• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Te behemi krijues

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Pe: Titulli: Te behemi krijues


Dallendyshe/ shperthime/ lulja/ gjalleri/ lumi/ cifti i dashuruar/


Dashuria , lumturia dhe jeta... një labyrinth që ka një fillim pa një fund... Te gjithe jane zhytur ne një cast te jetes se tyre ne SHPERTHIME ndjenjash, ne vorbuj meditimesh. Eci neper rruget e ketij qyteti, ...veshtroj rreth meje CIFTE TE DASHURUAR, femije te qeshur, te moshuar te lumtur, zogj që kthehen ne kete qiell pa re:).. E shpirti im qesh... qesh plot GJALLERI ashtu sikurse fluturon DALLENDYSHJA ne lartesine e qiellit, ashtu sikurse gurgullon LUMI ne një dite vere, ashtu sikurse cel ylberi pas shiut, ashtu sikurse shkelqen Dielli ne një dite pa re. Ndihem si një LULE që sapo ka celur sythet e saj. Lumturia ka mbushur, zemren mendjen dhe shpirtin tim...:)
(s'rri dot pa permend cik nickname-in time:Soulmind:D:D)

205650_140925149311723_140222299382008_249297_6641800_n.jpgAtehere:
Lot/ buqesheshje/lodhje/shplodhje/Miqesi/ armik
 
Last edited:

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te behemi krijues

Ne rrugetimin tende ne kete jete jetoje jeten ne harmoni e lumturi gjithmon duke buzeqeshur .E ne valet e jetes nete cilat mund te kete uragane te shumeta 'e qaste jo te bukura ne kete rrugetim asnjeher mos ndjej lodhje . Krijoj vetit mundesi te cilat do te frymeszojn te gjejsh lehtesime per te ardhmen tene e pranndaj miqesia është me e mira per te luftuar kundrejt armikut . E gjej vetit kohe që ne qastet tua me te renedesishme te derdhesh lote per gabimet e te arriturat dhe ajo e cila do te pres ne ardhmen ne te cilen je nisur . E ne fund asnjeher mos u kthe mbrapa ' po bere punen që te nesermen de ndjesh qlodhje per veprat e bera ne ket rrugetime te veshtire te jetes drejt jetes se amshueshme.

Ateher
Dashuria/ Urrejtja/Bmiresia/ Qellimi/ Verteta.
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Te behemi krijues

Ne kete bote ne te cilen ne jemi duke jetuar jane dy gjera që vazhdimisht jane ne konfrontim njera me tjetren dashurija dhe urrejtja.
Njeriu duhet që ne jeten e tij që është shume e shkurte dhe shume shpejt kalon te kryej vepra bamiresie ne menyre që ta permbush misionin per te cilen ka ardhe ne kete bote,pra qellimin e krijimit te tij.
Ky mision që iu ka caktu njeriut ne kete bote është ajo e verteta pra adhurimi i Krijuesit te tij
All-llahut fuqiplote. shpresojme që do te arrijme kete.

athere :
Nenshtrim/Mendjemadhesi/Shperblim/Ndeshkim/Kenaqesi.
 
Last edited:

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Te behemi krijues

I keni pare kafshet ndonjere me vemendje?
Keni pare rivalet ne dashuri edhe ne kete fushe?
Ehhh ndodhin edhe aty sh gjera te cuditshme, duke filluar nga luanet e duke mbaruar tek delfinet.
Se di pse mua me pelqen te perkedhel me fjale te bukura delfinet, ndoshta ngaqe jane kafshe që qeshin gjithmone..
Sidoqofte ne një udhetim që bera para ca kohesh ku ky udhetimi kishte te bente edhe me një eksperience nenujore
une perjetova një mrekulli interesante.
Koha kur delfini femer do formonte vezet e saja dhe ia kur po afrohej një delfin tj , tip karagjozi
me një mendjemadhesi te dukshme(e habitshme vertete?) dhe i vertitej.
Ehh kjo goca që po ta mendoja si ne filma vizatimore do i shkonte sh një kordele e kuqe, dinte edhe ajo se si ti perjetonte një ndeshkim ketij tipi.
Nuk është se e perfilli perkundrazi filloi duke u perkedhelur me një tjeter, ndoshta ndjente kenaqesi ne ate menyren e saj
per një perkujdesje ndryshe.
E habitshme bota e kafsheve ku ne disa raste ekziston nenshtrimi ne disa jo.
Ndonje dite do te sjell edhe videon (shaka :p)

Rruge/Uje/Kalendar/Guacka/Qyp.
 
