham njerken mo qysh e tham njerken??? ...qysh e tham agen mo qysh e tham agen??? """""""""""""O""""""""""""").
Hajde shkence, hajde... loolloollool
 
Top