• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Te kuptosh genjeshtaret

Lauri

Anunnak
Psikologu suedez Bo Sjِberg tregon se si ta kuptosh dikë që po të gënjen dhe pse gënjejmë zakonisht?Psikologu i njohur suedez Bo Sjِbe vendos të deshifrojë kuptueshmërinë e një sjellje, e cila është kundër normës qytetare në një marrëdhënie. Ai flet për ata, të cilët e kanë hobi dhe argëtim gënjeshtrën, për ata që e kanë sjellje rrethanore dhe ato që e përdorin si mjet në arritjen e synimeve të tyre. Sipas tij të gjithë njerëzit gënjejnë. Mund të bëhet fjalë që prej gënjeshtrave të vogla, ose “gënjeshtër e bardhë” mbi p.sh. një shfajsim për një ardhje me vonesë e deri tek gënjeshtra të mëdha mbi p.sh. pasjen e një jetë të dyfishtë apo kryerje tradhtie. Por njeriu gënjen edhe kur e mban të fshehtë diçka e nuk e thotë.

Sipas disa studimeve njeriu gënjen nga çdo katër deri në çdo tetë minuta. Rreth 5% e popullsisë janë gënjeshtarë të dhuntuar: اfarë do të thotë se nuk mund ta kuptosh nëse ata gënjejnë apo jo. Kurse gënjeshtrat e 95% që mbetet mund t´i zbulosh kur ke njohuritë përkatëse. Zotësia për të zbuluar gënjeshtrën qëndron në aftësinë për të lexuar të ashtuquajturën gjuhë trupore. Bo Sjِberg, psikolog dhe përgjegjës i institutit suedez NLP që mëson njerëzit për të lexuar gjuhën e trupit dhe zbuluar gënjeshtrat, thotë se një gënjeshtar është i mëdyshëm. Ajo që ai thotë me gojë nuk përputhet me atë që ai shpreh me trupin e tij.

P.sh. gjestet nuk përputhen me tempon e zërit ose fjalët nuk përputhen me zërin që nxjerr. Edhe shikimi mund ta tradhtojë gënjeshtarin. Nëse shikimi i dikujt është i ngurtë dhe i ngulitur ai mund të jetë duke gënjyer. Përveç të tjerash, një gënjeshtar ngul këmbë në atë që thotë. Zakonisht me gënjeshtër kuptohet ajo që njeriu me vetëdije e fsheh apo e shtrembëron për të bërë dikë të humbasë fillin.

Më së shumti hasen tre grupe të mëdha gënjeshtarësh. Grupi i atyre që të gënjyerin e kanë për dëfrim, të atyre që gënjejnë për të shmangur një konflikt dhe grupi i atyre që duan të fshehin diçka për të cilën u vjen turp ose prej të cilës nuk ndjehen mirë.

Ata që gënjejnë për tu dëfryer shtyhen nga e njëjta gjë që shtyn dikë që ka qejf të hidhet me parashutë. Gënjeshtra kthehet në një mënyrë për të sfiduar fatin dhe krijuar pak variacion në jetë. Gënjeshtra që të gjithë njerëzit i thonë janë p.sh. rasti si ai kur njeriu thotë se gjella është bërë shumë e mirë ndonëse mendon se nuk hahej dot. Apo kur i bën qejfin dikujt duke i thënë p.sh. shoqes se fustani i ri i shkon shumë bukur kur ndërkohë mendon se ajo ngjan sikur ka veshur një thes.

Në këto raste bëhet fjalë për tregim respekti ndaj tjetrit, për t´iu shmangur diçkaje apo për gënjeshtra të nevojshme. Ka edhe njerëz që përpiqen ta zbukurojnë të vërtetën dhe që besojnë me të vërtetë mbi atë që thonë. Këta quhen mytomanë. Ata nuk e përjetojnë si gënjeshtër atë që thonë. Prandaj është e vështirë ta quash mytomanin me plot gojë gënjeshtar . Sjِberg thotë se atyre që kanë poste të larta u duhet gjithnjë të ballafaqohen me fakte kundërshtuese prandaj duhet të mësojnë të gënjejnë në mënyrë më të përsosur duke thënë gjysëm të vërteta dhe fjalë të dykuptimta.

Kështu mund të kuptoni që dikush gënjen:

Atij i del një zë jo i zakonshëm, bën shumë pak gjeste, shikimin e ka të ngujuar ndryshe nga zakonisht.

Nuk din si të vazhdojë më tutje, përsërit fjalët e thëna, merr frymë thellë pa pasur arsye përse. Flet shumë shpejt ose shumë ngadalë.