A

AlbertPrengzaj

Titulli: Te behemi krijues

Spaskam qen ndonje her ne kte teme,,thash te provoj imagjinaten,,e te behem automatikisht krijuesi
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Te behemi krijues

Aq shpesh e marr ate ditar ne duart e mia saq i jan trashur fletet nga shikimet e shpeshta dhe është bere sikur një pergamen. është një ditar i vockel, i marre dhurate per një nga ditelindjet e mia, ne te cilin kisha vendosur te shenoja, me kalendar, vetem gezimet e mia. Aq te pakta ishin, keto te fundit, ne jeten time sa vetem pak flete ditari jane te mbushura deri tani, por me celesin e vockel i mbylle aty per te mos i pare askush. Ka aq flete te shkruara sa kisha edhe gezime, por perkunder kesaj kur hyj ne te ngelem tere diten dhe lexoje, jetoje, vuaj dhe gezohem bashke me to per te qene keto ditet me te kendshme te jetes sime. Dhe, shenjezimit ne kalendar, aty ne ditar, nuk ke se si ti ikni JU. Ju që ishit, jeni dhe do ngeleni njera nder ato pak gezimet e mia. Gezim që se le kurre ta mbuloje pluhuri. Ajo pak lumturi që me beri te buzeqesh, ajo pak dashuri që me beri te rritem, ajo pak jete që me beri te jetoje....., dhe une ato dite, eh, sa pak që ishin, u rinova, u burrerova, u bera ure që ujerat e turbullt e shenderruan ne gur. Rruget tona u ndan kur une mendoja se qypi me mjalt sapo kish filluar dhe ne fakt akoma se kisha kuptuar se nga deshira per te ngrene gjithe mjaltin isha treguar egoist dhe e kisha konsumuar i vetem dhe tash e kuptoje se dashuria është si puna e ushqimit, pra duhet ta ushqejme cdo dite, pak nga pak, me mase te duhur, sikur te ushqeshe harabelin, ne daq te te gezoje kenga. Rruget i ndam per tu mbyllur secili ne guacken e vet, sikur nuk ka ndodhur asgje, ashtu sikur une, tere ate dashuri nese me lejon ta quaj, e mbylla ne kete flete ditari me një shenjezim kalendari. Megjithate une kam per te bere edhe një rruge. Vetem një rruge. Per te ardhur atje, te te sjelle një lule te vetme, ate që ishte premtimi im i vetem.....
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Te behemi krijues

kerkoje falje se paskam harruar te shenoje celesin per vahzdimin e krijimeve:

Matura/loti/rrugetimi/udhekryqi/e ardhmja.
 

Endrra

VIP
Pe: Te behemi krijues

Ishim Matura e pare GJimnaz ne shkollen tone. Te them te drejten per vitet kur e perjetova kete kohe, per cudi ishim krejt normale.

Ishime te paret që do te mesonim gjuhe te huaja dhe jo vetem ato te detyrushmet e shkolles.
Ishim te paret që mundoheshim te kuptonim skizofrenin e atyre viteve. Duke e pranuar gati pa asnje rrugezgjedhje tjeter cka prinderit mendonin që kjo është me e mira per ju.
E ardhmja një udhekryq midis enderrave dhe pamundesive.
Gati me cinizem kujtoj shpesh here thenjen e profesorit te kimis,që pa te keq na thoshte "ju jen brez i djegur".
Dhe ne shume pikpamje ka te drejte ......
Vajza me shume potencial që flijuan rinine e tyre per te dhene femren tipike shqiptare shtepiake (per hire te pamundesive,se ashtu erdhi koha)
Djem që ne një kohe e vend tjeter do kishin arrite majat e suksesit.
Nostalgjija me shty shpesh te ve ate kaseten e vjeter te matures (tashme te kthyer ne DVD). Me vjen mire që une isha organiuesja, muzika ne sfond akoma me con ne një bote tjeter.
Fytyra gjith gaz e humor , pershendetjet e fundit komplimentet e fundit ,,premtimet e fundit ...sebashku.

Ah se harrova fotot, aso kohe një luxus i vertet ,,,
E shpesh pyes veten, tek i takoj ne FB apo dhe rralle ne Al..
Kush jane keta njerez, pse kane ndryshuar kaq shume ?
Valle jam une ajo që ka ngel ne vend dhe nuk do ta akceptoje që njerezit ndryshojn, ose detyrohen te ndryshojne.

Ndoshta jam une ajo kokeforta që mbart kujtimet e asaj kohe dhe i kam shpallur lufte , te ashtuquajtures hipokrizi.

Dua ta permbledh me pak fjale ,se te humburit e shanseve ne jete nuk është se duhet te te cojne domosdo ne humbjen e identitetit.
Te jesh vetvetja, është liri që duhet ta negociosh me veten tende.
Ndoshta si permbledhje tani ne fund ,duhet te shkruaj dicka që te na bejne te rrjedhin lot...Por ska lot

Genjeshter, pabesi, dhimbje, bosh, loje
 
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Pe: Te behemi krijues

Genjeshter, pabesi, dhimbje, bosh, loje
Nga dritarja e vockel e kesaj kafeje alkoolistesh, e dendur spic me mjegull cigareje e e mbytur ne lote vuajtjesh, deperton një rreze drite sa per te pare shendritjen e gotave mbi tavoline. Ketu jane dehur, kan kenduar, lotuar dhe vazhdojne ta bejne cdo dite, te njejtin avaz, edhe dashnoret me ne ze te qytezez sime. Po mbushet viti, që tavolina e qoshes dhe karrigeja e saj, jane bere thuajse bujtina ime. Ngrihem e ngrysem mbi te. Dhe sot, ne njezetekater vjetorin e lindjes tende, kjo tavoline, është shenderruar ne arene feste. Kam renditur njezet e tre gota te bera bosh deri ne piken e fundit, që shendrisin nen rrezet e pakta te diellit. E njezet e katerta po vie.

