• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
[video=youtube;-3o5i6mX-zU]https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=-3o5i6mX-zU[/video]

Ishte viti 2005, kur gazetari amerikan Michael Pollan vendosi të mos bëhej vegjetarian. Asokohe, ishte duke shkruar atë, që më vonë do të kthehej në “bestseller”: “Dilema e një mishngrënësi”.

Pollan i dha zgjidhje duke preferuar mishin, dhe jo të çfarëdollojshëm. Publicisti deklaroi se do të konsumonte vetëm atë që njihet si “grass-fed”, mish që vjen nga kafshë të ushqyera me bar.

“Gjedhët nuk janë krijuar të hanë drithëra nëpër stalla, por që të përtypin jeshillëqe jashtë në natyrë”, këmbëngul guru i ushqimit bio.

Në krah të tij kanë dalë një sërë personalitetesh amerikane, ndër më influentët e sektorit: aktivistja e “Sloë Food”, Alice Waters; ish-kritikja e gastronomisë te “New York Times”, Ruth Reichl; njeriu që bën mrekulli me gatimin, Martha Stewart; dhe shefi i njohur i kuzhinës, Sean Brock.

Për të gjithë ata, mish quhet vetëm ai që vjen nga gjedhët e rritur në kullota. Nuk është tendencë, - sqarojnë ekspertët, - mos e quani modë; është thjesht domosdoshmëri.

Një studim i organizatës jofitimprurëse amerikane “Consumer Reports”, i publikuar nga “New York Times”, tregon rezultatin e analizimin të mbi 300 kampionëve të marra nga mishra të ndryshëm.

Sipas tij, “grass-fed” përmban më shumë Omega 3, më shumë antioksidantë, më shumë vitamina e më pak bakterie rezistente ndaj antibiotikëve, krahasuar me mishin e kafshëve të ushqyera me drithëra.

/ Top Channel
 

jana80

Super Moderator
Titulli: Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

problemi eshte ku te gjendet ai???
disa han mish pule si gjoja mish i bardhe te imagjinosh qe nje puke behet e madhesis x per 21 dite... pra te gjitha koncentrate qe ne konsumojme ne pothuajse tegjitha ushqimet.. nga peshku ( qe e kultivojn ne vaska..dhe ne cdo kafshe apo edhe sallatra ) nje sallat rritet per 18 ore mrekulli e shekullit tone... normal pastaj qe ka obezi .. semundje te ndryshme dhe njerez "dopati" ( te mbushur ..injektuar me gjithcka qe jane asgje )
un personalisht jam vegane !
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

Une po mundohem te kultivoj cdo gje ne bahqen time dhe e di qe jane bio....pervec mishit qe e blej vicin ne fshat qe kullot ne fushe dhe e ha pa merak.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

Une po mundohem te kultivoj cdo gje ne bahqen time dhe e di qe jane bio....pervec mishit qe e blej vicin ne fshat qe kullot ne fushe dhe e ha pa merak.

Si mendon se jan bio, kur me shum se 3 her duhet mi sperkat kunder semundjeve te ndryshme si pemet ashtu dhe perimit.
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

Si mendon se jan bio, kur me shum se 3 her duhet mi sperkat kunder semundjeve te ndryshme si pemet ashtu dhe perimit.

Pemet sperkaten para se te lidhin fryt, dhe ate si mbrojtje paraprake ne momentin e krasitjes. Perimet nuk i sperkati kurre, sepse cdo demtues ua largoj me dore.
 
Titulli: Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

Mish bio haja kur isha i fejuar, kafshoja te dashuren 3/4 here ne dite
sipas oreksit qe kisha! Me kalimin e kohes spo ndjehesha mire sepse u rrit shume niveli i creatines
vajta bera disa vizita tek mjeku i cili me tha!
ti mendon se ajo ishte bio?
Jo mor djal pale sa here do e ken kafshu para teje te shkreten pule .
 

DeliriumMind

Stay wild moon child 💫
Titulli: Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

Bio jo bio skam koh me humb.
Un ktu po vdes urie.... nje berxoll me patate ju lutem
 
Titulli: Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

Deri me ne fund do rim pa ngren fare, mire mishi po dhe frutat perimet i gjen te fryra artificialisht, i shikon ne supermarket te kenaqet syri thua ti kto jane bio, ama jane pa shije fare!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Staf në FV.AL
Titulli: Të hash vetëm mish bio, ekspertët: Gjedhët, jo vetëm drithëra në stalla

Une sapo u ktheva nga dyqani i peshkut me: 0.5 kg karkalec thellesie (krudo, me limon dhe vaj ulliri) ; 1kg sardele ne tenxhere presioni, dhe nje sallate me kallamare :)

Mishin e vicit vetem dy here ne muaj, e konsumoj.

hajduti
 
Private conversations
Help Users
    Top