Shikimin e ka të ngurtësuar, ngulit shikimin në sytë e tu.

Thotë gjëra të gabuara, ndryshon përnjëherë temë.

Brenda një të njëzete të sekondës shfaq një ndjenjë tjetër nga ajo që ai don që ti të shohësh.
A-Vataj
 

Legally_Sweet

If you’re a bird, I’m a bird
Staf në FV.AL
Titulli: Te kuptosh genjeshtaret

Une kam vene re qe genjeshtaret nuk te shohin ne sy, i ulin syte poshte. Kembengulin ne genjeshtren e tyre dhe acarohen shpejt. Fillojne dhe flasin me një ritem me te shpejte. Mçefin duart, sepse levizjet e duarve mund ti tradhetojne.
 

Aver

VIP
Titulli: Te kuptosh genjeshtaret

Une kam vene re qe genjeshtaret nuk te shohin ne sy, i ulin syte poshte. Kembengulin ne genjeshtren e tyre dhe acarohen shpejt. Fillojne dhe flasin me një ritem me te shpejte. Mçefin duart, sepse levizjet e duarve mund ti tradhetojne.
Keta jane ne level beginner.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Te kuptosh genjeshtaret

Genjeshtra me shume se munges personaliteti ne vetvete nuk është asgje.
Genjen ai qe nuk respekton vetveten,genjen i/e deshtuara.
Genjen derdimenti me një fjale.
Te genjesh do thote te mos pranosh vetveten ne morfin ne te cilen je realisht,te mos pranosh bashkveprimin tend me mjedisin qe te rrethon dhe shkemben mardhenjet jetsore.
 
  • Like
Reactions: Ivy

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Te kuptosh genjeshtaret

Menyra me e mire per te genjyer është te thuash te verteten :D
Si do thoni ju.
Pa he psh kur i është besuar ndonje serial killeri qe ka thene 'hahaha une jam serial killer' asnjehere.
Marifeti tj është te thuash si hap te pare
genjeshtren me te keqe te mundshme qe ti traumatizosh robte, pastaj vjen e ul dozen avash avash
derisa ti thuash te verteten tende dhe do i duket e bute.

Ndersa kjo e 3-ta është me traumatike smund ta bejne te gjithe
Kur dikush te pyet dicka, ti rri i qete dhe mundohu qe me ate psikopatizmin tend te zhvendosesh
te trupi i atij njeriut e ti besh pytjes vetes.

Hajde de mesoni cike se sdo rri tiu mesoj gjithe jeten une.
 
  • Haha
Reactions: Ivy

Jetmira

..........
Titulli: Te kuptosh genjeshtaret

Une kam vene re qe genjeshtaret nuk te shohin ne sy, i ulin syte poshte. Kembengulin ne genjeshtren e tyre dhe acarohen shpejt. Fillojne dhe flasin me një ritem me te shpejte. Mçefin duart, sepse levizjet e duarve mund ti tradhetojne.
Nuk mendoj se njerezit e tille genjejne.
Te tille njerezish vuajne nga ankthi e nga stresi.
Ata qe genjeshtare te shohin ne sy,e te genjejne pa i'u dridhur qerpiku.
Ka raste qe u merret goja kur i shikon ne sy,jo se po te genjejne por kan probleme me menyren e te folurit.
 

Passion

Banned
Dikur ne mynyre te rrufeshme me ka zene policia duke me pyetur per një te njohur tip shoku.

Sapo me ndalen dolen tre vete,edhe ai qe me pyeti mu afrua nga fytyra ne një distance 15 cm,edhe me nxori foton e atij djalit,edhe me pyeti e njeh,edhe kur e ke pare heren e fundit.

Duke ditur qe ish një djale pa probleme e ngaterresa i thash qe e njoh,edhe ekzakt se mbaj mend heren e fundit kur e kam pa.
Ndoshta para dy ditesh.

Heshti,edhe mi kish ngul syte qe po me vinte ne siklet. :)

Sapo iken ata lajmerova shokun,edhe shkoi u paraqit atje ne rajon.
një ngaterrese e vogel kish qene.

Ne bisede e siper me një shok i cili kish mbaruar një kurs 6 mujor ne Amerike,edhe Izrael per luften anti terrorizem me shpjegoi.

Nqs dikush te pyet,edhe bebet e syrit ikin ne krahun e majte truri perpiqet te thure një genjeshter,edhe nqs ndodh e kunderta jep ato info te gatshme. :D

Dmth nuk genjen.
:D
 
Top