E kap ne dore. E rrotulloje sa andej-ketej duke shiquar vezullimet e drites rrezatuese mbi te dhe me duket se lengu është me i trashe. Me duket se tere genjeshtrat e pabesite tua dhe dhimbjet e mia jane tretur ne te dhe per një moment do vloje. Me vlone edhe barku nga loja jone perplot pislleqe dhe ve goten mbi tavoline. Drejtohem toaletit me barkun duke vluar e goje plote dhe shprazem. Shpraze felliqesiren nga fundi i barkut dhe me duket se sa me shume vjellje beje aq me shume lirohem. Ja, te gjitha, po i hudhe ne kete vrime toaleti: genjeshtrat, pabesite, dhimbjet, vuajtjet dhe lojen e felliqur. Me kete hedhje uji do i trete, per ti humbur pergjithmone, bashke me felliqesite tjera te qytezes. Kthehem te gotat, e e kap goten e njezetekater dhe e rrotulloje ne duar. Vlon nga llumi që mban mbrenda. Mes saj shof njezetetre gotat tjera te renditura ne fund te tavolines, mbylle syte, dhe e rrakullise me cdo fuqi që kam.

Hap syte dhe cte shof?!?! Vetem tre gota te thyera dhe te tjerat që qendrojne ne kembe. Me duket se u thyen ato tre vitet tona te pabesise, genjeshtres, dhimbjes dhe lojes. Shiqoj te tjerat që qendrojne ne kembe dhe me duket se shkelqejne. Buzeqesin. Buzeqesh edhe vet dhe me duket se një barre e madhe mu hoq nga shpirti. Epo buzeqeshja ka kuptim. I buzeqeshur dal per te mos u kthyer me kurre. Per një fillim te ri.


////vale deti,//// rera,///// guacka,//// libri,///// miku i vjeter
 
Titulli: Te behemi krijues

////vale deti,//// rera,///// guacka,//// libri,///// miku i vjeter


Ej... mik i vjeter... sa kohe u be pa folur, pa degjuar zerin, pa te pare syte... sa kohe ka kaluar, që kur pluhuri ka mbuluar hapat tona... e pa dyshim, asgje nuk mund te jete e vdekshme, edhe kjo e jona po keshtu... cdo gje tjetersohet, ama është prape aty, ne gjithesi, ne toke, ne endrra, e cituar ne libra, e shkruar ne zemer... jane kujtime, që kane frike te dalin ne siperfaqe, e si te trembura vrapojne kuturu, te fshihen skutave te mendjes... por ja që vera me risjell tek Ti, si cdo vere tjeter apo jo??? pse nuk ndodh keshtu edhe me ty... dhe cdo perendim ne plazh, te sjell tek une, kudo qofshë. Dhe ulur aty buze detit, prek valet, që ledhatojne kembet, sikur te donin te zbulonin caste te lena ne harrese... dashur pa dashur kujtimet fillojne te capiten, te dalin ne siperfaqe, e te lexohen ne sy, ashtu si valet e detit, nxjerrin guackat që i ka mbuluar rera e nxehte, ashtu sikur te donte t’i mbante pergjithmone ne gji...

Album , fotografi , dhurate , oxhak , shi..
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Te behemi krijues

Me ne fund erdhi fundjava, ja po nisem vetem 20 minuta kohe me duhet per te arritur tek vendi. Dhe ja ku jam,
leshoj shapkat aty ne një cep që te shijoj sa me mire reren. është një dite e bukur vere, pas disa castesh buze detit ...
sec me gjeti kemba, dhe ja poshte nen rere qendrojn disa guacka me nuanca shumengjyreshe. Ulem i mar guackat dhe shkoje te shtrihem.
Filloj te lexoj librin tim te preferuar por era fillon te fryj si e marre e pamundur e mbyll librin kur..ne horizont duket një hije,
ja ku po afrohet mundohem te dalloj kush është por hic teper larg.
Ngrihem sapo kthej koken per te pare ku shkoi personi ja ku gjendet perpara meje miku im i vjeter.
Kishim shume kohe pa u takuar shkojm ane detit per te bere disa hapa valet e detit na lagin kembet.
Flasim per një kohen e kaluar dhe per ate që do vij ne një te ardhme ndoshta plote harmoni!


-Diamant - Tryez - Nim i vjeter - Lufta - Qetesi.
 
