• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Tallja me dhimbjen e te tjereve tregon mjerim te madh njerezor!

Moonlight

With or Without u
Staf në FV.AL
Shiko fotografinë 1759691


Nuk ka rëndësi nëse ai që ne shohim duke vuajtur është dikush që ne e konsiderojmë armik: të gëzohesh me dhimbjen e tjetrit tregon një perceptim të dobët për jetën.

Nëse do ta kuptonim njëri-tjetrin në tërësi, do të mund ta perceptonim lehtësisht shkakun e vuajtjes së të tjerëve…. Ajo çfarë i bëjmë një personi tjetër, në realitet, ne ia bëjmë vetvetes. Veçanërisht mungesa e besimit shkakton ende më shumë dhimbje!

Nuk është aspak e thjeshtë të flitet për dhimbjen, veçanërisht atë të brendshme, e cila nuk mund të shihet dhe nuk mund të matet.
Ne jetojmë në një periudhë në të cilën dhimbja nënvlerësohet.
Ne e kuptojmë këtë, kur gëzojmë me dhimbjen e tjetrit, kur një person konsiderohet i keq, ose armik, e provon atë drejtpërdrejt.
Një lloj hakmarrjeje që nuk sjell asgjë konkrete, por në këtë mënyrë, subjekti që vuan mund të kuptojë të keqen e shkaktuar më parë.

Në gjuhën gjermane ky qëndrim përkufizohet nga një fjalë specifike, në dukje e pakonkurueshme: “schadenfreude”, e përkthyer fjalë për fjalë si gëzim për dhimbjen dhe fatkeqësinë e të tjerëve.

Ky qëndrim është thellësisht i gabuar për disa arsye.
Të gëzohesh nga dhimbja e të tjerëve, madje edhe atë të ndjerë nga një person që mund t’iu ketë lënduar më parë, nuk do të thotë se do të largosh vuajtjet e tua.

Lidhur me këtë ndjenjë jo të zakontë janë bërë studime të thella.

Sipas një studimi të kryer në Japoni të gëzuarit me dhimbjen e të tjerëve aktivizon qarqet nervore që stimulojnë prodhimin e dopaminës, neurotransmetuesit që aktivizohen kur marrim një shpërblim…

A është kjo vërtet arsyeja?

/ giornodopogiorno.org/ observerkult
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ai i cili gezohet me dhimbjen apo fatkeqesine e tjetrit, e ka zemren e prishur. Zilia apo gezimi me fatkeqesine e tjetrit jane te pandara, shkojne njera me tjetren. Gezimi me fatkeqesine e tjetrit buron nga mendjemadhesia, nga zilia, nga perbuzja e tjetrit duke menduar se ti je me i mire se tjetri, e ai me i dobet se ti.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Zot mbrona nga injoranca..si mundet dikush te tallet me fatkeqsin e tjetrit ,kur kjo eshte sprov.
Un kur shoh njerz me ndone te met apo fatkeqsi mundohem te sillem sa me natyrshem.vetem mos ta qes ne pozit te veshtir ate..e larg coft te tallem🤦‍♀️
 

Mennel

_/\__________________________.
Zot mbrona nga injoranca..si mundet dikush te tallet me fatkeqsin e tjetrit ,kur kjo eshte sprov.
Un kur shoh njerz me ndone te met apo fatkeqsi mundohem te sillem sa me natyrshem.vetem mos ta qes ne pozit te veshtir ate..e larg coft te tallem🤦‍♀️
Nuk thot per meta fizike apo ndryshe nga te tjeret.. Eshte nje ndjenje, Psh nese ti deshton ne pune biznes, apo familje, dikush qe nuk te admiron thjeshte ndihet bukur dhe gezuar me deshtimet tuaja ne jete.
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Perkujdesja psikollogjike ndaj vetes,eshte po aq e rendesishme sa dhe perkujdesja fizike.
Jo gjithnje jemi te semure vetem kur kemi dhimbje fizike.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Po kur talleshe ti me my british dream? :p
E jotja nuk eshte enderr por fiksim dhe une po te ndihmoj, po te shpetoj nga ndonje çrregullim i mundshem prej ktij fiksimi duke te te sjell me kembe ne toke dhe duke te te kthjelluar. Me konsidero your heroine! 😂
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Nuk thot per meta fizike apo ndryshe nga te tjeret.. Eshte nje ndjenje, Psh nese ti deshton ne pune biznes, apo familje, dikush qe nuk te admiron thjeshte ndihet bukur dhe gezuar me deshtimet tuaja ne jete.
E kuptova..por un ceka dhe te meta tjera
 

Hope

◕‿◕
Nuk thot per meta fizike apo ndryshe nga te tjeret.. Eshte nje ndjenje, Psh nese ti deshton ne pune biznes, apo familje, dikush qe nuk te admiron thjeshte ndihet bukur dhe gezuar me deshtimet tuaja ne jete.
Keta jane njerez te vegjel...
Ne momentin qe ke nevoj te krahesohesh me te tjeret, dmthn qe ke mungesa e frustracion sa qe te mbysin cdo hije lumturie.
Kur interesi jane te tjeret, harron te jetosh per vete e te kenaqesh me cfare ke.
 
Private conversations
Help Users
    Top