• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Historia e engjëjve, ndërmjetësuesit e njerëzve me Zotin, që gjenden në shumë kultura e fe.

1. Këmbë dhe mjekër në Irak…
Për asirianët dhe babilonasit, perëndia Anu, kryente shërbimin e quajtur sukkal, që në gjuhën e tyre do të thoshte i dërguar i Zotit. Mes babilonasve gjejmë edhe lajmëtarë të tjerë të vullnetit hyjnor si Papsukal dhe Gibil. Për asirianët, ndërmjetësit mes perëndive dhe njerëzve, ishin si kjo qenie me krahë e gjendur në Nimrud të Irakut, që shihet dhe në foto.

2. Kurse në Persi...gjendeshin 2 engjëj me 4 këmbë dhe mjekër, por jo në shërbim të Zotit të Biblës, por të Ahura-Mazda, Zotit suprem të Zoroastrit (shek 6 para Krishtit).Ahura Mazda kishte krijuar 7 entitete, që bashkëpunonin në krijimin e botës. Kjo fe monoteiste përfshinte periudhën që 600 vjet para lindjes së Krishtit, dhe flet për ekzistencën e engjëjve mbrojtjes që kanë ekzistuar që para lindjes së njerëzimit dhe do vazhdojnë edhe pas vdekjes së tyre.

3. Edhe filozofët besonin në engjëj…Filozofi Platon i referohej ndërmjetësve mes qiellit e Tokës, si Eros. Aristoteli fliste për krijesa me shpirt të pastër që nuk ishin subjekt të pasioneve njerëzore, por të aftë për të bërë të mundur lëvizjen e universit. Shkrimet engjëllore të Dantes në Mesjetë dhe hierarkitë kryesore vinin nga këndvështrimi aristotelian.

4. Engjëjt në Islam…Edhe në Islam, përveç engjëjve të rëndësishëm, ka edhe engjëj të vegjël që konceptohen si këta fëmijë që tregohen në këtë pikturë të vitit 1837 ku janë Imam Aliu me bijtë e tij. Ai gjithashtu kishte një traditë të lashtë pagane të geneve dhe shpirtrave.

5. Të dërguarit e Profetit…


Nëse ekziston Kurani, kjo ka ndodhur edhe për shkak të krye engjëllit Xhibril, që kontaktoi Muhamedin, sipas traditës islamike. Në islam ekzistojnë tri lloje krijesash me krahë, engjëjt, me funksione të ngjashme me ato të ofruara nga hebraizmi dhe krishterimi, xhindët, që mund të jenë miqësorë ose armiqësorë për njerëzit dhe djajtë.

6. Ndihmësit e Zotit…Në fenë hebraike, engjëjt e krijuar nga Zotit ditën e dytë, kanë për detyrë të nderojnë Zotin dhe të paraqesin vullnetin e tij tek njerëzit. Tre engjëjt Mikel, Gabriel dhe Rafael e kanë këtë funksion.
Në pikturën e Filippino Lippit, janë engjëjt Mikel, Gabriel dhe Rafaeli me të riuan Tobia.

7. Këshilltarët…Për të dalluar nga engjëjt e paganëve, të krishterët i humanizuan ata: 3 engjëj pa krahë, me Abrahamin (Mozaik në Ravena, shekulli i 6)

8. Piktura të ndryshme…Në fenë katolike në monumentet më të rëndësishëm shpesh shihen engjëj të tillë duke qarë.

9. Ekzekutuesit…Armët janë bërë pjesë e historisë që nga shekulli i 5. Në këtë foto ndodhet Shën Mikeli me armaturë

10. Engjëjt muzikantë…


Në fillim të Rilindjes, shumica e fëmijëve engjëj ishin ata të zhveshurit, ndërsa më vonë, dolën piktura të fëmijëve engjëj me vegla muzikore si kjo foto. Lidhja e engjëjve me muzikën dhe matematikën vjen nga koret engjëllore.

11. Përcjellësit e dritës…Një pikturë e William Blake, engjëjt rreth varrit të Jezusit përshkruhen si përcjellës të dritës.

12. Djallëzorë…


Në traditën judeo-krishtere djajtë janë engjëj të rënë në fatkeqësi.

13. Vargje engjëllore…Sa engjëj janë në shërbim, 10 mijë herë 10 mijë që do të thotë 100 milion sipas personazhit biblik Daniele. Mjeshtri i Shën Thomait, Alberti i Madh, kishte llogaritur 4 miliard. Në foto ndodhen engjëjt në mozaikun e Pagëzimores në Firence.

14. Engjëjt mbrojtësEngjëjt kujdestarë vijnë vetëm pas kundër-reformës, në përgjigje të protestantëve. Në foto, një engjëll mbrojtës nga këndvështrimi i një piktori gjerman në vitet 800.