Titulli: Te behemi krijues

-Diamant - Tryez - Nim i vjeter - Lufta - Qetesi.
Ka edhe nga ato dite, kur ti je në rehatin tend... dhe pothuajse asgje rreth e rrotull s’te bën përshtypje. Kjo ngjan pak a shumë me situata të jetuara here pas here, si reminishenca të sjella nga e kaluara që pasurohet me kalimin e cdo sekonde. Ky është një zakon i vjeter, që mbase jo te gjithe e kemi. Duke qendruar para tryezes se punes, lexoj keto 5 celesa për të krijuar dicka, dhe ... curiterisht s’me vjen asgje në mendje... e pra, është një nga ato ditet, kur Ti je në rehatin tend... ama, sec mu kujtua një histori e publikuar ketu ne forum: një grua gjen një unaze fejese me diamant, ne xhepin e xhinseve, dhe ia kthen personit që e kishte humbur. E mbase ky është një rast i mire për të treguar se qetësia shpirtërore vlen më shumë, se një ndërgjegje në luftë të vazhduar...

Album , fotografi , dhurate , oxhak , shi...
 

Morena

...Δʝɛя...
Titulli: Te behemi krijues

Avullonte xhami ndoshta nga caji i ngrohte që po avullonte kur ate e zgjoi zhurma e ibrikut e trembi pakez.
Mori një batanije u mbeshtoll dhe ia ku ia filloi një shi i imet që po behej gjithnje e me i shpeshte.
Lidhi floket edhe u ngrit iku dhe hapi një kuti që e kishte marre dhurate nga gjyshja,
e kishte zakon që ne te fuste kujtime te vjetra te bukura apo jo, sepse e dinte
që një dite heret apo vone do e benin te qeshte.
Mori gjene e pare që i ra ne dore dhe ishte një album me fototgrafi te vjetra, kaloi duart ne to
dhe buzeqeshi
Kshte harruar te rindizte oxhakun.Papritmas i dritherime i pershkoi trupin

Telefon,bote nen ujore, koral,kafe,celes.
 

AjSi

...
Titulli: Te behemi krijues

Nxorri celesin dhe u ba gati te hape deren, ngurroi pak se e dinte se çfarë e priste. E njejta atmosfere mbytese dhe vetmie. Mori fryme dhe hyri brenda, leshoi celesat dhe ndezi telefonin..asnje mesazh nga ai.
Prape ishin grindur dhe ajo nuk e kuptonte si dy njerez që duhen aq shume te kene kaq shume debate dhe trishtim..mendoi me vete se dashuria nuk është kurre si neper perralla. Papritmas ju kujtua një dite kur ai e kishte cuar te vizitoje një akuarium dhe ajo ishte mahnitur nga bota nen ujore ,e gjeja që i kish pelqyer me shume qene koralet..ajo i kishte thene që do donte te që dashuria e tyre te ishte si një koral..e bukur ,e lire plot me ngjyra..
________________

aman ku i kishit gjetur keto koralet :p

pafajshme/ e bardhe/ engjell / trendafil blu
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Te behemi krijues

një engjell takova sot ne një rruge , kisha pergatitur një trendafil blu per ti shprehur dashurine , ja dhash syte e saj ndricuan nga gezimi, ne ato momente mu duk shum e pafajshme , skaloj shum dhe un po puthja gushen e saj te bardhe .:p:p


p.s un i kom erotike !


verdhe peme traktor rruge hamburger bojaxhi
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Te behemi krijues

verdhe peme traktor rruge hamburger bojaxhi
një traktor me zhurmen e tij prishi qetesin e lagjes ne kete pasdite me vape mbytese. Njerezit që ndodheshin kete pasdite, nen hijen e rrapit, me shume se sa zhurma shurdhuese e traktorit, i habiti qetesia gojembyllese e bojaxhiut te lagjes. Ai ishte një njeri punetor i madh me duart e te cilit thuajse nuk kishte mure lagjeje ku dora e tij nuk kish prekur, por sado lodhja e e madhe nuk do ishte pengese per buzeqeshjen që u dhuronte njeherzve sa here i takonte. Ne kete menyre njerezit ngelen te habitur nga qetesia e tij mbytese. Nga fytyra e tij dukej se dicka e keqe kishte ndodhur. Ndali traktorin prane një peme dhe pa pershendetur aske u drejtua drejt restorantit te vogel te lagjes. Dukej i lodhur, me garderobe te tere te mbuluar me ngjyre te verdhe nga puna e sotme, por kjo kurre nuk do ishte arsye per gojembylljen e tij. Andaj zhurma e nenhijes se rrapit njeheresh u shenderrua ne qetesi dhe dukej se secili nga pushuesit aty kishin ne koke pikepyetjen e madhe: çfarë i ka ndodhur bojaxhiut tone??????
Pas pak kohesh, bojaxhiu, doli nga restoranti me dy hamburger ne qesen që mbante ne doren e majte. Me qetesin e meparshme i hipi traktorit duke lene prapa zhurmen shurdhuese te tij.
Dikush nga pushuesit e hijes se rrapit peshperiti: Hamburgere ne doren e bojaxhiut?!?! Nuk do e zevendesonte dreken e zonjes se tij me hamburgere.
Vertete nuk do e nderronte - peshperiten edhe ca tjere si ne kor dhe si duket enigma e tyre filloi te qartesohej ne mendjet e tyre........


Bjeshkatari,//// kasollja,//// cifte,//// çelësi,///// lapsi, ditari i pluherosur
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Te behemi krijues

Kasollja ishte bere foleja e tyre e dashurise.një cifte e vjeter e varur ne mur dhe një sirtar.
Magjia e dy trupave që ngroheshin afer zjarrit.
Lekura e supeve që shkelqente nen kemishen e bardhe dhe sy që shkelqenin.
Ajo shikoi një celes siper oxhakut,te një tulle e ngrohte.
Ai e kuptoi e mori dhe filloi te ecte ne dhome dhe gjeti sirtarin.
Sirtar i vjeter,pasi e hapi gjeti një ditar te pluherosur, mori lapsin aty afer
Edhe filloi te shkruante:bjeshkatari me thellezen ne folene e tyre te dashurise.
Ajo e shikoi ne bisht te syrit me dinakeri edhe qeshi ne cep te buzeve.

Shah/faqe (libri)/mjeker/jastek/gjethe/
 

Paparraci

Banned
Titulli: Te behemi krijues

ishte vjeshte,,dhe oborri i kulles time ishte mbuluar me gjethe,,un duhet te dilja ne qytet ate dite sepse kisha len një takim me berberin per te rruar mjekrren dhe per ti qethur floket,,u nisa rruges që kalonte permes geshtenjave,,kur pa pritur me kapen syte një katarrice që kishte ren ne një kurth ujku,,e nxora nga kurtha që e kishte gervishur edhe ne faqe ,,,dhe kishte ngelur po thuaj se sakate e nuk mund te kujdesej per vetveten,keshtu që vendosa ta marr me vete ne qytet,dhe ta coj te veterineri,,duke menduar se ai do kishte ndonje ilace per kafshe,kur shkova atje,,e gjeta duke luajtur shah,,dhe i thash keshtu e keshtu me ndodhi,,,dhe e solla tek ti,,por skam shum koh se kam orare me berberin,,ai e la lojen mori katarricen dhe e vendosi ne j astek,

Oxhak,,diskotek,,sofer,,gome,vaporr
 
Last edited:

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Te behemi krijues

Gezimi ne fytyrat e udhetareve dukej sheshazi dhe ishte një shenje se me ne fund vaporri ishte ankoruar. Gezimi nuk fshehej dot sidomos pas një nate kur, vaporri yne dhe ne brenda, benim lufte me dallget e detit te cilat sikur donin te na merrnin ne brendesine e tyre. Ngjarja kishte shkuar deri aty sa dikur kapiteni i vaporrit dha urdher që te pergaditeshin barka gome per shpetim ngase dyshohej se vaporri yne po i afrohej një shkrepi ku munde te shkermoqej cop mi cope. Gjate zbritjes, perkunder erresires, shof se qyteti dhe porti kishin ndryshuar aq shume sa menxi e njihja rruget. Epo sa ndyshime ka jeta. Ajo ndryshon brenda casti ne cast, brenda nates dhe dites e le me me vite. Kishte ndryshuar shume ne vitet që lash pas, por kishte ndryshuar shume edhe brenda 24 oreve te fundit. Naten e kaluar kalova një nate te kendshme dhe ta paharruar me miken time ne diskotek. Sot, gjate rrugetimit ishim perballe te gjithe me vdekjen ne kthetrat e ujit, ndersa tani po prekja token që i kisha lene lamtumiren para ca vitesh. E ngjashmja e vetme nese munde te thuhej ishte se kisha ikur ne dhjetor dhe po kthehesha ne dhjetor. Po çfarë do me pres tash e tutje???? A thua valle po me presin nena, babai, motra???? Sa kan ndryshuar ata??? A ju kane lene jeta gjurme ne keto vite???? Nuk dua te pres me asnje minute! Dua te gjendem sa me pare ne mesin e tyre! Marre taksine e pare dhe pasi i jap porosine se ku dua te shkoje mbylle syte. Nuk dua te shofe asnje ndryshim me! Dua te mendoje dhe enderroje se jam larguar dje. Me ne fund mberri para asaj dere rreth se ciles me lidhin miliona e miliona kujtime. Oxhaku i shtepise nxjerr tym. Te gjithe jane duke me pritur madje edhe sofra e shtruar plot. Te therras apo ti bie ziles, apo te piskas ne kupe qielli ........