15. Historia moderne …Edhe nëse besoni ose jo tek engjëjt, argumentat mbeten seriozë. Sipas psikoanalistit Carl Jung, 4000 vjet besim në këto krijesa të përjetshme kanë krijuar një të vërtetë të depozituar në një rezervuar të madh të quajtur “ndërgjegjja kolektive” dhe engjëjt janë të rëndësishëm pasi shihen si pikë referimi në mënyrën se si ne mendojnë, qoftë për ata që besojnë qoftë për ata që nuk besojnë. Nuk është çudi që dhe një biolog evolucionist si Rupert Sheldrake, beson në to, edhe pse në një mënyrë moderne. Sipas tij engjëjt janë kodifikuesit e formës jo vetëm të njeriut, por e të gjitha specieve në Tokë.
Në foto është piktura “Shën Mateo dhe engjëlli” e Karavaxhos.
b.t.observer
 
Redaktimi i fundit:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Edhe në Islam, përveç engjëjve të rëndësishëm, ka edhe engjëj të vegjël që konceptohen si këta fëmijë që tregohen në këtë pikturë të vitit 1837 ku janë Imam Aliu me bijtë e tij. Ai gjithashtu kishte një traditë të lashtë pagane të geneve dhe shpirtrave.
Engjujt jane te krijuar nga drita, njeriu nga balta, kjo sipas Islamit. Autori nuk e di nga e ka nxjerre kete me Imam Aliun r.a. ! Nejse, ata qe duan te informohen me sakte, sigurisht se smarrin per baze autoret por librat e shenjte.
 

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Teme edukative gjithsesi , edhe nga shtremberimet mesojme apo jo, keshtu qe mos u merzit Loverboy :)
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Pa he pra, bota filloi nga 1 kendej, dmth. qe 2015 vite. Qa nodhi parandej eshte pordhe thote feja :teleskop:

A thu valle cila eshte utopia ketu? :plak:
 

Aguron

Anëtar Aktiv
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Jo more, qe 6 mije vjet.
 

DeliriumMind

Antarë i Respektuar
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

un e shof cik ndrryshe...
historin e engjjve dhe demoneve


dikur do mkishin van flaken si shtrigave lol
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

4. Engjëjt në Islam…Edhe në Islam, përveç engjëjve të rëndësishëm, ka edhe engjëj të vegjël që konceptohen si këta fëmijë që tregohen në këtë pikturë të vitit 1837 ku janë Imam Aliu me bijtë e tij. Ai gjithashtu kishte një traditë të lashtë pagane të geneve dhe shpirtrave.
Imami Ali, nip dhe dhender i Muhametit, me shpaten (Dhu-fiqar) e preferuara te Muhametit, i cili ja fali Aliut. Kjo shpate ka qe e ibn Munabbih nje ebre i vrare me 17 mars 624 ne betejen Badr.

Per tu lidh me temen, Imami Ali besohet tek shiit-et. Ata besojne ne engjej dhe kane 12 imam te shenjte(11 perej tyre te bere martir nga sunnitet te gjithe keta imam jane pasardhes te Aliut . Besojne profetsine ardhjen e imamit te '12 Mahdi nga nje xhami ne Siri.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Ndryshe nga engjejt me rreth mbi koke ne fene katolike, ne islam Muhameti me engjejt paraqiten te mbushur me flake.


 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Historia e engjëjve, ndërmjetësuesit e njerëzve me Zotin, që gjenden në shumë kultura e fe.

1. Këmbë dhe mjekër në Irak…
Për asirianët dhe babilonasit, perëndia Anu, kryente shërbimin e quajtur sukkal, që në gjuhën e tyre do të thoshte i dërguar i Zotit. Mes babilonasve gjejmë edhe lajmëtarë të tjerë të vullnetit hyjnor si Papsukal dhe Gibil. Për asirianët, ndërmjetësit mes perëndive dhe njerëzve, ishin si kjo qenie me krahë e gjendur në Nimrud të Irakut, që shihet dhe në foto.
ANU Eshte Zoti suprem qe njihet ne te gjitha kulturat dhe fete, nuk mund te jete i derguari i dikujt tjeter. Eshte i Ati i Enlil dhe Enki qe jane personazhet kryesor te krijimit te Adamit dhe permbytjes se Madhe Universale.... ANU ne Bibel gjindet me emrin Elyon (Ai qe rri mbi te gjithe = Superiori).

ANU


ANU mbi penen e jetes


ZOTI ANU shkrimi ne koinforme.