acar / stufa / ski/ grumbull bore / gjyshi/ nipi e mbesa/ top bore
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Te behemi krijues

acar / stufa / ski/ grumbull bore / gjyshi/ nipi e mbesa/ top bore

Ishte një mengjes i ftohet,,pak i zbehet,,xhamat visheshin nga acari i mjegullt,,..ndjeja perbrenda një te ftohet,,dimeror,,tek ecja neper rrugen me debor..disa grumbuj bore,.me shoqeronin majtas djathtas,,sikur per te me treguar që dhe ata kishin te njejtin ftohet si une..ne ate mengjes..dhjetori,
filluan te kalojn oret e paradites,,.neper disa shetitore ,treg..dycane..te gjtiha kishin një ndjesi gjallerimi tek i shetisja,,por dhe ndjesin e te ftohtit dimeror,,që i bente te strukeshin neper vitrinat e tyre te mjegulluara nga avujt e klijenteve që hynin dilnin,,,.duke shijuar vitrinat e gjalleruara nga koleksionet e veshjeve dhe dhorove,,te fundvitit,.
tek u shkeputa nga kjo rromuj,,hapat me drejtuan drejt rrugices se lagjes,.tashme acari i mengjesit ishte thyer nga një diell i drekes,,dhe sikur bora u pergjerohej rrezeve,,që mos ta shkrinte.
kembet kercisnin mbi boren e bardh,,dhe benin një melodi pak magjike,,per veshet e mij,që jan mjaft kureshtar ndaj klithmave që leshon debora,,kur ecen siper saj, ..
Rrugica e lagjes sime ngjante vertet bukur ,,e veshur e tera ne një artitektur te bardhe,,sikur mirpriste njerzit që hynin e dilnin,,per vizita tek njeri-tjetri,.ne te kthyer ne te djatht te rrugices,,me terhoqi vemendjen,,gjyshi i Anes(një vajz capkene,,voglushe dhe mjaft lozonjare..),,ai kishte ardhe per vizit tek,,mbesa dhe nipi,,ne dore mbante një pal ski..te reja,,
kapuci i kuq siper kokes se tij,,i jepte akoma me shume fisnikri,,fetyres se tij ,.ana bashk me vellain po luanin me topa bore ne oborrin e shtepis,,kur papritmas zerat e tyre melodioz,,u degjuan:
Gjyshi gjyshi,,erdheee,..dhe vrapuan ne perqafimin e tij,,te tre ju drejtuan deres se shtepis bashk,,siper ne cati dilte tyme i stufes,,që digjte drute dimeror,,
brenda i priste një mbremje e ngrohet,,te gjithe sebashku,,bashk me enderrat per Krishtelindjet dhe vitin e ri.
E mora me vete ate sken dashurie mes gjyshit dhe niperve,,dhe u largova me një ndjenj ngrohtesie,,drejt shtepis.


ishte një ndjenj momenti../ Lartesia/mendim/dashuri/piktur/udhtim/,..
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Te behemi krijues

ishte një ndjenj momenti../ Lartesia/mendim/dashuri/piktur/udhtim/,.


Mar si dikur ne dore, penen te hedhur diku ne cep te dhomes sime… Penen e cila s’me ndahej asnje cast, ishte me mua ne cdo perjetim dhe me ndihmonte te shprehja ne leter ate që zemra mbante ne brendesi te saj. Sa kohe ka kaluar që kur njollosa per here te fundit fshehtesite e vetes sime. Pena ime është magjike, her shkruan germa, e here kthehen ne penel per te krijuar një PIKTURE. E perhumbur ne MENDIMET e mia iluzjonare, filloj te pikturoj ate UDHETIM te cilin se nisa kurre. Akoma germoj ne labirintet misterioze te asaj DASHURIE e cila ; sdi ne ishte e e prekshme apo ishte THJESHT një NDJENJE MOMENTI. Valle te ket qene moment një ndjenje që kujtohet dhe pas kaq shume vitesh? Valle te keq qene iluzjon një histori e cila nuk harrohet me thinjat e bardha te cilat vitet nuk po na I fshehin? E c’rendesi ka ne fund te fundit, ajo që shkoi do mbetet e varrosur sebashku me mua. Por, tani, ne kete moment, s’dua te mendoj, thjesht do pikturoj një mal ku LARTESIA e tij prek qiellin, dhe atje ne maje qendrojme unë dhe ti si dikur…..

Fotografi/ tradhti/ oxhak/ kenge/ caj/ shi
 

Sky

Gємiйi Cойsтєllaтiой
Titulli: Te behemi krijues

Nuk jam dhe aq krijuese sa shumica ketu, por po mundohem.

Nisi si një dite e zakonshme me SHI ku normalisht do ndodhesha prane OXHAKUT duke pire një gote CAJ dhe duke degjuar KENGE melankolike. Por jo. Kjo ishte një dite ndryshe nga te tjerat. Ishte një mbasdite ne vitin 1997, dita që me nxiu jeten. Dite që me mori babain. Nuk i besova vesheve. U ngrita dhe vrapova jashte. Doja te largohesha, te zhdukesha sepse gjithcka ne jete me dukej e pakuptimte. Menjehere ndjeva eren e ftohte dhe pikat e shiut që me ftofen cdo qelize te trupit tim. .mendoja friken , TRADHETINE, pasigurine...nuk kisha me besim, vetem një FOTOGRAFI ku gjithcka dukej e erret, e zymte, e vrare!!! Fjala lamtumire me pershperiti lehte ne vesh teksa qielli me verboi. Doja te vdisja. Ne momentin me te veshtire degjova një ze i cili me thote se jeta nuk është gjithmone e drejte, por duhet te mesohemi me te. Te mundohemi ta shijojme jeten që bejme, te mendojme me pozitivitet, me optimizem. Ne momentin që kisha nevoje per një fjale me shume ndjeva doren e tij teksa me terhiqte lart ne ajer. Ndihesha sikur po fluturoja si një flutur e vogel mbi një universi t tere. Me tregoj vendin se ku do te shkonte duke me bere te ditur se ai do te ishte gjithmone ne ate vend per mua, sa here une te kisha nevoje. U lumturova me ne fund. Shiu pushoi, nata agoi me bardhesine e saj. Jeta vazhdoi.....
Ai mbeti ylli me i shendritshem ne qiellin tim..


dallge/not/ngrohtesi/maksimum/trishtim
 

Endrra

VIP
Titulli: Te behemi krijues

Ngjarja nuk është trillim i fantazise time. Ne fakt është një ngjarje e imja e jotja e c´do njerit... Tek shfletoj Romanin e trashe "Anna Karenina" me ato faqet e zverdhura nga koha dhe aromen karakteristike e një libri te vjeter te perzier me djersen e gishtave gjate shfletimit. Rreshqet një fotografi, asgje e vecante ne fakt si veprim. Rendomt fshehim apo mbajme shenje me cka kemi ne duar që te vazhdojme me vone leximin.


Keni pare filmat slomotion ? Ashtu ndalen kujtimet apo i lene vend njera tjetres si pikat e shiut ne një pellg apo tingujt e një kenge te ndjeshme.
që te mos me tradhtojme kembet ulem prane oxhakut, e me avullin e cajit te sapo bere fantazoj fytyren tende por tashme ne 3D.

është një foto e jotja, po e jotja e njeriut që desha dhe vazhdoj ta dua.

Dhimbja mban emrin tend por ndjenja marramendese ka fytyre tende......

force, mendje, krahe, femije, buzeqeshje.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Sky

princesha

Warrior Princess
Titulli: Te behemi krijues

force, mendje, krahe, femije, buzeqeshje....

Nena ime është plakur, është thinjur, është rrudhur, dhe nuk është e bukur si me pare, është rraskapitur, disaher edhe e merzitur....Por kur e shikoj fytytren e saj se cme ngjan ne një engjell që Buzeqesh me ngrohtesi dhe embelsi. Pyes veten-moj nena ime e dashur ku e gjene Forcen te buzqeshish, perkrah problemeve dhe lodhjeve që ke... E shikoj me kurreshtje që ta kuptoj se cka ka ne mendjen e saj, por ajo te gjitha ato halle i fsheh nen syte e saj te bukur dhe nen rrudhat e saja që jane formuar pergjate viteve që une rritesha e ajo plakeshte...
Disa here trembem nga fakti se një dite nuk do jete me, por them me vete une kam femijet e mije. Mirepo une genjej veten se nena e ka vendin e vet, dashuria ndaj saj ma mbush jeten me harmoni, ajo është personi që me ka dashur pa mos pritur nga une asgje, me ka keshilluar dhe me ka rritur, e tash une mundohem te bej te njejten gje me femijet e mi... Perkrahja jote me vlen shume mua edhe pse nuk e tregoj shume here, aroma ne krahet tu është si ajri që thithe.. Te gjitha keto i ndjej edhe pse vet jam nene.
Te Dua nena ime, te dua shume....

Enderr/pjese/shetitje/pafajsi/martese
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Te behemi krijues

Gjithcka nisi me....një enderr
-Ah jojo tregimet kur fillojne keshtu jane te merzitshem
Atehere mund te filloj me fjalen... tiu tregoj një pjese te jetes sime
-O te lutem kjo është akoma me e merzitshme
Atehere kur une po bëja një shetitje te gjate dhe..
-Jo as ia ke idene si fillohet një tregim.
Tani boll!Dua te tregoj per ate që une quaj martese me fjalet që di une.Pala tj heshti.
Smund te ecesh para ne jete nese skeni një enderr per te realizuar, o te pakten rruga e juaj
te jete e thurur me mijra copeza endrrash.Une kisha ate te një martese.Jo një martese normale mes një burri dhe një gruaje
Por martese tjeter, atehere kur martohen e mira me te keqen, e bukura me te mencuren
mendimet, kur dy persona jane zemermire, atehere kur martohet idealje me realen
Kur martohet një shpirt delikat me një embelsire tjeter, dhe kjo fale ''fatit'' që u njohen
Dhe kjo nisi kur doja te beje një shetitje jo me shume qejf
-Po a nuk mbaroi tregimi?
Jo duro ky ishte vec fillimi....


Gure, kafe, cokollate,yll,drite e kuqe.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Te behemi krijues

Gure, kafe, cokollate,yll,drite e kuqe.