 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Engjujt jane te krijuar nga drita, njeriu nga balta, kjo sipas Islamit.
Thene ndryshe, njeriu eshte materje, por ka nje drite hyjnore mbrenda.
Ajo drita (engjelli), ka nevoje qe te materjalizohet qe te kryej nje detyre hyjnore. Pra ka nevoje per nje trup njeriu qe te veproje. Dhe, kur detyra mbaron, duhet te dal nga trupi. Po si del...?? ..;)
Kete e vendos dikush tjeter nga siper .:)

Vrasja e Shen Palit ne Rome. Koka e shkeputur nga trupi plot drite.
Adhuroje ate qe nuk arrine ta shohesh dy here

 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

A shikoni dicka te perbashket me Zotin Suprem ANU te mjaft kulturave antike, me Shpirtin e Shenjet kristijan egjyptjan etj, nepermjet simbolit te Pellumbit..:) 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Thene ndryshe, njeriu eshte materje, por ka nje drite hyjnore mbrenda.
Ajo drita (engjelli), ka nevoje qe te materjalizohet qe te kryej nje detyre hyjnore. Pra ka nevoje per nje trup njeriu qe te veproje. Dhe, kur detyra mbaron, duhet te dal nga trupi. Po si del...?? ..
Kete e vendos dikush tjeter nga siper .
Sipas Islamit, nuk ka argumente se shpirti eshte engjull. Ajo cfare gjindet ne trup te njeriut njihet si Shpirt, por jo si engjull
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Sipas Islamit, nuk ka argumente se shpirti eshte engjull. Ajo cfare gjindet ne trup te njeriut njihet si Shpirt, por jo si engjull
Ja pra qe shpirti e engjejt nuk dolen ne shek. 6 pas Krishtit kur lindi islami, te verteten e gjejme me thelle ne kohe te vjetra.
Mqs engjejt jane drite ne islam, at'here edhe shpirti eshte drite = jo materie.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Shpirti eshte nga sekretet e Zotit dhe neve na eshte dhene fort pak dije rreth shpirtit. Njerezit mund te japin mendime te ndryshme, qofshin ata para eres sone, qofshin keta te kesaj ere, t'gjitha jane pjelle e mendjes se njeriut, imagjinata me foto dhe perralla te krijuara.
Edhe ne Islam kane dhene mendime te ndryshme rreth shpirtit se cfare eshte, si eshte etj etj, por ajo cfare mbetet PIKE dhe pa u ndryshuar dhe me e vlefshme eshte se shpirti i takon botes se fshehte (gajbit).

p.s:

“Të pyesin ty (o Muhamed) për shpirtin thuaju shpirti është nga çështjet e Zotit dhe juve u është dhnë shumë pak dituri”
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Me se e vertete, si islami po ashtu edhe krishterimi, i mbajne te fshehura te vertatat. Personalisht kam nje bindje qe vetem nje grup mjaft e vogel klerikesh e dine mjaft mire. Dhe kane krijuar nje besim mbi dogme qe besimtaret te mos e dine.
Sepse, hyjnia nuk eshte pune per njerzit(toksoret) por per ate eliten ET qe quhen Anunnaki ne kulturen sumere, dhe Elohim ne Bibel, qe me gjitha gjasat jane akoma ketu. Adam-sat jane vetem tufe delesh neper kodra qe japin prodhimet: qumesht, mish, e lesh (..:p )


10-tra kilometra rafte libra antik qe ka Vatikani neper bibloteka qe njerzimi sot nuk ja kan idene se per cfare bejne fjale. Por mund ta kuptojme te verteten vetem nepermjet veprave dhe simboleve qe perdor kjo elite(indirekt).
Quditerisht pse kur behet fjale per Ekstratoksoret hyn ne mes gjithmone Vatikani !?!?
Mund te jene fantazi per shume kend, por qe keta fantazi kan nje lidhje shume antike mes tyre nuk mund te dyshohet.


 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

10-tra kilometra rafte libra antik qe ka Vatikani neper bibloteka qe njerzimi sot nuk ja kan idene se per cfare bejne fjale.
Nese Vatikani ka nje biblioteke te tille, nuk do t'thote se cdo fe ka biblioteka te tilla apo dituri qe posedojne e qe i fshehin. Ty t'jane pshtjelle besimet fetare me mitologji, gje qe eshte bindje e juaja personale dhe s'kam cfare te te them.
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Të dërguarit e Zotit, ja cila është historia e engjëjve

Ty t'jane pshtjelle besimet fetare me mitologji
ahaha e thashe diku tjeter, qe kur e verteta u be mitologji e legjende, dhe kopjet e tyre duhen te mirren si te vertata absolute, ka vend pak per diskutim. :cader:

Pse islami nuk eshte fe dogmatike????
 
Top