Ndonese ne karakter jam plot gjalleri e hare, Shume njerezer thOne se jam melankolike si natyre.
Eh.. ndoshta dhe kane te drejte. S’di ne është dicka e mire apo jo, por, c’rendesi ka? Kjo jam une. Jetoj te tashmen ne gjithe dimensionet e saj, ama jetoj dhe te shkuaren ndonese jo duke e prekur, por duke e perjetuar. Udhetoj me kujtimet e mia shpesh, dhe ne cdo kohe. Me se shumti nisem vetem me unin tim që e mbaj si GUR fati te fshehur ne xhepin tim imagjinar. S’ka me mire sesa te udhetosh me shpirtin tend ne vende ku ke qene me pare, ne ndodhi ku keni perjetuar maximumin e ndjenjave, ne perqaputhjet e te dashurve te tu, që sot.. mund dhe te mos jene me. Kryesisht parpelqejme te udhetojme ne periudhen e femijerise. është pikerisht ajo kohe e arte, ku nuk njeh gje tjeter vecse lojrat, lumturine. Na pelqen te luajme tek rrugica e shtepise se vjeter te gjyshit. Meqenese gjyshi jetonte ne fund te rrugices, kur shkoja ta vizitoja me duhet te kaloja shume porta si fillim. Isha femija e vetme vajze e lagjies. Sa privilegje me jepte.^_^ Ndoshta kjo është arsyeja pse sot jam kaq e perkedhelur. Isha femija, mbesa, motra jo vetem e familjes sime por e një mehalle te tere, Lol..
C’mu kujtua xhaxhi Nini tani, i cili sa te me shikonte me therriste: Po ku je O YLL, hajd te blej xhaxhi ndonje COKOLLATE.. lol Dhe une e ndrojtur thoja: Jo jo nuk dua, dhe shpejtoja hapin që te mos me arrinte.
Po nene Vjollca? Ajo një muhabet kishte sa her me takonte.:p Pasi me puthte mir e mire, ne te ikur e kishte bere zakon pyetjen: SI i ben vetullat babi Ola? Dhe une që i mblidhja dhe e shikoja me nerva. (As vete se kuptoj si nuk u merzisja teksa bëja kete gje pothuajse cdo dite) Ah, meqe ra fjala, Kjo puna e vetullave lidhej me babin tim,i cili kur me kerkonte te bëja dicka dhe une refuzoja, Do mblidhte vetullat e me shikonte me sh seriozitet. Kjo rrudhje e vetullave te tij, demonstronte se ish ndezur DRITA KUQE dhe duhej ti bindesha direkte, ndrysheee..... S’e di c’do ndodhte ndryshe, pasi s’e provova asnjeher t’mos i bindesha, Lol....
Por pjesa ime e preferuar ishte marredhenia me gjyshin. Gjyshin e kisha me shume shok sesa gjysh. Cdo nate me zinte gjumi te prehri i tij. Po sa embel që vinte ai gjume. Ndersa ne mengjes, u ngrija që ne 6 am me te. Ai merrte te pinte KAFEN e tij, hapte televizorin dhe degjonte kenget e tij te prefruara Labe, E une që ja merrja valles ne mes se dhomes. Ai thjesht me veshtronte me ato syte e thelle, dhe buzeqeshte... Po kur rrinim me ore te tera naten mbrapa shtepise që.....
Po e le me kaq, Fjalet e caktuara u perdoren :D

p.s. kompjuter/telefon/liber/stiLolaps/kalendar ... (keto sende i pashe mbi tavoline tani, Lol)
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
kompjuter/telefon/liber/stiLolaps/kalendar

Shenonte data 20 e një muaji pa emer,koha kishte ndaluar, një kopmjuter i zene pluher rrinte siper tavolines se vjeter te punes.
Pak me tutje një cante e veshur me kujtime ,siper saj një telefon i fikur.
Pak me tutje një dollap druri që vinte hijshem me dy derrasa paralele i ndare ne kuadrate, mbante libra te sistemuar me kujdes,pak me tutje një liber me kopertina blu, dukej sikur kishte ngelur ne gjysmen e faqeve hapur.
Mesa duket lexuesi i saj e kishte braktisur ne ndonje dite me shi apo kujtime nostalgjike.
Bluja e ti kujtonte det,qiell dhe shprese. një firme e hedhur me stilo-laps binte ne sy ne fleten e bardhe mbi tavolinen e pluhrosur që shoqeronte një karrgie te kuqe dhe një makine shkrimi ne cep te saj.
Deren e mbaja gjysem te hapur,dritarja e dhomes kishte grrilat gjysem te mbyllura dukej sikur kesaj dhome si interesonte me komunikimi me jashte.
Gjith cdonte e kishte aty ne ato pluhra te lehta.
Data 20, e një muaji te pa identifikuar ne memorie ishte kur hapa deren e asaj dhome per te mbledhur gjith ckishte kujtime aty.
Tani pas një dekade kalendari i vjeter ne mur shenon 20 tetor perseri.
Kesaj rradhe data 20 paska muaji identifikimi.
Muajit e harreses apo kujteses?!-Pyeta me vete ,dhe terhoqa perseri deren duke mbyllur pa bere zhurem.


liqeni/ngjyra/natyre/filozofi/pkiture
 
Last edited:
Top